Żyłka karpiowa-jaką żyłkę na karpia polecacie ?

/ 98 odpowiedzi / 7 zdjęć
lukasz89

tak zachowuje się moja zeszłoroczna żyłka... mam nadzieję że to nie jest normalne ;) (2015/01/22 16:42)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

ogtw

Żyłkę skręca wędkarz nawijając na szpulę jeżeli pracuje hamulec albo kręci się to co jest na końcu żyłki. 

Prawa fizyki są niezmienne obowiązują w całym wszechświecie, od początku do końca świata.
Niektórzy uczeni część tych praw odkryli ale zmienić ich nie mogą.   (2015/01/22 17:29)

zibi6663

uzywal ktos takiej zylki?czy ten kolor nie wystraszy karpi? (2015/02/20 16:44)

Bernard51

W tamtym sezonie kupiłem 300m pomarańczowej i nic karpie nie mówiły że im się ten kolor nie podoba. (2015/02/20 17:29)

kamael

Korda Adrena-line - po przejściu z żyłki TB Steel mono plus, był szok że różnica jest tak duża, oczywiście na plus Kordy :) Używam od 2 sezonów i polecam bez wahania. Tylko ta cena... (2015/02/20 20:25)

użytkownik75617

A mi się sprawdza żyłka konger carp camou- wytrzymała nie skręca się, dosyć rozciągliwa- nie bardzo na duże odległości ale do 100 m z zrzutu spokojnie się łowi, cena śmieszna bo w okolicach 20 zł za 600 m  (2015/02/20 23:03)

konger11

Cześć, wybrałem sobie kilka żyłek i prosiłbym tylko o rade którą z tych wybralibyście?
(łowie zestawem samozacinającym na stawie - glinianka - żwirownia, grubość ok. 0,33mm najbardziej mi odpowiada)

Oto moje propozycje:

1. Dragon Mega Baits Carp Mono (czytałem opinie, że żyłka się skręca, nie wiem czy prawda, ale mój zapał do jej kupienia trochę zmalał)

2. Daiwa Infinity SenSor

3. Trabucco T-Force Pro Carp (chyba najczęściej polecana na forach)

4. Tandem baits - tutaj mam 3 propozycje: Balistic MF; Camo steel; Stealth Steel (wątpliwości mam dużo bo na forach jest wiele negatywnych komentarzy o firmie TB, że jest przereklamowana a sprzęt słabej jakości. Chociaż te komentarze dotyczą głównie wędzisk i kołowrotków. Używam akcesorii karpiowych TB (bezpieczne klipsy, ciężarki, stopery itp.) i wg mnie są najlepsze na rynku. Generalnie słyszałem, że jeśli chodzi o torby, pudełka, żyłki to firma TB robi jest dobrej jakości).

Dziękuję (2015/06/29 09:27)

użytkownik26223

Cześć.zacznę od końca czyli od żyłek TB.Akurat żyłki robi dla nich firma SUFIX a więc światowa firma ,znana i uznana.tu nie ma sie czego obawiać.Mnóstwo BDB opinii zbierają te żyłki.
Z żyłek Trabucco się wyleczyłem raz na zawsze.miałem kiedyś żyłkę tej firmy z napisem "Feeder"-tragedia tak się skręcała.skończyła w koszu po pierwszej wyprawie.
Daiwa ; miałem żyłkę inyinity carp duo (czy coś w tym rodzaju) nic specjalnego ,ale tragedii nie było, te dwa sezony niezbyt intensywnego łowienia przetrwała. 
Dragon-też miałem  "ujdzie w tłoku"  ,nie zauważyłem skręcania ,żadna rewelacja. (2015/06/29 12:00)

nizgor

Też odradzam trabucco. Jedynie przyponówki są rewelacyjne. (2015/06/29 12:41)

konger11

Dzięki za opinie! Wnioskuję z niej, że z tych żyłek które podałem najbardziej polecasz Tandem baits? Tylko którą?
W sumie to zastanawiam się czy to ma aż takie znaczenie czy wybiorę Camo steel, Balistic czy jeszcze inną, bo one wszystkie są podobne - każda ma jakieś tam systemy i jest niezauważalna w wodzie. Może sie zbytnio nie znam, ale nie wiem która żyłka TB byłaby najbardziej odpowiednia dla mnie i mojego łowiska. (2015/06/29 12:42)

Robson86

Witam. Polecam Infinity Duo od Daiwy... mocna żyłka rwie gałęzie i inne zaczepy.. miałem wcześniej dragona guaid select też zła nie była...
Pozdrawiam.  (2015/06/29 14:16)

gucek6

Witam a ja od początku sezonu używam tej żyłki kolega mi ją polecił i nie żałuje, jest naprawde super .....http://allegro.pl/eftta-zylka-karpiowa-fin-big-game-0-35mm-1000m-i5424625038.html (2015/06/29 15:01)

konger11

Skoro zamieściłeś ten link to od razu nasuwa mi się pytanie które chciałem już zadać dawno.
Dlaczego żyłka żółta? Wiele osób widzę, że ma założoną żyłkę żółtą, pomarańczową, czerwoną koledzy którzy spiningują mają też pozakładane żółte plecionki. Dlaczego taki kolor, nie jest to widoczne w wodzie dla ryby? Podoba mi się coś takiego, bo fajnie wygląda na kołowrotku, ale czy to praktyczne? (2015/06/29 15:19)

JKarp

Czerwony kolor i pokrewne są najmniej widoczne w wodzie. W zasadzie na dwóch metrach koloru czerwonego już nie widać.http://www.nurkomania.pl/nurkowanie_fizyka_swiatlo.htm
Nie wiem dlaczego niektórzy karpiarze używają żyłek żółtych.Wien natomiast dlaczego spiningiści używają plecionek fluo - bo widać lepiej moment brania. Plećka się przesuwa lub luzuje i to jest lepiej widoczne.Ja używam żyłki Jett Fish Senzor Line 0,35 mm koloru czerwonego.JK (2015/06/29 16:39)

tstaros

Janusz,

odnośnie spinningistów (pewnie dotyczy to również wędkarzy łowiących z gruntu) plećki fluo są bardzo pomocne podczas łowienia w nocy. Wtedy przy zwijaniu przynęty czy holowaniu ryby widać gdzie masz zestaw, czy nie idzie w jakieś krzaki itp.

A o tym, że kolor czerwony jest najmniej widoczny w wodzie to szczerze przyznam że nie widziałem. Dzięki za cenną wskazówkę :-)

(2015/06/29 16:56)

odrofan

Witam . Mnie przypadła do gustu żyłka TB carbon line i trzymam się jej już kilka sezonów - w tym roku kupiliśmy dużą szpulę wspólnie z kolegą , bo też mu się spodobała [inne rodzaje żylek TB też testowałem ] (2015/06/29 19:00)

konger11

Zdecyduję się na jakąś żyłkę TB :) Szkoda tylko, że nie mają czerwonych ;p

Co do tego spinningu to  żółta plecionka na pewno jest bardziej widoczna dla wędkarza, ale dla ryb chyba też? Tak w ogóle to poleciliście by jakiś konkretną plecionke na spining, albo chociaż jakiej firmy używacie/polecacie? (2015/06/29 21:12)

zurawinowy

Wygrałem w konkursie żyłkę Van den Eynde Robinson Team Pro Carp i nie zamieniłbym jej na żadną inną . Po prostu rewelacja (2015/06/29 23:40)

konger11

Cześć, chciałby odnowić temat, bo zakupiona przeze mnie w zeszłym roku żyłka TB nie przeżyła zimy zbyt dobrze. W zeszłym roku bardzo mało wędkwałem, a mimo to w tym nie mogę zawiązać zestawu. Z każdą próbą zaciagnięcia węzła żyłka rwie się w rękach. Nawet na prostym odcinku dam radę ją zerwać. Miałem nadzieję, że 2 sezony na nią połowię, ale raczej nadaje się do kosza.

W związku z tym  szukam czegoś nowego, z Tandem Baits dam sobie narazie spokój. Mam więc kilka typów i chciałbym o poradę którą wybrać. Dodam, że łowię tylko z rzutu. Gr. 0,30-0,35 mm. Cena ~100zł

1. Korda Adrenaline - najbardziej do mnie przemawia
2. Jet fish Senzor
3. Anaconda Peacemaker
4. Gardner GR60x lub Sure cast
5. Shimano Tribal Carp
(2016/04/08 14:28)

SlawekNikt

Bardzo rzadko łowię karpie, ale żyłka jet fish senzor jest jak najbardziej godna uwagi. Nistety mam ją za krótko, aby wpowiadać się na temat trwałości. (2016/04/08 14:41)

JKarp

Mam w tej chwili Jet Fisha drugi sezon. Nie idzie urwać póki co. Kolega miał ją trzy sezony i wymienił bo po prostu wypadało.
Gardnera miałem tylko tą najdroższą "Żyłka rzutowa GR60X 15lb (6.8kg) 0.40mm compolimerowa zielona Gardner". Bardzo zacna nie powiem. W tej chwili kolega co miał Jet Fisah przeszedł na Gardnera tylko czerwonego. Obie szpulki jak koło siebie postawić to na 95 % to te same żyłki a cena o połowę inna.
Używałem też Krystona Krystonite Super Mono - bardzo mocna żyłka.

JK

EDIT
Nawet moja fotka z zeszłego roku jest w tym wątku z Jet Fish (2016/04/08 15:27)

konger11

Właśnie, że Gardnera Sure cast można już dostać za 50zł 1000m przy czym Jet fish około 100zł.
Co powiecie o Anacondzie Peacemaker? Jej cena też jest dobra i wpadła mi w oko ta oferta:

http://allegro.pl/sanger-anaconda-peacemaker-distance-0-32-mm-1200m-i5488814763.html

1200m za 100zł z tym, że mi spokojnie wystarczy połowa z tego, ale na drugą połowe może znalazł by się chętny. (2016/04/08 16:07)

konger11

Aaaa..... z resztą już prolem chyba rozwiązałem, bo u Pana Krzysia można kupić Peacemakr na metry, wychodzi tanio, tylko napiszcie czy warto tą żyłkę kupować? (2016/04/08 16:15)