Jak złowić szczupaka na spining

/ 25 odpowiedzi

Mam pytanie jak złowić szczupaka na spining oczywiście latem. Dokładnie łowie w Kiełpinie na jeziorze dużym obok Kartuz. Jezioro jest dużo zarosłe woda jest nie czysta prawie nic nie widac :p są tam duże szczupaki i są te miejsze. Chciałbym sie dowiedziec jaki sprzet zastosowac zeby złapac tego wiekszego szczupaka i jak te miejsze ,ale bardziej mnie te duze interesuja co mam zastosowac gumke czy woblera i jak ciezkie to ma byc :]. 


wirefree


Łowić szczupaka a raczej ryby mozesz ale zabierac nie tym samym stosowanie metody takiej jak żywczyk jest niewskazane ale nie zabronione.  Szczuplak o tej porze roku moze byc wszedzie tak przy czcinach jak i na głebokiej wodzie. Ja np dzisiaj zasadzajac sie na Okonie trafiłem dwa takie po 60-80cm niestety ale  z tak małej gumki jaka zastosowałem raczej szczuplak spada co sie i stało. Im woda bedzie cieplejsza tym szczupaki beda bardziej ruchliwe i na małe przynety raczej ciezko bedzie je wyciagnac z wody, jesli już to coś solidnego i najlepiej kotwiczka bo wszelkiej masci głowek z jednym hakiem czesto sa spady.

(2013/01/10 21:07)

markus76


Łowić szczupaka a raczej ryby mozesz ale zabierac nie tym samym stosowanie metody takiej jak żywczyk jest niewskazane ale nie zabronione.  Szczuplak o tej porze roku moze byc wszedzie tak przy czcinach jak i na głebokiej wodzie. Ja np dzisiaj zasadzajac sie na Okonie trafiłem dwa takie po 60-80cm niestety ale  z tak małej gumki jaka zastosowałem raczej szczuplak spada co sie i stało. Im woda bedzie cieplejsza tym szczupaki beda bardziej ruchliwe i na małe przynety raczej ciezko bedzie je wyciagnac z wody, jesli już to coś solidnego i najlepiej kotwiczka bo wszelkiej masci głowek z jednym hakiem czesto sa spady.



A dlaczego może tylko łowić a już zabrać nie może? (2013/01/10 21:23)

zeus836


Witam he he każdego interesują te większe. Jeśli interesuje Cię spining to na początek proponuje ci gumy.Główki w zależności od głębokości w sklepie Ci doradzą.Machaj wędą ryby BĘDĄ (2013/01/10 21:25)

ryukon1975


Skoro woda o małej przeźroczystości to jasne gumy a skoro szczupak to duże tak cztero-pięcio calowe.
I za mordę go.:)Jak na niżej zamieszczonym obrazku.:) (2013/01/10 21:43)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

wirefree





A dlaczego może tylko łowić a już zabrać nie może?

To zalezy od tego co kto rozumie pod pojeciem łowić tudzież złowić.

(2013/01/10 21:49)

grisza-78


Łowić szczupaka a raczej ryby mozesz ale zabierac nie tym samym stosowanie metody takiej jak żywczyk jest niewskazane ale nie zabronione.  Szczuplak o tej porze roku moze byc wszedzie tak przy czcinach jak i na głebokiej wodzie. Ja np dzisiaj zasadzajac sie na Okonie trafiłem dwa takie po 60-80cm niestety ale  z tak małej gumki jaka zastosowałem raczej szczuplak spada co sie i stało.


W styczniu zasadzałeś się na szczupaki, czy to tylko przykład???????? (2013/01/11 09:00)

ryukon1975


Łowić szczupaka a raczej ryby mozesz ale zabierac nie tym samym stosowanie metody takiej jak żywczyk jest niewskazane ale nie zabronione.  Szczuplak o tej porze roku moze byc wszedzie tak przy czcinach jak i na głebokiej wodzie. Ja np dzisiaj zasadzajac sie na Okonie trafiłem dwa takie po 60-80cm niestety ale  z tak małej gumki jaka zastosowałem raczej szczuplak spada co sie i stało. Im woda bedzie cieplejsza tym szczupaki beda bardziej ruchliwe i na małe przynety raczej ciezko bedzie je wyciagnac z wody, jesli już to coś solidnego i najlepiej kotwiczka bo wszelkiej masci głowek z jednym hakiem czesto sa spady.








Wypowiedź jest tak chaotyczna że nic z niej nie rozumie.:) (2013/01/11 09:44)

Wonski79


Mam pytanie jak złowić szczupaka na spining oczywiście latem. Dokładnie łowie w Kiełpinie na jeziorze dużym obok Kartuz. Jezioro jest dużo zarosłe woda jest nie czysta prawie nic nie widac :p są tam duże szczupaki i są te miejsze. Chciałbym sie dowiedziec jaki sprzet zastosowac zeby złapac tego wiekszego szczupaka i jak te miejsze ,ale bardziej mnie te duze interesuja co mam zastosowac gumke czy woblera i jak ciezkie to ma byc :]. 



Widzę, że niektórzy czytają ze zrozumieniem ;) (2013/01/11 10:00)

grisza-78


Mam pytanie jak złowić szczupaka na spining oczywiście latem. Dokładnie łowie w Kiełpinie na jeziorze dużym obok Kartuz. Jezioro jest dużo zarosłe woda jest nie czysta prawie nic nie widac :p są tam duże szczupaki i są te miejsze. Chciałbym sie dowiedziec jaki sprzet zastosowac zeby złapac tego wiekszego szczupaka i jak te miejsze ,ale bardziej mnie te duze interesuja co mam zastosowac gumke czy woblera i jak ciezkie to ma byc :]. 



Widzę, że niektórzy czytają ze zrozumieniem ;)

Nie chodzi mi o twój wpis. (2013/01/11 10:29)

Koper94


Na takim zarośnietym jeziorze próbowałbym lowic na woblery i duze gumy z lekkim obciązeniem: 5-8g. obławialbym wtedy zarośniete blaty. w lato łowię od tuż przed świtem do godziny 7-8, warto tez czasem wypłynąć w południe wtedy mamy więcej szans na zlapanie wiekszego drapieżnika. Pozdrawiam. Czekamy na letni sezon (2013/01/11 10:33)

RuchPalikota2


Łowić szczupaka a raczej ryby mozesz ale zabierac nie tym samym stosowanie metody takiej jak żywczyk jest niewskazane ale nie zabronione.  Szczuplak o tej porze roku moze byc wszedzie tak przy czcinach jak i na głebokiej wodzie. Ja np dzisiaj zasadzajac sie na Okonie trafiłem dwa takie po 60-80cm niestety ale  z tak małej gumki jaka zastosowałem raczej szczuplak spada co sie i stało. Im woda bedzie cieplejsza tym szczupaki beda bardziej ruchliwe i na małe przynety raczej ciezko bedzie je wyciagnac z wody, jesli już to coś solidnego i najlepiej kotwiczka bo wszelkiej masci głowek z jednym hakiem czesto sa spady.


*trzcinach ;) (2013/01/11 10:36)

grisza-78


A tak na poważnie, to jeśli jezioro jest zarośnięte- to używaj przynęt, które nie " łapią " zielska, czyli np jaskrawe gumy bez dozbrojki. Na pewno nie połowisz na obrotówki, czy woblery. Nie używaj zbyt ciężkich główek, tak aby przynęta nie grzęzła w wodorostach. (2013/01/11 10:51)

u?ytkownik132079


Witam Cie. 
Lato to nie jest najlepszy okres na łowienie szczupaka w zarośniętych zbiornikach.Więc na początku, jeżeli możesz spróbuj je połowić wiosną, zanim zbiornik zarośnie, albo jesienią, kiedy roślinność wodna już powoli opadnie.
Jeżeli jednak nie masz możliwości łowienia w innym okresie, to przede wszystkim zaopatrz się w mocne, dosyć długie kije. Duże szczupaki, mimo, że nie są tak ruchliwe jak np 60-tki, to jednak swoją masą mogą ładnie namieszać. Długi, sztywny kij pozwoli Ci na lepszą kontrolę podczas holu i odciąganie ryb od potencjalnych zaczepów. Co idzie w parze z tym, również mocny kołowrotek i przede wszystkim gruba plecionka.
Jeżeli chodzi o przynęty, w zależności od stopnia gęstości roślinności i głębokości, stosuj przynęty płytko schodzące, lub wręcz powierzchniowe.
Świetną, choć nie tanią sprawą w takich miejscach są gumy od Savage  - soft4play, lub wolno tonące bez sterowe woblery 4play, tej samej firmy.Jeżeli chcesz na prawdę dobrać się do tych większych to wielkość 13 cm, jest średnią a w zasadzie minimalną. Przynęty te pracują na prawdę niesamowicie, a dzięki swojej lekkości, toną bardzo wolno i można nimi poszaleć praktycznie w miejscu.Jeżeli szczupaka na łowisku jest dużo, polecam także łamane woblery Salmo imitujące szczupaki. 10-15 cm, pływające z niedużym sterem, płytko schodzące.
Bardzo fajnym patentem na takie łowiska jest również pływająca martwa rybka. Dowiedz się jakie białe ryby są na zbiorniku - ryby występujące na zbiorniku, często są najlepszą przynętą - i zastosuj zestaw bez obciążenia tzn: zwykły spory szczupakowy spławik w około 1,5 metra odległości od wolframu z kotwicą - bez żadnego dociążenia.Ciężar spławika pozwoli Ci na daleki wyrzut, a pływająca martwa np: płoć ( najlepiej stosunkowo świeża, możesz ją również delikatnie naciąć, lub zamoczyć w atraktorze, bo to wygląd i zapach przyciąga szczupaki podczas stosowania tej metody i musi on być wyjątkowo mocny ) jest świetnym kąskiem, dla leniwych letnich szczupaków. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możesz posłać przynętę nawet na najbardziej zarośnięte miejscówki, pamiętając jednak o sprzęcie przystosowanym do siłowego holu.Więcej o tego typu metodach, na pewno znajdziesz u mnie bliżej sezonu, w razie jakichkolwiek pytań zapraszam Ciebie i innych - najlepiej pisząc PM.
Powodzenia i połamania kija ! (2013/01/11 11:56)

grisza-78





Lato to nie jest najlepszy okres na łowienie szczupaka w zarośniętych zbiornikach
                                                                                                                                
Absolutnie się z tym nie zgodzę. Dla mnie pochmurny np lipcowy dzień jest idealnym dniem na drapieżnika, w tym szczupaka. Być może jest to zależne od wody, w której łowimy. W każdym bądź razie jedyną wędkarską reguła jaką znam jest właśnie brak reguł. Więc co głowa to opinia. Pozdrawiam.
(2013/01/11 15:10)

bobus86


Mam pytanie jak złowić szczupaka na spining oczywiście latem. Dokładnie łowie w Kiełpinie na jeziorze dużym obok Kartuz. Jezioro jest dużo zarosłe woda jest nie czysta prawie nic nie widac :p są tam duże szczupaki i są te miejsze. Chciałbym sie dowiedziec jaki sprzet zastosowac zeby złapac tego wiekszego szczupaka i jak te miejsze ,ale bardziej mnie te duze interesuja co mam zastosowac gumke czy woblera i jak ciezkie to ma byc :]. 



wejdz w zakładkę RYBY widoczną w gornym pasku i tam znajdzie wszystko na dany gatunek (2013/01/11 15:10)

u?ytkownik132079


Nie mówię, że latem nie da się złowić szczupaka, powiedziałem że to kiepski okres NA ZAROŚNIĘTYCH jeziorach.Chodzi o trud jaki sprawia gęsta roślinność w niedużych, linowo-szczupakowych jeziorach.
Latem szczupak ma mnóstwo pokarmu, dlatego też łowienie go jest utrudnione, trzeba serwować najsmaczniejsze kąski żeby skusić wygrzewające się na słońcu szczupaki. Nie żeruje wtedy tak dobrze jak wiosną po tarle, czy jesienią, szykując się do zimy. Mimo to, oczywiście, że można złowić szczupaka latem, sam również łowie je w tym okresie, ale tak jak wspominałem, w zarośniętych jeziorach, jest to jeden z najtrudniejszych okresów do łowienia, stąd rada by spróbować zanim jeziorko zarośnie, lub jak już roślinność opadnie. (2013/01/11 17:27)

Grociu


Skoro woda o małej przeźroczystości to jasne gumy a skoro szczupak to duże tak cztero-pięcio calowe.
I za mordę go.:)Jak na niżej zamieszczonym obrazku.:)

Ale tam jest głeboko i jest dużo zielska caly czas je łapie :p

(2013/01/11 18:30)

ryukon1975


Skoro woda o małej przeźroczystości to jasne gumy a skoro szczupak to duże tak cztero-pięcio calowe.
I za mordę go.:)Jak na niżej zamieszczonym obrazku.:)

Ale tam jest głeboko i jest dużo zielska caly czas je łapie :p







Skoro jest głęboko i dużo zielska to musisz kombinować z ciężarem główek nie dajesz ciężkich takich które pójdą na dno jak kamień tylko lżejsze.
Są specjalne główki antyzaczepowe też powinieneś się w nie zaopatrzyć przed sezonem.
Sam sposób zbrojenia zwykłą główką też ma znaczenie w unikaniu zaczepów.
No i szukać miejsc mniej zarośniętych od innych,w lecie nie musisz łowić szczupaka głęboko przy dnie bo będzie żerował i na płyciznach gdzie będzie przebywać drobnica. (2013/01/11 18:50)

michal101


Witam łowie na spinning od roku jak narazie złapałem jednego szczupaka 41cm i trzy okonie,łowie na starorzeczu głębokim na jakieś 3m,średniej przejżystości wody głównie na gumy np cannibal10,8cm.Prowadze albo z opadu albo opad i dwa podbicia i chciał bym wiedzieć czy robie coś nie tak? Bo przez człą jesień nic nie złowiłem będąc praktycznie w każdy weekend nad wodą i może jakies rady odnośnie przynęt i prowadzenia.Często na jesieni i ostatnio miałem tak ,że ryba podgryzała mi gumę a się nie zachaczyła,ale nie chcę stosować dozbrojki poniewarz to jezioro jest bardzo zarośnięte. Pozdrawiam (2018/06/11 14:34)

barrakuda81


Może tam nie ma ryb..?Mówię poważnie bo teraz jest wiele wód niewartych wędki. Ale jeśli wiesz że są to próbuj. Na gumie się świat nie kończy a już napewno nie teraz. Jak masz mocno zarośniętą wodę to może spróbuj z powierzchni. To na niektórych wodach działa. Podejrzyj sobie na yt co potrafi np salmo rover, spittin rover. Czasem ta przyneta otwiera teraz wodę jednak trzeba zastrzec że są takie akweny gdzie niby powinna działać a nie działa nie wiadomo czemu...Jednak na każdej zarośniętej wodzie warto spróbować bo łowienie na woblery z powierzchni to nieziemska jazda:-) (2018/06/11 17:04)

ogtw


Przy łowieniu z opadu , w chwili opadania przynęty żyłka musi być ciągle lekko napięta. Jeżeli poczujesz albo zauważysz luz, lub lekkie pociągnięcie, to natychmiast zacinaj. (2018/06/13 14:49)

Przemas83


Przy łowieniu z opadu , w chwili opadania przynęty żyłka musi być ciągle lekko napięta. Jeżeli poczujesz albo zauważysz luz, lub lekkie pociągnięcie, to natychmiast zacinaj.

Lepiej się nie da opisać momentu brania słabo żerujących ryb, za to jak walą jak wściekłe to same się zapinają praktycznie.... chyba że łowca ma zainstalowaną trytytke w części szczytowej wędziska hehe. (2018/06/13 16:13)

Mortal Kombat


U mnie często zamiast łowienia z opadu, lepiej sprawdza się jednostajne porwadzenie w na różnej głębokości, choć najczęściej mam brania gdy prowadzę przy samym dnie .Może wtedy w takiej przynęcie szczupak widzi łatwiejszą zdobycz od tej która ciągle podskakuje.
Spróbuje jeszcze obrotówki rozmiar 3-4 i wahadła, czasami dopiero zmiana przynęty przynosi efekty. Dodatkowo na te przynęty mam mniej niezaciętych brań, niż na gumy. (2018/06/16 15:23)