Karaś i jego płeć

/ 29 odpowiedzi
Czy jest możliwość, żeby rozróżnić płeć u karasia????
FranceCola


nie wiem, jak... ale raczej trudno bedzie, złowic samca, bo większosc karasi, to samice :) (2011/07/30 17:56)

kamil11269


ale przy połowie jakiś samiec się chyba trafi (2011/07/30 18:12)

Rufin


Jeżeli chodzi o samca karasia srebrzystego,to praktycznie on nie istnieje.Próbować można,ale szanse są takie jak wygrana w lotto.Lepiej sobie to darować. (2011/07/30 18:24)

Sniper64


Jeżeli chodzi o samca karasia srebrzystego,to praktycznie on nie istnieje.Próbować można,ale szanse są takie jak wygrana w lotto.Lepiej sobie to darować.


Cześć..:)


Masz rację nie istnieje!!! Choć wielu będzie się spierało że jest w śród nich karaś!!! Tak na prawdę ten gatunek jest bez samców,krzyżuje się z każdą białą rybą..tak został za programowany genetycznie po krzyżowaniu kilku rodzaju ryb białych,został tak stwożony że wgdzie nie dotrze tam sobie poradzi i szybko się aklimatyzuje wypierając inne gatunki! (2011/07/30 18:33)

MaN90


Rozmnażanie 
Na większości obszaru Polski i Europy Zachodniej populacje karasia srebrzystego składają się wyłącznie lub niemal wyłącznie z samic. Rozmnażanie takich populacji odbywa się na drodze gynogenezy: w tarle uczestniczą samce innych gatunków z rodziny karpiowatych, których plemniki, nie uczestnicząc w zapłodnieniu, stymulują do partenogenetycznego rozwoju komórki jajowe samic karasia srebrzystego. W pozostałych populacjach tarło odbywa od maja do lipca,samica składa przeciętnie ok. 150 000 jaj.


Wikipedia nie kłamie ;p
(2011/07/30 18:35)

Diablo


Jeżeli chodzi o samca karasia srebrzystego,to praktycznie on nie istnieje.Próbować można,ale szanse są takie jak wygrana w lotto.Lepiej sobie to darować.


Cześć..:)


Masz rację nie istnieje!!! Choć wielu będzie się spierało że jest w śród nich karaś!!! Tak na prawdę ten gatunek jest bez samców,krzyżuje się z każdą białą rybą..tak został za programowany genetycznie po krzyżowaniu kilku rodzaju ryb białych,został tak stwożony że wgdzie nie dotrze tam sobie poradzi i szybko się aklimatyzuje wypierając inne gatunki!


Samce karasi srebrzystych jak najbardziej istnieją. Samiczki łowiłem setkami a samców zaledwie kilku. Ale złowiłem. Różnicy zewnętrznej nie widziałem, tylko zamiast zółtych jajeczek po ręce spływał mi biały mlecz, stąd wiedziałem że "wygrałem w lotto" (2011/07/30 18:41)

Sniper64


Jeżeli chodzi o samca karasia srebrzystego,to praktycznie on nie istnieje.Próbować można,ale szanse są takie jak wygrana w lotto.Lepiej sobie to darować.


Cześć..:)


Masz rację nie istnieje!!! Choć wielu będzie się spierało że jest w śród nich karaś!!! Tak na prawdę ten gatunek jest bez samców,krzyżuje się z każdą białą rybą..tak został za programowany genetycznie po krzyżowaniu kilku rodzaju ryb białych,został tak stwożony że wgdzie nie dotrze tam sobie poradzi i szybko się aklimatyzuje wypierając inne gatunki!


Samce karasi srebrzystych jak najbardziej istnieją. Samiczki łowiłem setkami a samców zaledwie kilku. Ale złowiłem. Różnicy zewnętrznej nie widziałem, tylko zamiast zółtych jajeczek po ręce spływał mi biały mlecz, stąd wiedziałem że "wygrałem w lotto"

...:))))))))) (2011/07/30 18:43)

mimi127


Oczywiście że u karasi srebrzystych występują zarówno samce jak i samice. Miałam okazje spotkać się z tarłem tego gatunku w Wiśle . I to było tarło tylko i wyłącznie tego gatunku. Były tam zarówno ikrzyce jak i mleczaki. A tak poza tym to po tylu latach egzystęcji w naszych wodach zaadoptowały się i już nie potrzebują innych ryb ze swojej rodziny do odbycia tarła a i klimat stał się cieplejszy jak kiedyś.. (2011/07/30 19:48)

Sniper64



   Każdy ma tu rację...:) chociaż w Europie już zanikł samiec! Całkiem inną metodą rozmnaża się...ta rybka!
Biologia, ekologia  

Karaś srebrzysty jest gatunkiem ciepłolubnym o niskich wymaganiach co do jakości wody. Należy do najbardziej wytrzymałych ryb słodkowodnych na niską zawartość tlenu, ekstremalne temperatury i podwyższoną mętność wody na wszystkich etapach ontogenezy. Tolerancja na zasolenie pozwala mu kolonizować zatoki morskie (Winkler i in. 2000, Szczerbowski 2001, Vetemaa i in. 2005). Jego typowe siedliska to stawy, jeziora eutroficzne w strefie litoralnej i rzeki nizinne, zwłaszcza ich starorzecza i zastoiska. Preferuje miejsca płytkie o miękkim dnie, porośnięte roślinnością naczyniową i bogatej w nutrienty wodzie, często przy znacznym udziale zawiesin. Pod koniec lata przemieszcza się w nieco głębsze strefy - do 2,5 m (Rolik i Rembiszewski 1989, Szczerbowski 2001). Zasiedla też ujścia rzek i przybrzeżne, wysłodzone wody morskie, gdzie może stać się nawet dominującym gatunkiem (np. w Bałtyku u wybrzeży Estonii - Vetemaa i in. 2005). Często spotykany jest też w stagnujących odcinkach rzek podgórskich i górskich - w zbiornikach tworzących się poniżej sztucznych progów piętrzących wodę (np. Witkowski i in. 2000). Obecność karasi srebrzystych w takich miejscach jest zazwyczaj wynikiem ich przenikania z pobliskich stawów. W skład bardzo szerokiego spektrum pokarmowego C. gibelio wchodzą zarówno organizmy bentosowe, jak i planktoniczne, a także detrytus, fragmenty roślinne i sinice. Żeruje na dennych i planktonicznych skorupiakach, larwach owadów, mięczakach, ikrze i wylęgu ryb, uzależniając swój wybór od aktualnej dostępności danego rodzaju pokarmu. Zazwyczaj poszukuje pokarmu w miejscach płytkich, gęsto zarośniętych roślinnością. Dzięki gęstemu aparatowi filtracyjnemu jest też w stanie odżywiać się drobnymi organizmami planktonowymi (Szczerbowski 2000, 2001). Dojrzałość płciową osiąga w wieku 2-5 lat. W warunkach europejskich do tarła przystępuje wiosną (koniec maja) przy temperaturze wody 18-19°C. Płodność absolutna jest bardzo zróżnicowana i w zależności od rozmiarów samicy może wynosić od 30 000 do niemal 400 000 ziaren ikry. Tarło jest wieloporcyjne; zwykle odbywa się dwu-,trzykrotnie w ciągu sezonu rozrodczego. Ikra składana jest w miejscach gęsto porośniętych roślinnością, do której przytwierdzana jest kleistą otoczką jajową (fitofilna grupa rozrodcza). W ramach współczesnego rozmieszczenia karasia srebrzystego zaobserwowano, że w przemieszczających się na zachód poszczególnych populacjach rośnie udział samic w stosunku do samców. W europejskiej części areału tego gatunku obserwuje się zwykle już tylko populacje jednopłciowe (Berg 1949, Holčik 1980). Na tym obszarze karaś srebrzysty rozmnaża się klonalnie poprzez gynogenezę. Ten sposób rozrodu nie wymaga zaplemnienia komórki jajowej, a do aktywacji rozwoju jaja wystarcza jego krótkotrwały kontakt ze spermą innych gatunków ryb karpiowatych. Synchroniczne tarło zapewnia im pobudzenie ikry dzięki stymulującemu działaniu obecnego w tarlisku mleczu. Koegzystencja osobników poliploidalnych i diploidalnych (w tym samców) w niektórych populacjach europejskich sugeruje, że wśród nich istnieją też bardziej skomplikowane aseksualno-seksualne systemy rozrodcze (Vasil'eva i Vasil'ev 2000, Halačka i in. 2003). Zdolność do rozmnażania klonalnego umożliwia bardzo szybki przyrost naturalny. Ta cecha biologiczna stanowi o sukcesie i szczególnej inwazyjności C. gibelio. Podobnie jak ikra, rozwijające się zarodki są silnie przytwierdzone do roślinności lub innych stałych elementów podłoża. Aktywny tryb życia rozpoczynają po 8-10 dniach od wyklucia z osłon jajowych (Szczerbowski 2001).

   
(2011/07/30 20:10)

Sniper64


A to tak dla opisu tej rybki..taka ciekawostka:)
Wpływ na ekosystemy i gatunki rodzime  

Wpływ tego karasia na rodzime gatunki przejawia się na czterech płaszczyznach: 1) jest konkurentem o zasoby dla innych gatunków ryb karpiowatych, a zwłaszcza dla karasia pospolitego Carassius carassius, lina Tinca tinca, a w nieco mniejszym stopniu dla różanki Rhodeus amarus i słonecznicy Leucaspius delineatus (Lusk i in. 2004); 2) żeruje na ikrze współwystępujących ryb autochtonicznych, doprowadzając do zmniejszania sukcesu rozrodczego gatunków rodzimych; 3) jest przenosicielem dalekowschodnich pasożytów i chorób, w tym endopasożytów z grupy robaków (helmintów; Holčik i Žitňan 1978) stanowiących zagrożenie dla ryb europejskich; 4) zakłóca tarło rodzimych ryb karpiokształtnych przez wchodzenie z nimi w kontakt rozrodczy (gynogeneza), co w konsekwencji obniża odsetek zapłodnionych jaj gatunków wykorzystywanych do gynogenezy. Dotychczas stwierdzono, że spośród rodzimej ichtiofauny do aktywacji jaj karasia srebrzystego wykorzystywane są plemniki: karasia pospolitego, lina, płoci Rutilus rutilus, wzdręgi Scardimus erythrophthalmus, leszcza Abranis brama, klenia Leuciscus cephalus, brzany Barbus barbus, a nawet należącego do innej rodziny piskorza Misqurnus fossilis (Szczerbowski 2001). Szybsze tempo klonalnego rozrodu C. gibelio niż koegzystujących z nim gatunków rodzimych powoduje, że w krótkim czasie zdobywa on przewagę liczebną w zespołach ichtiofauny.

(2011/07/30 20:18)

Diablo


Nie zanikł samiec! Dwa lata temu złowiłem kilka sztuk. Jest ich bardzo mało ale są. (2011/07/30 20:29)

Sniper64


O:) To widać nasi ichtiolodzy i naukowcy nie są na bieżąco :) Chociaż przyznam że mam możliwość na swoich bagnach wędkować ten gatunek w dużych ilościach i jeszcze mi samiec nie wpadł rączki:)ale widać jeszcze gdzieś tam jest samczyk:) (2011/07/30 20:33)

Diablo


Ja wiem czy się mylą? w żadnej naukowej literaturze nie widziałem żeby pisano ze samców karasia nie ma. Piszą że "jest bardzo mało" albo "znikoma liczba" lub tez że
"prawie nie wystepuje" Ale nigdy że nie istnieje. (2011/07/30 20:43)

z@mela


 w stawku kolo mnie koles zlowil samca i  zgłaszał  to do jakiegos tam instytutu   bo  samiec w przypadku  karasia srebrzystego to rzadkość . (2011/07/30 21:56)

krystyna


Panowie czy wiecie że  karaś  jest obojniakiem (2011/07/30 23:21)

limakryba


Ja posiadam niewielki stawek ( 3x4) jest w nim kilka karasi (japońców) i dwa amurki( ok 30cm) i w tym roku karasie sie wytarły i pływa dużo narybku, a nie mam innych samców ryb karpiowatych żeby mogło dojść do tarła. W takim przypadku mógł sie trafić samiec karasia? czy może one nie potrzebują do rozrodu samców? Teraz to juz by mnie nie zdziwiło że mogą one być obojniakami, choć nigdy nie spotkałem sie zeby samica miała w środku ikrę i mlecz. (2011/07/31 09:34)

MaN90


Panowie czy wiecie że  karaś  jest obojniakiem



z tego co sprawdziłem w internecie i encyklopedii ryb to karaś nie jest obojnakiem.  (2011/07/31 10:47)

Sniper64


Witam Chłopaki i Dziewczyny.:)

Tak! Więc widać że na temat Karasia Srebrzystego można wiele godzin spędzić rozmawiając i rozważając na temat czy jest wśród nich samiec czy nie. Z moje strony utrzymam że na moim terenie jeszcze nie złapałem samca,żadnego też nie miałem sygnału od kolegów po kiju by się im trafił karaś z mleczem czy bez ikry! Mam staw ,,Bagna'' tak go nazywam bo jest na nim jak na prawdziwych bagnach i w nim jest miliony karasia srebrzystego, a nie złowiłem jeszcze samca,nie którzy koledzy z tego forum byli na tych bagnach i również łapiąc tą rybę nie dali sygnału że był w nich samiec! Z tego wynika że są rejony gdzie trafiają się samce...!
A czy zastanawialiście się Koledzy jak wpływa populacja tej ryby na nasze wody i nasz rodzimy rybostan!Fakt co do wędkowania jest super..tylko co potrafi zrobić z naszymi zbiornikami!   (2011/07/31 12:55)

Diablo


Witam Chłopaki i Dziewczyny.:)

Tak! Więc widać że na temat Karasia Srebrzystego można wiele godzin spędzić rozmawiając i rozważając na temat czy jest wśród nich samiec czy nie. Z moje strony utrzymam że na moim terenie jeszcze nie złapałem samca,żadnego też nie miałem sygnału od kolegów po kiju by się im trafił karaś z mleczem czy bez ikry! Mam staw ,,Bagna'' tak go nazywam bo jest na nim jak na prawdziwych bagnach i w nim jest miliony karasia srebrzystego, a nie złowiłem jeszcze samca,nie którzy koledzy z tego forum byli na tych bagnach i również łapiąc tą rybę nie dali sygnału że był w nich samiec! Z tego wynika że są rejony gdzie trafiają się samce...!
A czy zastanawialiście się Koledzy jak wpływa populacja tej ryby na nasze wody i nasz rodzimy rybostan!Fakt co do wędkowania jest super..tylko co potrafi zrobić z naszymi zbiornikami!  

Ja wiem co potrafi zrobić
Wyprzeć rodzime gatunki po czym skarłowacieć. I koniec frajdy z łowienia. Trzeba walić szczupaki i czekać kilka lat na ryby. (2011/07/31 14:38)

ogtw


Samiec karasia srebrzystego ma wysypkę tarłową w czasie tarła. Kilkanaście lat temu w ciągu kilkunastu minut złowiłem cztery samce po około 25 cm. a jednego zabrałem do spróbowania jak smakuje; jest niejadalny.  (2015/01/15 08:15)

thug-life-cat


sniper64 widze ze dużo sie znasz na rybach i ja mam pomysl z kolega zbudowac staw i chcielismy dać tam karasie i 1 karpia a karaśi 6-10 i czy karaś srebrzysty może sie rozmnażać z karpię  czy z inną ryba a jeśli tak to bys odpowiedzial jaka to ? (2016/08/20 19:55)

ogtw


sniper64 widze ze dużo sie znasz na rybach i ja mam pomysl z kolega zbudowac staw i chcielismy dać tam karasie i 1 karpia a karaśi 6-10 i czy karaś srebrzysty może sie rozmnażać z karpię  czy z inną ryba a jeśli tak to bys odpowiedzial jaka to ?
Karasie srebrzyste do tarła potrzebują tylko ciepłej wody i trochę zielska, nie potrzeba im żadnych samców, swojego albo cudzego gatunku. Karp, którego wpuścisz, może też być samicą.
  (2016/08/21 09:16)

Jakub Woś


sniper64 widze ze dużo sie znasz na rybach i ja mam pomysl z kolega zbudowac staw i chcielismy dać tam karasie i 1 karpia a karaśi 6-10 i czy karaś srebrzysty może sie rozmnażać z karpię  czy z inną ryba a jeśli tak to bys odpowiedzial jaka to ?
Karasie srebrzyste do tarła potrzebują tylko ciepłej wody i trochę zielska, nie potrzeba im żadnych samców, swojego albo cudzego gatunku. Karp, którego wpuścisz, może też być samicą.

 

nie potrzeba im samców? To jak sie rozmnażają? Przez paczkowanie? Czy jak gremliny? Wśród karasi srebrzystych są zarówno samce i samice. Kiedy samicy zabraknie samca ikra może byc zaplodniona przez mlecz innego gatunku takiego jak lin, wzdręga czy nasz karaś jednakże potomstwo bedzie skladalo sie z samych samic. Stad taka przewaga w liczebności samic nad samcami (2016/08/21 10:09)

ogtw


nie potrzeba im samców? To jak sie rozmnażają? Przez paczkowanie? Czy jak gremliny? Wśród karasi srebrzystych są zarówno samce i samice. Kiedy samicy zabraknie samca ikra może byc zaplodniona przez mlecz innego gatunku takiego jak lin, wzdręga czy nasz karaś jednakże potomstwo bedzie skladalo sie z samych samic. Stad taka przewaga w liczebności samic nad samcami
Właśnie tak jest, nie potrzeba im samców. Tam, gdzie pokazały się samce, liczba karasi srebrzystych drastycznie spadła. To, co piszą niektórzy uczeni, o zapładnianiu, przez samce innego gatunku, jest nieprawdą, (słowo honoru)
  (2016/08/21 10:48)