Zalew w Lublincu Starym (deszczownia) umiera!

/ 5 odpowiedzi

Witam tak jak w tytule, czy na tym już nikomu nie zależy na tym zbiorniku, co roku jest coraz gorzej zarasta w strasznym tempie, w okresie lata pokryty jest w 80% moczarką.

Roslinność zabiera tlen z wody, ryby się duszą, padały amuru po 10kg,  dawniej zarybiano karpiem amurem, ryby te w jakimś stopniu zjadały część roślin.

Teraz zarybiono szczupakiem jaziem i kroczkiem karpia, drapieżniki wytłukły drobną rybę i są okresy że nawet płtkę ciężko złowić.

 

sauber


myślę że zbiornik jest bardzo ładny praktycznie występuje tu większość gatunków ryb.Faktycznie w okresie póznowiosennym,letnim i wczesnojesiennym wędkowanie na większości powierzchni zbiornika jest praktycznie niemożliwe,szkoda że nie ma się komu zająć tym zbiornikiem.Słyszałem że nie bardzo można coś zrobić,bo z programu NATURA 2000 znaleziono tam jakiegoś bardzo rzadkiego ptaszka i tam ma dogodne warunki do rozrodu i nic nie można ruszyć.ale czy to prawda?  (2010/09/06 18:39)

kadettauto


Niestety, święta prawda - tak piękny zalew ulega degradacji i wystąpiła tutaj ogólna niemoc jak wszędzie w powiecie lubaczowskim. Siłami samych wędkarzy nie można tam nic zrobić, potrzebne są w tej chwili duże środki finansowe, aby go zrekultywować. Należy zacząć od generalnego remontu tamy, a następnie partiami odmulać. Dziwna sprawa, że władze pow.lubaczowskiego po prostu tym akwenem się nie interesują, a pamiętam jak zalew powstał jako zbiornik deszczowni do nawadniania pól miejscowych PGR-ów. Była usypana plaża z żółtego piasku, wydzielone kąpielisko i pływał po nim sprzęt wodny [rowery,kajaki] Masa ludzi go odwiedzała w celach rekreacyjnych i wędkarskich.A było to swoiste Eldorado wędkarskie. Ja również słyszałem, że ekolodzy traktują ten zalew jako ostoję ptactwa wodnego, ale idąc tym tropem czy ryby pływające w zalewie nie stanowią cząstki natury ?Mógłbym tu przytaczać masę podobnych przykładów o dziwnej pracy ekologów [ np;Rozpuda] , gdzie życie ptaszków jest ważniejsze od życia człowieka. Ale wracając do zalewu, można uczynić z niego piękny teren rekreacyjny dla ościennych gmin i Lubaczowa wykorzystując fundusze unijne, za których wykorzystanie odpowiedzialni są właściciele zalewu [ chyba Gmina Cieszanów ], natomiast Starostwo Powiatowe powinno udzielić jak największej pomocy, aby gmina uzyskała środki na ten cel.Dla przykładu podam, że ostatnio byłem na Śląsku i widziałem, że każden mały czy też większy akwen wodny jest zagospodarowany i ma swego gospodarza. Widocznie mają lepsze szczęście w wyborze władz lokalnych. (2010/09/08 18:52)

jmakd


W niedziele 17 października zostały zorganizowane zawody spiningowe. Byli zaproszeni goście z sąsiednich kół, udział brało ponad trzydziestu zawodników, każdy ciepło sie wypowiadał o tym zalewie, chociaż pogoda była typowo jesienna wiał silny wiatr wschodni, ryby dopisały dość słabo.

Już dawno nie było zawodów tego typu na zalewie, chwała organizatorom koło Hutnik z Lubaczowa i myśle że na tych jednych zawodach się nie skończy, bo zbiornik choć jest dość mały to ponad trzyciestu uczestników miało dość miejsca, a może trochę wcześniej bo już jest woda dość zimna a wielu uczestników chciało brodzić ale temperatura dość skutecznie odstraszała.

Atmosfera była super, puchar pozostał w Lubaczowie BRAWO!!!

(2010/10/19 08:28)

barbus


Jeśli chodzi o Obszary Natura 2000, właśnie przeglądałem mapy obszarów naturowych i nie obejmują one zbirnika Deszczownia.

Krytykuje kolega Naturę 2000? Gdyby nie ona to tylko w tamtym roku powstałoby na Tanwi co najmniej 3 tamy i zniszczonoby piękną rzekę.

Chce kolega zagospodarować rekreacyjnie ten zbiornik? Czyli co, plaża, kajaki, rowery wodne, dmuchane banany, tłumy ludzi, hałas, śmieci. Gratuluję pomysłu.

(2012/06/28 22:41)

barbus


Z biologii to kolega chyba nie był najmocniejszy bo takie głupoty pisze, że głowa mała :D

Takie zagadnienia jak fotosynteza, biomanipulacja stosowana w walce z eutrofizacją są koledze obce. Poczytaj troszkę o tym zanim nastepnym razem wypowiesz się w tym temacie ;) To są rzeczy które każdy wędkarz powinien wiedzieć.

(2012/06/28 23:01)