Kilka pytań o sprzęt.

/ 14 odpowiedzi
Cześć, mam parę szybkich pytań 1. Czy kołowrotek z wolnym biegiem spisze się w połowie szczupaka z gruntu na trupka? 2. Która wędka będzie lepsza na karpia, 360cm, cw. 20-40, czy 360 cm cw. 60-100g? 3. Czy do połowu karpi można używać plecionki, z przeponem też z plecionki? 4. Jaki rozmiar haczyka na połów karpi uważacie za najlepszy dla osoby początkującej? Pozdrawiam i liczę na wyczerpujące odpowiedzi :) Do zobaczenia na Rybomania 2017 :)?
filip-cichocki


Niestety pytań nie da się ustawić poziomo, przepraszam.. (2017/02/16 11:49)

Jakub Woś


1 spisze się
2 to zależy jakich ciężarków używasz. na jakiej odległosci łowisz. Osobiście wybrałbym kij nr 2
3 można
4 zleży jak wielkie te karpie planujesz łowić i na jakie przynęty, czy metoda włosowa. Tu nikt jednego rozmiaru nie poda. (2017/02/16 12:05)

filip-cichocki


4.Niestety nie łowiłem na włosie, nie umiem zakładać, wydawały mi się przynety za drogie zdecydowanie, próbował bym karpia łapać na komercji (10 zł wejście, tam chce się nauczyć go łowić). A haczyk, rodzaj i rozmiar jaki byś polecił jeżeli bym łapał na kanapkę (ciasto, robak, kukurydza)? :) (2017/02/16 12:09)

JKarp


3. Nie powinno się tak robić. Plecionka i pleciona na przyponie nie amortyzuje w ogóle zrywów ryby.
2. Wędka do 100 g.
4. Zależy od ryby ale 6 lub 4.
JK (2017/02/16 12:28)

filip-cichocki


3. Nie powinno się tak robić. Plecionka i pleciona na przyponie nie amortyzuje w ogóle zrywów ryby.
2. Wędka do 100 g.
4. Zależy od ryby ale 6 lub 4.
JK

A czemu wybrał byś plecionke+ przypon z zwykłej żyłki, wtedy od razu można zrobić zestaw z zwykłej żyłki chyba, przecież wszysto jest najlepsze jak najsłabszy jego element, co w tym przypadku padło na przypon. Wydaje mi sie ze wtedy ze zestaw pleciona i zwykly przepon to marnowanie pieniedzy
  (2017/02/16 12:34)

SlawekNikt


Ja pitole ... plecionka z przyponem z plecionki ... Rżniesz głupa czy rzeczywiście masz nabytą awersję do samodzielnego szukania i czytania czyli rozwijania się  dzięki odpowiedziom od zwolenników bałaganu na forum ? (2017/02/16 13:07)

Jakub Woś


JKarp jest bez porownania lepszym łowcą karpi niż ja i zapewne ma rację. Choć ten konieczny przyon z żyłki też mnie zastanawia. Łowiąc sandacze czy szczupaki ludzie do plecionki nie wiążą przyponów z żyłki ażeby amotryzować zrywy ryby. W wędkarstwie gruntowym np przy połowie suma też nie widziałem żeby ktoś kto stosuje plecionkę wiązał na koniec przypon żyłkowy.

Wypowiedziami kolegi SlawekNikt się nie przejmuj, to taki nasz samozwanczy moderator tylko z tymi wzwiskami coś go poniosło. (2017/02/16 13:15)

SlawekNikt


Wypowiedziami kolegi SlawekNikt się nie przejmuj, to taki nasz samozwanczy moderator tylko z tymi wzwiskami coś go poniosło.
Jakub. Czy ty szukając czegokolwiek zaczynasz od banalnych pytań ? Czy sam szukasz rozwiązania ?
  (2017/02/16 13:18)

JKarp


Jak jako linka główna zastosowana jest pleciona należy i trzeba używać tzw przyponu strzałowego wykonanego z żyłki. Jest tzw wentyl bezpieczeństwa w czasie osatnich metrów holu gdy ryba jest pod brzegiem. Żyłka się trochę rozciągnie tym samym zniwuleje zrywy ryby.
W czasie całego holu taki przypon też niweluje również ataki ryby. Można oczywiście jak ma się przypon strzałowy użyć wtedy plecionki na przyponie.
W ogóle to kiespkie rozwiązanie użyć plecionki jako linki głównej.
JK (2017/02/16 13:24)

JKarp


JKarp jest bez porownania lepszym łowcą karpi niż ja i zapewne ma rację. Choć ten konieczny przyon z żyłki też mnie zastanawia. Łowiąc sandacze czy szczupaki ludzie do plecionki nie wiążą przyponów z żyłki ażeby amotryzować zrywy ryby. W wędkarstwie gruntowym np przy połowie suma też nie widziałem żeby ktoś kto stosuje plecionkę wiązał na koniec przypon żyłkowy.

Wypowiedziami kolegi SlawekNikt się nie przejmuj, to taki nasz samozwanczy moderator tylko z tymi wzwiskami coś go poniosło.

Jakub bo sandacz i szczupak ma twardy pysk. Przy sandaczu to nawet powinno się powtórzyć zacięcie :-)
JK (2017/02/16 13:34)

filip-cichocki


Jak jako linka główna zastosowana jest pleciona należy i trzeba używać tzw przyponu strzałowego wykonanego z żyłki. Jest tzw wentyl bezpieczeństwa w czasie osatnich metrów holu gdy ryba jest pod brzegiem. Żyłka się trochę rozciągnie tym samym zniwuleje zrywy ryby.
W czasie całego holu taki przypon też niweluje również ataki ryby. Można oczywiście jak ma się przypon strzałowy użyć wtedy plecionki na przyponie.
W ogóle to kiespkie rozwiązanie użyć plecionki jako linki głównej.
JK


Rozumiem :) ostatnie pytanie do Ciebie, jaka żyłkę dla amatora możesz polecić i przykładowy przypon :)
  (2017/02/16 13:34)

Jakub Woś


JKarp jest bez porownania lepszym łowcą karpi niż ja i zapewne ma rację. Choć ten konieczny przyon z żyłki też mnie zastanawia. Łowiąc sandacze czy szczupaki ludzie do plecionki nie wiążą przyponów z żyłki ażeby amotryzować zrywy ryby. W wędkarstwie gruntowym np przy połowie suma też nie widziałem żeby ktoś kto stosuje plecionkę wiązał na koniec przypon żyłkowy.

Wypowiedziami kolegi SlawekNikt się nie przejmuj, to taki nasz samozwanczy moderator tylko z tymi wzwiskami coś go poniosło.

Jakub bo sandacz i szczupak ma twardy pysk. Przy sandaczu to nawet powinno się powtórzyć zacięcie :-)
JK

A widzisz ,z tą amortyzacja to zabrzmiało ( dla mnie ) jak amortyzacja na zerwania a nie rozerwania, teraz jasne. (2017/02/16 13:43)

JKarp


Podaj najpierw ile metrów potrzebujesz i cenę tej żyłki. Jednak doświadczenie mówi mi, że na żyłce, haczykach i plecionce na przypony nie co oszczędzać.
Żyłka minimum 0,30 do 0,35 mm a przypon powiedzmy 15-20 lbs. A czekaj Ty nie łowisz na włosie ? Szykaj przyponów z SUFOXA lub K-karp. Ceny powiedzmy normalne tych plecionek. 
http://www.carptackle.pl/plecionki-przyponowe-c-6_66.html/s=1
JK (2017/02/16 13:47)

u?ytkownik200880


Plecionke na linkę główną sobie odpuść chyba ze lowisz na 150m+ na przypony polecam plecionki z tb albo nasha :) na żyłke główną coś takiego jak polecił jkarp czyli 0,30-0,35 chociaż skłaniam bym się na tą cieńsza chyba ze będziesz łowić 10+ dobrą żyłka jest np. Shimano technium, korda subline :) haki w zależności od karpi i używanych kulek 8-1 :) ale na początek 4 bym brał ;) (2017/02/16 16:38)