Zaloguj się do konta

Żywiec a rejestr połowów

utworzono: 2011/03/16 10:50
Rudi

Zadam pytanie może dziwne, ale wczoraj jak płaciłem za kartę to wywiązała się dyskusja na ten temat (była mała kolejka).
Czy pozyskane za pomocą podrywki żywce należy wpisać do rejestru?
Pytam, bo nie chciałbym mieć problemów nad wodą, choć rzadko łowię tą metodą.
I może bez złośliwych komentarzy proszę, chcę się upewnić i tyle.
[2011-03-16 10:50]

Nie, jeśli nie będą to ryby objęte limitami. [2011-03-16 11:02]

Rudi

Dzięki.

[2011-03-16 11:08]

Kolego Maćku a na jakiej podstawie tak sądzisz? W RAPR jest wyszczególnione tylko dopuszczenie pozyskiwania ryb na przynętę za pomocą podrywki, nie ma natomiast żadnego zapisu świadczącego o tym, że pozyskanych w ten sposób ryb nie trzeba wpisywać do rejestru.

Nie ma też zapisu potwierdzającego taką konieczność, ale idąc tym tropem, każda ryba przechowywana w siatce ( obojętnie jakiej ) może zostać użyta jako przynęta, czyli znów mamy do czynienia z przepisem-bublem, ponieważ pozostawia on furtkę dowolnej interpretacji tego przepisu przez nadgorliwych strażników.

Zatem ja uważam, że każda ryba złowiona a trzymana w siatce, musi być wpisana do rejestru. Nie ma tez mowy jedynie o rybach będących limitowanymi, ponieważ w rejestrze jest rubryka o nazwie "INNE" i tam należy wpisywać każdą rybę która nie została wymieniona na liście rejestrowej.

Proszę więc uzasadnić jakimś przepisem że nie mam racji. Jest tylko jedna możliwość zwolnienia wędkarza z konieczności zapisywania takich ryb w rejestrze, a mianowicie  KONKRETNY PRZEPIS (UCHWAŁA)  WŁADZ OKRĘGU PZW, WOJEWODY, ALBO INNEGO ORGANU PRAWNEGO. 

Na dzień dzisiejszy każda ryba przechowywana musi być wpisana do rejestru.

Niech moc będzie z wami.


[2011-03-16 11:12]

Rudi

No i d..a. Czyli tak jak wczoraj w kolejce. Tego się obawiałem, bo każdy inaczej interpretuje przepisy.
A i jeszcze jedno - w nowym regulaminie, który dostałem nie jest sprecyzowane co to podrywka (ten temat już był), mam tylko wykropkowane miejsce. Też fajnie.
Ogólnie atmosfera była taka, że chyba nawet prawnik by nam wczoraj nie pomógł.
[2011-03-16 11:21]

Kol. @lelalea, proszę o zobrazowanie przykładu :) [2011-03-16 11:26]

Romuald55

Do rejestru wpisuje się ryby ZABRANE z łowiska po zakończeniu wędkowania. [2011-03-16 11:48]

krzychu64

Witam wszystkich.
Wydaje mi się Maćku, że powinno być sprecyzowane w RAPR, iż ryby przeznaczone na przynętę powinny być przechowywane poza siatką np. w sadzyku na żywca i te ryby nie były by wtedy ujmowane w rejestrach. Ale oczywiście ustawodawca zapomniał o tym, a ministerstwo z rozporządzeniem się nie kwapi.
Pozdr.
[2011-03-16 11:48]

Woa-VooDoo

Też mam z tym problem i dam przykład.
Przyjezdzam sobie  na ryby  i chciałbym sobie nałapać żywców.
Biorę podrywkę i łapię na przykład 10 płoteczek po 16 cm  po czym wrzucam je do siatki

I co wtedy jak przyjdzie PSR, SSR i stwierdzą że złapałem je na wędke ?

[2011-03-16 11:50]

krzychu64

Zresztą czy bierzemy ryby na żywca, czy też na patelnię co za różnica i tak ta ryba znika z łowiska. Więc w czym problem, wydaje mi się ze sprawa jest prosta.
[2011-03-16 11:51]

Woa-VooDoo

Do rejestru wpisuje się ryby ZABRANE z łowiska po zakończeniu wędkowania.


Właśnie nie , złap karpia , szczupaka i nie wpisz go do rejestru.
Zobaczysz jakie nie przyjemnośći z tego wypłyną.
[2011-03-16 11:51]

JaroDaw

Do rejestru wpisuje się ryby ZABRANE z łowiska po zakończeniu wędkowania.


Własnie nie wiem jak jest gdzie indziej, ale w Częstochowie w zezwoleniu/rejestrze jest napisane:
------------------------------------------------------------------------------------

Rejestr połowu ryb na wodach Okręgu PZW Częstochowa na rok 2011.

/przed przystąpieniem do wedkowania, wedkarz zobowiazany jest do ustalenia, do kogo nalezy wybrane łowisko i  czy nie obowiązuja na nim dodatkowe ograniczenia, poza zawartymi w Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb/

1. Po przybyciu na łowisko wędkarz zobowiązany jest wypełnić rubryki: data, nr łowiska.

2. Po złowieniu ryby przeznaczonej do zabrania z gatunków ujętych w limicie sztuk RAPR /Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb/ np. karp, lin, szczupak, pstrąg potokowy,węgorz … wypełniamy niezwłocznie rubryki: gat. ryby, sztuk, cm.

3. Po złowieniu ryb przeznaczonych do zabrania z pozostałych gatunków wędkarz wypełnia rubrykę: gat. ryby. Rubryki – sztuk i cm (od – do) uzupełnia po zakończeniu wędkowania.

4. Uzupełnienie rubryki kg dotyczącej wagi złowionych ryb może być wykonane po opuszczeniu łowiska (w domu).

5. Warunkiem uzyskania prawa do wniesienia składek za wędkowanie na rok następny jest złożenie w macierzystym kole PZW Rejestru Połowu z roku poprzedniego.

 

Wzór wypełnienia „rejestru połowu ryb”

 

Data

Nr łowiska

Gat. ryby

Sztuk

Kg

Cm

12.05.

C-11

17

28

3,05

18-23

12.05.

C-11

9

1 + 1

2,65

53, 67

13.05.

C-11

-

-

-

-

18.05.

C-57

1

1

1,50

38

27.05.

C-20

19

37

1,05

12-19

  Przykład jw.:

-12 maja łowiliśmy na zbiorniku Poraj - złowiliśmy 28 płoci o łącznej wadze 3,05 kg i rozpiętości długości 18-23 cm oraz dwa szczupaki o łącznej wadze 2,65 kg i długościach 53 i 67 cm.

-13 maja łowiliśmy na zbiorniku Poraj i nie złowiliśmy ryb przeznaczonych do zabrania.

-18 maja łowiliśmy na zbiorniku w Strzelcach Wielkich i złowiliśmy jednego karpia o wadze 1,5 kg i długości 38 cm.

-27 maja na rzece Warta złowiliśmy 37 sztuk ryb z rubryki „inne” /kiełbie , ukleje/ i ważyły w sumie 1,05 kg a rozpiętość długości wynosiła 12 do 19 cm.

 

Przypominamy, że ryby przetrzymywane w siatce są uznawane za przeznaczone do zabrania.   [2011-03-16 12:29]

Jesli złowisz jakiekolwiek ryby limitowane i je zabierasz, to wpisujesz w rejestr po zakończonym łowieniu. A jakie jest ich przeznaczenie, to Twoja sprawa, czy je zjesz, czy wykorzystasz do połowu na żywca. Poza tym nie jest zabronione też "łapanie" ryb ręką czy zębami (pies mojego kolegi to potrafi). Jesli nie wykorzystujesz do tego przedmiotów innych jak regulaminowa wędka czy podrywka, to nie popełniasz wykroczenia ani przestępstwa, nie kłusujesz. Zabierasz z łowiska ryby, wpisując je w rejestr. Nie wiem w czym problem. A co z nimi zrobisz, przestrzegając oczywiście RAPR w tej kwestii, to już Twoja sprawa. Łowię 10 płotek, czy innych ryb zgodnie z limitami, podrywką, zwijam majdan, wpisuje je w rejestr i idę. Ale jeśli siedzę nadal, łowię, uzywam, bądź nie tych rybek na żywca, to niczego narazie nie wpisuję. No proste. Reasumując: łowisz podrywką 23 krąpie, 10 płoteczek, 5 okoni, wrzucasz je do sadzyka bądź siatki i łowisz, rejestru nie ruszasz. Oddalasz się już z łowiska do domu, zwijasz manele, WTEDY wpisujesz pozostałe rybki jakie zabierasz, zapalasz papierosa ewentualnie zjadasz landrynkę i naginasz do chaty. Ale nie wpisujesz ryb pozyskanych podrywką podczas łowienia i jeśli je potem wypuszczasz. [2011-03-16 12:34]

Cyt. : ....." karp, lin, szczupak, pstrąg potokowy,węgorz … wypełniamy niezwłocznie rubryki: gat. ryby, sztuk, cm...." kon.cyt. Te ryby mają dośc spore rozmiary wg limitów, więc jesli jakimś cudem pozyskamy je podrywką, to raczej na żywca ich nie użyjemy i nikt mi tego nie powie, że nie wpisał 50 cm węgorza w rejestr, bo użyje go zaraz na żywca. Juz mam powoli korbę od tego w dyni. [2011-03-16 12:40]

JaroDaw

chodziło mi głównie że wg instrukcji do rejestru w Częstochowie, wpisać gatunek ryby zaraz po złowieniu, a na dole piszę:  Przypominamy, że ryby przetrzymywane w siatce są uznawane za przeznaczone do zabrania.  
To raczej wyklucza możliwość niewpisywania czegokolwiek co trafia do siatki, w tym żywców, bez względu jaką metodą go złowiłem. [2011-03-16 13:05]

Kolego Maćku, nie masz do końca racji. W okręgu Katowice każda ryba umieszczona w siatce musi być wpisana w rejestr. Nie ma czegoś takiego jak wpisywanie po zakończeniu połowu.

U nas trzeba rybę przechowywaną w siatce zapisać, bo bez tego wpisu nie można jej przechowywać. Inna rzeczą jest, że postępując etycznie, będziemy w siatce przechowywać tylko rybę przeznaczoną do zabrania z łowiska, bądź przeznaczoną do użycia jako przynęta, ale nie ma to nic wspólnego z obowiązkiem notowania ryb. 

Reasumując, ryba przeznaczona na żywca czy na trupa, czy tez do zjedzenia z rodzina czy znajomymi, jest rybą złowioną przeznaczoną na utratę przez dany zbiornik. KAŻDA TAKA RYBA MUSI BYĆ WPISANA  W REJESTRZE  - w Katowickim okręgu oczywiście, bo tu nie ma czegoś takiego jak wpisywanie po zakończeniu połowu. 

Jest to wydaje mi się normalne bo zapobiega podmianie ryb w siatce ( np. łowiąc większą wypuszczasz mniejszą) bo jest to prawnie zabronione.

Tak więc obojętnie jak złowisz rybę, czy zębami, czy łapkami, czy na wędkę, czy podrywką, wkładając rybę do siatki lub sadzyka masz obowiązek ją wykazać w rejestrze.

Miłej zabawy   :-)


[2011-03-16 13:06]

Kolego Maćku, nie masz do końca racji. W okręgu Katowice każda ryba umieszczona w siatce musi być wpisana w rejestr. Nie ma czegoś takiego jak wpisywanie po zakończeniu połowu.

U nas trzeba rybę przechowywaną w siatce zapisać, bo bez tego wpisu nie można jej przechowywać. Inna rzeczą jest, że postępując etycznie, będziemy w siatce przechowywać tylko rybę przeznaczoną do zabrania z łowiska, bądź przeznaczoną do użycia jako przynęta, ale nie ma to nic wspólnego z obowiązkiem notowania ryb. 

Reasumując, ryba przeznaczona na żywca czy na trupa, czy tez do zjedzenia z rodzina czy znajomymi, jest rybą złowioną przeznaczoną na utratę przez dany zbiornik. KAŻDA TAKA RYBA MUSI BYĆ WPISANA  W REJESTRZE  - w Katowickim okręgu oczywiście, bo tu nie ma czegoś takiego jak wpisywanie po zakończeniu połowu. 

Jest to wydaje mi się normalne bo zapobiega podmianie ryb w siatce ( np. łowiąc większą wypuszczasz mniejszą) bo jest to prawnie zabronione.

Tak więc obojętnie jak złowisz rybę, czy zębami, czy łapkami, czy na wędkę, czy podrywką, wkładając rybę do siatki lub sadzyka masz obowiązek ją wykazać w rejestrze.

Miłej zabawy   :-)





Kolego @lealea, ale to jest w Okręgu Katowice i jakimś tam jeszcze może, w moim nie. Dlatego udzielam odpowiedzi na podstawie informacji jakie uzyskałem na szkoleniu SSR na Okręg Lubuski. Tak więc zapewne strażnicy SSR u Kolegi w Okręgu, mają wytyczne w tej kwestii dotyczące łowisk katowickich. Jak powszechnie wiadomo poszczególne okregi mają swoje obostrzenia przepisów i z takowych korzystają, zapewne mając logiczne wytłumaczenie do ich egzekwowania. Tak więc odstępstwa od reguły (wpis po zakończeniu łowienia, czy w czasie) należałoby wyjaśniać z osobami mogącymi znać odpowiedź na tego typu wymysł. Co kraj to obyczaj, co Okręg, to kołomyja.....

Miłej zabawy    :-)




[2011-03-16 13:22]

chodziło mi głównie że wg instrukcji do rejestru w Częstochowie, wpisać gatunek ryby zaraz po złowieniu, a na dole piszę:  Przypominamy, że ryby przetrzymywane w siatce są uznawane za przeznaczone do zabrania.  
To raczej wyklucza możliwość niewpisywania czegokolwiek co trafia do siatki, w tym żywców, bez względu jaką metodą go złowiłem.




Jarek.......W SIATCE......a wsadź żywczyka do sadzyka no i problem znika... :)))))))))))



[2011-03-16 13:25]

JaroDaw

chodziło mi głównie że wg instrukcji do rejestru w Częstochowie, wpisać gatunek ryby zaraz po złowieniu, a na dole piszę:  Przypominamy, że ryby przetrzymywane w siatce są uznawane za przeznaczone do zabrania.  
To raczej wyklucza możliwość niewpisywania czegokolwiek co trafia do siatki, w tym żywców, bez względu jaką metodą go złowiłem.




Jarek.......W SIATCE......a wsadź żywczyka do sadzyka no i problem znika... :)))))))))))




też fakt,;) dzięki, problem z głowy
[2011-03-16 13:30]

Daję sobie kręgle uciąć, że żaden normalny strażnik nie zakwestionuje rybek w sadzyku jako PRZYNĘTY-ŻYWCA, oczywiście w granicach rozsądnych rozmiarów zgodnych z limitami  RAPR. [2011-03-16 13:44]

Jedność PZW powala. Co grajdół to inaczej. Możemy zatem uznać że jest 1:1 Macieju. [2011-03-16 13:54]

witiakwicol1

A co powiecie na to że na pewnym zbiorniku używają 30 centymetrowych karpi jako przynęta na sumy.
[2011-03-16 14:02]

Jedność PZW powala. Co grajdół to inaczej. Możemy zatem uznać że jest 1:1 Macieju.




Jak czytałem teraz stronę Waszego Okręgu dotyczącą wypełniania rejestru, to jak Boga kocham, potopiłbym tych kretynów i ich truchła porozrzucał na Waszych łowiskach ku przestrodze dla tych, którzy chcieliby powymyślać jeszcze trochę aż takich bredni. To chyba jest prawda o szkodliwym dla zdrowia powietrzu na Śląsku dla niektórych.


[2011-03-16 14:02]

JaroDaw

Jedność PZW powala. Co grajdół to inaczej. Możemy zatem uznać że jest 1:1 Macieju.


Nie ważny jest wynik, ani kto miał rację, lecz jak interpretować przepisy, jak je stosować i jak się zachować nad wodą. Niestety na każdą radę dotyczącą przepisów PZW, należy wziąć poprawkę, że każdy okrąg ma swoje przepisy zaostrzające RAPR i rady nawet najbardziej obrytego w przepisach kolegi z innego rejonu Polski, mogą się u nas nie sprawdzić. PS to samo dotyczy zanęt, przynęt itp [2011-03-16 14:05]

PS to samo dotyczy zanęt, przynęt itpNie ważny jest wynik, ani kto miał rację, lecz jak interpretować przepisy, jak je stosować i jak się zachować nad wodą. Niestety na każdą radę dotyczącą przepisów PZW, należy wziąć poprawkę, że każdy okrąg ma swoje przepisy zaostrzające RAPR i rady nawet najbardziej obrytego w przepisach kolegi z innego rejonu Polski, mogą się u nas nie sprawdzić. 



I jest to puentą tego problemu.



[2011-03-16 14:14]

Pointa jakże pouczająca. [2011-03-16 14:53]