Ochrona stawu przed wydrami

/ 23 odpowiedzi
Jakie znacie sposoby ochrony stawu przed wydrami. mam staw niecałe 0,5 ha mam bardzo dużo karpi w nim. dwa dni temu do mnie weszła wydra. Jak ją złapać?
hydrobud


Przerabiałem już ten temat kilka tygodni temu wniosek nasuwa się taki, że jest pod ochroną a o wypłoszeniu można tylko pomarzyć . Więcej opowieści na moim blogu . pozdrawiam (2009/02/08 12:59)

u?ytkownik5522


Zgłoś się do starostwa powiatowego dowydziału ochrony środowiska z tym problemem. Tam jak będzie kompetentny prcownik to cię pokieruje do odpowiednich osób. Możesz jeszcze spróbowac w nadleśnictwie. U mnie pod miastem są duże stawy i jak właścicielowi weszły wydry, to leśniczy z myśliwymi wyłapali je siatami, ale to kosztuje. Nie wiem ile. Możesz też podjechac do koła łowieckego na twoim terenie. To legalne sposoby pozbycia się wydry (2009/02/08 14:16)

u?ytkownik7966


u mnie w stawie też byla.Ona jest węchowcem 2-3 kroki i robi stujkę.Rozgląda się i wącha-jeżeli poczuję obcy zapach wycofuje się.Poluje nie tylko dla mięsa ale dla przyjemnosci polowania.Najwieksze szkody robi gdy ma małe.Najgorsze to to że wybiera najładniejsze ryby i nie zjada ich w całości.Mój sposób skuteczny to; opalikowany staw,zawieszony na palikach drut (sznurek szlag trafiał) dość nisko do 0.5 metra od ziemi.Co 30-70 cm kawałki starych przepoconych ubrań pociętych w paski-węch gubi wydrę,czuje człowieka i się boi.Nie zapomnij o zmianie co jakiś czas tasiemek.aha słyszałem od hodowców że istnieje jakiś środek którym posypuje groblę i to wystarcza. Ja nie musiałem tego stosować więc nie znam nazwy środka,mój sposób był skuteczny (2009/02/09 10:06)

u?ytkownik6247


dać jej wędkę,wyrobić kartę wędkarską i niech przestrzega limitu!!!! a tak powaznie to nie wiem,ale mój znajomy miał skutecznego owczarka niemieckiego,który radził sobie z wydrami i kunami. (2009/02/09 13:30)

czarek 58


W moich stronach to palikują całe stawy i rozciągają drut stalowy ok 15cm nad ziemią i podłanczają do pastucha takiego dla krów tam płynie prąd o niskim napięciu ale wysokim amperażu i jest pulsujący nie ma problemów z podłączeniem bo są baterie które starczają na sezon.Kolega mówił że to daje 100% pewności że wydra nie wejdzie jedynie dwunożna (2009/02/09 15:31)

u?ytkownik2494


A dać jej solonych śledzi z beczki to się odechce kłusownikowi ;-))) (2009/02/09 18:44)

u?ytkownik5105


Wydra jest pożytecznym stworzeniem- musi coś jeść , tak przyroda ją stworzyła .Złapać człowieka bo zjada świnie itd. (2009/02/09 19:06)

u?ytkownik5105


Wydra jest pod ochroną , człowiek nie powinien ingerować w przyrodę, sama rozwiąże swoje problemy .pozdr... (2009/02/09 19:25)

u?ytkownik7966


kolego jurku kb sam przerabiałem temat wydry u siebie w stawie i wiem że jest to szkodnik-poluje bo ma taką naturę i nic nie jest tego w stanie zmienić chyba że braknie ryb w stawie.To samo dotyczy bobra-piękne zwierzę,bardzo szybko się rozmnożyło i zaczyna być kłopotliwe dla hodowców ryb inie tylko.Gdyby ktoś pomyślał nie tylko o wsiedleniu go w nasze wody ale i o mądrej gospodarce-sprzedaż nie zabijanie do miejc gdzie ich brak byłoby znacznie lepiej.Pewnie że miło jest na te stworzenia popatrzeć ale bliższego kontaktu nie polecam właścicielom stawów.To moje przemyślenia poparte praktyką ale nie musicie się ze mną zgadzać (2009/02/10 09:00)

rysiek38


mysle ze dobry pomysl z tym psem - moze nie zagryzie ale skutecznie przegoni a i piesek bedzie szczesliwy zyjac na takim terenie gdzie moze latac do woli (2009/02/10 15:39)

mientus707


znam to zwirze z autopsii jezeli weszla do stawu to bedzie tam az nie wybije prawi wszystkiego . sama odejdzie jak nie bedzie miala czego upolowac. ale tak powaznie trzeba udac sie do najblizszeko kola lowieckiego i pogadac z lowczym oni musza pomoc . u mnie odstrzelili za darmo (2009/02/10 21:57)

lukaszszwagier


Miałem założyć tu temat i podpytać o rady, jak się pozbyć wydry...sprawa jest poważna, chodzi mi o staw mojego wuja. Kiedyś pływały w nim piękne karpie, liny, amury...po jesiennym przeciągnięciu siecią okazało się, że zostało w nim 8 karasi! Inni właściciele stawów w okolicy też mają problem. W promieniu kilku kilometrów jest kilkanaście stawów, wszystkie wyczyszczone do zera! W tej chwili nikt ich nie zarybia, bo to nie ma sensu, tragedia! Staw nie jest duży, więc zgłaszanie tego do starostwa to małe przegięcie, lepiej to załatwić samemu...ale jak?! Co sądzicie o ultradźwiękach? czy urzadzenie wydające takie dźwięki może odstraszyć wydry
? (2011/09/09 14:19)

adapio0


Jak jest wydra w rejonie  stawu to nie ma ryb, w moim przypadku wytrzebiła wszystkie ryby co do sztuki. Staw cały pokrył się rzęsa. Po wypuszczeniu wody pozostała tylko rzęsa, po karpiach ( sztuki po 6 kg) , szczupakach i drobnicy ani śladu. Kłusol niesamowity i szkodnik.  (2011/12/05 12:49)

klaper1


Na wydre trutka na szczury w płynie Bross http://allegro.pl/show_item.php?item=2760409736  lub proszek na muchy Muchoflex , proszek na mrówki rozpuszczony w wodzie . Psie żarcie najlepiej floric lub inny suchy pachnący namoczyć wysuszyć i układać w miejscu żerowania wydry.Skuteczność 100 % Przy okazji załapią się lisy, norki, jenoty i wałęsające się psy. Ryby będą zadowolone ! (2012/11/20 21:01)

misiu86


dobry myśliwy załatwi problem... a jak ? tak żeby Was nie złapali ..... (2012/11/20 22:08)

misiu86


psa nie polecam :d szkoda psa...... (2012/11/20 22:11)

Arcymisiek


Na wydre trutka na szczury w płynie Bross http://allegro.pl/show_item.php?item=2760409736  lub proszek na muchy Muchoflex , proszek na mrówki rozpuszczony w wodzie . Psie żarcie najlepiej floric lub inny suchy pachnący namoczyć wysuszyć i układać w miejscu żerowania wydry.Skuteczność 100 % Przy okazji załapią się lisy, norki, jenoty i wałęsające się psy. Ryby będą zadowolone !

I to jest właśnie prostackie myślenie,od razu zatruć niech się zwierze męczy.
A gdzie sumienie?
(2012/11/21 08:04)

Wonski79


Z wydrą jak z bobrem. Żeby pozbyć się bobra, najlepiej go ogolić ;) - taki tekst o bobrze znalazłem na jednym z forów. Mam działkę nad rzeczką gdzie bobry niszczą prawie wszystkie przybrzeżne drzewa. Mimo iż działka oddalona jest około 30 metrów od rzeki, bóbr ściął mi pięknego świerka srebrnego i parę innych drzewek. Jakież było moje wk....nie. Chciałem go zaszlachtować. Oczywiście nie zrobiłem tego, ale zakupiłem psa, który biegając po działeczce zostawia swoje "wydzieliny" różnego rodzaju. Od czasu jak jest pies nie zdarzyło się aby bóbr coś ściął. Zmniejszyła się także aktywność kretów które zostawiały kopce na całej działce.
Bardzo możliwe więc, że pies który raz na jakiś czas pogania dookoła stawu i zostawi coś, skutecznie przepłoszy intruza. Takie zwierzęta są terytorialne i zapachami znaczą teren.
Można by też pokombinować z amoniakiem, ma śilny zapach i jest składnikiem moczu. Powinien skutecznie odstraszyć zwierzęta ale może szkodliwie działać na ekosystem (właściwości żrące) (2012/11/21 11:03)

KamilK123


Ja uważam, że nie ma lepszego sposobu na wydrę jak ogrodzić staw pastuchem elektrycznym, tylko takim o mocy impulsu ok. 3J
Tutaj są fajne artykuły na temat budowy ogrodzeń elektrycznych na wydrę:
http://www.ogrodzeniaelektryczne.pl/energia-impuslu-pastucha-elektrycznego.html
http://www.elektryczny-pastuch.pl/
http://www.pastuchelektryczny.pl/pastuch_dziki.html
Poza tym normalne ogrodzenie z siatki o małych oczkach, pułapki żywołowne...
Zależy jaki staw i jakie możliwości (2014/01/24 09:28)

barrakuda81


Jakie znacie sposoby ochrony stawu przed wydrami. mam staw niecałe 0,5 ha mam bardzo dużo karpi w nim. dwa dni temu do mnie weszła wydra. Jak ją złapać?

Napewno tam wydrę masz?!To rzadkie i duze zwierze.Może norka Ci w szkode wlazła?...Tego draństwa jest pełno.Wydra jest pod ochroną.

(2014/01/24 11:09)

fisher11


Przerabiałem temat wydry 2 lata temu, próbowałem sam coś zbudować jakąś pułapkę (żywochwytną oczywiście) jednak zmarnowałem dużo czasu i zamówiłem na necie.

[IMG]http://www.rabatka.pl/Towary/129/1121_3.jpg[/IMG]

Jeżeli nie chcesz robić pastucha, to pułapka na wydry jest najlepszym wyjsciem (2014/09/08 16:34)

ryukon1975


Ze złapaniem wydry nie ma problemu ale nikt tu na to pytanie nie odpowie bo to wszystko jest nielegalne. Więc .... (2014/09/08 21:33)

zeeam


Ze złapaniem wydry nie ma problemu ale nikt tu na to pytanie nie odpowie bo to wszystko jest nielegalne. Więc ....

(2022/09/10 16:35)