Pora na okonia-wieczór czy rano?

/ 14 odpowiedzi
Witam wszystkich wędkarzy i mam pytanie jaka byście mi polecili porę na okonia wieczór czy rano o właśnie i słyszałem że na okonia wiosna bardzo dobrze jest ustawić się z rosówką na haku wędki spławikowej i właśnie mam pytanie czy to już jest czas na rosówkę czy jeszcze nie ( chodzi mi przeważnie o zalewy ( żyrardowski )). I czy jest w ogóle sens już łowić na rosówkę ?? czy też lepiej na boczny trok albo małe jigi ??? prosił bym o odp ;) a jaeśli na rosówke to czy nęcić czymś czy nie trzeba i czy przy brzegu czy jak najdalej ?? z góry dziękuje za odp ;))
max2015


Hej!! Moim zdaniem można probować okonka na rosówkę. Ja chodze na staw, gdzie jest masa karasi i trafia sie okoń. To właściwie żwirowisko. Ale woda fajna, dołki sa i rosliny, korzenie itp. Byłem tam 2 tygodnie temu i złowiłem 2 karasie i okonia ok. 15 sm. Towarzystwo wróciło do wody. Siedzialem ok. 40 minut. Ale czerwony robaczek poskutnował :))Pozdrawiam (2012/04/17 13:28)

king12


Wspomnę że okoń dobrze żeruje przy niskim ciśnieniu

(2012/04/17 16:13)

z@mela


nie wiema jak u was ale u mnie okonc poki co na tarle i w ogole nie gryzie a  lowienie na  splawik i  robaka jak najbardziej  skuteczna metoda ale niestety mogą Ci sie wieszać   takie  15cm pisklaki . (2012/04/17 18:33)

dawidzio006


Ja najwięcej okoni złowiłem na spina . polecam tą metodę - jest to aktywne wędkowanie .
Łów na główki do 4 g i małe twisterki lub obrotówki .
pozdrawiam :) (2012/04/18 08:14)

89krzysztof


Ja najwięcej okoni złowiłem na spina . polecam tą metodę - jest to aktywne wędkowanie .
Łów na główki do 4 g i małe twisterki lub obrotówki .
pozdrawiam :)

Kolego, nie ma reguły na ciężar główki. Jeśli łowisko ma dajmy na to około 60cm głębokości to taka 4g główka może ewentualnie być stosowana do oczyszczania dna. 
A okoń bierze i na spławik i z gruntu, jak również na spinning. I jeśli dobrze żeruje, to każda pora jest dobra, nawet w środku dnia połowisz.  (2012/04/18 08:25)

u?ytkownik107212


Przyznam ,że osobiście zachowałbym umiar  w połowie okoni , choćby do maja . Noce są nadal bardzo chłodne ( aura przypomina marzec lub początek kwietnia sprzed lat , kiedy tom pogoda była dużo łaskawsza niźli teraz ) ; dlatego okoń nie tylko dobrze żeruje w pobliżu brzegów ,ale i również nierzadko szuka miejsca do rozrodu ! Ostatnie zabłąkane sztuki  można nakryć na karesach ,  nawet na początku maja - dlatego wędkarz powinien pamiętać ,że wiosna właściwie jest porą roku dość niewygodną , gdy chodzi o połów poszczególnych gatunków ryb. (2012/04/18 10:17)

u?ytkownik94635


Ja łowie na spining trok boczny małe twisterki dosłownie paproszki i efekty są ładne;) (2012/04/18 10:27)

kch65


Według mnie bez względu na głębokość łowiska bardzo skuteczny na okonie jest trok boczny z ciężarkiem 8-12 g i paproszkiem na odpowiednim haczyku. (2012/04/18 10:28)

89krzysztof


Przyznam ,że osobiście zachowałbym umiar  w połowie okoni , choćby do maja . Noce są nadal bardzo chłodne ( aura przypomina marzec lub początek kwietnia sprzed lat , kiedy tom pogoda była dużo łaskawsza niźli teraz ) ; dlatego okoń nie tylko dobrze żeruje w pobliżu brzegów ,ale i również nierzadko szuka miejsca do rozrodu ! Ostatnie zabłąkane sztuki  można nakryć na karesach ,  nawet na początku maja - dlatego wędkarz powinien pamiętać ,że wiosna właściwie jest porą roku dość niewygodną , gdy chodzi o połów poszczególnych gatunków ryb.

Najlepiej zacząć łowić o lipca. A biorąc pod uwagę, że w październiku może już być dość chłodno, to mamy jakieś 4 miesiące łowienia. Dobre i to, nieprawdaż ? :)  (2012/04/18 10:28)

max2015


Ano własnie, powiem Ci że bylo troche brań ale jak napisalem taki z 15 cm. A na spining probowalem i na to i na to i nic :( jakaś klątwa czy jak ?? :) No mialem kilka pieknych okoni ale to grunt, rosówka, ewentualnie splawik. Na spining nic :( czy ja nie takie przynety stosuje czy co sam nie wiemPozdrowionka :)) (2012/04/18 10:55)

89krzysztof


Nie zawsze złowisz okonia. Raz się wydarzy, innym razem się nie uda...  (2012/04/18 12:31)

u?ytkownik102837


Nie wiem jak u was na łowiskach,ale ja byłem wczoraj na kanale żerańskim łowiłem na bocznego troka i nic, nie złowiłem nawet 10 cm okonka. Ale za to złowiłem małego leszcza (2012/04/21 10:20)

jakubnob


ja łowiłem  :PP na spina na splawik i grunt żaden się  nie skusił :( chyba jeszcze muszę poczekać (2012/04/21 11:30)

krucyemen


Zawsze jest pora na dużego okonia  (2012/04/21 20:27)