Mucha na wiosennego klenia

/ 7 odpowiedzi
Witam wszystkich wędkarzy!! Jakich much używać na wiosennego klenia i gdzie go szukać?? Łowię na małej rzeczce. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam wszystkich!
pawelz


Nie mam doswiadczenia z kleniami. Lowie za to duzo jazi. Wogole lowie glownie na nizinach.
Z moich obserwacji wynika ze w marcu, pierwszej polowie kwietnia najlepiej... poszukac wody z pstragami :).
Pierwsze jazie lowie dopiero od polowy kwietnia na nimfy. Klasyczny phasent tail i brazka zlotoglowka. Ale w wypadku klenia ja wiazalbym raczej jakies wieksze mokre muchy. No i z daleka. Rzuty minimum na 10m. Zauwazylem ze wiosna ryby sa bardzo plochliwe. No chyba ze ogarnia je amok chrusta. Ale to juz pozniej, druga polowa maja na Pilicy. (2010/03/01 14:56)

marcin25c


Ja na klenia używam zazwyczaj much pływających oraz średniej wielkości strimerów. Dobrym stanowiskiem do łowienia są miejsca gdzie nad wodę wystają krzaki lub brzeg porasta bujna trawa. Klenia można także szukać przy większych kamieniach (2010/03/02 16:03)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Robek


Wszelkiego rodzaju imitacje chruścika, jętki suche jak i mokre. Polecam suche z zimowej sierści sarny. Poczekaj aż owady pojawią się nad wodą i działaj. (2010/03/11 15:37)

Waldi Fish


Co do much. to muszę się bez bicia przyznać, że mam niewiele do powiedzenia w tek kwestii, poza tym, że ostatnio zdybałem jedną w kuchni jak wylazła gdzieś z zimowego ukrycia i wypuściłem ją na dwór, aby zaznała "rześkiego" powietrza. Ma jednak nadzieję, że przy kolegach zdobędę trochę wiedzy w tej dziedzinie, a może nawet spróbuję wykorzystać muchy do zwabienia jakieś wodnego miłośnika ich smaku, chociaż w moim otoczeniu występują rzeki nizinne. Może jednak udam się w jakieś okolice, gdzie wędkarstwo muchowe jest preferowane i tam spróbuję. Pozdrawiam! (2010/03/13 12:27)

pawelz


Zdziwilbys sie, jak skuteczne moze byc muszkarstwo na wodach nizinnych. Nie raz widzialam jak opadala kopara gruntowcom, kiedy ja z kumplami lowilismy kilkanascie ryb na ich jedna.
jedna sytuacja przebija chyba wszystkie inne. Kumpel stal w rzece i lowil na streamera okonie.
Po drugiej stronie (Pilica ma tam okolo 30 m szerokosci) stal gosc ze spinningiem.
Wynik (liczone) 30 - 0 na korzysc streamera. Po 30 kumpel odpuscil i poszedl dalej z wedka. (2010/03/15 11:05)

manx78


Klenia szukaj koło mostów ,pod nawisami drzew ,za wszelkimi przeszkodami w wodzie w dołkach przy brzegu tam gdzie klen ma schronienie czesto kleń chowa sie pod brzegiem w takzwanym jamie która prad wody wyrobił pod ziemia tuz pod naszymi nogami klenia mozna złapac praktycznie na wszystko:) pozdrawiam
(2010/03/16 11:47)

pawelz


Z malymi rzeczkami jest jeden problem. Jesli chodzi o pstraga czy lipienia to OK.
Ale klen jest duzo bardziej plochliwy. Podanie muchy z bliska (na malych rzekach ciezko znalezc miejsce na odpowiedni wymach) prawdopodobnie co najwyzej sploszy ryby. Poza tym nimfa nie jest najskuteczniejsza z metod. A jakos nie wyobrazam sobie dotarcia do ryby ktora siedzi pod korzeniami, w dolku o glebokosci 1,5 - 2 m. Ale to tylko moje luznie przemyslenia. Jedyne klenie jakie lowilem, to San, Dunajec czy Pilica. I to wszystko na suchara. Kumpel pokazywal kiedys zdjecia z pieknymi kleniami z odry. Lowione na przerwnej glowce na godarda na #6. Muszysko jak mala mysz :). Ale przypuszczam ze na malym ciurku bedziesz mial nie lada wywanie. Moze bedziesz mial niezle wyniki w czasie rojek owadow. Wtedy ryby glupieja i staja sie mniej ostrozne. (2010/03/17 12:20)