czy za brak dokumentu przy sobie mozna dostac mand

/ 27 odpowiedzi
witam ostatnio bylem na wisle na rybkach zapomnialem karty przyjechala kontrol i chciala mi dac 200zl mandatu ale ich ublagalem i nie dostalem czy moga dac mandat za brak dokumentu traktowali mnie jak bym byl klusownikiem i wogole nie posiuadal karty
u?ytkownik38976


Bardzo podobnie, jak brak prawa jazdy podczas jazdy jakim¶ pojazdem, na który ono jest wymagane. Oczywi¶cie, ¿e mandat. No niestety, za gapiostwo trzeba p³aciæ. (2010/09/17 11:44)

arczi22


no tak ale jak nie masz prawka to mandat jest 50zl a ja bym dostal 200 czyli jak bym wogole jej nie posiadal (2010/09/17 11:46)

u?ytkownik44916


Móg³by¶ nie przyj±æ mandatu, ale wtedy masz wezwanie do s±du grodzkiego. Raczej konkretnie Ci siê uda³o kolego. Nie wiem czy to pewne na 100% ale wydaje mi siê ¿e jest jak z dowodem rejestracyjnym. Napisz na Priva do kolegi @Mastiff - on siê chyba najbardziej orientuje w temacie przepisów. (2010/09/17 11:48)

pawelz


A ja mam pytanie do kol. arczi22.
Co proponujesz (jakie zachowanie straznikow) w przypadku gdy ktos zapomina dokumentow ?.

Przylad z prawem jazdy nie jest najszczesliwszy. A to dlatego ze policja ma mozliwosc weryfikacji czy dany jegomosc wogole posiada prawko. Straznik PSR nie ma takiej opcji. Dlatego wg mnie mandat dokladnie taki, jakbys nie mial karty. Trudno. Za gapiostwo, jak napisal to kol. Mastiff, trzeba placic. (2010/09/17 12:07)

u?ytkownik38976


no tak ale jak nie masz prawka to mandat jest 50zl a ja bym dostal 200 czyli jak bym wogole jej nie posiadal


Je¶li nie posiadasz przy sobie podczas kontroli, to tak, jakby¶ nie mia³ wcale. Jest takie powiedzonko, jeszcze ze szko³y....: "W domu, to ja mam s³onia w karafce....". Taryfikator mandatowy Policji, nie ma nic wspólnego z mandatami np. PSR. No niestety. :(

(2010/09/17 12:11)

dariuszdyl


A ja mam pytanie do kol. arczi22.
Co proponujesz (jakie zachowanie straznikow) w przypadku gdy ktos zapomina dokumentow ?.

Przylad z prawem jazdy nie jest najszczesliwszy. A to dlatego ze policja ma mozliwosc weryfikacji czy dany jegomosc wogole posiada prawko. Straznik PSR nie ma takiej opcji. Dlatego wg mnie mandat dokladnie taki, jakbys nie mial karty. Trudno. Za gapiostwo, jak napisal to kol. Mastiff, trzeba placic.



Kwalifikacja prawna - 36 art. 27 ust. 1 pkt 1 u.r.¶. - Dokonywanie amatorskiego po³owu ryb bez posiadania wymaganych dokumentów 200 PLN

Dokonywanie amatorskiego po³owu ryb:
- o wymiarach ochronnych 100 PLN- w okresie ochronnym 200 PLN- w odleg³o¶ci mniejszej ni¿ 50 m od budowli i urz±dzeñ hydrotechnicznych piêtrz±cych  wodê 100 PLN- ³ososiowatych i lipieni - wiêcej ni¿ jedn± wêdk± 200 PLN- wêdk± w odleg³o¶ci mniejszej ni¿ 50 m od rozstawionych w wodzie narzêdzi po³owowych    uprawnionego do rybactwa 200 PLN- wêdk± w odleg³o¶ci mniejszej ni¿ 75 m od znaku oznaczaj±cego dokonywanie- podwodnego po³owu ryb kusz± 100 PLN- wêdk± przez podnoszenie i opuszczanie przynêty w sposób ci±g³y, z wyj±tkiem ³owienia  ryb pod lodem 200 PLN- Dokonywanie amatorskiego po³owu raka b³otnego lub raka szlachetnego 300 PLN- Brak rejestracji sprzêtu p³ywaj±cego s³u¿±cego do po³owu ryb 200 PLN- Niewykonanie przez uprawnionego do rybactwa obowi±zku trwa³ego oznakowania narzêdzi  rybackich w sposób umo¿liwiaj±cy ustalenie ich w³a¶ciciela 200 PLN
Tu jest cennik mandatów i pytanie, dlaczego za brak dokumentów mam wiêcej zap³aciæ jak za ³owienie ryb poni¿ej wymiaru, albo tyle samo co za ³owienie ich w okresie ochronnym. Kto robi wiêcej szkody, ja jak zapomnê zabraæ ze sob± dokumentu, czy Ci co zabieraj± ryby poni¿ej wymiaru i w okresie ochronnym. (2010/09/17 12:36)

u?ytkownik38976


Kol.@Pawelz, sprawdzenie przez policjanta po stacji u dy¿urnego, czy zatrzymany posiada W OGÓLE prawo jazdy, a mandat za brak PRZY SOBIE owego dokumentu, s± dwiema róznymi sprawami dla Policji i zatrzymanego, tego siê domy¶lasz.. Za ca³kowity brak prawka jest 500 z³ (!), a za brak przy sobie 50 z³ . I tak wiêc jak napisa³e¶, PSR nie ma takiej mo¿liwo¶ci zweryfikowania tego na miejscu kontroli, wiêc daje mandat w/g ustalonych stawek mandatowych, 50- 200 z³ to takie standarciki. 50, 100, 200 z³. Potem ju¿ jest grubsza jazda.    (2010/09/17 12:56)

arczi22


dzieki wszystkim za odpowiedzi ale najlepiej ukarac wedkarza za jakas glupote powinni lepiej sie zajac klusownikami ktorzy ciagna sieci bez pozwolenia bo oni robia wieksza szkode niz taki wekdkarz ktory zapomnial dokumentu:) (2010/09/17 13:00)

u?ytkownik38976


Stra¿nicy PSR wykonuj± rozkazy swoich szefów, karz± mandatami z takimi kwotami, jakie kto¶ gdzie¶ tam ustali³  "u góry" :(, w tym wypadku wojewodowie. (2010/09/17 13:15)

JaroDaw


W tym wypadku z koleg± Mastiff siê nie zgodzê. Je¶li mamy porównywaæ z innymi sytuacjami to oprócz mandatu za brak przy sobie prawa jazdy, jest na przyk³ad kara za jazdê bez biletu komunikacj± miejsk±, za brak wa¿nego biletu kontroler wypisuje normaln± karê ( nie wnikaj±c czy zapomnia³e¶, czy nie kupi³e¶). W ci±gu 7 dni udajesz siê do biura MPK z tym kwitkiem i wa¿nym biletem (okresowym imiennym), a oni zamieniaj± go na drugi o warto¶ci 10 % pierwszego. (2010/09/17 13:18)

dariuszdyl


Stra¿nicy PSR wykonuj± rozkazy swoich szefów, karz± mandatami z takimi kwotami, jakie kto¶ gdzie¶ tam ustali³  "u góry" :(, w tym wypadku wojewodowie.


Wojewoda do tego nic nie ma:

Dziennik Ustaw Nr 208 -14382- Poz. 2023

 

ROZPORZ¡DZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW

 

z dnia 24 listopada 2003 r.

 

w sprawie wysoko¶ci grzywien nak³adanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeñ

 

(Dz. U. z dnia 8 grudnia 2003 r.)

 

(2010/09/17 13:27)

perwer


Zgodnie z prawem mog³es dostac te 200 z³otych,ale fakt jest faktem na kogo trafisz.Zasada ta jest i na rybach i na drogach jad±c samochodem.Osobiscie nie zda¿y³o mi sie nigdy nie zabrac dokumentów ,ale mia³em inne przypadki.Np.³owi³em nad jeziorkiem Poraj ,podjechali¶my od lasu bo by³o kilka hektarów nad wode i zaparkowalismy niedaleko wody.10 metrów chyba nie by³o wymaganych i podje¿dza stra¿ z policja motorówk±.No i zauwa¿ayli nasze samochody to do nas,my pilismy wódke to  i gadane mielismy strasznie.Fakt ,faktem racji nie mielismy zadnej ale bronic sie trzeba by³o.Do tego jeden z kolegów roz³ozy³ namiot z dnem co tez wtedy nie mozna by³o,panowie kazali nam usun±c samochody,ale wiedz±c ze bylismy wypici dali nam czas do nastepnego dnia.Dostalismy wtedy symboliczny mandat 50z³.To by³o pod wieczór ,w nocy by³a jeszcze jedna straz ,podp³yne³a tylko pyta sie o samochody pokazyjemy 50 zeta mandat i ze mamy czas do jutra rana i pop³yneli dalej.Rano ide zobaczyc co sie dzieje pytam wêdkarzy obok ,a wszyscy mandaciki po 200 stówki w tej nocy he he ...Na drodze podobnie jeden wezmie 50 z³ i do domu a drugi z gwiazdkami bêdzie cie mêczy³ ..¿ycie (2010/09/17 13:33)

u?ytkownik38976


W tym wypadku z koleg± Mastiff siê nie zgodzê. Je¶li mamy porównywaæ z innymi sytuacjami to oprócz mandatu za brak przy sobie prawa jazdy, jest na przyk³ad kara za jazdê bez biletu komunikacj± miejsk±, za brak wa¿nego biletu kontroler wypisuje normaln± karê ( nie wnikaj±c czy zapomnia³e¶, czy nie kupi³e¶). W ci±gu 7 dni udajesz siê do biura MPK z tym kwitkiem i wa¿nym biletem (okresowym imiennym), a oni zamieniaj± go na drugi o warto¶ci 10 % pierwszego.


Dlatego napisa³em, ¿e podobnie
, a nie tak samo jak....      Po do bnie!   Za brak biletu w kinie, poprostu wylatujesz z tego kina, mandatu wcale nie p³acisz jak Ciê bileterka z³apie. Za brak sprzêtu ratunkowego na sprzêcie p³ywaj±cym zap³acisz wysoki mandat, za rozpalenie ogniska w Parku Narodowym równie¿, za rzucenie peta na chodnik te¿ zap³acisz.... Wiêc przyk³ady karania mandatami mo¿na mno¿yæ godzinami, a jednocze¶nie ani kwoty, ani powody do ukarania nie maj± ze sob± nic wspólnego. A mandaty by³y, s± i bêd± wszêdzie inne.

(2010/09/17 13:55)

gg003


Zale¿y na  kogo siê trafi, bêd±c ostatnio na  Sole zapomnia³em swoich dokumentów, znam kontrolerów z  PSR bdb, czêsto z nimi wspó³pracujemy , pytaj± o dokumenty , jo na pewniaka wyjmuje i szok , przepustka na zak³ad pracy prawko jazdy i inne dokumenty nie zwi±zane z rybkami.G³upio mi siê zrobi³o , staram wyt³umaczyæ, ale by³o  na weso³o, pouczenie, jeden telefonik wykona³em i mia³em  ju¿ papiery dostarczone nad wodê.Znajomy  u których  akurat byli¶my w odwiedzinach podrzuci³ mi je autem, kwestia 15 minut.W nagrodê na szybciorka posprz±ta³em 20 m brzegu i by³o po sprawie. (2010/09/17 14:19)

u?ytkownik38976


Stra¿nicy PSR wykonuj± rozkazy swoich szefów, karz± mandatami z takimi kwotami, jakie kto¶ gdzie¶ tam ustali³  "u góry" :(, w tym wypadku wojewodowie.


Wojewoda do tego nic nie ma:

Dziennik Ustaw Nr 208 -14382- Poz. 2023

 

ROZPORZ¡DZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW

 

z dnia 24 listopada 2003 r.

 

w sprawie wysoko¶ci grzywien nak³adanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeñ

 

(Dz. U. z dnia 8 grudnia 2003 r.)

                                                                                                                                       


No niestety jednak ma.


Wicewojewoda w imieniu Wojewody:



1. Sprawuje bezpo¶redni nadzór nad realizacj± zadañ przez dyrektorów nastêpuj±cych wydzia³ów Urzêdu:

– Wydzia³u Certyfikacji i Funduszy Europejskich,

– Wydzia³u Nieruchomo¶ci,

– Wydzia³u Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców,

– Wydzia³u Polityki Spo³ecznej,

– Wydzia³u ¦rodowiska i Rolnictwa.



2. W zakresie wykonywania przez Wojewodê funkcji zwierzchnika rz±dowej administracji zespolonej w województwie sprawuje nadzór nad dzia³alno¶ci±:

–  Kuratora O¶wiaty,

–  Wojewódzkiego Inspektora Jako¶ci Handlowej Artyku³ów Rolno – Spo¿ywczych,

–  Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego,

– Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Ro¶lin i Nasiennictwa,

–  Wojewódzkiego Inspektora Ochrony ¦rodowiska,

–  Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej,

–  Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, 

–  Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków,

–  Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego,

–  Pañstwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego,

–  Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego.



3. Nadzoruje dzia³alno¶æ:

–  Komendanta Wojewódzkiego Pañstwowej Stra¿y Rybackiej

– Wojewódzkiego Zespo³u do Spraw Orzekania o Niepe³nosprawno¶ci.
 

(2010/09/17 14:28)

u?ytkownik38976


Zale¿y na  kogo siê trafi, bêd±c ostatnio na  Sole zapomnia³em swoich dokumentów, znam kontrolerów z  PSR bdb, czêsto z nimi wspó³pracujemy , pytaj± o dokumenty , jo na pewniaka wyjmuje i szok , przepustka na zak³ad pracy prawko jazdy i inne dokumenty nie zwi±zane z rybkami.G³upio mi siê zrobi³o , staram wyt³umaczyæ, ale by³o  na weso³o, pouczenie, jeden telefonik wykona³em i mia³em  ju¿ papiery dostarczone nad wodê.Znajomy  u których  akurat byli¶my w odwiedzinach podrzuci³ mi je autem, kwestia 15 minut.W nagrodê na szybciorka posprz±ta³em 20 m brzegu i by³o po sprawie.


Oczywi¶cie, ¿e zawsze mo¿na doj¶æ do porozumienia. Wilk syty i owca ca³a.

(2010/09/17 14:30)

gg003


Dok³adnie, ale s± ludzie i ludziska, od tamtej przygody zawsze  sprawdzam  czy mam papiery, szkoda potem wywaliæ kasê na mandacik , jak w to miejsce mogê sobie co¶ kupiæ na rybki (2010/09/17 14:38)

JaroDaw


Zale¿y na  kogo siê trafi, bêd±c ostatnio na  Sole zapomnia³em swoich dokumentów, znam kontrolerów z  PSR bdb, czêsto z nimi wspó³pracujemy , pytaj± o dokumenty , jo na pewniaka wyjmuje i szok , przepustka na zak³ad pracy prawko jazdy i inne dokumenty nie zwi±zane z rybkami.G³upio mi siê zrobi³o , staram wyt³umaczyæ, ale by³o  na weso³o, pouczenie, jeden telefonik wykona³em i mia³em  ju¿ papiery dostarczone nad wodê.Znajomy  u których  akurat byli¶my w odwiedzinach podrzuci³ mi je autem, kwestia 15 minut.W nagrodê na szybciorka posprz±ta³em 20 m brzegu i by³o po sprawie.


Oczywi¶cie, ¿e zawsze mo¿na doj¶æ do porozumienia. Wilk syty i owca ca³a.


I ja te¿ tak s±dzê :) (2010/09/17 15:24)

dariuszdyl


Mastiff zgadza siê, wojewoda jest prze³o¿onym PSR.

Stra¿nicy PSR wykonuj± rozkazy swoich szefów, karz± mandatami z takimi kwotami, jakie kto¶ gdzie¶ tam ustali³  "u góry" :(, w tym wypadku wojewodowie.


Chodzi³o mi o wysoko¶æ mandatów które s± ustalone przez ministerstwo a nie wojewodê. Chyba ¿e ¼le zrozumia³em Twój post. (2010/09/17 17:41)

strunayo


Pewnie nic nowego do postu nie wniose, ale wydaje mi sie, ze teraz nad woda bardziej boja sie uczciwi wedkarze niz kusownicy. Kiedys jak lowilem to czulem sie pewnie; jak jezdzilem ze straza na akcje to kusownicy uciekali w poplochu i swiat wygladal moim zdaniem prawidlowo. Teraz kusownicy robial to co zawsze, a ja zawsze sie obawiam czym mam all OK. Zlowie rybe wrzuce w siatke i zanim umyje rece juz stoi nade mna gosc i gada, ze mandacik bo nie wpisana ryba do rejestru. Ostatnio (ale to juz moja wina) dopilnowalem wszystkiego; wszystkie rybki zmierzone i wpisane brudnymi lapskami jeszcze zanim poszly do siatki a tu gos przychodzi i mowi, ze placimy bo koszyk metalowy. Niestety nie wiedzialem, ze juz sa zakazane.... (2010/09/17 18:59)

krapiotr69


Bezwzglêdnie racjê ma Maciek (@Mastiff-pozdrawiam przy okazji).   Nie by³bym sob± jakbym w temacie przepisów i postêpowania nie wtr±ci³ swoich trzech groszy. Wielu kolegów wêdkarzy zwróci³o tu uwagê na bardzo istotn± sprawê, a mianowicie karanie za nie posiadanie karty wêdkarskiej przy sobie. Jest to wa¿ny dokument, nie posiadanie go wiadomo czym pachnie, ale posiadanie i tylko brak tego dokumentu w chwili kontroli nie mo¿e stawiaæ wêdkarza w roli k³usownika. To tylko i wy³±cznie zale¿y od dobrej woli kontroluj±cego. Tu przepis nie precyzuje jak nale¿y postêpowaæ wobec osoby, która nie posiada dokumentu w chwili kontroli przy sobie zak³adaj±c, ¿e jest jego posiadaczem. Przepis jak wielu kolegów s³usznie zauwa¿y³o precyzuje to w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym tudzie¿ w Kodeksie Wykroczeñ. Kontroluj±cy przyjmuj±c o¶wiadczenie od osoby, ¿e zapomnia³a dokumentu mo¿e ustaliæ dane na podstawie innego dokumentu, je¿eli osoba wykazuje pozytywn± postawê to ustalaj±, ¿e dokument dostarczy, albo za chwilê ( je¿eli kontroluj±cy siê zgodzi-nie ma obowi±zku oczekiwania )lub je¿eli kilometry nie pozwalaj± lub jest to technicznie niemo¿liwe dostarcza dokument w ustalonym czasie i miejscu kontroluj±cemu. Ustalaj±, ¿e w przypadku niespe³nienia ustaleñ kontroluj±cy kieruje sprawê w trybie KPOW jako wykroczenie. O¶wiadczam, ¿e nie jest do tego zobowi±zany ( kontroluj±cy ). Karta wêdkarska nie mo¿e byæ wydana wstecz i nie ma obawy, ¿e go¶æ sobie co¶ za³atwi. Inaczej sprawa przedstawia siê z zezwoleniami. Nie ma zezwolenia to niestety ³aduje siê mandat na miejscu, gdy¿ jak siê ma znajomo¶ci to mo¿na takowe pozyskaæ ze wsteczn± dat± ( ¿aden problem ). W przypadku, gdy kontroluj±cy jest ma³o wyrozumia³y mo¿na odmówiæ przyjêcia mandatu karnego. Na tej podstawie zostaje materia³ ( notatka i inne) zostaje przekazany do prowadzenia do organów powo³anych i uprawnionych do prowadzenia postêpowañ ( Policja w pe³nym zakresie, PSR-w zakresie wykroczeñ z ustawy). Przy pierwszym wezwaniu okazuje siê kartê i fina³ jest taki, ¿e postêpowanie jest umarzane, gdy¿ usta³y znamiona wykroczenia, a ustawodawca nie przewidzia³ kary za "niemanie" tego dokumentu w trakcie kontroli jak przy dowodzie rejestracyjnym lub prawie jazdy. Pozdrawiam kolegów. (2010/09/17 20:06)

Sniper64


Witam...Wszystkich:)

,,Mastiff '' i karpiotr69 '' Wyt³umaczyli temat wyczerpuj±co:)
                                                                                    Pozdrawiam:) (2010/09/17 20:50)

jogi


Art.27 ust. 1 pkt.1 Ustawy o Rybactwie ¦ródl±dowym !!!!  W Taryfikatorze Mandatowym jest taki mandat za takie wykroczenie. Pozdrawiam. (2010/09/19 15:12)

Manolo8


Witam. Dodam swoje trzy grosze. W RAPR jest napisane :

3. OBOWI¡ZKI WÊDKUJ¡CEGO W WODACH PZW

§ 2


1. W czasie wêdkowania wêdkarz ma obowi±zek posiadaæ : kartê wêdkarsk±, legitymacjê PZW z potwierdzeniem uiszczenia nale¿nych sk³adek lub inne wa¿ne zezwolenie uprawniaj±ce do wêdkowania na danym ³owisku.

Tak wiêc sprawa jest jasna, przypadki zapominania stosownych dokumentów przez wêdkarzy s± z mocy prawa karane i nie bêdê powiela³ tego co Koledzy pisali wcze¶niej. Znam kilka przypadków w¶ród moich Kolegów braku dokumentów podczas kontroli i powiem ¿e zakoñczy³y siê one ró¿nie.

By³y mandat 200 z³, by³ s±d grocki, gdzie "gapowicz " musia³ zap³aciæ mandat + koszta sondowe, ale równie¿ znam przypadki darowania winy po usilnym przekonywaniu ¿e wêdkarz nie jest k³usownikiem (tu przydaj± siê znajomo¶ci, oraz pe³nione funkcje w PZW).

(2010/09/19 16:42)

u?ytkownik38976


Jednym s³owem- ¯YCIE..... :)  Pozdrawiam wszystkich z dokumentami, ale i tych bez.... :) Cze¶æ Marek, cze¶æ Piotrek, cze¶æ reszta. (2010/09/19 16:54)