Jaką maksymalnie rybę wyciągnę na wędkę do 100 g.

/ 21 odpowiedzi
Jak obliczyć maksymalną masę ryby którą mogę wyciągnąć na wędkę. Czy ma na to wpływ ciężar wyrzutu? Jaką maksymalnie rybę wyciągnę na wędkę do 100 g. Z góry dzięki :)
BOLEC PL


nie da się tak obliczyć masy ryby  bo nie wędka holuje  rybę tylko WĘDKARZ i ma na to wiele wpływów (2013/01/06 13:50)

Kodiak44


Ciężar wyrzutu ma nie wiele wspólnego na wyciągniętą rybę.Wpływa na to:- żyłka - ustawienie hamulca- itd 
Słyszałem o przypadku wyciągnięcia suma 19 kg na feedera do 90 gram ....  (2013/01/06 14:10)

lynx


I to chyba byłaby cała odpowiedź. (2013/01/06 14:16)

matip52


To pytanie zrodziło się w mojej głowie po usłyszeniu opinii jakoby każde 30 gramów wyrzutu odpowiada 4,5-6 kg ryby możliwej do wyholowania. Oznacza to że na wędkę o c.w. 100g można maksymalnie wyholować rybę o masie od 15 do 20 kg. Teraz wiem że to bzdura.

Dzięki za odpowiedź :P
Połamania kija :D (2013/01/06 14:41)

TheJust


Kodiak44 wyciagnac suma 19kg na feedera do 90 gram to nic.Poczytaj rekord z połowu tołpygi 54 kg na spining.Jeżeli się nie myle to wędka miała wyrzut jakoś 15-18 gram.Typowo okoniowa. (2013/01/06 14:42)

Artur z Ketrzyna


Jak koledzy piszą Ciężar wyrzutu, a wyholowanie ryby, to 2 różne sprawy.
Bardziej nam to mówi jak sztywna jest wędka. I jakimi zestawami będzie się nią najlepiej posługiwać.
Co fakt, przelicznik 30 g wyrzutu a uciąg 5-6 kg ryby. Ma coś na rzeczy. Bo siłowe ciągniecie ryby (z zakręconym na maksa hamulcem), może spowodować jej złamanie.
Bo im większy ciężar wyrzutu tym wędka jest sztywniejsza i mocniejsza.
Ale nie można z nim przesadzać, bo wtedy nie będzie pracować podczas wyrzutu zestawu.

Jeśli masz czyste łowisko i sporo żyłki. To masz bardzo duże szanse na delikatny sprzęt zmęczyć dużą rybę i podcholować ją do siebie i podebrać. Ale im dłuższy hol tym większe ryzyko że ryba sie wypnie i uwolni.

W wędka to amortyzator, zaś zabezpieczeniem przed zerwanie się żyłki jest hamulec w kołowrotku.
Wszystko musisz zgrać by łowiło się optymalnie. Jak pod względem łowiska tak i pod względem poławianych ryb. Trudne warunki jak i duże ryby wymagają solidniejszego sprzętu. Z tym że zbyt sztywne wędzisko nie będzie amortyzować odjazdów walki małych ryb. Co też powoduje wiele ich spadów. (2013/01/06 16:09)

luxxxis


Cw wędki w żaden sposób nie przekłada się na wielkość holowanych ryb,to TOTALNA bzdura...
Swoją życiówkę esoxa 17,6 wycholowałem na okoniówkę cw 15 g,ten sam kij doprowadził mi do łodzi również 13,4 i dwa sumy około 20 kilowe.Grubość linki,jej jakość,precyzja hamulca,jakość krętlików węzłów,haków,miejsce holu,doświadczenie wędkarza,kij-te wszystkie elementy razem wzięte  mają wpływ na udany hol ale nie na miłość boską biedne CW kija.... (2013/01/06 16:45)

egzekutor


ja na mistralla 5-25 wyciagnąłem suma 29 kg troche to trwało ale to praca hamulca jest najwazniejsza (2013/01/06 16:59)

u?ytkownik39933


Jak koledzy piszą Ciężar wyrzutu, a wyholowanie ryby, to 2 różne sprawy.
Bardziej nam to mówi jak sztywna jest wędka. I jakimi zestawami będzie się nią najlepiej posługiwać.
Co fakt, przelicznik 30 g wyrzutu a uciąg 5-6 kg ryby. Ma coś na rzeczy. Bo siłowe ciągniecie ryby (z zakręconym na maksa hamulcem), może spowodować jej złamanie.
Bo im większy ciężar wyrzutu tym wędka jest sztywniejsza i mocniejsza.
Ale nie można z nim przesadzać, bo wtedy nie będzie pracować podczas wyrzutu zestawu.

Jeśli masz czyste łowisko i sporo żyłki. To masz bardzo duże szanse na delikatny sprzęt zmęczyć dużą rybę i podcholować ją do siebie i podebrać. Ale im dłuższy hol tym większe ryzyko że ryba sie wypnie i uwolni.

W wędka to amortyzator, zaś zabezpieczeniem przed zerwanie się żyłki jest hamulec w kołowrotku.
Wszystko musisz zgrać by łowiło się optymalnie. Jak pod względem łowiska tak i pod względem poławianych ryb. Trudne warunki jak i duże ryby wymagają solidniejszego sprzętu. Z tym że zbyt sztywne wędzisko nie będzie amortyzować odjazdów walki małych ryb. Co też powoduje wiele ich spadów.

Mylisz kolego pojęcia , nie jest prawdą że  ciężar wyrzutu  mówi nam o tym na jak sztywną wędką łowimy i że jak napisałeś  nim większy ciężar wyrzutu tym wędka sztywniejsza , ciężar wyrzutu czy krzywa ugięcia  a akcja wędki to zupełnie inna sprawa . przykład - wędka będzie miała duży ciężar wyrzutu a mimo tego będzie miękka gdyż będzie miała akcje paraboliczną a nie  jak to mają sztywne wędki akcję szczytową . (2013/01/06 18:00)

grisza-78


Ja na kij 2-10 gr wyjąłem szczupaka 3 kg. Żyłka 0,16 czyli typowy zestaw okoniowy. Myślę, że nie można przeliczać tego, jaką maksymalnie ciężką rybę wyciągniemy na dany kij. Wpływa na to wiele czynników, jak np. żyłka, kołowrotek, miejsce w którym holujemy rybę ( czyli zielsko podwodne, zaczepy, lub ich brak) pewnie też temperatura, bo na mrozie na pewno żyłka jest minimalnie słabsza, jak i gatunek ryby, czyli jej waleczność. Nigdy leszcz o masie np. 2 kg nie dorówna siłą okoniowi o tej samej masie. Pełno jest różnych czynników, które mogą pomóc lub przeszkodzić. (2013/01/07 08:11)

damiano89


To Czy na danej wędce wyholujesz rybę dużą czy nie to zależy od wielu czynników, nie tylko samej masy wyrzutu, ja tam na spławikówkę do 30 g wyrzutu złapałem w tym roku karpika 6 kg, a wędka szykowana była na drobnice. Ogólnie to nie ryba lecz wędkarz łamie wędkę;) (2013/01/07 09:27)

Artur z Ketrzyna


Jak koledzy piszą Ciężar wyrzutu, a wyholowanie ryby, to 2 różne sprawy.
Bardziej nam to mówi jak sztywna jest wędka. I jakimi zestawami będzie się nią najlepiej posługiwać.
Co fakt, przelicznik 30 g wyrzutu a uciąg 5-6 kg ryby. Ma coś na rzeczy. Bo siłowe ciągniecie ryby (z zakręconym na maksa hamulcem), może spowodować jej złamanie.
Bo im większy ciężar wyrzutu tym wędka jest sztywniejsza i mocniejsza.
Ale nie można z nim przesadzać, bo wtedy nie będzie pracować podczas wyrzutu zestawu.

Jeśli masz czyste łowisko i sporo żyłki. To masz bardzo duże szanse na delikatny sprzęt zmęczyć dużą rybę i podcholować ją do siebie i podebrać. Ale im dłuższy hol tym większe ryzyko że ryba sie wypnie i uwolni.

W wędka to amortyzator, zaś zabezpieczeniem przed zerwanie się żyłki jest hamulec w kołowrotku.
Wszystko musisz zgrać by łowiło się optymalnie. Jak pod względem łowiska tak i pod względem poławianych ryb. Trudne warunki jak i duże ryby wymagają solidniejszego sprzętu. Z tym że zbyt sztywne wędzisko nie będzie amortyzować odjazdów walki małych ryb. Co też powoduje wiele ich spadów.

Mylisz kolego pojęcia , nie jest prawdą że  ciężar wyrzutu  mówi nam o tym na jak sztywną wędką łowimy i że jak napisałeś  nim większy ciężar wyrzutu tym wędka sztywniejsza , ciężar wyrzutu czy krzywa ugięcia  a akcja wędki to zupełnie inna sprawa . przykład - wędka będzie miała duży ciężar wyrzutu a mimo tego będzie miękka gdyż będzie miała akcje paraboliczną a nie  jak to mają sztywne wędki akcję szczytową .

Jeśli aż tak mądry jesteś to weź sobie wędkę cw do 15 g ze szczytowa akcją i cw 50 g parabolika i się przekonaj która jest sztywniejsza... nie mówiąc jak weźmiesz kije o tej samej akcji a różniące się tylko cw.

Cw to dane pod jakim obciążeniem wędka najlepiej pracuje podczas wyrzutu (odkształcenie się pod wpływem działającej siły).

 dla porównania zawieś ciężarek 10 g. Oczywiście wędziska muszą mieć blanki z tego samego kompozytu/materiału by porównanie było rzetelne. No i im większa rużnica w cw, tym bardziej to widać.


Alca kija mówi o jej dynamice.
Wędzisko o szczytowej akcji jest bardzie dynamiczne (np.;szybciej reaguje na zacięcie), zaś z akcja paraboliczną pracuje na całości blanku co znaczy że reakcja jest dłuższa... (choć tu też można mówić o sztywności i miękkości kija, a nie jak ja napisałem "sztywniejsza i mocniejsza").
(2013/01/10 10:29)

u?ytkownik39933


Jak koledzy piszą Ciężar wyrzutu, a wyholowanie ryby, to 2 różne sprawy.
Bardziej nam to mówi jak sztywna jest wędka. I jakimi zestawami będzie się nią najlepiej posługiwać.
Co fakt, przelicznik 30 g wyrzutu a uciąg 5-6 kg ryby. Ma coś na rzeczy. Bo siłowe ciągniecie ryby (z zakręconym na maksa hamulcem), może spowodować jej złamanie.
Bo im większy ciężar wyrzutu tym wędka jest sztywniejsza i mocniejsza.
Ale nie można z nim przesadzać, bo wtedy nie będzie pracować podczas wyrzutu zestawu.

Jeśli masz czyste łowisko i sporo żyłki. To masz bardzo duże szanse na delikatny sprzęt zmęczyć dużą rybę i podcholować ją do siebie i podebrać. Ale im dłuższy hol tym większe ryzyko że ryba sie wypnie i uwolni.

W wędka to amortyzator, zaś zabezpieczeniem przed zerwanie się żyłki jest hamulec w kołowrotku.
Wszystko musisz zgrać by łowiło się optymalnie. Jak pod względem łowiska tak i pod względem poławianych ryb. Trudne warunki jak i duże ryby wymagają solidniejszego sprzętu. Z tym że zbyt sztywne wędzisko nie będzie amortyzować odjazdów walki małych ryb. Co też powoduje wiele ich spadów.

Mylisz kolego pojęcia , nie jest prawdą że  ciężar wyrzutu  mówi nam o tym na jak sztywną wędką łowimy i że jak napisałeś  nim większy ciężar wyrzutu tym wędka sztywniejsza , ciężar wyrzutu czy krzywa ugięcia  a akcja wędki to zupełnie inna sprawa . przykład - wędka będzie miała duży ciężar wyrzutu a mimo tego będzie miękka gdyż będzie miała akcje paraboliczną a nie  jak to mają sztywne wędki akcję szczytową .

Jeśli aż tak mądry jesteś to weź sobie wędkę cw do 15 g ze szczytowa akcją i cw 50 g parabolika i się przekonaj która jest sztywniejsza... nie mówiąc jak weźmiesz kije o tej samej akcji a różniące się tylko cw.

Cw to dane pod jakim obciążeniem wędka najlepiej pracuje podczas wyrzutu (odkształcenie się pod wpływem działającej siły).

 dla porównania zawieś ciężarek 10 g. Oczywiście wędziska muszą mieć blanki z tego samego kompozytu/materiału by porównanie było rzetelne. No i im większa rużnica w cw, tym bardziej to widać.


Alca kija mówi o jej dynamice.
Wędzisko o szczytowej akcji jest bardzie dynamiczne (np.;szybciej reaguje na zacięcie), zaś z akcja paraboliczną pracuje na całości blanku co znaczy że reakcja jest dłuższa... (choć tu też można mówić o sztywności i miękkości kija, a nie jak ja napisałem "sztywniejsza i mocniejsza").

ty mi nie pisz czym jest ciężar wyrzutu że dane pod jakim  obciążeniem ..... ble,ble, ble bo ja wiem co to jest cw i nie mylę pojęć , nie pisz mi też że akcja kija mówi o jej dynamice .... ble,ble, ble :) bo ja nie o tym , chodzi mi o to że  po prostu piszesz nie prawę i mylisz pojęcia  ,nie podawaj za przykład delikatnej wędeczki o cw do 15 g do wędki o cw do 50 g bo choć wedka do 15 g miała by akcję szczytową to ogólnie pewnie masz rację  była by bardziej miękka od parabolika o cw do 50g  jeśli użyjemy dużej siły na obydwie wędki ,  ale nie zmienia to faktu że piszesz nie prawdę że cyt. CIĘŻAR WYRZUTU MÓWI NAM O TYM JAK SZTYWNA JEST WĘDKA i że IM WIĘKSZY CIĘŻAR WYRZUTU TYM WĘDKA SZTYWNIEJSZA    to jest nie prawda niestety :))))
 o  tym jak sztywna jest wędka mówi nam jej akcja a nie ciężar wyrzutu i nie prawda jest że nim wedka ma większy ciężar wyrzutu to jest sztywniejsza  a podawanie twoich przykładów niestety tego nie zmieni ;) , jak już lubisz tak korzystać z wyszukiwarki :) to poczytaj i o tym dokładnie a nie się upierasz przy swoim kolejny raz zresztą i na kolejny temat na tym forum . (2013/01/10 15:28)

u?ytkownik39933


Jak koledzy piszą Ciężar wyrzutu, a wyholowanie ryby, to 2 różne sprawy.
Bardziej nam to mówi jak sztywna jest wędka. I jakimi zestawami będzie się nią najlepiej posługiwać.
Co fakt, przelicznik 30 g wyrzutu a uciąg 5-6 kg ryby. Ma coś na rzeczy. Bo siłowe ciągniecie ryby (z zakręconym na maksa hamulcem), może spowodować jej złamanie.
Bo im większy ciężar wyrzutu tym wędka jest sztywniejsza i mocniejsza.
Ale nie można z nim przesadzać, bo wtedy nie będzie pracować podczas wyrzutu zestawu.

Jeśli masz czyste łowisko i sporo żyłki. To masz bardzo duże szanse na delikatny sprzęt zmęczyć dużą rybę i podcholować ją do siebie i podebrać. Ale im dłuższy hol tym większe ryzyko że ryba sie wypnie i uwolni.

W wędka to amortyzator, zaś zabezpieczeniem przed zerwanie się żyłki jest hamulec w kołowrotku.
Wszystko musisz zgrać by łowiło się optymalnie. Jak pod względem łowiska tak i pod względem poławianych ryb. Trudne warunki jak i duże ryby wymagają solidniejszego sprzętu. Z tym że zbyt sztywne wędzisko nie będzie amortyzować odjazdów walki małych ryb. Co też powoduje wiele ich spadów.

Mylisz kolego pojęcia , nie jest prawdą że  ciężar wyrzutu  mówi nam o tym na jak sztywną wędką łowimy i że jak napisałeś  nim większy ciężar wyrzutu tym wędka sztywniejsza , ciężar wyrzutu czy krzywa ugięcia  a akcja wędki to zupełnie inna sprawa . przykład - wędka będzie miała duży ciężar wyrzutu a mimo tego będzie miękka gdyż będzie miała akcje paraboliczną a nie  jak to mają sztywne wędki akcję szczytową .

Jeśli aż tak mądry jesteś to weź sobie wędkę cw do 15 g ze szczytowa akcją i cw 50 g parabolika i się przekonaj która jest sztywniejsza... nie mówiąc jak weźmiesz kije o tej samej akcji a różniące się tylko cw.

Cw to dane pod jakim obciążeniem wędka najlepiej pracuje podczas wyrzutu (odkształcenie się pod wpływem działającej siły).

 dla porównania zawieś ciężarek 10 g. Oczywiście wędziska muszą mieć blanki z tego samego kompozytu/materiału by porównanie było rzetelne. No i im większa rużnica w cw, tym bardziej to widać.


Alca kija mówi o jej dynamice.
Wędzisko o szczytowej akcji jest bardzie dynamiczne (np.;szybciej reaguje na zacięcie), zaś z akcja paraboliczną pracuje na całości blanku co znaczy że reakcja jest dłuższa... (choć tu też można mówić o sztywności i miękkości kija, a nie jak ja napisałem "sztywniejsza i mocniejsza").

ty mi nie pisz czym jest ciężar wyrzutu że dane pod jakim  obciążeniem ..... ble,ble, ble bo ja wiem co to jest cw i nie mylę pojęć , nie pisz mi też że akcja kija mówi o jej dynamice .... ble,ble, ble :) bo ja nie o tym , chodzi mi o to że  po prostu piszesz nie prawę i mylisz pojęcia  ,nie podawaj za przykład delikatnej wędeczki o cw do 15 g do wędki o cw do 50 g bo choć wedka do 15 g miała by akcję szczytową to ogólnie pewnie masz rację  była by bardziej miękka od parabolika o cw do 50g  jeśli użyjemy dużej siły na obydwie wędki ,  ale nie zmienia to faktu że piszesz nie prawdę że cyt. CIĘŻAR WYRZUTU MÓWI NAM O TYM JAK SZTYWNA JEST WĘDKA i że IM WIĘKSZY CIĘŻAR WYRZUTU TYM WĘDKA SZTYWNIEJSZA    to jest nie prawda niestety :))))
 o  tym jak sztywna jest wędka mówi nam jej akcja a nie ciężar wyrzutu i nie prawda jest że nim wedka ma większy ciężar wyrzutu to jest sztywniejsza  a podawanie twoich przykładów niestety tego nie zmieni ;) , jak już lubisz tak korzystać z wyszukiwarki :) to poczytaj i o tym dokładnie a nie się upierasz przy swoim kolejny raz zresztą i na kolejny temat na tym forum .

jak już szukasz porównania to weź sobie wędkę o akcji szczytowej o ciężarze wyrzutu  np.  do 80g  i parabolika o  ciężarze wyrzutu np.  do 120g  i zobaczysz że twoje teorie się nie pokrywają  , parabolik będzie  bardzo miękki i dużo bardziej miękki od  wedki o akcji szczytowej( o cw do 80g)   choc bedzie miał dużo większy ciężar wyrzutu.( różnica 40 g)   a nie podajesz za przykład delikatną ogólnie  rzecz biorąc  wędeczkę która niestety w pewnych sytuacjach nie da sobie rady :)))) (2013/01/10 15:49)

arekbait


kolego Piotrek masz racje :)dać Ci wódki:) (2013/01/10 17:29)

Artur z Ketrzyna




jak już szukasz porównania to weź sobie wędkę o akcji szczytowej o ciężarze wyrzutu  np.  do 80g  i parabolika o  ciężarze wyrzutu np.  do 120g  i zobaczysz że twoje teorie się nie pokrywają  , parabolik będzie  bardzo miękki i dużo bardziej miękki od  wedki o akcji szczytowej( o cw do 80g)   choc bedzie miał dużo większy ciężar wyrzutu.( różnica 40 g)   a nie podajesz za przykład delikatną ogólnie  rzecz biorąc  wędeczkę która niestety w pewnych sytuacjach nie da sobie rady :))))

To w końcu jak ma być miękki czy sztywny?  Przeciwieństwo miękkiego to twardy.
Weź sobie i 80 g i 120 g o akcji szczytowej to zobaczysz.
 panie ble, ble ble... (2013/01/10 20:30)

u?ytkownik39933




jak już szukasz porównania to weź sobie wędkę o akcji szczytowej o ciężarze wyrzutu  np.  do 80g  i parabolika o  ciężarze wyrzutu np.  do 120g  i zobaczysz że twoje teorie się nie pokrywają  , parabolik będzie  bardzo miękki i dużo bardziej miękki od  wedki o akcji szczytowej( o cw do 80g)   choc bedzie miał dużo większy ciężar wyrzutu.( różnica 40 g)   a nie podajesz za przykład delikatną ogólnie  rzecz biorąc  wędeczkę która niestety w pewnych sytuacjach nie da sobie rady :))))

To w końcu jak ma być miękki czy sztywny?  Przeciwieństwo miękkiego to twardy.
Weź sobie i 80 g i 120 g o akcji szczytowej to zobaczysz.
 panie ble, ble ble...


miękko -sztywno- twardy :) , jak dalej nie rozumiesz i upierasz się przy swoim to ja  nic już na to  nie poradzę . pa. ;) (2013/01/10 20:37)

Brave Hart


Jak obliczyć maksymalną masę ryby którą mogę wyciągnąć na wędkę. Czy ma na to wpływ ciężar wyrzutu? Jaką maksymalnie rybę wyciągnę na wędkę do 100 g. Z góry dzięki :)


Cześc matip52, Czy ma wpływ ciężar wyżutu ma wpływ na holowanie dużej ryby?

Ma, bo im wędzisko ma większy cw, jest tym mocniejsze, sztywniejsze (pracuje pod wiekszym oporem ryby, jak i większym ciężarem zestawu) i wytrzymalsze na przeciążenia.

Ale nie ma wedki którą możesz wielkie ryby podnosić nad wodę. One służą tylko do holowania. I każdą większa rybkę podbierasz lub umiejętnie lądujesz na brzegu.

Zebko, kiedyś reklamowało że wyprodukiowało wędkę która mogła udźwignąć 5kg kulę. Ale przy rybie o takiej wadze pewnie by pękło, ponieważ ryba sie szarpie co zwiększa siłę z jaka odziałuje na wędkę.

 

Ale co ja się tam znam na rybach i wędkarstwie...sliwa80, to jest dopiero znawca...

Już w jednym wątku pokazał swoją wiedzę... (tak kocha te karpie, że aż ta miłość do nich go zaślepiła...). I tu też się pieni choć nie ma powodu...

(2013/01/11 09:18)

merceli


niezły temat
pochwalcie się kto najmniejszym c/w wyciągnął najwięksżą rybę

ja na spina do 18g-szczupak 5.05kg
mój ojciec na bolonkę 6m/15g  suma 21kg-godzina walki
mój brat w tamtym roku na bolonkę 6m/25g suma 17kg -może z pół godziny walki ale kołowrotek mistral się rozleciał

przeliczając u ojca  na 1g/cw wycholował 1.4kg ryby

Ciekawe czy ktoś to przebije? (2013/01/11 11:45)

u?ytkownik39933


Jak obliczyć maksymalną masę ryby którą mogę wyciągnąć na wędkę. Czy ma na to wpływ ciężar wyrzutu? Jaką maksymalnie rybę wyciągnę na wędkę do 100 g. Z góry dzięki :)


Cześc matip52, Czy ma wpływ ciężar wyżutu ma wpływ na holowanie dużej ryby?

Ma, bo im wędzisko ma większy cw, jest tym mocniejsze, sztywniejsze (pracuje pod wiekszym oporem ryby, jak i większym ciężarem zestawu) i wytrzymalsze na przeciążenia.

Ale nie ma wedki którą możesz wielkie ryby podnosić nad wodę. One służą tylko do holowania. I każdą większa rybkę podbierasz lub umiejętnie lądujesz na brzegu.

Zebko, kiedyś reklamowało że wyprodukiowało wędkę która mogła udźwignąć 5kg kulę. Ale przy rybie o takiej wadze pewnie by pękło, ponieważ ryba sie szarpie co zwiększa siłę z jaka odziałuje na wędkę.

 

Ale co ja się tam znam na rybach i wędkarstwie...sliwa80, to jest dopiero znawca...

Już w jednym wątku pokazał swoją wiedzę... (tak kocha te karpie, że aż ta miłość do nich go zaślepiła...). I tu też się pieni choć nie ma powodu...

żeby wiedzieć o takich  podstawowych rzeczach  o których napisałem powyżej nie trzeba być znawcą , ja się nie pienie tylko wyrażam swoje zdanie na ten temat  a ty się moją osobą  nie interesuj i się nie produkuj   znawco  bo powiem Ci że śmieszy mnie takie huczenie :) anonimowych forumowiczów którzy postanowili się na forum odprężyć :))))))) a jak się znasz na wędkowaniu raczej po twoim profilu ciężko wywnioskować ...... :)))))) (2013/01/11 13:06)