Żyłka przyponowa-jaka średnica?

/ 27 odpowiedzi / 3 zdjęć
Witam nie wiem jaką grubość żyłki przyponowej wybrać .Jaka grubość przyponu do żyłki 0.20 i 0.25 ?Dodam że nie łowię ,,hardkorowo,, głównie będe łowić wzdręgi płocie i może karpie do 1.5 kg 
Romuald55


Dlaczego żyłka główna taka gruba? (2017/04/21 19:40)

fredibb


Myślę, że do żyłki 0,20 to mółgbyś wziąć 0,16, a do 0,25 - 0,20. Ja bym tak zastosował, ale może inni koledzy zaproponują inne rozwiązania.
  (2017/04/21 19:42)

fishark


Myślę, że do żyłki 0,20 to mółgbyś wziąć 0,16, a do 0,25 - 0,20. Ja bym tak zastosował, ale może inni koledzy zaproponują inne rozwiązania.
 

Fredibb ma trochę racji, przypon wiadomo musi być cieńszy od zyłki głównej. Żyłka głowna powinna być dobierania do metody np. do spławika czy do feedera bedzie to rózna żyłka i inny o innej długości przypon. Ja gdy wędkuje feederem w silnym nurcie w zaczepach stosuje zazwyczaj żyłkę główna 0,28 i dobieram do niej przypon 0,14 czy nawet 0,10. Grubości przyponu nie dobieram do głównej zyłki tylko do warunków. Stosuję dlatego taką grubość żyłki głównej żeby nie zerwac zestawu, strzeli mi najwyżej przypon z haczykiem.  
Tu masz co nieco o przyponie - https://forum.wedkuje.pl/f/zylka-na/877574 (2017/04/21 20:09)

michaldaga


Na płocie i wzdręgi przypon 0.10 czy 0.12 wystarczy, natomiast na głowną proponuje 0.14 lub 0.16.
Oczywiscie im cieńsza żyłka tym mniej widoczna dla ostrożnych ryb.
Nie napisałeś na jakim łowisku będziesz wędkował i na jaka metodę ale wspomniałes o karpiach więc wydaje mi się, że będzie to woda stojąca.
Na łowisko z karpiami proponuje założyc mocniejsze zestawy ( np przypon 0.14 lub 0.16 a głowna 0.18 czy 0.20), bo nigdy nie wiadomo czy wezmie Ci karp 1.5kg czy 5kg.
Wydaje mi się, że podałem Ci optymalne grubości żyłki na rekreacyne wędkowanie a z czasem sam sobie wszystko dostosujesz.
Pamiętaj też, że sama żyłka nie łowi ;-) (2017/04/21 20:54)

Romuald55


Jeżeli jak piszesz,chcesz łowić płotki i wzdręgi to musisz mieć zestaw delikatny.Najskuteczniejszy będzie biały robak na haczyku 16 lub dwie pinki na haczyku 18.Przypon w obu wypadkach nie grubszy niż 0,10.Zakładając,że żyłka główna może być o dwa numery grubsza to wnioski wyciągnij sam.Wieksza różnica miedzy przyponem a żyłką główną spowoduje częste plątanie się zestawu.
Taka jest zasada.Można stosować inne rozmiary tylko proszę nie mówić,że nie ma ryb.
Na haczyk 18 na przyponie 0,10 wyciągałem 3,5 kg leszcze na wodzie stojącej a nawet na Odrze łowiąc na drgającą.Z lekkim zestawem łatwo sobie poradzisz z karpiem 1,5 kg i trochę większym. (2017/04/21 21:13)

ryukon1975


Myślę, że do żyłki 0,20 to mółgbyś wziąć 0,16, a do 0,25 - 0,20. Ja bym tak zastosował, ale może inni koledzy zaproponują inne rozwiązania.
 

Fredibb ma trochę racji, przypon wiadomo musi być cieńszy od zyłki głównej. Żyłka głowna powinna być dobierania do metody np. do spławika czy do feedera bedzie to rózna żyłka i inny o innej długości przypon. Ja gdy wędkuje feederem w silnym nurcie w zaczepach stosuje zazwyczaj żyłkę główna 0,28 i dobieram do niej przypon 0,14 czy nawet 0,10. Grubości przyponu nie dobieram do głównej zyłki tylko do warunków. Stosuję dlatego taką grubość żyłki głównej żeby nie zerwac zestawu, strzeli mi najwyżej przypon z haczykiem.  
Tu masz co nieco o przyponie - https://forum.wedkuje.pl/f/zylka-na/877574

Kiepskie rady. Przy łowieniu ciężko z gruntu na rzece, ciężarku około 100 g to przypon z proponowanej żyłki 0,14 czy 0,10 mm to większa ryba już podczas agresywnego brania zerwie. O jej ewentualnym docięciu czy zatrzymaniem przed zaczepem nawet nie wspomnę. Nie wspomnę też że czasem nie ogarniam tego co niektórzy tu piszą, czy gdzieś tam daleko rzeki są wyłożone płytkami? Równe, czyste i bezkonfliktowe? (2017/04/22 05:27)

erykom


Ja na Odrze w ubiegłym roku stosowałem żyłkę glówną 0,22 mm i przypon 0,14 lub 0,16 i holowałem leszcze 3-4 kg (2017/04/22 08:09)

pakul1206


Myślę, że do żyłki 0,20 to mółgbyś wziąć 0,16, a do 0,25 - 0,20. Ja bym tak zastosował, ale może inni koledzy zaproponują inne rozwiązania.

Patrząc na żyłki główne bym zrobił podobnie, tylko żę jeżeli chodzi o płocie i wzdręgi to łowie je duuużo cieniej, tak jak kolega Romuald55 , żyłki 0,10, 0,14 to max, ale każdy robi jak uważa , no i u mnie płoć to tylko spławik z tym że ja łowię na wodzie stojącej .

  (2017/04/22 09:21)

ogtw


Stosowanie przyponu nie jest obowiązkowe. Ja używam przyponów tylko z małymi haczykami, kupionymi razem z przyponami. (2017/04/22 10:01)

fishark


Myślę, że do żyłki 0,20 to mółgbyś wziąć 0,16, a do 0,25 - 0,20. Ja bym tak zastosował, ale może inni koledzy zaproponują inne rozwiązania.
 

Fredibb ma trochę racji, przypon wiadomo musi być cieńszy od zyłki głównej. Żyłka głowna powinna być dobierania do metody np. do spławika czy do feedera bedzie to rózna żyłka i inny o innej długości przypon. Ja gdy wędkuje feederem w silnym nurcie w zaczepach stosuje zazwyczaj żyłkę główna 0,28 i dobieram do niej przypon 0,14 czy nawet 0,10. Grubości przyponu nie dobieram do głównej zyłki tylko do warunków. Stosuję dlatego taką grubość żyłki głównej żeby nie zerwac zestawu, strzeli mi najwyżej przypon z haczykiem.  
Tu masz co nieco o przyponie - https://forum.wedkuje.pl/f/zylka-na/877574

Kiepskie rady. Przy łowieniu ciężko z gruntu na rzece, ciężarku około 100 g to przypon z proponowanej żyłki 0,14 czy 0,10 mm to większa ryba już podczas agresywnego brania zerwie. O jej ewentualnym docięciu czy zatrzymaniem przed zaczepem nawet nie wspomnę. Nie wspomnę też że czasem nie ogarniam tego co niektórzy tu piszą, czy gdzieś tam daleko rzeki są wyłożone płytkami? Równe, czyste i bezkonfliktowe?

Ruykon co za dyrdymały piszesz, łowie w rzece cięzarkami 50-70g żyłką 0,28 i przyponem najczęściej 0,14 a czasami 0,10 i uwierz mi ryby zawsze sie docinały i w życiu podczas agresywnego brania nic sie nie zerwało. Jest takie przysłowie: " w dup... byłes i go.... widziałes"  (2017/04/22 10:16)

ryukon1975


Z całą pewnością nie widziałem tego co Ty, ryb takich jak twoje nie połowiłem. Jednak z żyłką 0,10 mm to bym nad wodą czasu nie tracił. 0,14 mm też nawet nie posiadam.:) Może to dobre do spławika i płotek ale nie do gruntowego łowienia ryb (nie rybek) w rzece. (2017/04/22 10:43)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Romuald55


Rozumiem,że na zdjęciu jest przyłów podczas łowienia płotek. (2017/04/22 11:54)

JKarp


Tia...znowu zero, zero nic na przypon a potem "ale bydlę mi przypon urwało"...
JK (2017/04/22 12:06)

pakul1206


No pewnie że podczas lowienia płotek:)  na jednego biłego na haku nr.18 :))))))))
Przecież ładna płoć tak około 30cm waży jakieś 300g, stosując żyłkę 0,12 która ma pewnie trochę ponad 1kg. wytrzymałości przekraczamy granicę czterokrotnie, więc nie wiem o co chodzi z tym 00 nic? Janusz jakbyś chciał uzyskać wspólczynnik 4:1 przy połowie karpi to śmiało 0,90 musiałbyś nawijać :) (2017/04/22 13:37)

fishark


Z całą pewnością nie widziałem tego co Ty, ryb takich jak twoje nie połowiłem. Jednak z żyłką 0,10 mm to bym nad wodą czasu nie tracił. 0,14 mm też nawet nie posiadam.:) Może to dobre do spławika i płotek ale nie do gruntowego łowienia ryb (nie rybek) w rzece. (2017/04/22 10:43)
Wiosną nie stosuje grubszych przyponów niż 0,14, ale jak Rykon stosuje przypon 0,30 to i pewnie na branie czeka 2 nocki. U mnie latem zawsze w jednym feederze jest to koszyczek ok 70g + przypon o grubości 0,18 + białe, pinki czy kuku. Drugi feeder z ciężarkiem + linką stalową (bardzo miękką nie dostępną u nas) ok 1 metra z hakiem nr 4 + martwa rybka. Wstawił bym tu parę fotek z moimi rekordami pewnie Rukynowi by opadła kopara, ale nie jestem samochwałą, niech dalej myśli że jest znawcą przyponu w feederze i tym podobnym wedkarskim wynalazkom ;) Nie zamierzam też więcej drążyć tego tematu bo staje się to dziecinne.

Pewnie dla niektórych jest lada wyczyn wyciągnąć leszczyka 4,5 kg na taki przyponik z pajęczynki- http://allegro.pl/zylka-przyponowa-xt69-hi-tech-dragon-0-14mm-hit-i5643369085.html
wolą stosować grubaśne przypony na większego zwierza i wielkie haki które z pewnością łatwiej jest im wywiązać. (2017/04/22 17:55)

erykom


Apropo tej żyłki przyponowej którą podał Fishark to polecam,bardzo dobra i w dobrej cenie ! (2017/04/22 20:01)

ryukon1975


Nie robię przyponów z żyłek.
Mogę czekać i trzy noce ważne że po braniu ryba jest na brzegu.
Nowe metody np. wędkarstwo karpiowe to z czego się tam robi przypony to nawet nie plecionki to już sznurki i nie przeszkadzają rybom.
Method feeder- to samo, można grubo na sztywno łowi wszystko.
Myślenie pokonało tu wszelkie cienkości.
Pisząc że w nocy jakiekolwiek znaczenie ma fakt czy przypon jest z żyłki 0,18 mm czy plecionki 0,10 - 012 mm (która ma znacznie większą wytrzymałość jak i wizualnie średnicę) zakopujesz się w dołku który sam sobie wykopałeś.
Kierunek że im cieńsze żyłki to lepiej sprawdza się może w łowieniu uklei czy spinningu z przynętami do 3 g. Też kończę ten temat bo pomimo że całkiem ciekawy to nie jest wymiana zdań z której coś wynika tylko wymiana kopniaków.:)))
  (2017/04/22 20:09)

Jakub Woś


Znów widzę bajkopisarze zaczęli się udzielać. Leszcz 3,5 kg z Odry na żyłkę 0,10. Leszcz zbyt waleczny nie jest ale jakby stanął bokiem do nurtu to nawet nie musiałby się ruszać żeby zestaw zerwać. Widze wszyscy łowią leszcze po kilka kilo a jakoś zdjęcia to nikt nie wrzuci :)
Rozumiem że ktoś idzie na jeziorko łowić z toni wzdręgi to wtedy marna szansa przyłowu i wtedy można zakładać i 0,10. Ale iść na rzekę z takim włosem to dla mnie nieporozumienie. Dwa lat temu na jedną pinkę na spławik tuż pod nogami wziął mi sumik, gdyby nie to że łowiłem 10cm pod powierzchnią to nawet nie wiedziałbym co to było. Na rzece po pierwsze nigdy nie wiadomo co weźmie a po drugie ryby nie są takie uważne i wybredne. Wolę czekać na branie noc i złowić taką brzanę jak Krzysiek niż trzepać płotki jak palec i wiązać coraz to nowy przypon w razie przyłowu. (2017/04/22 20:41)

mazu89


Z tamtej niedzieli przypon z plecionki 0.18 power pro bo innej nie miałem przy sobie. Leszczom nie przeszkadzała bo ok 10 złowiłem ,zestawy na grubo pod karpia. (2017/04/22 23:37)

erykom


Jakubie proszę... Niestety fotograf się nie spisał (2017/04/23 09:25)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

pakul1206


W takim tempie to w połowie tygodnia staniemy na tuńczykach a pytanie brzmiało : żyłka przyponowa na płoć, wzdręgę, jako przyłów możliwy mały karpik. (2017/04/23 11:00)

Jakub Woś


Ładne łopaty Panowie. Gratulacje. Czy nie lepiej wygląda wątek z rybami? (2017/04/23 12:23)

u?ytkownik26223


Witam nie wiem jaką grubość żyłki przyponowej wybrać .Jaka grubość przyponu do żyłki 0.20 i 0.25 ?Dodam że nie łowię ,,hardkorowo,, głównie będe łowić wzdręgi płocie i może karpie do 1.5 kg 

Do żyłki 0,20 mm Przypon z 0,16-0,18 max.
Do 0,25mm przypon 0,22mm.
Kupując żyłkę dobrej ,sprawdzonej firmy  zrzeszonej  w EFFTA możesz być   spokojny o to że nie kupisz  bubla.
Dobrze by było gdybyś i żyłkę główna i żyłkę przyponową kupił  tej samej firmy.
Dlatego że wielu  dystrybutorów pisze na opakowaniach po prostu bzdury a często żyłki mają większe średnice.
Może się  zdarzyć tak że np kupisz żyłkę główną 0,20 mm która "trzyma" parametry  a przypon przegróbiony -kupujesz 0,18 mm a dostajesz 0,21mm
  (2017/04/23 12:23)