Jaki zestaw na żywca, rzeka, grunt?

/ 12 odpowiedzi
Witam
Nigdy jeszcze nie łowiłem na żywca z gruntu na rzece chodzi o wisłę. Mam więc kilka potyń a mianowicie wędka feeder cw 150g czy się nadaje coś takiego??? kołowrotoek z wolnym biegiem ale to jest mniej istotne, jakiego sygnalizatora brań użyć dzwonek na szczytówkę czy to raczej mija się z  celem bo słyszałem że kołowrotek musi być rozkręcony żeby ryba mogła swobodnie wyplatać żyłkę bo gdy poczuje opór to wypluje żywca, dopiero po chwilowym odjeździe się zacina?????? i jeszcze jedno dość istotne pytanie za co zapiąć żywca bo mamy tutaj nurt czyli za grzbiet chyba nie bardzo pysk czy ogon zresztą nie mam pojęcia może za grzbiet też można na rzece . A i jeszcze jedno ile ołowiu użyć na takiego np15 cm karasia 100g to chyba zabierze z nurtem??
Z góry dziękuje za odpowiedź proszę o wyrozumiałość ponieważ nigdy jeszcze nie łowiłem tą metodą ale człowiek podobno uczy się całe życie..:)
kamillo8110


Nie łowiłem nigdy z gruntu, ale wiem że karasia można zaczepić tak jak byś łowił na spławik,oczywiście żywcowy;) (2010/10/24 12:38)

dzimi1988


za dużo to się nie dowiedziałem z twojej  wypowiedzi, ale dzięki. Może ktoś się znajdzie kto bardziej zgłębi mi ten temat (2010/10/24 12:55)

wedkarz


NA dzownki ,, ale jak masz wolny bieg to nic nie musisz bo bedzie słychac jak zyłke wyprowadza , , a i po co ci karas 15 cm?:D na suma bedziesz polował?? ja bym zalorzył z  karasia z 8cm a do tego pląba z  70 g  albo z 85g , i  kazdy ma jakis sposób na zachaczanie zywca , ja zaczepian na zywca  z tyłu ;] (2010/10/24 14:04)

dzimi1988


Głównie to mnie sandał interesuje. a za co go zapiąć żywca bo nurt jest i jak go za grzbiet zapne to bedzie chyba nienaturalnie wyglądał (2010/10/24 18:48)

baloonstyle


Więc ja łapię na żywca na Wiśle i stosuję Bombke przymocowana do podpórki , i albo żyłkę pod gumke bądź butelke po piwku ustawiasz z metr od wędziska i naciągasz na nia żyłkę, w momencie brania butelka spada robi duzo hałasu a ty wyskakujesz z butów bo masz branie :))
Żywca zakładam za pysk i trochę styropianu daję ale nie za dużo bo nurt i tak i tak pozwala na prace przynęty.
Myślę że troszeczkę pomogłem :)) (2010/10/25 09:44)

jarek30


 na każdej rzece jest inaczej zależy jaką główkę wybierzesz i o jakim stopniu nurtu a na rzekach lepsza by była plotka albo ukleja ciężarek od 80 do 100 gr żywca za pysk lub za ogon a jak masz kołowrotek z wolnym biegiem sygnalizatora nie czeba sam będzie wyciągał żyłkę        (2010/10/25 10:25)

baloonstyle


 na każdej rzece jest inaczej zależy jaką główkę wybierzesz i o jakim stopniu nurtu a na rzekach lepsza by była plotka albo ukleja ciężarek od 80 do 100 gr żywca za pysk lub za ogon a jak masz kołowrotek z wolnym biegiem sygnalizatora nie czeba sam będzie wyciągał żyłkę    


Tak tak tu masz racje co łowisko to inaczej . Wisła nie wszędzie taka sama :))
Co do żywca to trzeba zmieniać co jakiś czas.miejscami płotka miejscami ukleja to jest różnie nie ma na to reguły. 
(2010/10/25 10:34)

dzimi1988


no pomogliście mi trochę.. (2010/10/26 10:38)

siemeklub


witam

łowie na rzece Odrze więc jest to też duża rzeka podobnie jak Wisła  , uciąg w zależności od poziomu wody jest różny , więc stosowany przez ciebie ciężarek powinien być dopasowany do tego  jaki jest stan i uciąg wody .Ja łowiąc sandacza z główki z prądem wody  zakładam tylko 0k 40 gr i rzucam w warkocz, nurt i tak cały zestaw zepchnie na granice wody spokojnej i warkocza , łowiąc zaś pod prąd zakładam cięższe ciężarki takie po 80 gr . Feedery na pewno się sprawdzą ( u mnie się sprawdzają ) więc sygnalizację brań masz już z głowy , szczytówka wychwyci ci nawet te najdelikatniejsze puknięcia ( i takich się raczej spodziewaj łapiąc sandacza ).Prócz tego masz jeszcze kołowrotek , który podczas brania też da ci znać  kiedy sandacz zacznie wybierać żyłkę( nastaw sobie na luz i podczas brania i tak pomagaj mu ręką wyciągać żyłkę ). Po braniu daj mu więcej czasu i po pierwszym odjazdem  nie zacinaj Co do stosowanych przynęt na sandacza z gruntu stosuje przede wszystkim uklejki , kiełbie i płocie nie za duże 6-10 cm .
mogę opisać tylko zahaczanie trupka ( bo nie łowie z gruntu na żywca ) więc różnie próbowałem ,za głowę ( często zdarzało się że traciłem w ten sposób trupka po braniu)   , za ogon (brania były ale nie mogłem zaciąć) ,nie raz przewlekałem przez trupka przypon , ale za dużo z tym zabawy    i za grzbiet moim zdaniem najlepszy sposób i na niego miałem najlepsze efekty  ( przekuwam haczyk zaraz za płetwą grzbietową)  , . (2010/10/26 12:13)

dzimi1988


dzięki za wyczerpującą wypowiedź. a w nocy to chyba dzwonek za sygnalizator?? (2010/10/26 14:55)

siemeklub


nie koniecznie , możesz zamocować za pomocą specjalnego uchwytu( nieraz jest w paczce z świetlikami )   lub po prostu przykleić świetlik taśmą klejącą do szczytówki .
ps. właśnie wróciłem z Odry :) upolowałem  na trupka sandacza 60 cm
narka i powodzenia (2010/10/26 21:08)

dzimi1988


wielkie dzięki gratuluje i połamania kija byle nie na kolanie (2010/10/26 23:34)