wędkarstwo kalendarz brań ryb wedkarstwo

/ 33 odpowiedzi
hej czy ktoś mi wytłumaczy od czego to zależy ?? jak oblicza się stosowność do brania?? skąd pewność ze akurat w te dni ryby będą brać??
u?ytkownik13410


Osobiście nie radziłbym Ci sugerować się kalendarzami brań. Intensywność żerowania ryb zależy od wielu czynników, czyli np. ciśnienia, temperatury, słońca lub fazy księżyca, wiatru (mocy i jego kierunku) czy też poziomu wody. Każda ryba preferuje inne warunki. Pewności nie ma nigdy, to jedynie przypuszczenia. (2009/10/01 13:05)

Tddz


Dokładnie, kolega Czermin ma rację. Raz byłem na rybach gdzie niby miały być okropne brania a wyciągnąłem kilkanaście pięknych płoci a innym razem kiedy ryba niby miała świetnie brać wróciłem z niczym... A co do tego kalendarza to chyba ustalają go za pomocą fazy księżyca. (2009/10/01 13:34)

kostekmar


Już by wątek dotyczący kalendarzy brań. Niektorzy wędkarze wspomagają się nim podczas planowania wyjazdu na ryby. Inni patrzą na warunki pogodowe. Zgadzam się z kolegą Czerminem i wyjazd na ryby uzależniam od pogody w całym jej spectrum. (2009/10/01 14:58)

tomeczekxx5


Ten wątek już był poruszany na tym forum ale jak mogę ci doradzić to jest największa głupota co wymyślił człowiek to po prostu się nie sprawdza nie raz kiedyś próbowałem jak pamiętam to wybrałem sie na ryby jak w kalendarzu były Bardzo Dobre rozbiłem sprzęt spławik do wody i czekałem na branie i ani jednego brania teraz jak mam jechać na ryby to pakuje sprzęt i jada i nie paczę na ten posrany kalendarz.Pozdro.... (2009/10/01 15:02)

piokoz40


popieram twoje zdanie ja dzisiaj byłem na rybkach a w kalendarzu bylo że brania dobre a tu nic trzeba polegać na sobie i miec tą czutke wędkarską pozdro piokoz49wedkujepl (2009/10/01 17:07)

Kernit


no dzieki panowie za przykłady z życia:P tylko wiecie ja jak spojrzę na ten przeklety kalendarz to odrazu sie psychicznie nastawiam i czasem ide na ryby z mysla ze i tak nic nie złapie:P (2009/10/02 09:42)

uklejka


Szanowny Kolego, z kalendarzem brań to jest tak samo jak z kalendarzem małżeńskim , niby przystosowujesz się do jego zasad a i tak wychodzi inaczej.
Ja jadąc na ryby patrze tylko na ciśnienie , kierunek i siłę wiatru.
Pozdrawiam. (2009/10/02 10:44)

Kernit


no to kierujac sie np. ciśnieniem jakie bedzie lepsze wyższe czy niższe ? (2009/10/02 10:49)

Irkoni


Osobiście nigdy nie zwracam uwagi na kalendarze ,bo to zwykła ściema nawet na pełnię nie zwracam uwagi.Zawsze ojciec mi mówił że w pełnię nie bierze ale kiedyś wybraliśmy się na nockę w pełnię i zmienił zdanie,brały piękne krąpie.Więc kieruję się zasadą że jak mam ochotę iść na rybki to idę i nic tego nie zmieni,żaden kalendarz czy jakie kolwiek inne warunki atmosferyczne.....Pozdrawiam (2009/10/02 11:29)

u?ytkownik11976


Ja tam zwracam uwagę na kalendarz brań, wiadomo jak mam juz wszystko ustalone to i tak pojade, ale w kalendarzu brań tez jest jakaś prawda, jak wiatr,ciśnienie,temperatura, to wszystko w kalendarzu jest brane pod uwagę, (2009/10/02 14:21)

Kernit


w telewizji pogody na tydzien nie moga przepowiedziec a co dopiero rozne inne warunki no i skoro to mialo by byc prawda to kalendarz powinień byc rozny dla roznych regionow w polsce..... tak ze wiec z tego co czytam to kalendarz to bzdura... ktoś wie jak i kto go okresla?? (2009/10/02 14:37)

u?ytkownik4459


Traktujmy to z przymryżeniem oka. (2009/10/03 00:00)

u?ytkownik22572


Kiedyś żeby raz na zawsze rozwiązać ten problem, wziąłem do ręki 3 pisma wędkarskie, które zamieszczały kalendarze brań. Opracowane były mniej wiecej tak że do każdej daty przypisana była jedna z 3 ikon: brania słabe, zmienne brania, brania dobre. Porównałem te 3 kalendarze i na dzień, w którym miałem jechać na ryby każdy podawał coś innego. Jeden że słabe, drugi że zmienne a trzeci że dobre brania. Od tej pory dałem soboe spokój z kalendarzami. Patrzę na pogodę - ciśnienie, siłę i kierunek wiatru, zachmurzenie, temperaturę wody itp. (2009/10/03 07:27)

u?ytkownik22572


A tak przy okazji to firma Casio wypuściła na rynek zegarek na rękę z kalendarzem brań. Ciekawe wg którego kalendarza on pokazuje. POdobnie też jest z odbiornikami GPS. Np w odbiornikach Garmina też są takie kalendarze. Mam taki od 2 lat ale jeszcze nie zajrzałem i nie zamierzam. Inne funkcje w tym odbiorniku są mi bardziej przydatne. (2009/10/03 07:29)

przemo1980


Ja właśnie mam taki zegarek i muszę powiedzic że jak rybki biorą to czasem i na zegarku też sie wyświetla że powinny być dobre brania, ale i tak myślę że to przypadek, bo to poprosyu lipa tak jak i kalendarze brań. (2009/10/03 07:45)

przemo1980


Ja właśnie mam taki zegarek i muszę powiedzic że jak rybki biorą to czasem i na zegarku też sie wyświetla że powinny być dobre brania, ale i tak myślę że to przypadek, bo to poprosyu lipa tak jak i kalendarze brań. (2009/10/03 07:45)

kazik


Ja robię sobie notatki pod tym kątem i wiele dni już mam namierzonych . Wynika mi z tego że jak są dobre dni brań wynikające z faz księżyca to wędkarzy jest zatrzęsienie , a wszyscy mówią że nie wierzą . Jak to jest ? (2009/10/03 12:08)

u?ytkownik24055


kiedyś i to bardzo dawno może i kalendarz brań sprawdzał się ale teraz wogule nie zwazam na kalendarz uwagi co go pełni też mam rózne zdanie nieraz i w pełni są lepsze brania (2009/10/03 18:58)

Zdzichu


Kazik, lata temu również prowadziłem notatki i ... nic z tego nie wynikało. Czasami się potwierdziło, ale były to sporadyczne przypadki. Jak napisał "okonhel" i też jestem tego zdania, głównie wpływ na żerowanie ma ciśnienie atmosferyczne, temp. wody. Wiatr? Znane jest powiedzenie - wiatr ze wschodu wędkarz przymiera z głodu - nie ma racji bytu. Bywało, że z powodzeniem łowiłem ładne płocie i leszcze przy wschodnim wietrze.Bywało i tak, że przy południowym zero brań. Zmiana ciśnienia niesie za sobą zmianę pogody i ryby, tak jak my to odczuwają (czyt. żerują). To tylko moje zdanie, a Tobie życzę, aby zapiski się potwierdziły. Tak czy owak jak nie biorą zawsze możemy obwiniać pogodę.

Pozdro ... (2009/10/03 23:43)

Malina93


powiem krótko zależy to od pogody (2010/05/12 14:25)

Malina93


popieram
ja też bym się nie sugerował kalendarzami brań
ale są również  plusy
nie raz się to sprawdza (2010/05/12 14:27)

jarek30


zgadzam się z panem Kazikiem nigdy nie paczę się na kalendarz  największym sukcesem jest obserwowanie przyrody wody i oczywiście pogody a co do kalendarza brań nie wiem wole swoje doświadczenia       (2010/05/12 20:18)

bea


Jeśli ktoś wierzy w horoskopy to i pewnie uwierzy w kalendarz brań. Lepiej zapoznać się z ciśnieniem jakie może być w danym dniu i temperaturą, ewentualnie stanem wody (rzeka). Są to bardziej miarodajne wskazówki co do brań ryb. (2010/05/13 07:47)

u?ytkownik31907


ja wole fazy Księżyca
 i ciśnienie. oraz sam wykonuje prowizoryczne notatki (2010/05/13 09:32)