"Ryby" uważane za szkodniki

/ 62 odpowiedzi / 9 zdjęć

witam

na samym początku zmian na forum ciężko było znaleźć cokolwiek. Wszystkie nowości spotykają się ze sporym sprzeciwem, bo ludzie przyzwyczajeni do "starego" niechętnie uczą się "nowego". No ale w sumie, dało się przywyczaić, nie jest źle

Mnie jednak brakuje jednej rzeczy, jak w temacie.

Są ładnie opisane ryby występujące w naszych łowiskach, zdjęcia, podział na drapieżne, białe, przywyczajenia i opisy.

Ja chciałbym, aby pojawiła się trzecia grupa: "SZKODNIKI" i jak największy opis, zdjęcia i wszystko co możliwe, aby rozpoznać gatunki "zakazane". Wiem, że większość wędkarzy nie ma problemu z rozpoznaniem gatunków - ja mam. Wiem, że ktoś może powiedzieć "wyszukaj se w google, wyszukiwarka nie boli", ale w google, przy w pisaniu "rak sygnałowy - grafika" wyskakują wszelkie rodzaje raków... itd. Prawie każdy widział suma i sumika karłowatego - ja nie widziałem, nie mam pewności czy rozpoznałbym czym się różnią, ale... było by miło gdyby np. tu można było znaleźć pewną wiedzę na ten temat...

Pewnie powinienem ten swego rodzaju apel wystosować do redakcji, ale obawiam się, że nie doczekałbym się odpowiedzi, natomiast moja prośba do Was jest taka, aby jeśli macie zdjęcia ryb uznanych za szkodniki w RARP, wrzucać tu :) Żeby się choć "opatrzeć" na zdjęciach...

pozdrawiam

Jarek

skrento


Tu masz sumika, jak złowisz na pewno poznasz... I uważaj na kolce w płetwie grzbietowej i bocznych /Pozdro (2011/04/18 13:35)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

koal


Poznasz po braniu - jak będziesz mocne walnięcie a później pomyślisz że na haku nic nie ma to od razu jak go odhaczysz się domyślisz " że to o n " ... (2011/04/18 13:49)

JKarp


Cześć
Może zmienić tytuł:
Ryby uważana za "szkodniki"?
Bo sumik rybą jest na 100% a z tym "szkodnikiem" hm ...
Wiem wiem jest zapis żeby nie wypuszczać...
Janusz JKarp (2011/04/18 14:09)

mimi127


Trawianka, bardzo ekspansywny gatunek

(2011/04/18 15:52)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

mimi127


Babka bycza , obła . Bardzo ekspansywny gatunek jest jej bardezo dużo w Wiśle (2011/04/18 15:56)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

u?ytkownik32263


Szkodniki o których mam zamiar napisać to ryby, które na pewno znasz z wyglądu i przez to być może nawet nie zdajesz sprawy iż one są właśnie szkodnikami. Otóż są to: KARP, AMUR, TOŁPYGA, PSTRĄG TĘCZOWY I ŹRÓDLANY. I aż dzwi mnie bierze że jak do tej pory nikt o nich nie wspomniał a trzeba pamietać iż KAŻDA ryba nie będąca rodzimym gatunkiem jest właśnie SZKODNIKIEM. (2011/04/18 17:02)

u?ytkownik32263


Zapomniałem dodać do tego zestawu KARASIA SREBRZYSTEGO, który też jest azjatyckim przybyszem. (2011/04/18 17:08)

u?ytkownik47420


Zapomniałem dodać do tego zestawu KARASIA SREBRZYSTEGO, który też jest azjatyckim przybyszem.



o i tu masz kolego racje  

jest jeszcze tołpyga

(2011/04/18 17:58)

darekgliwice


Szkodniki o których mam zamiar napisać to ryby, które na pewno znasz z wyglądu i przez to być może nawet nie zdajesz sprawy iż one są właśnie szkodnikami. Otóż są to: KARP, AMUR, TOŁPYGA, PSTRĄG TĘCZOWY I ŹRÓDLANY. I aż dzwi mnie bierze że jak do tej pory nikt o nich nie wspomniał a trzeba pamietać iż KAŻDA ryba nie będąca rodzimym gatunkiem jest właśnie SZKODNIKIEM.
zgadzam się z tym postem w 100 %, ryby te nie są naszymi gatunkami , a co do karasia nadmierna populacja doprowadza do karłowacenia . (2011/04/18 19:27)

mimi127


Ja myśle że gatunki które się u nas nie rozmnażają w naturze ( tołpyga, amur i pstrąg tęczowy) nie są aż tak wielkim zagrożeniem. Za to karaś srebrzysty i te dwa gatunki o których pisałam to prawdziwe szkodniki no i oczywiście sumik karłowaty. (2011/04/18 20:20)

u?ytkownik32263


Ja myśle że gatunki które się u nas nie rozmnażają w naturze ( tołpyga, amur i pstrąg tęczowy) nie są aż tak wielkim zagrożeniem. Za to karaś srebrzysty i te dwa gatunki o których pisałam to prawdziwe szkodniki no i oczywiście sumik karłowaty.


I tu bardzo się mylisz bo duże karpiowate ( karp, amur, tołpyga ) nie mają naturalnych wrogów co za tym idzie mogą rosnąć teoretycznie do większych rozmiarów niż podaje fachowa literatura. Przez to bezkarnie czynią totalne spustoszenie w roślinności wodnej dodatkowo nawożąc wodę swoimi odchodami. Zresztą znam kilka zbiorników gdzie nadmierna populacja karpia doprowadziła do katastrofy ekologicznej tych wód, czyli przeżyźnienia, odroślinnienia, rozrostu sinic a w konsekwencji do zimowej przyduchy, która wybiła same ryby. Co do karasia, trawianki, babki i sumika masz całkowitą rację.

A Ty Kolego "laaska1990" na samym początku "pięknie" się zaprezentowałeś tekstem: "ukleja". Normalnie gratulować "ynteligencyji".

(2011/04/19 00:02)

pilatto


dzięki za odpowiedzi, ładne zdjęcia, ciekawe czy rozpoznam jak trafie trawianke,

Jeśli chodzi o karpie, to tam gdzie mieszkam nie jest szkodnikiem, lub przekornie można powiedzieć ze wszyscy wędkarze ostro walczą o to by nie szkodziły :) Polega to na tym że od momentu zarybienia aż do wytłuczenia każdego osobnika zbiorniki mają pełne obłożenie, wydawać by się mogło że ludzie nawet urlop biorą, żeby tylko uwolnić łowisko od tych wstrętnych szkodników jakimi są karpie ;)

(2011/04/19 06:48)

mimi127


Ja myśle że gatunki które się u nas nie rozmnażają w naturze ( tołpyga, amur i pstrąg tęczowy) nie są aż tak wielkim zagrożeniem. Za to karaś srebrzysty i te dwa gatunki o których pisałam to prawdziwe szkodniki no i oczywiście sumik karłowaty.


I tu bardzo się mylisz bo duże karpiowate ( karp, amur, tołpyga ) nie mają naturalnych wrogów co za tym idzie mogą rosnąć teoretycznie do większych rozmiarów niż podaje fachowa literatura. Przez to bezkarnie czynią totalne spustoszenie w roślinności wodnej dodatkowo nawożąc wodę swoimi odchodami. Zresztą znam kilka zbiorników gdzie nadmierna populacja karpia doprowadziła do katastrofy ekologicznej tych wód, czyli przeżyźnienia, odroślinnienia, rozrostu sinic a w konsekwencji do zimowej przyduchy, która wybiła same ryby. Co do karasia, trawianki, babki i sumika masz całkowitą rację.

A Ty Kolego "laaska1990" na samym początku "pięknie" się zaprezentowałeś tekstem: "ukleja". Normalnie gratulować "ynteligencyji".


 

Swięta prawda z tymi rybami co rosną bardzo duże. Karp faktycznie osiąga wielkie rozmiary i dotego się rozmnaża zarówno tołpyga i niewątpliwie są zagrożeniem dla wody stojącej lecz dla polskich rzek te dwa gatunki raczej nie mają wpływu na ekosystemy. Są wspaniałymi trofeami wędkarskimi. U mnie we Wiśle żyje piękna populacja dzikich karpi i tołpyg ale mało jest wędkarzy którzy się specjalizują w ich połowie . I dalej myśle że te dwa gatunki nie sprawiają kłopoty w wodach płynących. Poważnym zagrożeniem jest babka. Ten gatunek tak się rozpraestrzenił w ostatnich latach ze każda drapieżna ryba się nią żywi. Pewnie dlatego ze jest powolna . W konsekwęcji czego inne ryby takie jak karasie srebrzyste i ukleje mogą bez problemu osiągać wielkie populacje a zarazem stwarzać wielką konkuręcje pokarmową dla innych ryb zwłaszcza młodzieży porządanych gatunków. Być może moje rozumowanie jest mylne ale to są obserwacje z kilku lat. Pozdrawiam

(2011/04/19 07:04)

adams2


dzięki za odpowiedzi, ładne zdjęcia, ciekawe czy rozpoznam jak trafie trawianke,

Jeśli chodzi o karpie, to tam gdzie mieszkam nie jest szkodnikiem, lub przekornie można powiedzieć ze wszyscy wędkarze ostro walczą o to by nie szkodziły :) Polega to na tym że od momentu zarybienia aż do wytłuczenia każdego osobnika zbiorniki mają pełne obłożenie, wydawać by się mogło że ludzie nawet urlop biorą, żeby tylko uwolnić łowisko od tych wstrętnych szkodników jakimi są karpie ;)

Nie tylko tak się dzieję gdzie mieszkasz,tak jest wszędzie."Biedne" karpie,co one takiego przeskrobały,że tak się na nie zawzieli...Nawet w nocy nie dają im spokoju! (2011/04/19 07:05)

u?ytkownik63149


witam

na samym początku zmian na forum ciężko było znaleźć cokolwiek. Wszystkie nowości spotykają się ze sporym sprzeciwem, bo ludzie przyzwyczajeni do "starego" niechętnie uczą się "nowego". No ale w sumie, dało się przywyczaić, nie jest źle

Mnie jednak brakuje jednej rzeczy, jak w temacie.

Są ładnie opisane ryby występujące w naszych łowiskach, zdjęcia, podział na drapieżne, białe, przywyczajenia i opisy.

Ja chciałbym, aby pojawiła się trzecia grupa: "SZKODNIKI" i jak największy opis, zdjęcia i wszystko co możliwe, aby rozpoznać gatunki "zakazane". Wiem, że większość wędkarzy nie ma problemu z rozpoznaniem gatunków - ja mam. Wiem, że ktoś może powiedzieć "wyszukaj se w google, wyszukiwarka nie boli", ale w google, przy w pisaniu "rak sygnałowy - grafika" wyskakują wszelkie rodzaje raków... itd. Prawie każdy widział suma i sumika karłowatego - ja nie widziałem, nie mam pewności czy rozpoznałbym czym się różnią, ale... było by miło gdyby np. tu można było znaleźć pewną wiedzę na ten temat...

Pewnie powinienem ten swego rodzaju apel wystosować do redakcji, ale obawiam się, że nie doczekałbym się odpowiedzi, natomiast moja prośba do Was jest taka, aby jeśli macie zdjęcia ryb uznanych za szkodniki w RARP, wrzucać tu :) Żeby się choć "opatrzeć" na zdjęciach...

pozdrawiam

Jarek

Witam . To forum posiada wiele odpowiedzi na twój post np. mój wpis - Raki polskich wód (2011/04/19 14:58)

Xawery


Od siebie dodam tylko jeszcze,że w Wiśle oprócz babki jest też ogrom jazgarza,który występuje wszędzie  i również jest szkodnikiem. (2011/04/19 17:53)

mimi127


Od siebie dodam tylko jeszcze,że w Wiśle oprócz babki jest też ogrom jazgarza,który występuje wszędzie  i również jest szkodnikiem.


może i szkoduje ale to nasz rodzimy gatunek jak sie nie myle:)

(2011/04/19 17:57)

pilatto


kolego Zbigniewie... faktycznie jest, poczytałem, bardzo ciekawy artykuł, ale niestety, jak nie znasz tytułu to nie znajdziesz go w gąszczy wszystkiego co jest na tym portalu

ale dzięki za odpowiedz wszystkim

:)

(2011/04/20 08:17)

u?ytkownik61065


ukleje!!


ja nie widzę w uklejach złych rzeczy sumik karłowaty,jazgarz tak ale nie ukleje skoro tak twierdzisz to napisz dlaczego

(2011/04/20 10:38)

lopez52


sumik co prawda jest szkodnikiem, niszczy narybek i jest bardzo ekspansywny, ale jest bardzo smaczny! jak zlapiesz wiekszy okaz to radze sprobować pycha!   Pozdrawiam  i życze taaaaakiej ryby:) (2011/04/26 13:32)

82marco


Według mnie to jest największy szkodnik naszych wód.


 

(2011/04/26 16:09)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.