Czy powinien obowiązywać wymiar wzdręgi?

/ 41 odpowiedzi
ogtw


Ciasto, kulki proteinowe, kukurydza też pochodzą od żywych zwierząt i roślin. (2015/05/17 15:51)

berthold


ale po co ta ochrona ,przecież chyba każdy wędkarz przy zdrowych zmysłach nie zabierze wzdręgi do konsumpcji to moje zdanie i odpowiedż czy ma mieć wymiar więc po co wymiar jak nikt tego nie zabiera , ja kiedyś chyba ze 30 lat temu przyniosłem do domu 3 duże wzdręgi ponad 35 cm żona upiekła i od razu dostałem zjebkę że to smakuje jak upieczony papier toaletowy i dostałem szlaban na przynoszenie ryb tego typu , jedyne co trawi to szczupak sandacz okoń reszty nie chce widzieć a ja sam ryb wcale nie jem bo nie lubię (2015/05/17 15:53)

kedzio


Tak jak mówiłem. Głównym powodem tej całej ochrony, jest lobby wędkarstwa sportowego. Im zależy, żeby było tego jak najwięcej. Druga sprawa to taka, że wzdręga, ze względu na łatwość pozyskania, byłaby doskonałym materiałem na żywą przynętę. Istotnie, wzdręga jest mało atrakcyjna kulinarnie, więc nie grozi jej wymarcie przez wyłowienie. 

Płoć, która naprawdę potrzebuje ochrony, nie może jej się doczekać. Jak dla mnie, to zwyczajnie wstyd!

(2015/05/17 16:15)

jozef-wielki


Napewno jest to lansowanie się pewnych grup niby wędkarskich ,którzy reklamują sprzęt wędkarski oraz ubiory i różne takie pierdoły , przy okazji lansujc to ich ,,no kil\'\',wielcy obroncy przyrody . (2015/05/17 17:06)

Artur z Ketrzyna


Tak jak mówiłem. Głównym powodem tej całej ochrony, jest lobby wędkarstwa sportowego. Im zależy, żeby było tego jak najwięcej. Druga sprawa to taka, że wzdręga, ze względu na łatwość pozyskania, byłaby doskonałym materiałem na żywą przynętę. Istotnie, wzdręga jest mało atrakcyjna kulinarnie, więc nie grozi jej wymarcie przez wyłowienie. 

Płoć, która naprawdę potrzebuje ochrony, nie może jej się doczekać. Jak dla mnie, to zwyczajnie wstyd!


Płoć miała swój wymiar w RAPR, ale znieśli....
Dla wzdręgi nie mogli, bo jak już wcześniej pisano, jest ujęta w rozporządzeniu... (2015/05/17 17:12)

Sith


(...) Już ludy prymitywne o tym wiedziały. Nie widzę potrzeby, by rezygnować z takich przynęt. Jednak ty, możesz sobie łowić nawet na gumkę od wentyla. To twoja sprawa. Tak samo jak to, że rżniesz wariata - to też w sumie twoja rzecz. Może jesteś jakimś buddyjskim mnichem... Masz prawo...

Żal mi Ciebie, idź do lekarza, może to da się wyleczyć... (2015/05/17 17:29)

Jędrula


Żal mi Ciebie, idź do lekarza, może to da się wyleczyć...
Mam nieodparte wrażenie , że Kolega serfował tu ostatnio i usunął konto ? O ile pamięć mnie nie zawodzi nick brzmiał @karasek83 , czy jakoś podobnie ? 
(2015/05/17 17:41)

Sith


Niestety, mylisz się, ale to nie ma znaczenia. (2015/05/17 17:50)

Jędrula


Niestety, mylisz się, ale to nie ma znaczenia.







Raczej rzadko mylę się w takich sprawach ale faktycznie , w tym momencie nie ma to znaczenia .  (2015/05/17 17:57)

kedzio


Jondruś. Nie dyskutuj z tym czymś. On mięsa nie źre ino kluski i myśli, że ryby źrą tyż ino kluski. A nas, co męczymy robale, to by na stosie spolił.

Pewnie jak łazi z tym spinem po brzegu, to miotełka spod kamaszy żyjątka usuwo, coby któremu krzywdy nie zrobić. 

Abu jakiś mnich, abu zboczony..... innej możliwości nie widza.

(2015/05/17 18:19)

Bernard51


"Płoć miała swój wymiar w RAPR, ale znieśli....
Dla wzdręgi nie mogli, bo jak już wcześniej pisano, jest ujęta w rozporządzeniu.."

W moim okręgu jest wymiar ochronny na płoć 15 cm, Artur w swoim okręgu też możesz zaproponować aby taki wymiar wprowadzono.
A co do wzdręgi to po co wymiar ochronny przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie bierze do konsumpcji, czasami jesienią na żywca się używa. (2015/05/17 18:26)

u?ytkownik16322


Wzdręga jak Merilyn Monroe piękna na zewnątrz pusta w środku.Po mojemu wymiary ochronne powinny obowiązywać na danym łowisku a nie w skali globalnej kraju.Znam kilka jezior gdzie jest zatrzęsienie okonia czy wzdręgi  ba nawet lina o karasiu nie wspomnę.Do domu zabieram zawsze ryby te które mam zamiar zjeść dajmy na to na kolację .Wzdręga czy też okazale wyglądający kleń są po prostu obrzydliwe w smaku.Szkoda zabijać tych ryb dla ich mocno wątpliwych walorów .Julian (2015/05/17 18:27)

Piotr 100574


Jondruś. Nie dyskutuj z tym czymś. On mięsa nie źre ino kluski i myśli, że ryby źrą tyż ino kluski. A nas, co męczymy robale, to by na stosie spolił.

Pewnie jak łazi z tym spinem po brzegu, to miotełka spod kamaszy żyjątka usuwo, coby któremu krzywdy nie zrobić. 

Abu jakiś mnich, abu zboczony..... innej możliwości nie widza.


jeszcze męczysz robala??????Ghost co z tobą ? (2015/05/17 18:49)

kedzio


Oprócz zdrowia fizycznego, wszystko u mnie w porządku.Tylko się zastanawiam, co kieruje takimi jak ten ekolog z bożej łaski. (2015/05/18 20:09)

Piotr 100574


co może nimi kierować,chcą się pokazać na portalu (2015/05/18 21:32)

metelik


Ojejeje,

A ja przytocze regulacje wedkarske z kraju gdzie mowi sie w jezyu obcym. Wzdrega w jezyku obcym znaczy 'zulugula' :)

Pozartowalim, pozartowalim le do rzeczy. Przepis w Irlandii mowi jasno : coarse fish (w tym wzdrega) maksymalny rozmiar do wziecia do domu to 9" co daje jakies 22cm z hakiem choc ostatnio zwiekszyli. Szczupak ma inny wymiar - 50cm. Mozna zabrac ze soba 4 rybki dziennie - wyjatkiem jest szczupak -1 sztuka na tydzien. Calosc przepisow wklejam na ponizej jesli ktos chce to sobie przetlumaczy ;) Prawo dziala i ani egzamin ani karty wedkarskie nie sa potrzebne zeby sobie polowic. Jesli ktos 'zgwalci' regulamin i trafi sie kontrola to na miejscu 150 euro (u nas by nie przeszlo bo korupcja) badz konfiskata sprzetu (z samochodem wlacznie) i sprawa w sadzie.  Sprzet do odzyskania po uiszczeniu naleznosci. Bardzo proste i gatunek nie ma znaczenia.

Co do smaku wzdregi - smaczna jest jedynie opieczona w panierce, w zalewie octowej ;)

CONSERVATION OF AND PROHIBITION ON SALE OF COARSE FISH BYE-LAW NO. 806, 2006 provides for the following conservation measures:

  • A person shall not take and kill by any means more than 4 coarse fish on any one day.
  • A person shall not take and kill by any means any coarse fish greater than 25 cm in length measured in a straight line from the tip of the snout to the fork of the tail.
  • Any coarse fish taken inadvertently in contravention of this Bye-law must be handled carefully and returned without avoidable injury to the waters from which they have been taken
  • It is prohibited for any person, other than in the Louth Area or Moville Area, to sell or offer for sale any coarse fish caught by any means.
  • “Louth Area” has the meaning assigned to it by section 31 of the British –Irish Agreement Act 1999 (No.1 of 1999);
  • “Moville Area” has the meaning assigned to it by section 2 of the Foyle Fisheries Act 1952 (No.5 of 1952).
  • It is prohibited to use or attempt to use live fish as bait in fishing in fresh water.
  • It is prohibited to transfer for any purpose live roach (Rutilus rutilus) from any waters to any other waters.
  • It is prohibited to fish for pike or coarse fish by any means whatsoever other than by rod and line.
  • A person may not attempt to fish for pike or coarse fish in freshwater with more than two (2) rods at any one time.


Pozdrawiam serdecznie
    Tomasz (2015/05/18 22:29)