Bolonka - jaką wędkę i kołowrotek wybrać?

/ 20 odpowiedzi

Witam,

Przymierzam się w tym roku do zakupu bolonki oraz odpowiedniego kołowrotka. Nie potrzebuję jakiegoś "wypasionego" zestawu, a ryby jakie będę łapał na ten zestaw nie będą przekraczały 1kg wagi.

Chciałbym stworzyć w miarę lekki zestaw w przystępnej cenie - adekwatnej jakości do ceny.

Wędka interesuje mnie o długości 5m (wiem, że to minimum na bolonkę, ale łowisko raczej wyklucza operowanie dłuższym zestawem). Cena jaką mogę przeznaczyć to okolice 200zł. Czytałem trochę różnych wpisów na forach i sporo pozytywów znalazłem na temat Mikado serii Ultraviolet, ale są one już obecnie niedostępne. Wstępnie padło na Kongera o ile opinie dotyczące serii Arcus nie są zbyt pochlebne (delikatne szczytówki) to więcej na plus znalazłem na temat Konger Impact, którą znalazłbym w cenie jaką mogę przeznaczyć. Korzysta ktoś z tego kija? Jak na swoją cenę jest dosyć lekki, co przy tej metodzie ma spore znaczenie. Macie może jakieś inne propozycje w tej cenie? Chodzi mi o sprawdzone kije, które możecie polecić.

Drugi zakup do tego zestawu to kołowrotek. Sporo pozytywnych opinii do jako kołowrotka poleconego do bolonki czytałem na temat kołowrotka Shimano Catana, ale tutaj jest kwestia jaka seria (2500, 3000) i jakie literki - tutaj nie wiem za bardzo co one oznaczają. Z  tego co czytałem to bardzie sprawdzi się młynek z przednim hamulcem - potwierdzacie to? Dużo dobrego jest tez na temat kołowrotków SPRO, ale tez nie wiem jaki model wybrać. Żyłka jaką będę używał to 0,16-0,18. Jaki model byście polecili w cenie do 200-250 zł. Będę wdzięczny za wszelkie propozycje i opinie.

u?ytkownik139006


W granicach 250zł można już szukać bolonki Colmic albo Trabucco, radził bym obejrzeć, jeśli masz w okolicy jakiś przyzwoity sklep wędkarski.  (2016/02/05 16:47)

moras123


Dzisiaj znowu trochę poczytałem i poprzeglądałem oferty i jeżeli chodzi o wędki to rozważam:
http://allegro.pl/bolonka-robinson-bolognese-tx-500-8-20g-okazja-i5077402002.html
http://allegro.pl/bolonka-vde-robinson-team-bolognese-sx-500-5-m-i5921274811.html
http://allegro.pl/bolonka-konger-impact-bolognese-5m-500-30g-i5836251220.html
http://allegro.pl/mikado-princess-bolognese-600-20g-i5035278515.html
Ktoś może podzielić się swoimi opiniami - polecić lub odradzić jakiś model?
(2016/02/06 11:48)

kamilpiaseczno


wedka .polecam shimano bx te gt 5-400 dla mnie idealna ok 150zl . kolowrotek shimano sienna 500fd  120zl.to polaczenie jest idealne.fakt kolowrotek jest niby podlodowy z powodu malej szpuli ale jest mocnieszy od feeferowego jaxona. posiadam takie cudo.glownie lowie na to zywczyki ale i konketny lin i lesz bez najmnieszego problemu holujesz. jesli chcesz kupic taki zestaw to wejdz na strone twojezoo jesli nie ma na stronie lub w ofercie .dzwonisz a oni zalatwia to na momencie.polecam sprzet i sklep (2016/02/06 19:30)

briard


Witam.Po pierwsze patrz ażeby bolonka miała jak najmniejszy ciężar i miała 6 metrów nie mniej ani więciej.Dlatego że bolonką 7-8 metrową już żle się operuje ,są ciężkie i połów taką wędką to męczarnia a to ma być relax.Wędka powinna ważyć góra do 320g najlepiej poniżej 300g bo będziesz tą wędkę trzymał cały czas w ręku.Colmic i Trabuccco to super wybór i słuchaj pierwszego doradzającego.Kołowrotek ma być duży 2500-4000 bo stanowi przeciwwagę do blanku i musi być pojemny dla żyłki.Ja mam trabucco za 280zł to był super wybór ,powyżej 400zł nie kupuj. (2016/02/14 10:36)

Dos equis xx


Dzisiaj znowu trochę poczytałem i poprzeglądałem oferty i jeżeli chodzi o wędki to rozważam:
http://allegro.pl/bolonka-robinson-bolognese-tx-500-8-20g-okazja-i5077402002.html
http://allegro.pl/bolonka-vde-robinson-team-bolognese-sx-500-5-m-i5921274811.html
http://allegro.pl/bolonka-konger-impact-bolognese-5m-500-30g-i5836251220.html
http://allegro.pl/mikado-princess-bolognese-600-20g-i5035278515.html
Ktoś może podzielić się swoimi opiniami - polecić lub odradzić jakiś model?

Z wymienionych wybrałbym VDE Robinson SX. Mam Robinson TX i nie narzekam. Ale VDE jest lżejsza a to bardzo ważne
(2016/02/14 12:58)

MARCIN CK


Witam.Po pierwsze patrz ażeby bolonka miała jak najmniejszy ciężar i miała 6 metrów nie mniej ani więciej.Dlatego że bolonką 7-8 metrową już żle się operuje ,są ciężkie i połów taką wędką to męczarnia a to ma być relax.Wędka powinna ważyć góra do 320g najlepiej poniżej 300g bo będziesz tą wędkę trzymał cały czas w ręku.Colmic i Trabuccco to super wybór i słuchaj pierwszego doradzającego.Kołowrotek ma być duży 2500-4000 bo stanowi przeciwwagę do blanku i musi być pojemny dla żyłki.Ja mam trabucco za 280zł to był super wybór ,powyżej 400zł nie kupuj.



Nie wiedziałem że bolonkę można wyważyć takimi kręciołkami. Bardzo ciekawe wypowiedz .doradzasz jak najlżejszy kij i do tego potężne kręcioły  ,co ważą więcej niż kij i to ma być relax? (2016/02/14 13:55)

mikolaj37


Swego czasu też miałem takie dylematy ale doszedłem sam do pewnej wiedzy .Nie będę się wypowiadał o firmach i długościach ani rozmiarach .Ja potrzebowałem bolonkę na rzekę i nawet nie sądziłem że będę łowił takimi ciężkimi zestawami.Radzono bolonka nie musi być droga.Mit- jeśli będzie tania i mocna to musi być ciężka.Jeśli będzie tania i lekka to nie będzie mocna.Jeśli ma być mocna i lekka to nie będzie tania.Ot i cała prawda.Ja używam zestawów nawet ponad 15g. i kija 7-8 m a to musi kosztować.Sprawa kołowrotka też doradzano weź jak najmniejszy.Absurd-mały nie wyważa kija a poza tym rzecz najważniejsza ma krótki nawój żyłki. i tam gdzie cały czas zwijamy lub regulujemy jej długość nie może być kręcioł o wielkości 100 bo żeby zwinąć zrstaw zakręcimy się na amen. (2016/02/16 22:32)

gruby12345


I kolega wszystko powiedział co najważniejsze .Tez przechodziłem ten dylemat na dużej rzece przez 3 sezony były rozne bolonki rozne dlugosci i kołowrotki teraz mam 7 metrowa bolonke i kołowrotek wielkości 4000 za ok 500 zl . A zestawy nie rzadko przekraczają 15 i więcej gram . (2016/02/17 08:59)

SlawekNikt


Panowie mam pytanie związane właśnie z bolonkami, a mianowicie:

czy każda bolonka ma na szczytówce przesuwane przelotki ? (2016/12/02 15:21)

Tubylec1982


Ja moge Tobie doradzić patrz żeby miała jak najwięcej przelotek przy szczytówce będze sie mniej plątało i jak za lekko to sie nie będzie żyłka kleiła do blanku .  (2016/12/02 16:42)

GREG227


witam! 
jak dla mnie przy bolonce to najważniejsza jest waga. sam posiadam mistrall ultra ligth 6m jej waga to 250g. chodź już niedostępna a druga to Milo nemesis 3000 5m waga 200g. i z kazdej jestem zadowolony. 
ja poleciłbym Ci mistralla Aque 5m(okolo 190g) lub 6m(265g), choć w 200 zł się nie zmieścisz. z innych to trabucco, fiume ,colmic,mivardi itp., ale cena o wiele wyższa!
może coś z drugiej ręki? nieraz naprawdę warto! (2016/12/02 21:13)

MARCIN CK


Co do wagi wędki to żadko ktora waży tyle co procucent podaje. (2016/12/02 21:21)

LeoAmator


Dla mnie jak bolonka to minimum 7m ,mam 6 i nawet na nie dużej rzece jest przy krótka żeby właściwie kontrolować spływ zestawu,5 to tak naprawdę tylko wąskie ciurki w małej odległości od łowiącego.
Marcin CK tak w metodach gdzie wędkę trzyma się cały czas w dłoni dobrze jest jak kołowrotek wyważa kijek w większym lub mniejszym stopniu ale jednak, dotyczy to przede wszystkim spinningu.
  (2016/12/02 22:48)

GREG227


ilu wędkarzy tyle opini. ja wędkuje na małej rzece (Widawka) i tam optymalna długość jest 5m. szerokość to max 15m a brzeg jest porośnięty drzewami.owszem jest odcinek uregulowany i bez drzew i 6m można bez problemu użyć ale 7m to już jest jak dla mnie przesada. na Warcie i Pilicy 6m też dawało radę choć to jest minimum. to jaka długośc kija jest zależna od warunków panujących na danym odcinku rzeki. 
kolega szuka 5m i w miarę lekkiej wędki więc idźmy w tym kierunku ;) (2016/12/03 09:06)

gruby12345


Koledzy wszystko po krocce opisali czym ma sie charakteryzowac bolonka teraz wybor nalezy do ciebie w sumie kazda firma ma dobre i zle wedziska zalezy jaka cena itp . Ja nic nie doradze bo bawie sie przystawka na duzej rzece i tez zaczynalem od 5 metrow taka nadaje sie na male rzeki teraz szukam cos w przedziale 7-8 metrow . Kolowrotek podstawa musi miec super plynny chamulec bo nigdy nie wiadomo co sie zacina pozdrawiam (2016/12/04 11:26)

jelec52


Witam.Popierwsze patrz ażeby bolonka miała jak najmniejszy ciężar i miała 6 metrów nie mniej ani więciej.Dlatego że bolonką 7-8 metrową już żle się operuje ,są ciężkie i połów taką wędką to męczarnia a to ma być relax.Wędka powinna ważyć góra do 320g najlepiej poniżej 300g bo będziesz tą wędkę trzymał cały czas w ręku.Colmic i Trabuccco to super wybór i słuchaj pierwszego doradzającego.Kołowrotek ma być duży 2500-4000 bo stanowi przeciwwagę do blanku i musi być pojemny dla żyłki.Ja mam trabucco za 280zł to był super wybór ,powyżej 400zł nie kupuj.


Nie wiedziałem że bolonkę można wyważyć takimi kręciołkami. Bardzo ciekawe wypowiedz .doradzasz jak najlżejszy kij i do tego potężne kręcioły ,co ważą więcej niż kij i to ma być relax?

A wiesz co to i po co "przeciwwaga?. Dobrze doradził. (2018/03/26 20:48)

lukasz-c


Witam.PoÂpierwsze patrz ażeby bolonka miała jak najmniejszy ciężar i miała 6 metrów nie mniej ani więciej.Dlatego że bolonką 7-8 metrową już żle się operuje ,są ciężkie i połów taką wędką to męczarnia a to ma być relax.Wędka powinna ważyć góra do 320g najlepiej poniżej 300g bo będziesz tą wędkę trzymał cały czas w ręku.Colmic i Trabuccco to super wybór i słuchaj pierwszego doradzającego.Kołowrotek ma być duży 2500-4000 bo stanowi przeciwwagę do blanku i musi być pojemny dla żyłki.Ja mam trabucco za 280zł to był super wybór ,powyżej 400zł nie kupuj.


Nie wiedziałem że bolonkę można wyważyć takimi kręciołkami. Bardzo ciekawe wypowiedz .doradzasz jak najlżejszy kij i do tego potężne kręcioły Â,co ważą więcej niż kij i to ma być relax?

A wiesz co to i po co "przeciwwaga?. Dobrze doradził.

4000 kołowrotek do Bolonki??? Napisz uzasadnienie dla tej przeciwwagi bo jestem ciekawy w czym rzecz chętnie przeczytam jako miłośnik wędkarstwa bolonkowego.
Co do zestawu ktoś tu dotknął fajnej wędki Mistralla Aqua Bolognese świetny sprzęt wiem bo używam i polecam co do wielkości kup 6m nie 5m. Z szóstki zrobisz piątkę na odwrót nie. Co do kołowrotka Daiwa Laguna 2000 max 2500 z przednim hamulcem. (2018/03/27 05:49)

jelec52


Ja wędkuję bolonką na przepływankę na Dunajcu i rzadko na innych dosyć wartkich rzekach.
Mój zestaw to: bolonka Shimano Katana 6 m, kołowrotek Shimano Super X 2500 GT, ten zestaw mi sie sprawdza i mimo że jestem "mirky" daje radę kilka godzin machać ty zestawem. Kijek jest wytrzymały, wyjąłem nim setki świnek i dziesiątki brzan. Zestaw ten ma już ~15 lat i nadal funkcjonuje bez konserwacji. (2018/03/29 18:47)

jelec52


Ja wędkuję bolonką na przepływankę na Dunajcu i rzadko na innych dosyć wartkich rzekach.
Mój zestaw to: bolonka Shimano Katana 6 m, kołowrotek Shimano Super X 2500 GT, ten zestaw mi sie sprawdza i mimo że jestem "mirky" daje radę kilka godzin machać ty zestawem. Kijek jest wytrzymały, wyjąłem nim setki świnek i dziesiątki brzan. Zestaw ten ma już ~15 lat i nadal funkcjonuje bez konserwacji.
Przepraszam pomyliłem mialo być: bolonka Lexus by Mikado Bolognese 600 waga 302g wraz z futeralem i osłoną przelotek. :)


(2018/03/30 13:45)


Sklep wedkuje.pl

Spro Red Arc Legend