Raba - Miejscówka Bochnia Kąty

/ 12 odpowiedzi

  • konto usunięte

W połowie ulicy Proszowskiej /jadąc w kierunku Proszówek/ na skrzyżowaniu ulic Staszica/Na Kąty należy skręcić w lewo i jechać ulicą Na  Kąty do samego końca. Jest to jak gdyby przedłużenie łowiska "Pod Jabłonką" przy ulicy Partyzantów. Znajduje się tam kilka domostw przed którymi skręcamy w lewo i dojeżdżamy na brzeg rzeki. Zejście do wody od tej strony jest troszkę uciążliwe ale co się nie robi dla wędkarstwa :) .Wybór miejsca połowy jest sprawą indywidualną ze względu na charakter wody - są miejsca o ostrym nurcie, głęboczki ale również i spowolnienia a nawet cofki. Głębokości wody są zróżnicowane, rzeka na tym odcinku meandruje łagodnie tak że głębsze odcinki są raz po lewej a raz po prawej stronie rzeki. Natrafimy tutaj na dno kamienisto żwirowe, miejscami piaszczyste ale również są miejsca muliste. Spotkać tutaj można klenie i brzany, leszcze, karpie i krąpie, a w okresie zimy odławiane są tutaj miętusy /kamieniste dno/. Ze względu na nie ciekawy dojazd do łowiska nie ma tutaj zbyt wielkiej presji wędkarzy.
zimislav


witam :) 

A jak tam miętus w tym roku ?? Bo ja nawet nie byłem jeszcze ... :( 

(2011/01/19 09:15)

użytkownik61878


Miętusy w Rabie mają się świetnie ;).

Osobiście od blisko 4 sezonów unikam "hibernacji' ale koledzy którzy z natury są "zimnolubni" łowią w Rabie piękne miętusy.
Ostatni jakiego oglądałem / około 8 stycznia/ miał 48 cm, dobrał się pęczku kurzych flaczków. Było ponoć kilka mniejszych ale "popłynęły po seniorów" którzy nie zdążyli się załapać na gorącą imprezę w domu ;)
Z opowiadania kolegi wiem że było około 21,30, temperatura około 2-3 stopni Celsjusza na plusie, opady drobnego śniegu z deszczem. Siedzieli /udawali pingwiny/ wówczas od 19,00 do 23,30.
Mikluszowice, Majkowice, - tam jest ich ponoć więcej. (2011/01/19 10:27)

zawer


Nemo a w Majkowicach w miejscu w którym zaznaczaleś na mapce jest miętowy??  (2011/01/19 13:34)

użytkownik61878


Miętusa  szukaj w dobrze natlenionych miejscach, o kamienisto piaszczystym dnie.
Lubi miejsca z wieloma kryjówkami na dnie /karcze drzew, zatopione elementy betonowe o potarganych kształtach np. filary mostów, umocnienia faszynami i koszami kamiennymi /gabionami/  brzegu. Ulubione stanowiska miętusa to okolice bijących źródeł, wpływających potoków i zimnych cieków wodnych.
(2011/01/19 14:37)

zawer


Zgadzam się słyszałem że miętus dobrze bierze na flaczki drobiowe tylko problem gdzie je dostać. Ja osobiście łowię na ogonki z uklei na dunacju nieraz mi siadł sandacz zamiast miętusa. A jak wygląda sprawa z sandaczem na Rabie?? bo z tego co słyszałem to jest tylko w przyujściowym odcinku Raby. (2011/01/19 15:31)

użytkownik61878


Gdzie drobiazg tam drapieżca... tłumaczył mi Miecio /mój Guru z lat młodzieńczych - człowiek który mimo kilku wad miał jedną wielką zaletę - od ryb i gorzałki to go końmi by nie odciągnął, a jedno z drugim umiał połączyć/.
I sprawdza się ta maksyma, bo łowiąc brzany pod mostem w Proszówkach sam byłem "ofiarą" ataku sandacza na haczyk z białymi robakami podczas ściągania zestawu. Chwilkę wcześniej drobnica w miejscu ściągania zestawu wyskoczyła dosłownie w powietrze, a moja wędka prawie mi wyleciała z dłoni z chwilą pobicia przez sandacza. Ciężko było piekielnika w tym miejscu wyciągnąć ale dobry stary teleskop Shakespaer Alpha Rod 4,00 i kołowrotek Balzer Scooper 520 z dobrze wyregulowanym przednim hamulcem w odniesieniu do żyłki 0,16 Siglona /jeszcze wtedy osiągalnej / dały wspólnie radę. Gimnastyka była wyborna bo po kilkunastu minutach "ćwiczeń" gdzieś jakoś rozszedł się ból kręgosłupa, tylko nogi potwornie mi drżały gdy mierzyłem delikwenta - 72 cm a waga w domu pokazała 4,20 kg.
Zawsze gdzie rybki "stoją" wygrzewając się pod powierzchnią, w miejscach wpadania cieków wodnych oraz gdy znęcona drobnica podjada - sandacz niespodziewanie uderza.
Majkowice to jest dobre miejsce na sandacza. (2011/01/19 19:14)

zawer


No to gratulacje jak na Rabę to chyba potwór:) myślę że ważna jest dobra znajomość rzeki trzeba znać miejsca gdzie jest głębiej i żwirowe dno to i pewnie sandacz się znajdzie:) trzeba będzie go poszukać w lecie nocą. (2011/01/19 20:08)

Erni


Witam serdecznie.
Czy na rabie od mostu w Gdowie do Stradomki można wędkować na przynęty żywe czy tylko spinning i przynęty roślinne?
Na Stradomce można wędkować na przynęty roślinne?
Proszę o odpowiedź. (2011/01/26 09:36)

użytkownik61878


Hey
Na priv przesłałem Ci informację odnośnie Twojego pytania.
Pozdrawiam (2011/01/26 10:20)

kowal68


kolego Nemo309, mógłbyś napisać pod jaki okreg podlega odcinek Raby, który opisujesz i na jakie przynety wolno tam łowić ( spining,roślinna,sztuczna), dzieki za info   (2011/01/26 22:42)

użytkownik61878


Witaj
 

II. Rzeka Raba

 

 Obwód rybacki rzeki Raba - nr 5

Obwód rybacki obejmuje wody rzeki Raba na odcinku od linii prostej będącej przedłużeniem prawego brzegu uchodzącej do niej rzeki Stradomka do jej ujścia do rzeki Wisła.

źródło:
http://www.pzw.org.pl/okreg_tarnow/cms/6098/wykaz_rzek_uzytkowanych_przez_okreg_pzw_w_tarnowie

Na tym odcinku Raby /nizinny/ dozwolone jest łowienie na wszystkie dopuszczalne przynęty zgodnie z przepisami. Wolno :) spiningować na całym tym odcinku rzeki, można brać rybę /chociaż wskazany jest umiar i opanowanie/ byle wymiarową ...
Autochtoni oraz my wędkarscy nomadzi z zasady jesteśmy nieszkodliwi ;) i dzielimy się rybą i miejscówkami. Nocki bezpieczne nad wodą ...
Jak widzę oboje lubimy spławik, cierpliwe czekanie na zacięcie i ten przypływ adrenaliny gdy gra wędzisko.
Od Bochni w dół Raby jest wiele ciekawych miejsc pod spławikówkę, ryba często wpływa z Wisły bo nie ma żadnych barier hydrologicznych aż po Damienice /poniżej stacji PKP Cikowice/.
Pozdrawiam i zapraszam w te rejony gościa z Silesi. (2011/01/28 20:14)

macko


ja mam pytanie do speców od spiningu na Rabie, wędkuje ktoś i jak wyniki ?? można coś ciekawego trafić i czy trzeba spędzić tygodnie na machaniu kijem aby coś zaciąć (nie mam na myśli zaczepu :),, słyszałem że jest szczupak, jakiś resztkowy sandacz, no i klenie (których jednak specjalnie na spin nie łowię, tylko "jak się trafi"), Będę wdzięczny za opisanie jaki jest potencjał raby odnośnie szczupaka i sandacza. Pozdrawiam (2011/02/10 00:52)

Wedkuje.pl poleca

Aplikacja