Długość wędki karpiowej na dalekie rzuty?

/ 9 odpowiedzi
Jaka długośc kija karpiowego jest najlepsza na dobre i dalekie zarzucanie?
nanus


Witam

Kolego wedki karpiowe są produkowane w dwóch rozmiarach długości a mianowicie 360 i 390 cm, to są wędki standardowej długości, są jeszcze inne długości, do dalekich rzutów potrzebujesz wędziska 390 cm o specjalnym przeznaczeniu do rzutów, co nie oznacza że wędziskiem 360 cm nie można daleko rzucić, napisz co dla ciebie oznacza daleko

(2012/07/08 20:21)

Michu14


Zgadzam się w 100 % z kolegą wyżej. Dobry kij rzutowy wcale nie musi być bardzo długi. Nie posiadam karpiówki ale feeder 3,90m c.w 60-120g i koszyczkiem o łącznej wadze ok 80g rzucam na 60-80m bez najmniejszego problemu. 

Połamania... (2012/07/08 21:11)

użytkownik116198


Wedka 3,60 m czasem rzuca sie dalej niz ta 3,90 m. Czasem wedka 3 skladowa pracuje lepiej niz 2 skladowa. Sa to wedkarskie anomalia sprzetowe ale maja miejsce i ostatnimi czasy co raz czesciej. Dlugosc wedki mowi nam o zastosowaniu jej, przeznaczeniu i sposobie wedkowania. Krotka wedka do wywozki zabierana do pontonu umizliwia nam latwiejsze holowanie ryby i manewrowanie podbierakiem jednoczesnie. Dluzsza pozwala na osiagniecie dluzszych rzutow z brzegu ale nie zawsze. Krotsza za to sprawia wieksza frajde z holu ryby bo wedki o szybkiej parabolicznej akcji pracuja na calej swej dlugosci. Przeznaczenie, sposob wedkowania z wywozki lub z brzegu jest wazny ale nie najwaznieszy bo licza sie tez nasze preferencje i umiejetnosci. Dlatego osobom ktore dopiero zaczynaja swoja przygode z wedkarstwem w ogole nie polecam wedek o dlugosci 3,90 m. Bez obrazy Panowie ale szczegolnie tym po 160 cm w kapeluszu lub mniej. To samo wedki 2 skladowe wymagaja wiekszej wiedzy rzutowej i w holowaniu ryby nimi. Pozdrawiam i polamania kija zycze. (2012/07/09 09:31)

berthold


Wedka 3,60 m czasem rzuca sie dalej niz ta 3,90 m. Czasem wedka 3 skladowa pracuje lepiej niz 2 skladowa. Sa to wedkarskie anomalia sprzetowe ale maja miejsce i ostatnimi czasy co raz czesciej. Dlugosc wedki mowi nam o zastosowaniu jej, przeznaczeniu i sposobie wedkowania. Krotka wedka do wywozki zabierana do pontonu umizliwia nam latwiejsze holowanie ryby i manewrowanie podbierakiem jednoczesnie. Dluzsza pozwala na osiagniecie dluzszych rzutow z brzegu ale nie zawsze. Krotsza za to sprawia wieksza frajde z holu ryby bo wedki o szybkiej parabolicznej akcji pracuja na calej swej dlugosci. Przeznaczenie, sposob wedkowania z wywozki lub z brzegu jest wazny ale nie najwaznieszy bo licza sie tez nasze preferencje i umiejetnosci. Dlatego osobom ktore dopiero zaczynaja swoja przygode z wedkarstwem w ogole nie polecam wedek o dlugosci 3,90 m. Bez obrazy Panowie ale szczegolnie tym po 160 cm w kapeluszu lub mniej. To samo wedki 2 skladowe wymagaja wiekszej wiedzy rzutowej i w holowaniu ryby nimi. Pozdrawiam i polamania kija zycze.dobrze kolega prawi dodać jeszcze należy że długość rzutu zależy głównie nie od wędki chociaż też ale od zestawu końcowego ,,ktoś tu nadmieniał o koszyczku zanętowym i akurat ten zestaw najbardziej jest oporny do dalekich rzutów lepiej już sprężyna ale prawdziwy karpiarz nie używa takich zestawów końcowych aby daleko rzucić tylko zestaw rurka z ołowiem lub jego odmiany ,one najmniejsze opory stawiają w powietrzu a przez to mamy odległe rzuty ,,,kiedyś do odległościówki 390/20gr założyłem ciężarek o wadze 20gr i sru na odległość na łące i po zmierzeniu wyszło 145 m ,,,,,,,,,,z koszyczkiem pewnie 1/3 tego (2012/07/09 09:58)

JKarp


Zgadzam się w 100 % z kolegą wyżej. Dobry kij rzutowy wcale nie musi być bardzo długi. Nie posiadam karpiówki ale feeder 3,90m c.w 60-120g i koszyczkiem o łącznej wadze ok 80g rzucam na 60-80m bez najmniejszego problemu. 

Połamania...


CześćZrób sobie test gdzieś na boisku i sam zobaczysz, że pewnie i tych 60m nie osiągasz. Woda bardzo " wydłuża " wyrzuty. Dodam tylko, że na nic nawet najlepsze wędki rzutowe jeśli nie potrafimy zarzucać czyli nasza technika rzutu jest niedobra.Prawdą jest to, że parametry wędki czyli jej długość i moc powinny być zawsze dobierane indywidualnie do wędkarza i do łowiska oraz warunków brzegowych.Co oznacza " daleko " ?JK (2012/07/09 10:06)

nanus


Witam

dobrze kolega prawi dodać jeszcze należy że długość rzutu zależy głównie nie od wędki chociaż też ale od zestawu końcowego ,,ktoś tu nadmieniał o koszyczku zanętowym i akurat ten zestaw najbardziej jest oporny do dalekich rzutów lepiej już sprężyna ale prawdziwy karpiarz nie używa takich zestawów końcowych aby daleko rzucić tylko zestaw rurka z ołowiem lub jego odmiany ,one najmniejsze opory stawiają w powietrzu a przez to mamy odległe rzuty ,,,kiedyś do odległościówki 390/20gr założyłem ciężarek o wadze 20gr i sru na odległość na łące i po zmierzeniu wyszło 145 m ,,,,,,,,,,z koszyczkiem pewnie 1/3 tego


Nie wiem czy dobrze cię zrozumiałem kolego ale z ostatniego zdania twojego wpisu wynika że odległościówką rzucałeś 20 gr obciążeniem na odległość 145 m jeśli tak było to jesteś mistrzem świata. Łowiłem trochę odległościówką i używłem różnego rodzaju obciążenia ale jeszcze nigdy nie udało mi się osiągnąć 50-60 m, zresztą po co tak daleko rzucać przecież z takiej odległości prawie nie widać spławika. 

Dodam tylko, że na nic nawet najlepsze wędki rzutowe jeśli nie potrafimy zarzucać czyli nasza technika rzutu jest niedobra.
Prawdą jest to, że parametry wędki czyli jej długość i moc powinny być zawsze dobierane indywidualnie do wędkarza i do łowiska oraz warunków brzegowych.
Co oznacza " daleko " ?

Janusz całkowicie się z tobą zgadzam, na długość rzutu składa się wiele elemętów takich jak wiatr, obciążenie, grubość żyłki i wiele innych

(2012/07/09 15:10)

użytkownik116198


Janusz na chlopski rozum dzieciak 17 letni ktory wedkuje moze drugi sezon i ma 160 cm w kapeluszu. Dajesz mu do rzutu z brzegu wedzisko 2 skladowe 3,90 m? Myslisz ze jak nie umie rzucac to nie ma znaczenia czy dasz mu 3 skladowke 3,60 czy to? Ja uwazam ze umiejetnosc poslugiwania sie jaka kolwiek wedka jest przydatna i mimo dziesiciu lat karpiowania, a nie jest to duzo ale nie jest to tez malo, musialem przyzywczajac sie do wedek dwuskladowych o dlugosci 3,90 m i nie umialem nimi rzucac albo rzucac tak daleko jakbym chcial. Pisanie tez ze dluzsza wedka i mniejszym ciezarkiem dalej rzuci sie tez nie jest uzasadnione. Czasem wedka 2 skladowa z ciezarkiem 60 gr rzucam 120 m a czasem wedka 3 skladowa z ciezarkiem 80 gr rzucam 150 m. (2012/07/09 19:35)

berthold


a gdzie ja ci napisałem o jakimś spławiku ,,napisałem że dałem ciężarek i to wszystko ,,dopiszę ci jeszcze że robiłem testy na odległość różnymi wędkami i jeszcze taka ciekawostka ROBINSON-karpiówka 3lbs 390 cm przegrała z zwykłym teleskopem abu-garcia 270cm normalny szok sam się zdziwiłem

no i zauważ jeszcze że w odległościówce jest żyłka 0,16 i ona nie stawia oporów takich jak na przykład 030 lub grubsza a to jest kolosalna różnica (2012/07/09 22:44)

użytkownik116198


Wszystko zalezy od techniki rzutu i umiejetnosci danej osoby poslugujacej sie wedka a nie od dlugosci wedki i ciezaru wyrzutowego. Skonczmy raz na zawsze ten temat bo tak do niczego tu nie dojdziemy. Pozdrawiam i polamania kija zycze. (2012/07/12 00:13)

Wedkuje.pl poleca

Aplikacja