Żyłka się zacina

/ 17 odpowiedzi

Witam, często łowie na rzekach, na przepływanke, lecz mam odwieczny problem z moją wędką. Otwieram kołowrotek, pozwalam aby nurt wyciągał żyłke, a na szczytówce rzyłka się blokuje (choć nic nie jest poplątane) i rujnuje mój wewnętrzny spokój, bo żeby spławik popłyną dalej musze go szarpnąć lekko żeby rozwinąć troche żyłki. Dodam że przelotki dokładnie wyczyściłem.

Problem chyba leży w żyłce, bo jak rozwija mi się ona z kołowrotka, wygląda jak długa, cienka sprężyna. To już jest chyba moja 4 żyłka, z każdą miałem podobne problemy, niezależnie czy dałem za nią 10 zł czy 25zł.


Mogli byście mi polecić cienką a mocną i nie zapamiętującą kształtu żyłke? Miękką, żeby nie rozwijała mi sie samoczynnye ze szpuli... Jaką firme i model byście polecali?

ShadowMaster


Według mnie mógłbyś spróbować a żyłkami STROFTA. Używam 0.14 do spinningu. Nie zapamiętuje kształtów i jest bardzo gładka. Co do wytrzymałości i sprężystości żyłki są genialne. Wytrzymałość jest rzeczywiście taka jak napisano na opakowaniu (2010/07/15 17:04)

przemo1980


Żyłka lubi się przyklejać do mokrej szczytówki,zwróć też na to uwagę...

(2010/07/15 17:10)

Bromar


Witam.
Domyślam się że opinii o żyłkach jest tyle co wędkarzy, je używam od zeszłego roku
żyłki CENEX-sinking match line- i jestem z niej bardzo zadowolony.Cena też przystępna bo około 18 PLN. Może jeśli łowisz na wodach płynących to pomyśl nad kupnem bolonki.Zakupiłem w tym roku przed sezonem bolonkę ARKUS firmy KONGER 6m waga 285g wyrzut 30g w cenie 165 PLN i jestem z nie zadowolony i na Odrze na przepływankę i powiem ci że stosuję ją też na wodach stojących zamiast bata.
Pozdrawiam (2010/07/15 17:38)

u?ytkownik35722


Może bracie masz nawijak na cholerę ? (2010/07/15 17:44)

minus


za gruba i pewnie tonąca.... Kup cienka żyłeczkę bez tzw. pamięci i koniecznie pływającą jeżeli chcesz stosować do przepływanki. Ja używam w mojej bolonce żylki pływającej matchowej 0.16 i jest gites (2010/07/15 17:46)

Bromar


Może bracie masz nawijak na cholerę ?

Kolego franz jeśli możesz to rozwiń bardziej swoją wypowiedź, gdyż wczytuję się w nią i bez obrazy ale jakoś nic nie kumam (2010/07/15 22:11)

Lokas


Też nie bardzo wiem o co chodzi w tym zdaniu :/


Na Bolonke na razie mnie nie stać, szukam pracy na wakacje od 3 tygodni i bez efektu. Ale nie o tym mowa, dzięki za porady, spróbuje z cieńszą pływającą żyłką. Teraz mam 0,22mm więc to chyba zbyt wiele. Pozdrawiam!

(2010/07/16 13:04)

gruby0113


Spróbuj na 0,18mm (2010/07/16 16:04)

Waldi Fish


Faktycznie 0,22 to za gruba żyłka i ma tendencję do zwijania się. Stosuj więc cieńszą żyłkę, charakteryzującą się "brakiem pamięci". Ja stosuję żyłkę marki Stroft i jestem z niej zadowolony. (2010/07/16 18:47)

janusz288


Hej kolego nareszcie ktoś miał ten sam problem co ja miałem .

Mam bolonkę i za "chiny" nie mogłem dopasować żyłki , problem z wyrzutem , spiralka, tonąca , pływająca , jak deszcz to przyklejała się do wędki , wisiała jak firana .

Lekarstwem na całe zło była żyłeczka Robinsona bardzo sztywna  0,25, niestety nie znam oznaczenia żyłki , parametry podobne jak do żyłek spinningowych . 

(2010/07/19 16:54)

Peterek


A może problem w nawijaniu żyłki na szpulę kołowrotka? Ja miałem z tym problem do czasu, aż mnie jeden "Stary Wiarus" nauczył, jak się pierwszy raz nawija żyłkę ze szpulki fabrycznej na kołowrotek. Rzeczywiście pomogło. Jak zrobię rysunek to wkleję. (2010/07/19 19:03)

babirus1978


Witam kolege.Kup sobie jeszcze ze sto szpulek zyłki ,nic na to nie poradzisz ze się zawija na przelotki.Radziłbym sprawdzić rolke na kołowrotku czy się kręcii nie naciąga zylki.Jak to nie pomorze to jedynie zmiana wedziska gdyz moze mieć uszkodzone przelotki i to moze być przyczyną. (2010/07/19 22:52)

sium


witam, a może to nie wina żyłki i kołowrotka tylko wędziska. Osobiście mialem taki problem przy wędziskach o zbyt dużym CW. Ciężko łowic np. sztywnym kijem z grubą szczytówką o CW od 40 gramów stosując 3 gramowy spławik - nawet najlepsze żyłki nie pomogą bo zestaw będzie za lekki i żyłka stanie na przelotkach już przy wyrzucaniu. (2010/07/22 09:22)

jullek1


Lokas dobre żyłki ma firma dragon na HM 69 ja ją używam i jestem z niej bardzo zadowolony nie jest tania ale jest dobra. (2010/07/22 14:32)

jullek1


jeśli to nie pomoże to musisz zakładac cięższe zestawy (2010/07/22 14:33)

LukaszM


Może być wina żyłki ale raczej jej grubości nie firmy.
Może też być to wina źle nawijającego kołowrotka, który skręca żyłkę.
Może też to być wina wędziska, skoro piszesz że nie jest to kij stworzony do bolonki. Ale ogólnie przyklejania się żyłki do wędki po deszczu ciężko uniknąć. (2010/07/25 02:11)