Silnik do pontonu- Wasze rady.

/ 25 odpowiedzi
Chciałbym się dowiedzieć czy używa ktoś silnika elektrycznego do pontonu. Jaki silnik jest potrzebny żeby śmiało płynąć pod prąd w rzece o średnim nurcie. Ponton długości 280cm.
misiek7


Z tego so sie orientuje ,to na silniku elektrycznym raczej nie specjalnie plywa sie pod prad.Mam ponton i silnik elektryczny ale z tych najmniejszych,Na spokoinych wodach to wystarczy,ale na nurcie to bym nie ryzykowal. (2009/12/04 11:38)

misiek7


Dodam jeszcze że na wody niespokoine zabieram ze soba kolege,ktory posiada silnik spalinowy,i wowczas bez problemu sobie plywamy. (2009/12/04 11:43)

dany21


A wiesz może kolego jakiej mocy jest silnik twojego kolegi, chodzi mi o KM. Do pontonu chyba nie musi być zbyt silny. (2009/12/04 14:07)

misiek7


Silnik kolegi ma 4Km i moim zdaniem jest zupelnie wystarczajacy.Zawsze zdolamy uciec gdyby dzialo sie cos niedobrego.Nie jest to nowy silnik,ale sprawuje sie dobrze.Pozdrawiam. (2009/12/04 14:33)

pisaq


Poważnie silnik elektryczny nie poradzi sobie z nurtem?
Właśnie czekam na silnik elektryczny o uciągu 34lbs, ale to na zaporówki.
Jakby co to jeszcze mam wiosła :p (2009/12/04 15:35)

dany21


Myślałem o kupnie elektryka ale skoro nie poradzi sobie z nurtem to poszukam spalinowego. Tylko że spalinowy będzie używany bo kosztuje tyle co nowy elektryczny. (2009/12/04 16:48)

misiek7


wszystko zalezy jaki to nurt,a jak dojdzie do tego jeszcze wiatr,to i wioselka nie pomoga.Na zaporowki to spoko,byle nie było duzego wiatru.Ja mam silniczek o uciagu 18lbs i na zaporowkach plywam bez problemu.Ale powtarzam tylko gdy nie ma silnego wiatru. (2009/12/04 16:52)

misiek7


a co to szkodzi ze uzywany,byle był tylko sprawny. (2009/12/04 16:54)

pisaq


Używany, nowy, po remoncie, po dzwonie - ważne aby się sprawdzał :)
Większość z nas kupuje używane samochody i co? Nie sprawdzają się? Dvpa :p

Przed zakupem silnika pytałem i tutaj i w sklepie i nad wodą.
Gościu miał silnik Minn-Kota i zasuwał przy dość silnym wietrze z trzema osobami na pokładzie. Niestety nie wiem jaki uciąg, ale podałem szacowaną wagę całej łódki wraz z typem wód na jakich mam zamiar pływać i gościu polecił 34lbs i akumulator GEL 100Ah.
Wziąłem 34lbs, gdyż łódka trochę waży, ja sporo ważę, do tego czasami jeżdżę z kimś. (2009/12/04 17:28)

misiek7


Mysle że na pewno poplywasz spokojnie,ja tesz pływam zawsze we dwójke.mam pontonik 3,30m i silniczek o uciagu 18lbs.ale mam watpliwości zawsze czy przy duzym wietrze taki silniczek da sobie rade,nigdy tego nie sprawdzalem,i chyba nie sprawdze.To dość duze ryzyko. (2009/12/04 17:38)

misiek7


Dodam jeszcze że cały majdan wedkarski i nie tylko miesci sie w pontonie i do tego 2 osoby.Czesto wypływamy na wyspe na kilka nocy i wszystko ladnie sie miesci. (2009/12/04 17:42)

pisaq


Może inaczej pojmujemy pojęcie "silnego wiatru", dla mnie wiatr silny to ten który wieje... silnie. Nie mylić ze sztormem :D
Czytałem wpis na Kolegi blogu, widziałem zdjęcia tego pontonu, wyglądał na całkiem nieźle załadowany :) Trochę bym się bał.... (2009/12/04 17:47)

misiek7


pływam na nin juz od 2 lat,i na razie nic sie nie dzieje,spisuje się swietnie,na rybki to plywamy z silnikiem spalinowym,a dla rekreacji zakladam silniczek elektryczny,ten elektryczny swietnie nadaje sie do trolingu,wlanczasz jedyneczk.e i powolo plyniesz (2009/12/04 18:51)

merceli


mój brat posiada minn kota 30 lbs  łódkę 3,8m laminat  we dwoje na Zegrzu fale metrowe i dawał radę ,

na Narwi w Ostrołęce[wiec nurt średni] też pływał  pod prąd -ale to już żółwie tempo i nie wiem jak daleko by dopłynął  na rzekę to tylko spalinowy (2009/12/07 20:11)

szczupi


ja mam silnik 40 Ibs i ponton o tej samej długości pływałem po odrze ale !!! przed tamą czyli tam gdzie spiętrza się wodę !!! było ok ale tę część rzeki od Wałów przez Uraz po Raków i w jeszcze wyżej w stronę Wrocławia to  można porównać do jeziora ale tylko tak się wydaje !!!  myślę że na odcinki rzek gdzie nie są regulowane śluzami tamami to elektryczny się nie nadaje !!! pływalismy łodzią w trójkę lódz 4,5 m  + dwa akumulatory po 30 kg i nasza waga ok 260 kg + sprzęt a do tego silnik 48 Ibs i powiem że na tej wodzie to była rewelacja tylko pod ten lekki prąd to akumulatory szybko padają 100 amperogodzin wytrzymuje około trzech godzin pływania na różnych biegach
  (2009/12/07 20:45)

jakubooo


Witam, chciałbym podczepic się do tematu. Więc mam nadzieję że tu piszę a jak nie to poproszę o przeniesienie.Więc chciałbym kupić ponton a właściwie to silnik do pontonu. (Taki ponton znalazlem : http://allegro.pl/ponton-navigator-ii-pawez-wiosla-pompka-i1733524276.html?source=oo )
I teraz moje pytanie jaki silnik elektryczny wybrać ?
Takowy zestaw byłby używany na dosyć małym, spokojnym jeziorze i zależy mi żeby w miarę dobrze ciągnął przy 2 dorosłych osobach. A cena to myślę że w granicach 600-900 zł.
Jakieś propozycje ? ;)

(2011/08/01 19:23)

grzegorz3366


na spalinowym sobie nie powędkujesz!!!!!!!!!!!!!!!!! (2012/09/02 15:33)

u?ytkownik32263


na spalinowym sobie nie powędkujesz!!!!!!!!!!!!!!!!!

A niby dlaczego? Miło było by przeczytać sensowną odpowiedź. (2012/09/02 16:08)

u?ytkownik102141


Koledzy !Uogólniając temat . Po pierwsze na większości jezior panuje strefa ciszy i spaliniaki odpadają .Czyli na wody stojące elektryk.Jeśli rzeka i chcecie pływać bez kłopotów i przygód to tylko spalinówka małej mocy max 5km .Reszta zależy od zasobów finansowych .W przypadku elektryka istotniejsza od silnika jest dobra bateria . (2012/09/02 16:38)

u?ytkownik32263


Koledzy !Uogólniając temat . Po pierwsze na większości jezior panuje strefa ciszy i spaliniaki odpadają .Czyli na wody stojące elektryk.Jeśli rzeka i chcecie pływać bez kłopotów i przygód to tylko spalinówka małej mocy max 5km .Reszta zależy od zasobów finansowych .W przypadku elektryka istotniejsza od silnika jest dobra bateria .

Kolega pisze dobra bateria, tak? A ja zadam takie pytanie: Jak duża jest różnica pomiędzy takim małym aku 90 ah a dużym 120 ah? Otóż tylko 30 ah. Czyli dla mocnego 55 lbs elektryka góra 40 MINUT pływania bo taki silnik zużywa na godzinę przy maksymalny biegu ok 45 amperów. A jak teraz jest różnica w cenie pomiędzy taką 90 ah a 120 ah? Oj duża i moim zdaniem nie warta świeczki. Lepiej tą kasę zainwestować w mocniejszy silnik aby mieć z czego, w razie sytuacji podbramkowej jak ołowiana "humurka", szybciej odpłynąć. A silnika używać z głową aby mieć wystarczająco naładowaną bateryjkę. Pozdro i życzę owocnych przemyśleń;) (2012/09/02 17:02)

z@mela


niebawem tez    kupie silnik  do pontonu  kolibri K 280  i myslalem nad Minn Kota  34 LBS     . Najczęściej wędkuje w pojedynkę po zaporówkach  max do 100ha  czy ten silnik  da rade ? (2012/09/15 13:18)

sulek68


Kolego witam poczepię się pod temat mam silnik Mini Kota 34 lbs i świetnie radził sobie pontonem Kolibri 260 w dwie osoby około 200 kg pływałem po Dunajcu a prąd jest dość rwący silnik rewelacja do wędkowania,pozdrawiam. (2013/03/17 17:06)

Michaello


A ja mam elektryczny 55lbs i spalinowy Suzuki 2KM i zgadnijcie który chętniej używam? Oczywiście spalinowy! A dlaczego? Po prostu czuję się bezpieczniej na rzece (Bug, Narew) gdzie jak się mocno rozwieje i mam do przepłynięcia 3-4 km, to wiem, że on da rade (łódka 4m)! (2013/05/24 09:44)

u?ytkownik32263


Kolego witam poczepię się pod temat mam silnik Mini Kota 34 lbs i świetnie radził sobie pontonem Kolibri 260 w dwie osoby około 200 kg pływałem po Dunajcu a prąd jest dość rwący silnik rewelacja do wędkowania,pozdrawiam.

Pokaż filmik bo w życiu nie uwierzę że na tak słabiusim elektryczku dał byś radę płynąć pod prąd Dunajca. No chyba że w zastoiskach. Wiem o czym piszę bo używam Osapiana 55 lbs do koliberka 280 KM PP a pływam nim też po Wiśle i doskonale wiem że ponton stawia dużo większy opór niżli łódź. (2013/05/24 13:57)

u?ytkownik32263


A ja mam elektryczny 55lbs i spalinowy Suzuki 2KM i zgadnijcie który chętniej używam? Oczywiście spalinowy! A dlaczego? Po prostu czuję się bezpieczniej na rzece (Bug, Narew) gdzie jak się mocno rozwieje i mam do przepłynięcia 3-4 km, to wiem, że on da rade (łódka 4m)!

Zgadzam się z Kolegą całkowicie. Mocniejszy silnik to większe bezpieczeństwo. Tylko jak w autach nie można przesadzać:)
Pozdro! (2013/05/24 14:02)