Pytania do karpiarzy

/ 4 odpowiedzi
Witam kolegów. Jeśli chodzi o karpie to jestem początkujący. Będąc nad jeziorem na plaży postanowiłem poszukać sobie inne miejsce do zasiadki, gdyż na zeszłorocznym miejscu jest tłoczno i nie zadowalały mnie efekty na nim. I tak oto przedarłem się do zarośniętej, zapomnianej zatoczki (jak na 7 Ha jezioro szok) która znajduje się pomiędzy ową plażą, a brzegiem nazywanym wyspą - torfowiskiem. Jest tam dość płytko, dużo roślin (miejscami do powierzchni, choć są czyste połacie, trzcinowiska przy brzegu) no i zdecydowanie spokojniej jak w innych miejscach jeziora. Już w tamtym roku widziałem spławiające się tam karpie. I tak odchodząc myślę, że może warto spróbować.... zaświeciło słońce... wróce zobaczyć jakie dno - przecież to ważne! Ok, piasek - to chyba dobrze.... a co to? na piasku wygrzewa się karp!! DRUGI!! TRZECI!! CZWARTY!! 3 lustrzenie i pełnołuski. były zaledwie kilka metrów ode mnie. Nie były olbrzymami (wiadomo ogolnodostępne jezioro, blisko wsi), jednak pierwszy raz spotkałem się z takim czymś na normalnym jeziorze no i mój śmieszny rekord - 3,5 kg... one może nawet miały więcej, a większe też tu pewnie zaglądają, tylko są bardziej płochliwe! Łowisko już mam!

Teraz zaczynamy pytania - wygarnąć trochę zielska? bo może bez tego być problem z położeniem zestawu.

Jakiego zestawu użyć? (piasek, sporo roślin, głębokość na piasku gdzie były karpie zaledwie ledwo ponad metr, dalej jest lekka skarpa, za nią nie powinno być więcej jak 3 m w tej zatoczce, najprawdopodbniej 2, jeszcze sprawdzę)

Zapewne z powodu roślin polecicie plecionkę - proszę o jakieś porady co do niej, gdyż zawsze używałem żyłek (0.30 - może nie ma potrzeby stosowania plecionki?)

Domyślam się, iż zestawy powinienem lokować w okolicy spadu dna, najlepiej po skosie, nie przed sobą, żeby były dalej ode mnie a co za tym idzie nie płoszyć ryb.

W tamtym roku używałem kulek scopex - ze średnimi wynikami, choć starzy karpiarze nie mieli znacznie lepszych. Podpatrzyłem, że wszyscy oprócz mnie używają krabów - może także powinienem je stosować? Czy mogę mieszać zapachy? (To znaczy karmić krab + scopex i mieć na jednej wędce to a na drugiej tamto?) No i większość zanęty stanowi kukurydza - wiadomo kulki drogie a ja dopiero w liceum to nie stać mnie na sypanie 50 zł dziennie do wody.

Na razie to wszystko, przepraszam, że pytam o tak dużo, rozumiem że nie da się wszystkiego wytłumaczyć nie znajac wody, jednak z góry dziękuję i jestem niezwykle wdzięczny za każdą uzyskaną informację - jeszcze niewiele wiem na temat karpiowania. Jak mi się coś jeszcze przypomni to napiszę :)
berthold


ja też miałem takie stanowisko na zbiorniku 600ha i głębokości od 10-14m jest taka polanka podwodna o głębokości 0,7-1m ,wiadomo że karpie się tam wygrzewają więc zakładałem na włosie jednego pelleta śmierdzącego chyba wątroba albo halibut nie pamiętam przypon włosowy długi na 50 cm i powiem szczerze że były dni co nawet po 5 sztuk w biały dzień łapałem ale to były miśki większe tak od 6-nawet 12kg ale dobre czasy się skończyły PZW zrobiło tak zwane odłowy  kontrolne raz niby 40 ton potem podobno i 60 ton różnie ludzie gadają ale fakt jest taki że ryb już tam nie ma (2012/07/11 14:04)

Xiri


Jestem pewien że miśki też tam zaglądają bo rekord łowiska to 20 kg i kilka innych dwucyfrówek też się znajdzie. Odłowy robią jedynie wędkarze, tutaj jest nie do pomyślenia żeby PZW stawiało siaty, gdyby nie internet byłbym święcie przekonany że nie robią takich rzeczy. 600 Ha a 7 to trochę inna sprawa ale myślę że wielkiej różnicy w specyfice opisanych miejsc nie ma, z tym że ja będę musiał być niezwykle ostrożnym bo będę zmuszony położyć zestawy kilka metrów od brzegu. (2012/07/11 14:18)

stefcio97


Hmm może i jestem jeszcze młody i nie doświadczony ale powiem ci jak ja łowie hak nr6 z włosem na włos daje kukurydze gotowana(2-3 ziarna) wywożę zestaw i zawsze sypnę sobie te 2 -3 garście kukurydzy(mozesz tez sb zarzucić jak nie masz łódki ) i efekty są i to duże jak robię przypon pewien karpiarz powiedział mi kiedyś żeby wziąść plecionkę np nw 15kg i długość jej musi być dwa razy dłuższa od wędziska a reszta żyłka zależy już od cb jaka W tym roku chciałem spróbować zrobić coś innego i mój przypon wygląda tak ze hak tez nr 6 z włosem ciężarek przelotowy lead core mniej więcej 1m i reszta żyłka bądź plecionka ja osobiście wole żyłkę ponieważ nie mam dużego doświadczenia i nie operuje profesjonalnie hamulcem i te wszystkie błędy ta żyłka lekko amortyzuje a plecionka sie nie rozciąga Jak coś źle napisałem to Przepraszam i Pozdrawiam Połamania :) (2012/07/11 15:13)

JKarp


Teraz zaczynamy pytania - wygarnąć trochę zielska? bo może bez tego być problem z położeniem zestawu. 

Jakiego zestawu użyć? (piasek, sporo roślin, głębokość na piasku gdzie były karpie zaledwie ledwo ponad metr, dalej jest lekka skarpa, za nią nie powinno być więcej jak 3 m w tej zatoczce, najprawdopodbniej 2, jeszcze sprawdzę) 

Zapewne z powodu roślin polecicie plecionkę - proszę o jakieś porady co do niej, gdyż zawsze używałem żyłek (0.30 - może nie ma potrzeby stosowania plecionki?) 

Domyślam się, iż zestawy powinienem lokować w okolicy spadu dna, najlepiej po skosie, nie przed sobą, żeby były dalej ode mnie a co za tym idzie nie płoszyć ryb. 

W tamtym roku używałem kulek scopex - ze średnimi wynikami, choć starzy karpiarze nie mieli znacznie lepszych. Podpatrzyłem, że wszyscy oprócz mnie używają krabów - może także powinienem je stosować? Czy mogę mieszaćzapachy? (To znaczy karmić krab + scopex i mieć na jednej wędce to a na drugiej tamto?) No i większość zanęty stanowi kukurydza - wiadomo kulki drogie a ja dopiero w liceum to nie stać mnie na sypanie 50 zł dziennie do wody

Na razie to wszystko, przepraszam, że pytam o tak dużo, rozumiem że nie da się wszystkiego wytłumaczyć nie znajac wody, jednak z góry dziękuję i jestem niezwykle wdzięczny za każdą uzyskaną informację - jeszcze niewiele wiem na temat karpiowania. Jak mi się coś jeszcze przypomni to napiszę :)"
CześćPo kolei:Nie wyrywaj żadnych roślin - karpie jak zaczną żerować same zrobią porządek z roślinami. Zestawy kładź na czystych miejscach i tam też nęć.Co do plecionki to powiem tak: zależy jak zarośnięte. Ja użyłbym na przyponie strzałowym tego:http://baits.pl/solar-contour-unleaded-p-1131.html?cPath=1_10 o wytrzymałości 40lb. Dobrej klasy żyłka 0,30 do 0,35 i masz sprawę z głowy.Zestawy z klipsem po to, żeby wypiął się ciężarek lub przelotowe zamontowane na sztywno.Miejsce wytypowałeś prawidłowo i dobrze kombinujesz z tym skosem.Smak kulek to jest dopiero dylemat. W roślinach powinien być dość wyraźny. W tym roku jakoś dobrze sprawują się wszelkie Squidy i jego mieszanie z owocami ( żurawina ).Nęcić możesz samą gotowaną kukurydzą ale kilka kulek też dobrze wrzucić. Krab i scopex to też dobre połączenie.JK (2012/07/11 18:10)