Własnoręcznie zrobiony świder

/ 93 odpowiedzi / 43 zdjęć
witam czy ktoś ma jakieś fotki z świdrem samoróbką??
1z2z3z4


chyba Kolego świder to ciężko samemu zrobić i nie wiem czy to się za bardzo opłaca bo za 130 zł masz ładny świderek a materiały i robocizna tez by trochę kosztowały (2010/12/19 18:21)

Sniper64


Cześć..:)

Tak  ja mam taki świder,a nawet teraz dwa! jeden mój a drugi został mi po Tacie:(
...Tak jak mówił Kamil !!! leżeli nie ma się czym zrobić to lepiej kupić! ruskie są najlepsze!!!
Moje świdry do lodu...no nie mam foty w tej chwili,ale ten po ojcu jest o stałym układzie noży,zaś mój ma podwójne noże i można uzyskać otwór od 10 do 20cm średnicy,nie powiem! trochę zabawy było z uzyskaniem odpowiedniego kąta!jak również materiał...ale wyszło na to że ze starych pił jest najlepszy,odpowiednio naostrzone,zachowanie kąta skrawania co jest związane z największą ilością próbnych wierceń i później poprawek w ustawieniu ..takim by lekko i konkretnie noże cięły i wchodziły w lód,sam ślimak to tylko po to by wybierał śnieg! ale idzie zrobić takie wiertło..:) reszta to kawałek rurki w połowie połączonej i wygięcie korbki pod rękę,,,:) tak jak najlepiej do ręki i wzrostu właściciela:) Nie narzekam na moje wiertła:) dzisiaj nawet jednym ,,Tatowym '' wierciłem 20 otworów:) i nie spociłem się !!!
...Myślę że jak ma się z czego i na czym to można,mnie też kiedy robiłem wiertło nie było na nie stać!!! A tak mam wiertło przez siebie zrobione i pamiątkę po Ojcu...:)   (2010/12/19 18:57)

1z2z3z4


a więc się myliłem (2010/12/19 19:42)

Sniper64


...Nie myliłeś się..:)

Nie napisałem że to wszystko wykonać jest łatwo,,,!!! trochę trzeba się do te
go przyłożyć by później się nie spocić inie pierdyknąć tym w śnieg ..:) bo nie idzie wiercić ..!!! :) (2010/12/19 20:06)

withanight88


Powiem tak - jak masz wszystko co potrzebne to kombinuj, niemasz nic to sobie daruj.


Ja mam wieksza czesc to jutro zaczynam zabawe z budowa swidra.

(2010/12/19 20:16)

Sniper64


Powodzenia..:))

to jest później wielka frajda i zadowolenie,zrobić coś samemu co działa :) 

Tylko bądź wytrwały:)) bo mnie brała kurwiczka jak po 49 tym wierceniu nie chciało iść tak jak miało to wyglądać:) (2010/12/19 20:26)

1z2z3z4


Powiem tak - jak masz wszystko co potrzebne to kombinuj, niemasz nic to sobie daruj.


Ja mam wieksza czesc to jutro zaczynam zabawe z budowa swidra.






daj znać jak Ci poszło (2010/12/19 20:31)

withanight88


Jutro mam zamiar , złozyc ostrza do kupy, ustawić to i pospawać. Co wyjdzie - zobaczymy. Co proponujecie na ostrza? pióro resora czy piła tarczowa?? (2010/12/19 20:38)

1z2z3z4


nie jestem pewien ale wydaje mi się że to powinna być stal węglowa - jest dosyć krucha ale za to twarda (2010/12/19 20:45)

Sniper64


Jak będzie za twarde to przy najmniejszej nie uwadze poprawienia otworu ruszając świdrem góra dół można noża ukruszyć...Ja mam z piły tarczowej przy jednym , a przy drugim ze stali narzędziowej i na razie już kilka sezonów wytrzymują,myślę też że z resora też będzie dobre!!!
Ważne jest też toby później można było z łatwością taki nóż naostrzyć! (2010/12/19 20:51)

withanight88


Pike zrobilem z piora, stal twarda , łatwa w oszczeniu . jak tak czytalem to własnie takie cos polecaja do samoróbek a jak nie to najwyżej zakupie oryginalne i bede miał łatwiej :) (2010/12/19 20:54)

1z2z3z4


oryginalne kosztują dosyć sporo - z tego co sie orientuję to około 40 - 60 zł
wiadomo - zależy jakie (2010/12/19 20:55)

withanight88


Spokojnie coś sie wymysli :) najważniejsze jest zeby dobrze ostrza ustawić wtedy nawet lekko przytepionymi ostrzami idzie wiercic :) (2010/12/19 20:59)

Sniper64


...O właśnie to jest to!!! :) o co w tym wszystkim chodzi dobre ułożenie noży i wiercisz jak szalony bez wysiłku,,:) (2010/12/19 21:02)

1z2z3z4


z tego co napisał kol. Marek - to właśnie ustawienie tych ostrzy to najtrudniejsze jest ;) szczerze to nie mam pojęcia jak je ustawić ale mogę Ci jutro podesłać fotki mojego świdra  (2010/12/19 21:04)

me how76


wydaje mi się , że resor jest jakimś wyjściem ale to nie jest najlepszy materiał na noże do świdra.Koledzy robili noże z dobrej stali (mieliśmy dostęp do takowej w pracy),ale pomyśl o kupnie gotowych noży do świdra , wiadomo , to jest jakiś wydatek gotówki ale warto pamiętac że noże trzeba przymocowac do świdra przeważnie dokręcając ,(nie polecam spawania noży ,po pierwsze mało praktyczne przy ostrzeniu po drugie spawając przegrzewa się stal i nie wychodzi to jej na dobre) no a wiercenie w twardym materiale nie jest łatwe. Ja myślę ,że bardzo ważny jest kąt pod jakim przymocujesz noże , to w dużej mierze ma wpływ na to jak świder "gryzie" lód. http://allegro.pl/noz-noze-do-swidra-do-lodu-130mm-swider-i1358945260.html  (jest pare sztuk można coś wybrac) pozdrawiam , no i miło by było zobaczyc jakieś foty świdra własnej produkcji :) (2010/12/19 21:05)

Sniper64


Tak..kolego to jest to najważniejsze kąt:) a i przyspawać noży na stałe odradzam bi jak je później ostrzyć?:)) Nie jest późno to kurde idę do autka po świder..po robię kilka fotek może się wam przydadzą :)zawsze to jest na co spojrzeć sam szukałem różnych przykładów,a mało kto miał orginalne wiertła wtedy:) a pokazać jak i co z nożami to zapomnij,,,:) (2010/12/19 21:28)

withanight88


Kolego jakby resor nie był dobrym rozwiazniem to chyba ba by samochodów na tym nie zawieszali :) co sadzisz?


chce to zrobic dla zabicia czasu, mam checi to sie pobawie jak nie wyjdzie to trudno popukam w tym sezonie piką :)

(2010/12/19 22:13)