Mój zestaw XUL

/ 61 odpowiedzi
Proponuję nowy temat, który pozwoli zainteresowanym wyłowienie dla siebie sprzętu do najlżejszego spinningowania i połowu nie tylko okoni, ale również mniej typowych ryb dla tej metody - wzdręg, płoci a nawet uklei.

Zaczynam od mojego nowo skompletowanego zestawu XUL:
Wędzisko KONGER Ultris Jig Micron 232cm/0,5-6g,
Kołowrotek KONGER Ultris Aqua 810 FD pojemność 0,20mm/195m
Żyłka MIKADO Nihonto Silk Line 0,10mm/1,95kg
ryukon1975


NanoLite XT80C Spinn 10 - 2,13m 1-10g  - http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/nano-lite-xt80c-a3-p27-k14260.html
Nano LITE XT60C                                  - http://allegro.pl/kolowrotek-dragon-nano-lite-xt60c-fd-1025i-i6393269960.html

Co takiego ma w sobie zestaw wyżej? Wędzisko w promocyjnej cenie plus taki sam kołowrotek. Jeszcze nie tak dawno temu trzeba byłoby mieć okolo 900 zł żeby myśleć o jego zakupie. W tej kombinacji kosztuje poniżej 500 zl. Może to nie jest dla każdego tanio ale z całą pewnością jest to okazja by kupić dobry zestaw w okazyjnej cenie. Oczywiście tylko wtedy gdy wędkarz ocenia walory użytkowe sprzętu a nie napis "nowość 2020".:)
  (2016/12/13 15:50)

kaban


A mój to :
kij Robinson Cortez o długosci 2,40 i cw 0,5 - 7 gram,
i niezastąpiny młynek Shimano Twin Power CI4 2500 RA
a co do linki to biorąc pod uwagę trzy szpule to na pierwszej żyłka Satori spinning 0,16 na drugiej Trabucco Rapture Spin Cast 0,16 i trzecia to Nanofil 0,06 z przyponem fluocaronowym 0,14. 
Co do żyłek w spinningu nie schodzę poniżej 0,14 chyba, że jestem nad jakimiś zbiornikiem i mam szansę na wzdręgi to sięgam po 0,12. 
Średnica 0,10 to u mnie letnią porą w południe przypon przy muchówce.  (2016/12/13 20:56)

Karpiu


Sith , widzę że temat zaczerpnięty żywcem z innego forum :) No ale przecież nie ma w tym nic złego , podłączam się do zabawy :)
Matagi super trout tr60 do 3,5g w Delfinie
Shimano Stradic CI4+ 2500
Varivas Trout Bait Finess PE 0.3 , zazwyczaj + fluorocarbon 0,14 (2016/12/14 00:19)

Sith


Karpiu, nie zupełnie, tamten temat obejmuje generalnie ultra lighty, moja propozycja schodzi poniżej, do poziomu który określiłem w tytule tematu, coś co można określić symbolem XUL. Z dotychczas zgłoszonych uważam, że mieszczą się w tym pojęciu Twoje, Kabana i moje, Ryukona już ciut przyciężki z tym CW 1-10g żeby nadać mu status X przed UL ;-)
Kaban, nie zgodzę się z Tobą w sprawie żyłki, stosując przynęty o wadze 0,5-2g żyłka 0,14 jest już ciut przygruba. Co prawda na drugiej szpuli mam 0,14-kę ale to na wszelki wypadek, gdyby w łowisku wzdręgowo-okoniowym pojawiły się klenie, ale wówczas rosną również przynęty ;-))
To oczywiście moje zdanie i nie wymagam zgody ani akceptu, po prostu wyrażam moje poglądy. (2016/12/14 05:54)

florek13


Spytam złośliwie czemu już nie jaxon... Oj fachowcy...
  (2016/12/14 14:31)

Tomas81


W przypadku zestawu Krzysztofa @ryukon pojawia się na mojej twarzy tylko jedno: sarkastyczny uśmieszek. Wędka, na dodatek jeszcze smoka zawsze mocno zaniżającego parametry, do 10g to żaden XUL a prawie Light. Z młynkiem identycznie vide pojemność i masa 250g-takim ciężkim oram Wisłę i jeziora za sandaczem i szczupakiem z wabiami 4-5" :-)

Kurde, wszystko byle by tylko zachwalić swoją firmę... I pewnie się za to nasłucham, w sumie naczytam hehe (2016/12/14 19:38)

SlawekNikt


Ja z kolei zawsze poluję na grubszą rybkę :-) a przynajmniej takie mam założenia stąd u mnie takiego zestawu nie ma i nie będzie.
Osobiście nie polecam też nanofil - a, słaby zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę tej linki. Według mnie lepiej sprawdzi się dobra żyłka, ale jak zawsze piszę ile punktów siedzenie tyle punktów widzenia. (2016/12/14 20:07)

Sith


Spytam złośliwie czemu już nie jaxon... Oj fachowcy...
 
Gorące podziękowania za wysoce mertoryczną wypowiedź godną fachowca z najwyższej półki i wzorca empatii.
Doskonale, że takie wypowiedzi się trafiają, gdyż nawet kompletnie "zielony" adept wędkarstwa może się czegoś nauczyć, choćby tego, że myślenie nie jest najsiniejszą stroną niektórych "dwunożnych", a ich tak zwana postawa wyprostowana charakteryzująca gatunek Homo Sapiens, to tylko skutek lordozy.
  (2016/12/15 05:51)

Askan


Aleks,takie delikatne zestawy to jakieś zwichrowanie.Cały czas mnie sie wydaje że spod lodu można kombinować z cienkimi zestawami,a tu co chcesz łapać?katy?czyli KOLKI?Mój zestaw na delikatnie to stary kij ponad 15 lat Dragon Progres Superlite cw.2 :10g.Kołowrotek Jaxon Polaris PT 050.zmieniam kołowrotek na numer większy gdy używam bocznego troka bo rzuca się dalej i głębiej.Żyłki używałem z początku 0,16 ale zszedłem na 0,14 bo grubsza była sztywniejsza i spadała ze szpuli,najgorzej było na jesieni lub początku zimy.Pozdrawiam (2016/12/15 09:17)

Sith


Cześć Czesiu, masz rację, to takie "zboczenie", w tym roku wiosną miałem kilka brań wzdręg na pierzaste przynęty i zauważyłem, że są chętne do współpracy a im mniejsza przynęta, tym są chętniejsze i chcę zejść z wagą przynęty poniżej 1g, a mój Viper SesnsoSL 7 (1-7g) odmawia współpracy przy wabikach poniżej 2g. Spróbuję z jeszcze lżejszym kijkiem. W przynęty 0,5-2g już się też zaopatrzyłem, to powierzchniowe muszki i pierzaki. Byłem świadkiem jak facet na takim leciutkim kijku łowil (spinning) nawet ukleje właśnie na muszki, fajna zabawa, popróbuję wiosną.
Pozdrawiam (2016/12/15 13:04)

okoniowy_bartus


Ja mam dobrze obłowioną Elitke 8lb. jak będzie kasa, to myślę nad czymś jeszcze delikatniejszym, pod najmniejsze cukiereczki ; )
Te nowe major crafty ciekawie wyglądają. (2016/12/15 14:37)

Askan


W tym wypadku wolę kij muchowy i różne odmiany much i strimerów,z łódki szło mi dobrze.Były jazie i okoniki a też czasami wzdręgi.Pozdro (2016/12/15 15:27)

kaban



Kaban, nie zgodzę się z Tobą w sprawie żyłki, stosując przynęty o wadze 0,5-2g żyłka 0,14 jest już ciut przygruba. Co prawda na drugiej szpuli mam 0,14-kę ale to na wszelki wypadek, gdyby w łowisku wzdręgowo-okoniowym pojawiły się klenie, ale wówczas rosną również przynęty ;-))
To oczywiście moje zdanie i nie wymagam zgody ani akceptu, po prostu wyrażam moje poglądy.  


Ja również wyrażam swój pogląd i zadam tylko drobne pytanie od kiedy tak lekko łowisz i jakich ryb szukasz ? Bawię się łowieniem białorybu od dawna i przerobiłem trochę ten temat i wrócę co do średnicy żyłki bo im zimniej tym te delikatniejsze o mniejszej średnicy bardziej podatne na zerwanie.  A co do długości rzutu to właśnie średnica szpuli kołowrotka ma duże znaczenie, a wiem o czym klikam... .

  (2016/12/15 17:44)

Sith


Po ubiegłorocznych i tegorocznych doświadczeniach w wiosennym spinningowaniu okoni, gdy czepiały się wzdręgi i płocie, mam zamiar przyszłą wiosną nastawić się właśnie na te rybki. Zauważyłem też, że im mniejsza przynęta, im bardziej podobna do owada, który nieopatrznie dostał się do wody, tym chętniej rzuca się na nią białoryb. Obserwowałem faceta, który skutecznie, na spinning łowił ukleje i mam zamiar się podobnie pobawić. On stosował BERKLEY Nanofil (0,04mm/1,964kg), ja pozostanę przy tradycyjnej żyłce 0,10mm, choć na wszelki wypadek mam też na maleńkim kołowrotku nawinięty taki sam Nanofil. Hic Rhodos, hic salta! (2016/12/17 08:52)

Mortal Kombat


Mój zestaw:
Wędka Effzett Microflex 2,30 1-7
Kołowrotek Pflueger Supreme 8030mg
Plecionka Octa Braid pomarańczowa 0,08 lub żyłka Mikado Dino Energy II 0,14 lub 0,16 (2016/12/17 16:34)

Sith


Robert, mam pytanie, podasz tym zestawem przynętę 0,5g? Wątpię, zwłaszcza przy użyciu Octa Braid 0,08 lub Dino Energy 0,16 jest to mało prawdopodobne. Wiem z doświadczenia - mam Vipera 1-7g z HM80 Mono 0,14 i Fishmakerem 0,06 i używanie przynęty <2g jest bardzo trudne, jesli nie powiedzieć bez sensu. Taki zestaw plasuje się w klasie UL, ale do XUL jest mu - powiedziałbym - przez ścianę, nie ulega wątpliwości, że będzie dobry a nawet bardzo dobry na okonie, ale Scardinius, Rutilus lub Alburnus, to zupełnie inna bajka ;) (2016/12/17 17:27)

Dos equis xx


Po ubiegłorocznych i tegorocznych doświadczeniach w wiosennym spinningowaniu okoni, gdy czepiały się wzdręgi i płocie, mam zamiar przyszłą wiosną nastawić się właśnie na te rybki. Zauważyłem też, że im mniejsza przynęta, im bardziej podobna do owada, który nieopatrznie dostał się do wody, tym chętniej rzuca się na nią białoryb. Obserwowałem faceta, który skutecznie, na spinning łowił ukleje i mam zamiar się podobnie pobawić. On stosował BERKLEY Nanofil (0,04mm/1,964kg), ja pozostanę przy tradycyjnej żyłce 0,10mm, choć na wszelki wypadek mam też na maleńkim kołowrotku nawinięty taki sam Nanofil. Hic Rhodos, hic salta!
Czy mógłbym prosić o wrzucenie zdjęcia tego kołowrotka z Nanofilem?
  (2016/12/17 20:00)

Mortal Kombat


Ta wędka dobrze ogrania przynęty z główkami 1-5gram z max easy shinerem 7cm. Rzucałem nią twisterkami na główce 1gr i całkiem dobrze je miota z żyłką 0,14. 0,5 grama nie próbowałem więc się nie wypowiem narazie, nawet nie mam takich główek :) (2016/12/17 22:58)

Iras1975


U mnie wędeczka około 180 cm, do tego Rarenium 1000S i najważniejsze.. nanofil 0,04 mm. Trochę grubawa linka, ale trafiają się przyłowy okoni +1 kg więc 0,04 mm to dla mnie minimum. (2016/12/17 23:35)

Sith


Ta wędka dobrze ogrania przynęty z główkami 1-5gram z max easy shinerem 7cm. Rzucałem nią twisterkami na główce 1gr i całkiem dobrze je miota z żyłką 0,14. 0,5 grama nie próbowałem więc się nie wypowiem narazie, nawet nie mam takich główek :)
Moje najlżejsze przynęty ważą 0,2g i już mam wątpliwości czy uda mi się takiego paproszka podać wędką 0,5-6g z żyłką 0,10mm. Pewnie będę żałował, że nie pokusiłem się na Mikrosa 0,2-5g, ale gdy oglądałem obie wędki, nie podobało mi się, że blank Mikrosa ma przy uchwycie większą średnicę niż Micron, a i machanie "na sucho" bardziej przekonało mnie do Microna. Okaże się nad wodą - człowiek uczy się na własnych doświadczeniach i błędach ;-(
  (2016/12/18 07:05)

Askan


to dobrze że coś CI jeszcze wchodzi do głowy.Sciskam na odległość.
  (2016/12/18 07:58)

Sith


to dobrze że coś CI jeszcze wchodzi do głowy.(...)
 
Najczęściej dobre wino... ;-)
Pozdrowionka
  (2016/12/18 10:07)

Dos equis xx


Czy mógłbym prosić o wrzucenie zdjęcia tego kołowrotka z Nanofilem?
 
Proszę bardzo:
Fotki bez lampy błyskowej:
http://images83.fotosik.pl/241/698d95fd77543c1a.jpg
http://images81.fotosik.pl/241/969aaf667115667b.jpg
Fotki z lampą błyskową:
http://images83.fotosik.pl/241/ec4f27f15097670c.jpg
http://images84.fotosik.pl/241/33a7c90c9d0966ce.jpg
 

Dzięki, jeszcze nie widziałem ładnie nawiniętego nanofila na kołowrotek i chciałem zobaczyc jak to wygląda u ciebie. Musi to być jakaś taśma czy co, bo u ciebie też słabo. (2016/12/18 10:52)

Sith


Bo to faktycznie jest tasiemka. Nie znam plecionki, ktora przy tym przekroju nie byłby "tasiemkowata". (2016/12/18 16:00)