Początek zimy, gdzie szukać szczupaka, okonia.

/ 12 odpowiedzi
Ogólnie czytałem, że o tej porze roku szukać okonia, szczupaka i jazia w miejscach głębszych i o słabym uciągu. Rzeka na której będę łowił to Supraśl. Proszę o wskazówki w jakich miejscach o tej porze wy łowicie ryby. Jakie są typowe miejsca? Muszę przyznać, że mam małe doświadczenie w spinnigu o tej porze roku, a w tym wyjątkowo ciągnie mnie nad wodę i chcę jeszcze powędkować puki lód nie skuje rzeki. Jak teraz prowadzić przynętę i jakie przynęty najbardziej się sprawdzają?
ryukon1975


Wiedza ogólna o której piszesz pomimo że jak najbardziej ma pewne zastosowanie w praktyce podczas gdy panują niskie temperatury pochodzi w znacznej mierze z "odległych" czasów kiedy jeszcze w Polsce byly zimy. Na dzień dzisiejszy ziemia jest ciepła i nie przemarznięta, ma to duży wpływ na temperaturę wody. Dlatego szczupaka szukać należy w głębszych miejscach o spokojnym nurcie bo nie ma on potrzeby szukać natlenionej wody czy drobnicy na szybkim uciągu. Te głębsze miejsca to nie skrajne głębokości dla danej wody wystarczy 1,5 m zabłębienie z spowolnieniem przy dnie lub za jakąś przeszkodą i szczupak tam będzie. Gdy słońce oświetli wodę a śnieg na brzegach zrobi się mokry i ciężki mniejsze szczupaki wyjdą na płytką wodę o głębokości 1 m za drobnicą. (2016/12/03 14:26)

Mortal Kombat


Mógłbyś jeszcze doradzić  jak prowadzić gumę, woblera, czy tylko wolne prowadzenie, czy też jakieś wolne podbicia, czy też średnim tempem? Jak wygląda sprawa na zakrętach rzeki w jakich miejscach zakrętu spodziewać się szczupaka, czy raczej spływa gdzieś na proste odcinki rzeki. (2016/12/03 14:54)

ryukon1975


Ogólnie po wejściu na daną miejscówkę zaczynam od takiego prowadzenia przynęty które oddaje zachowanie ryb/naturalnego pokarmu. Prowadzenie stonowane i niezbyt szybkie to raczej podstawa na tę porę roku. Również kolory przynęt powinny być zbliżone do naturalnych nie jakieś letnie "żarówy". Trzeba próbowac różnych technik także i podbijania. Jeśli po oddaniu iluś tam rzutów nie ma reakcji można przyśpieszyć spróbować szybszego opadu. Prawda jest taka że szczupak jak zechce to uderzy bez względu na szybkość prowadzenia jednak o tej porze roku nie należy go nadwyrężać.:) Szybsze prowadzenie stosuję tylko na miejscówce którą już obłowiłem wolno prowadząc przynętę.
Jesli chodzi o zakręty to każdy jest inny i trudno coś ogólnie pisac wszystko zależy od rzeki. Z całą pewnością na zakrętach są stanowiska które szczupak zajmuje a czym większa rzeka tym takich stanowisk na każdym zakręcie wiecej. (2016/12/03 15:16)

maroni26


Na rzece Supraśl proponuje ci zalew w Wasilkowie i Dobrzyniewo przed jazem, dobrym miejscem tez jest jamka na moscie żelaznym miedzy Wasilkowem a Jurowcami(most żelazny to okreslenie mostu kolejowego przez miejscowych) Ale teraz jest bardzo słabo z braniami na rzece Supraśl. (2016/12/03 15:54)

Mortal Kombat


Jesli chodzi o zakręty to każdy jest inny i trudno coś ogólnie pisac wszystko zależy od rzeki. Z całą pewnością na zakrętach są stanowiska które szczupak zajmuje a czym większa rzeka tym takich stanowisk na każdym zakręcie wiecej.

Chodzi mi o ogólne określenie czy są jakieś miejsca szczególnie lubiane przez szczupaki, wejście, wyjście z zakręty, czy po zewnętrznej stronie zakrętu w rynnie.

maroni26 dzięki za podpowiedź, na Supraśli słabo, a na Narwi jeszcze gorzej. Tydzień temu wękowałem w okolicach Jurowiec to jeden szczupak się trafił, a na Narwi nawet nie miałem brania. Do Dobrzyniewa napewno się wybiorę, bo mam niedaleko.  Planuję jeszcze spróbować poniżej miescowości Dzikie.
Do tego mostu żelaznego jest jakiś dojazd do rzeki. Ostatnio się przebijałem w  stronę mostu od Jurowiec ale w połowie drogi zrezygnowałem, bo brzeg był pozalewany.
W jakich miejscach na Supraśli szukasz ryb o tej porze roku bardziej na prostych czy zakrętach, jakie przynęty ci najbardziej się sprowadzają i jakie ryby łowisz. (2016/12/03 16:21)

ryukon1975


Wędkarstwo nie matematyka wiec nie mogę napisać że najwięcej szczupaków stoi 25 m za "początkiem zakrętu", nawet bym tego początku nie potrafił precyzyjnie ustalić. Jakie warunki na rzece tam panują nie wiem. U mnie w ciągu ostatniego miesiąca średnia poziomu wody jest chyba najwyższa od kilku lat więc bym szukał w spokojnych zaprądowych miejscach i w okolicach brzegów. (2016/12/04 06:14)

piotr 0206


Nie szukać tylko dać mu spokój.Co kawior Ci kol.potrzebny. (2016/12/04 10:35)

Mortal Kombat


Okres ochronny jest od stycznia, więc nie wiem o co ci chodzi. Poza tym i tak wypuszczam. (2016/12/04 15:19)

maroni26


Na supraśli najczęściej łowie w tych trzech miejscach które ci ci napisałem, ale tez czesto chodze wzdłuż brzegu,od Wasilowa do Jurowiec i obławim w zasadzie całą rzeke,omijam wypłycenia tylko.Dłużej zatrzymuje sie na jamkach i głebszych spowolmieniach cowkach (2016/12/04 18:00)