Hamowanie kołowrotka

/ 14 odpowiedzi
Witam. Mam problem z kołowrotkiem Konger Medalist Carp Feeder 740. Otóż nie da się go zablokować. Jak to zrobić? Kilka razy sam z siebie się zablokował, ale po chwili znów się odblokował. Próbowałem już chyba wszystkiego. Dodam, że dzisiaj go otrzymałem i jestem w tych sprawach jeszcze zielony. Dzięki.
notaki


Co oznacza "odblokować" i " zablokowac " ?
Chodzi o blokade możliwosci obracania korbką w obie strony ???? (2013/08/13 22:25)

kuba7128


Może chodzi o hamulec ? (2013/08/13 22:36)

matfit


Po zarzuceniu wędki, muszę (nie wiem czy dobrze mówię) zablokować kołowrotek, tak żeby żyłka po prostu sama się nie popuszczała. Nie wiem co robię źle, ale ona samoistnie się popuszcza. Jak bym zarzucił zestaw w rzece to popłynął by z nurtem 150m. Chcę zablokować kołowrotek tak, aby zestaw stał na dnie. Kilka razy nie wiem jak, ale sam z siebie się zablokował. Może ktoś dać instrukcję, jak go obsługiwać (nie było jej w opakowaniu). Może coś źle robię. (Jest tam kilka hamulców, jakieś przełączniki, które nie wiem do czego służą). Może to wina wolnego biegu, który jest włączony/wyłączony, a może ten kołowrotek nie "obsługuje średnicy żyłki jaką zawinąłem na niego. Na opakowaniu jest tylko coś o 0,30/0,35/0,40mm. Tymczasem ja używam 0,25mm. Może źle zawinąłem żyłkę na szpule? Proszę o jakąś instrukcję jak obsłużyć ten kołowrotek. Jestem w tym zielony, a to ostatnia przeszkoda przed jutrzejszym pierwszym razem. (2013/08/13 23:00)

Malasix


Jeśli dobrze zrozumiałem chodzi Ci o kabłąk. Jeśli jest do góry(pionowo) czyli żyłka spokojnie może się ze szpuli wysuwać jeżeli zaś nad szpulą w pozycji poziomej to żyłka wydobywa się z niego ale hamulcem ustawiasz jaką siłe musi mieć żeby się wydostawać. Wolny bieg to tylko włączasz jak masz rybe w wodzie i bieg na jak najlżejszy ale żeby Ci żyłka nie uciekała samoczynnie ze szpuli. Jeśli dobrze zrozumiałem o to chodzi i jeśli coś nie jasne to proszę priv, napisałem to po swojemu wiec może być coś nie jasne. Tego kołowrotka nie mam wiec nie wiem w czym tkwi problem w tym modelu. (2013/08/13 23:17)

u?ytkownik32263


Wolny bieg sam się wyłącza gdy nawiajmy linkę więc są dwie opcje:

1)Albo masz go uszkodzony i cały czas jest włączony
2)Albo masz rozkręcony na maxa hamulec główny.

Póki co więcej do głowy mi nie przychodzi. (2013/08/13 23:26)

kuba7128


Tomek według mnie też hamulec rozkręcony. (2013/08/14 09:06)

harry95mix


Przykręć sobie hamulec na górze szpuli masz pokrętło kręć w odwrotnie do wskazówek zegara !!! (2013/08/14 10:19)

harry95mix


Przykręć sobie przedni hamulec  przeciwnie do wskazówek zegara ! (2013/08/14 10:22)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

notaki


Najkrótsza instrukcja obsługi kołowrotka karpiowego:
1. pokretło na samej gorze ko0łowrotka ( nad szpula z zyłka ) - służy do ustawienia siły wysuwania zyłki z kołowrotka. Powinno byc ustawione pod wytrzymalośc najsłabszego elementu zestawu ( zwykle przypon ) tak, by ryba nie zerwała go, a walczac wyciagała ( z trudem ) zyłkę z kołowrotka.
2. Kabłąk ( przy szpuli ) słuzy do nawijania zyłki na szpulę. Przy rzucie otwiera się go, by zyłka swobodnie wysnuwała się z kołowrotka. Po rzucie ruch korbki powoduje samoczynne zamknięcie szpuli
3. Hamulec tylny ( na samym dole kołowrotka ) słuzy do ustawienia oporu tzw. wolnego biegu szpuli.  Po włączeniu wolnego biegu ( o czy niżej tym hamulcem reguluje się siłę potrzebną do wyciągania żylki z kołowrotka
4. Przełącznik wolnego biegu - ( wajcha nad dolnym hamulcem ) słuzy do włączania i wyłaczania wolnego biegu szpuli. Podniesienie jej włącza , a opuszczenie wyłacza dolny bieg. Przy włączonym wolnym biegu poruszenie korbka powoduje jego wyłączenie
5. Przełącznik tył-przód ( zwykle mała dzwigienka pod mechanizmem nawijania zyłki ) Zezwala ( lub blokuje ) na ruch korbka w obu kierunkach tj nawijanie i odwijanie zyłki.

I tyle straszliwego mechanizmu kołowrotka :D (2013/08/14 14:30)

notaki


Kol. Harry > dlaczego przeciwnie ?????????
We wszystkich moich kołowrotkach jest klasyczny prawostronny gwint, więc opór zwiększa krecenie zgodnie z ruchem wskazówek zegara ! (  to znaczy w prawo )
(2013/08/14 14:33)

matfit


Wielkie dzięki. Jeszcze jedno:- Zarzucam wędkę, czekam aż koszyczek osiądzie na dnie. Napinam żyłkę, i co teraz? Mam zamknąć kabłąk? Jeśli go zamknę, to nie będzie działał wolny bieg i ryba porwie wędkę do rzeki bo żyłka będzie zablokowana? Proszę jeszcze o jakiś algorytm dot. zarzucania feedera. Dzięki. (2013/08/14 18:03)

notaki


Kolego.. odnosze wrażenie , że drzesz sobie z nas łacha i to wrażenie pogłębia się z kazdym Twoim postem. (2013/08/14 19:13)

notaki


Popieram.
mamy tu wymieniać doświadczenia , uczyć się sami  i doradzac innym w miare swojej wiedzy  , a nie służyć jako obiekty samorealizacji jakimś niespełnionym  istotkom. (2013/08/14 21:45)