Wędka odległościówka czy bolonka?

/ 57 odpowiedzi
Witam. W tym watku zwracam się z prosbą o pomoc w doborze wędki pod spławik. Otórz wacham się między odległościówką a bolonką. Lowię w rzece, ale też często wedkuję na stawie. Zalezy mi przedewszystkim na jak najmniejszym cięzarze wędki oraz mocy. Czy jeśli kupię odległościówkę, to w razie potrzeby podoła ona walce z np świnką, kleniem, durzym leszczem lub 3kg karpiem?  Z drugiej strony wiem, ze bolonka nie nadaje się do połowu nad stawem, natomiast widziałem, jak jeden wedkarz łapał w rzece na odległościówkę. Proszę o odp, może jakieś oferty.Dodam tylko, że mój budżet to 160zł. Pozdrawiam
u?ytkownik1117


pytasz o radę odpowiem;

do takich połowów jak opisałeś ja zdecydowałbym się na odległościówkę, posiada wiele zalet, a gwarantuję ci że wytrzyma walkę z wielką rybą, kwota jaka posiadasz też pozwala na zakup takiej wędki - pozdrawiam

ps. to moja opinia , nie musisz sie z nią zgadzać ............

(2010/11/16 22:06)

Killer45


Dzięki sandokan45, właśnie o taką poradę mi chodziło. A jaką wędkę byś polecił? (2010/11/16 22:12)

u?ytkownik8256


sam łowię często na odległośćiówkę jak i na wodzie stojęcej jak i na rzekach spisuje się dobrze i efekty są teraz jest po sezonie i za tę kasę co masz napewno coś fajnego kupisz atak naprawdę to połowy będą zalerzeć od tego jakimi zestewami się będziesz posługiwał bo odległośćiówka to jak dlamnie wyszsza szkoła jazdy więc życzę powodzenia i wytrwałośći w tej pięknej dziedzinie wedkarstwa warto bo efekty czasami przechodzom wszelkie oczekiwania powodzenia (2010/11/16 22:39)

kaziks403


Witam.Od 10 lat używam odległościówek ale jako zwykłych spławikówek. Tak jak wspomniałeś ważna była waga i długość. Spisują się ekstra. Właśnie ta długość, moim zdaniem może być Ci potrzebna na rzekę. Bolonki produkują od 4 do 9m, a długość odległóściówek 3,9 - 4,2m.
Na odległościówkę przechodzę na jeziorze, gdy jestem zmuszony łowić dalej od brzegu b gdy pogoda wymusza cięższy zestaw. Nie jest to metoda łatwa.
Jeżeli mogę Ci poradzi, to spraw sobie bolonkę, będzie na staw (jako spławikówka ) i na rzekę.
   Pamiętaj, my możemy doradzić, decyzja jest Twoja.
 Pozdrawiam i połamania kija. (2010/11/16 22:54)

endriut


Witam!

Ja się  muszę zgodzić z Heniem. Kupuj odległościówke. Są to mniejsze koszty (dobrą odległościówkę kupisz za 150 pln, natomiast dobrą bolonkę to już 300 wzwyż). Ja 4 lata temu kupiłem odległościówkę York 4.2 m c.w. 5-20g (dałem za nią chyba z 50pln). Szczególnie łowię na nią płocie na Zalewie Cieszanowickim, na przepływankę na Warcie także płocie i jaśki, natomiast na stawie komercyjnym ładnie pracowała na karpiach takich do 4 kg.

Jeżeli zastanawiasz się nad bolonką to nie szkodzi najpierw połowić sobie odległościówką na przepływankę a ewentualnie później pomyśleć o bolonce.

Pozdrawiam.

(2010/11/17 08:58)

bluehornet


Spróbuj Szanowny Kolego zacząć od odległościówki , za 160 pln kupisz już porządny kij , a bolonka kupiona poniżej kwoty 300 pln urwie Ci rękę po półgodzinnym łowieni ( waga ) . Oczywiście na rzece odległościówka jest dobra na krótkim dystansie od brzegu lub na małym uciągu , ale jak napisał kol. endriut - o bolonce pomyśl później . Fakt , że bolonka jest wg mnie lepsza na rzekę ( komfort prowadzenia zestawu ) , ale trening czyni Mistrza - nie od razu Kraków zbudowano . Połamania kija . (2010/11/17 16:15)

przemo1980


Kolego zobacz sobie taki kijek MIKADO SENSEI TELE MATCH do 25g. Fajny lekki kijek i cena przystępna. Ja osobiście posiadam o długości 4.20m. (2010/11/17 16:27)

Jędrula


Nie wiem dlaczego twierdzisz , że bolonka nie nadeje się na wody stojace ? Myśle , żę się mylisz . Ja bardzo lubie łowić batem jednak w moich rejonach często rzeka wylewa i przy okazji zabiera duże ilosci karpi z przyległych do rzeki stawów stawów hodowlanych .

Jedynyną alternatywa na zaistniałą sytuację jest właśnie bolonka albo odległościówka gdyż jak wiesz holowanie batem karpia 3-4-5 kg może się skonczyć w najlepszym przypadku zerwaniem przyponu lub w najgorszym uszkodzeniem wedki . Bolonka daje większe poczucie bezpieczęstwa a zestaw może być równie delikatny jak bacie tyle , że mamy większe możliwości wyholowania rybki i jest o wiele dłuższa od odległościówki co również daje nam większą kontrolę nad walczącą rybą  . Co do odległościówki to kolego również powinieneś mieć ją w swoim składzie gdyż metoda odległościowa jest piękna oraz bardzo profesionalna i daje możliwość łowienia ryb na spławik z bardzo dużej odległosci . Pięknie się poluje na leszcze z 30-40 metrów na długiego waglera , spłaik wychodzi do góry z wielkiej fali ohhhh piękny widok . Moja rada jest taka abyś poszukał matchówki w rozmiarze 4,50 m gdyż ułatwi Ci to łowienie na rzece do puki nie posmakujesz rzecznego łowienia boloneczką . Co do ceny to poczekaj jeszcze do stycznia i dozbieraj 100-ówkę a może uda Ci się kupić rewelacyjny sprzęt z kolekcji 2010 za dobrą-promocyjną cenę . A co do wytrzymałości obu wędek to się nie obawiaj , bolonki muszą nie raz wytrzymać wielkie brzany siłaczki a odległościówki czesto holuja wielkie karpie i wychodza z tych potyczek bez szwanku .

(2010/11/17 17:02)

u?ytkownik50133


Kup odległościówkę 4,20 m . polecam Robinsona Xenon Match . poradziła sobie z 6 kg karpiem z przyponem 0,16 ! . musisz do niej dołożyć jakieś 30 zł . nie stosuj grubszych żyłek jak 0 ,18 ( główna ) bo może się to skończyć uszkodzeniem kijka . co do bolonki . nie ma sensu kupować krótszej jak 6 m a za 160 zł to urwie Ci rękę ...
jak coś pisz PW
pozdrawiam (2010/11/17 20:18)

Killer45


Dziękuje wam serdecznie za wasze rady. Widać, że podejscie do początkujacych jest na najwyższym poziomie. A jezeli chodzi o te wedki, to myślę ,ze najpierw kupię odległościówke. Jak już wcześniej wspominalem  w wędzisku najwarzniejsza jest dla mnie waga oraz moc. Chyba zdecyduję się na odległościówkę, a za rok lub dwa spróbuję z bolonką. Po prostu kocham łapanie na spławik

A teraz co myślicie np o wędkach

http://allegro.pl/okazja-daiwa-sweepfire-match-13-szkocja-gw-2l-i1317481554.html

http://allegro.pl/na-splawik-cormoran-speciland-match-420-5-20g-i1314329636.html

http://allegro.pl/mikado-purple-rain-match-420-i1322240018.html

http://allegro.pl/mikado-scr-s-match-3-9m-wegiel-gratis-nowosc-2010-i1322132361.html

http://allegro.pl/konger-arcus-tele-match-450-25-w-wa-i1310896748.html

Może któreś z tych? a może macie jakieś inne typy

(2010/11/17 20:34)

przemo1980


Dziękuje wam serdecznie za wasze rady. Widać, że podejscie do początkujacych jest na najwyższym poziomie. A jezeli chodzi o te wedki, to myślę ,ze najpierw kupię odległościówke. Jak już wcześniej wspominalem  w wędzisku najwarzniejsza jest dla mnie waga oraz moc. Chyba zdecyduję się na odległościówkę, a za rok lub dwa spróbuję z bolonką. Po prostu kocham łapanie na spławik

A teraz co myślicie np o wędkach

http://allegro.pl/okazja-daiwa-sweepfire-match-13-szkocja-gw-2l-i1317481554.html

http://allegro.pl/na-splawik-cormoran-speciland-match-420-5-20g-i1314329636.html

http://allegro.pl/mikado-purple-rain-match-420-i1322240018.html

http://allegro.pl/mikado-scr-s-match-3-9m-wegiel-gratis-nowosc-2010-i1322132361.html

http://allegro.pl/konger-arcus-tele-match-450-25-w-wa-i1310896748.html

Może któreś z tych? a może macie jakieś inne typy

Praktyczniejsza,łatwiejsza w transporcie będzie w teleskopie. Najlepiej to skocz do sklepu obadaj,dotknij,zobacz że tak powiem czy pasuje Ci do ręki i coś wybierzesz. Tak przez internet na podstawie zdjęcia i podanych parametrów to ryzyk fizyk. Ja już swój typ napisałem Ci wyżej. (2010/11/17 20:45)

Jędrula


Właśnie , ta traubucco jest strasznie wytrzymała ( niespotykany wyrzut dla wędek match do 80 gr hmmmmm ) i cholernie lekka . Chętnie bym ją pomacał :) Może to być kicha ale może akurat nieiekoniecznie ??? (2010/11/17 21:24)

Jędrula


Pomyśl o mikado , sam bym ją chętnie kupił . (2010/11/17 21:37)

Jędrula


Juz sam nie wiem tyle tego sprzętu na allegro . Trzeba pomacać w sklepie a potem poszukac i kupić gdzie taniej . Jak dla mnie matchówka ma być długa ( do 4.50m ) i lekka i tyle :) (2010/11/17 21:41)

Romuald55


Ja natomiast,szanowny kolego poleciłbym właśnie bolonkę.Na rzekę nie ma lepszej.Pomimo iż posiadam odległościówki to jednak nawet na wodach stojących używam bolonki ze spławikiem przelotowym.W odległościówce, żeby precyzyjnie i daleko rzucać potrzebne są cięższe wagglery.Bolonką rzucisz dużo lżejszym zestawem. Co to znaczy w razie gorszych brań,mówić nie trzeba.Jeżeli chodzi o moc , bolonka nie ustępuje odległościówkom. Takie jest moje zdanie oparte na doświadczeniu.Najbardziej uniwersalną będzie 6-cio metrowa. (2010/11/18 11:23)

przemo1980


Ja natomiast,szanowny kolego poleciłbym właśnie bolonkę.Na rzekę nie ma lepszej.Pomimo iż posiadam odległościówki to jednak nawet na wodach stojących używam bolonki ze spławikiem przelotowym.W odległościówce, żeby precyzyjnie i daleko rzucać potrzebne są cięższe wagglery.Bolonką rzucisz dużo lżejszym zestawem. Co to znaczy w razie gorszych brań,mówić nie trzeba.Jeżeli chodzi o moc , bolonka nie ustępuje odległościówkom. Takie jest moje zdanie oparte na doświadczeniu.Najbardziej uniwersalną będzie 6-cio metrowa.


 Nie wiem czy tak lepiej jest rzucać bolonką, a w deszcz całkiem kiszka jak żyłka się przykleja do wędki. W odległościówce ten problem jest dużo mniejszy  (2010/11/18 12:07)

bluehornet


Posiadam bolonkę TRABUCCO XELION SPV Xperience 7m , coś pięknego , leciutka , super akcja , łowiłem na nią nawet karpie 2,5 - 3 kg - sama radość podczas holu - nie należy ona niestety do zbyt tanich , ale warto było kupić ten kijaszek . Podczas łowienia na przepływankę nie czuję zmęczenia nawet po trzech godzinach ciągłego machania . A co do zarzucania podczas deszczu wszystko zależy od sposobu - nie mam problemu z zarzucaniem !!! (2010/11/18 14:56)

kaziks403


Witam ponownie.Nie wiem czemu, ale odnoszę wrażenie, że niektórzy z Panów w życiu nie trzymali w ręku bolonki. Pisanie, że urwie rękę jest moim zdaniem dyletanctwem. Są to jedne z najlżejszych wędek, które nie posiadają bajerów, korków, super uchwytów.Średniej klasy bolonka (200-400zł.) dł. 6m waży poniżej 300g. Średniej klasy matchówka (200-400zł) waży poniżej 280gr.
Killer - jeżeli chcesz kupić matchówkę, to nie daj się namówić na tele. Ciężar wyrzutu moim zdaniem do 30rg. Tak jak Ci radzą niektórzy, nie kupuj odległościówki do 80gr, bo to już feder.
Jeszcze raz namawiam Cię na bolonkę, bo to w gruncie rzeczy teleskopowa spławikówka.
  Pozdrawiam (2010/11/18 15:13)

Killer45


Dzięki za wasze odpowiedzi! Tak się jeszcze zapytam, czy miał ktoś z was tego tele arcusa od  kongera? (2010/11/18 15:16)

kaziks403


POLECAM na allegro dla twojego portwela

MIKADO Princess Bolognese 500 do 20g od SS

Konger MEDALIST BOLONKA 500

TRABUCCO ANTRAX SP 500 BOLOGNESE

JAXON Wędka DIGITAL 6m Bolonka WYPRZEDAŻ!!!!

Mistrall AMUNDSON Bolonka 500

(2010/11/18 15:23)

u?ytkownik15467


Mówiąc oszczędnie i szczerze : wszystkie te kijaszki pójdą w drzazgi gdy trafi się porządna ryba.Jakich żyłek ( z uwagi na rodzaj zestawu , finezyjną budowę kija , maleńkie przelotki i odległość rzutu ) stosuje  się do "matchówki , niezależnie od ryzka brania wryby przekraczającej możliwości amortyzacyjne sprzętu ? Jak długo holuje się silną dużą rybę na żyłce np 0,12 mm ( bo tylko taka nie uszkodzi maleńkich przelotek ? Odpowiedzią na te i wiele innych zagadnień wydaje się być wybór  wędki ( że tak powiem )"normalnej " czyli dającej komfort łowienia i bezpieczeństwo połowu . Na rynku jest całe mnóstwo wędek 2 , 3 częściowych i wreszcie niebożych teleskopów którymi łowi się raczej przyjemnie i bez niespodziewanych awarii sprzętu . (2010/11/19 16:56)