Zaloguj się do konta

Żywiec Czy jest Humanitarny?

utworzono: 2009/03/18 11:10

Witam Większość użytkowników na forum uważa się za wielkich wyznawców ,,no kill" Piszą o matach ,delikatnym wychaczaniu że najlepiej jest rybę od razu wypuścić bo w siatce sie męczy itp. itd Posuwają się nawet do obelg w stosunku do innych którzy ryby zabierają do domu Wiec mam teraz pytanie Czy żaden z Nich nigdy w Życiu nie łowił na żywca i czy uważają że ryba przekłuta hakiem która kilka godzin walczy żeby się uwolnić mniej cierpi niż ta w siatce ??? Ja uważam ze nie [2009-03-18 11:10]

von_trzmielke

Niewątpliwie łowienie na żywca NIE JEST HUMANITARNE!
Właśnie dlatego wiele lat temu przestawiłem się na metodę spiningową.
Sam metoda powinna być zakazana.
[2009-03-18 15:42]

loli_83

Ja nigdy na żywca nie łowiłem ale uważam że to skuteczna metoda. Za dużo też z tym "zabawy" bo trzeba sobie tego żywca złowić przez co traci się dużo czasu. Zgadzam się też z von_trzmielke że ta metoda nie jest humanitarna, zdecydowanie wolę spinning i jestem za całkowitym zakazem takiego łowienia ryb. [2009-03-18 18:27]

von_trzmielke

Wielu wędkarzy używa jako żywca ryb, które są gatunkami chronionymi. Na przykład Słonecznicy owsianki lub Piekielnicy czy Różanki.
I jest to zjawisko dość powszechne. To kolejna przesłanka do zakazu stosowania żywca jako przynęty. [2009-03-18 18:38]

ja jak złapie trawianke to jej nie przepuszczę ląduje na haku. szczupaki i okonie ją uwielbiają. a panowie tak szczerze to ryba więcej czuje niż taka pijawa glizda czy konik polny? [2009-03-18 19:05]

von_trzmielke

Dlatego najlepiej przestawić się na przynęt sztuczne. Metoda muchowa, spiningowa do dyspozycji. Polecam obie bardzo atrakcyjne. I przy okazji sporo ruchu dla zdrowia. A ile zabawy przy rasowaniu przynęt, albo przy produkcji własnej sztucznych much czy też woblerów! [2009-03-18 19:10]

margor1976

od tego roku wraca do łask wędkarskich podrywka, łowienie żywca stanie się łatwiejsze , sam ze względów na niezłe wyniki stosowania zestawu żywcowego obojętnie obok tego nie przechodzę, u mnie najłatwiej jest złowić ukleję lub płotkę więc nie ma problemu z gatunkami chronionymi. a co powiecie o systemie drakovića, warte próbowania czy nie . [2009-03-18 19:26]

von_trzmielke

System Drakovića jest u nas zabroniony. To holowanie martwej rybki.
Regulamin określa to wyrażnie.
Możne tą metodę stosować tylko na łowiskach specjalnych.
Oj poczytajcie trochę regulamin PZW. [2009-03-18 19:38]

margor1976

patrzcie jak to jest w Polsce zakazany w Niemczech i Czechach nie zakazany a ryb mają więcej [2009-03-18 19:56]

Przemek238

Ja uważam że ta metoda nie jest humanitarna, ale czasami lepsze efekty daje żywcówka jak spinning. uważam że ta metoda powinna być dalej stosowana [2009-03-18 19:57]

margor1976

to i żywca powinni zakazać i łowienie na filet, a nawet na robaka bo to nie humanitarne, a odławianie tarlaków przez oddziały rybackie PZW nie jest zabronione bo to jest humanitarne? [2009-03-18 20:02]

loli_83

ZAKAZ UŻYWANIA METODY ŻYWCOWEJ!!! Zresztą spinning jest fajniejszy i wcale nie mniej skuteczny jak żywiec. [2009-03-18 20:29]

Cieszy mnie koledzty wasze współczucie dla żywcy ,rosówek dodał bym jeszcze białe robaki i ochotkę Ale....Czy nie zdażyło się wam na spining czy muchówke holować ryby która się humanitarnie wyszarpała z uwięzi.Widziłem takie ryby z porozrywanymi pyskami z wyrwanymi skrzelami i to jest w pożądku?
Zywiec jest tak samą agresywną metodą połowu jak spining czy muchówka.
Fakt żywiec cierpi,cierpi też płotka bo ma rozerwany pyszczek przez haczyk.
Koledzy nie litujmy się nad żywcem i innymi rybami bo fakt jest taki że jedziemy nad wodę powędkować a nie litować się nad rybami.Bo jeszcze ktoś wpadnie na pomysł i wogóle zakażą nam wędkować . I tak najgorzej wychodzą na tym ryby,
Naszą powinnością powinien buć obowiązek aby cierpiały jak naj mniej.
pozdrawiam [2009-03-18 20:57]

margor1976

zgadzam się z tobą Paweł w 100% [2009-03-18 21:09]

loli_83

pawelek bez przesady! Spinning nie powoduje takich szkód jak opisałeś. A żywiec jest po prostu nudny... [2009-03-18 21:18]

Jo najlepiej zakazać wędkowania bo się wszyscy męczą, temat do niczego bo nic co zostało tu opisane nie jest humanitarne w stosunku do zwierząt. Musimy się pogodzić z tym że posiadamy kły a jak wiadomo to atrybut mięsożerców więc każdy wniosek ma temat humanitaryzmu niema sensu w przypadku kiedy się wędkuje, poluje a idąc dalej hoduje warzywa. [2009-03-18 23:09]

mapet77

W sprawie żywca to mam tylko jedną wątpliwośc: a mianowicie niekontrolowane zarybianie innymi gatunkami. Na pewno zdarzyło Wam się podczas zarzucania, że wasz zestaw poleciał w jedną a żywczyk w drugą strone. Pal licho jeśli taki żywczyk został złapany w wodzie w której łowimy, jednak gdy przynieśliśmy go z innej hodowli to istnieje ryzyko przenoszenia chorób lub pasożytów do "nowego" środowiska wodnego. Wiem, że jest to zabójczo skuteczna metoda na drapieżnika ale może byc zabójcza dla gatunków rodzimych, zamieszkujących daną wodę. [2009-03-19 00:27]

mapet77

Loli83, zaprzeczasz sam sobie. W Twoim pierwszym komentarzu piszesz, że nigdy nie łowiłeś na żywca ale to skuteczna metoda, aby później napisac , że cytuję"...żywiec jest po prostu nudny..." koniec cytatu. Myślę, że nie ma bardziej aktywnej metody uganiania sie za drapieżnikiem niż żywcówka (lub martwa rybka) na zestawie spławikowym i wędrówka wzdłuż brzegu. [2009-03-19 00:43]

Ja uważam, że żywiec nie odbiega humanitaryzmem od innych metod wędkowania. Jest to metoda powszechnie stosowana i nie z niknie z realiów nawet gdy zabroni tego prawo, choć nie widzę ku temu powodów. Łowienie na żywca tak jak inne metody ma swoje zalety i choć ja stosuję tą metodę rzadko to nie mam nic przeciwko niej. Uważam, że taki żywiec z kotwicą w grzbiecie nie cierpi więcej od szczupaka z kotwicą w pysku. A jakby tak znalazło się kilku obrońców czerwonego robaka który to w postaci setek tysięcy sztuk ląduje na haku to należy zabronić jego stosowania w wędkarstwie? Raczej nie. Pomyślcie ile żywców, bo tak trzeba nazwać te maleńkie płotki i leszczyki, które męczą się w siatkach uczestników zawodów. Te rybki niejednokrotnie zdychają w siatkach, część po powrocie do wody. Czy powinni zabronić uskuteczniania zawodów często nazywaną przez nas tu obecnych "rzezią? A co do przenoszenia chorób i obcych gatunków z akwenu do akwenu przy pomocy metody żywcowej to jest to teoria mocno naciągana. Tylko pomyślcie jak bardzo ptactwo przenosi te choroby, ikrę ryb a czasem nawet same rybki, zmieniając akwen 30 razy na dzień. To są całe stada kaczek krzyżówek które zeżrą byle co i tak latają ze zbiornika do zbiornika. Ptaki były są i raczej pozostaną tak jak metoda żywcowa. [2009-03-19 00:57]

" zawodów często nazywanych przez nas tu obecnych rzezią" Dodam że ptaki i metoda żywcowa nie wpływa destruktywnie na faunę jak i florę wodną. [2009-03-19 01:02]

Figaro

Zawsze łowiłem na żywca i będę to robił nadal. Czy jest to humanitarne? To tak jak z moralnością... dzisiaj to jest moralne a jutro ktoś wstanie wcześniej i powie że że jest to niemoralne. Wybór należy do nas samych. Czy humanitarne sąubojnie zwierząt? Ilu z szanownych panów , przeciwników żywca ze względów humanitarnych, nie spożywa mięsa lub ryb przez siebie złowionych ? W ramach protestu przeciw uśmiercaniu? Pozdrawiam [2009-03-19 08:58]

loli,to nie prawda że neguje spining a wręcz przeciwnie jestem jego wielkim fanem.Metoda ta jest o wiele skuteczniejsza od żywca Nie wymagajmy od starych weteranów wędkarstwa zaniechania żywca bo wiek nie pozwala im chodzić ze spiningiem dlatego preferują inne metody połowu.Serdecznie przepraszam starszych kolegów nic złego nie przychodzi mi nawet do głowy.
Zywiec to żywiec był jest i będzie.Pozdrawiam [2009-03-19 15:29]

mapet77

Jedyny problem który mi przeszkadza podczas łowienia na żywca to częste plątanie się zestawu w podwodne zaczepy. A jak wiadomo gdzie patyki tam wyniki więc stosuje martwą rybkę w trudnych miejscach. [2009-03-19 15:54]

loli_83

mapet77 napisałem że żywiec jest skuteczny ponieważ wiem o tym z opinii moich kolegów i nie tylko, ale "skuteczny" w tym przypadku nie znaczy - ciekawy, a odnośnie mojej drugiej wypowiedzi że "...żywiec jest po prostu nudny..." to tak uważam, bo mi się to z nudą kojarzy i za dużo z tym wszystkim roboty. Nigdy nie mogłem się przekonać do tej metody i zdecydowanie wolę spinning. [2009-03-19 16:47]

mapet77

OK loli. Szanuje to. Pozdrawiam [2009-03-19 20:45]

krisskowron

Tak - a jaka metodę na płotkę Kolega poleca, albo na karasia. Nie wiem czy łowienie na żywca jest niehumanitarne, ale wiem, że jakby cała społeczność wędkarska zaczęła tłuc wody spinningami to o zachwianie równowagi biologicznej byłoby nietrudno [2009-03-19 21:55]