Żyłka na szczupaka - nie za gruba?

/ 32 odpowiedzi
bartek15


Dziękuje za porady...Tuciek ty łowisz na żyłke 0,18 i jak ja mam zaczep teraz aktualnie mam 0,20 żyłke i jak mam zaczep to naprawde żadko kidy pod wodą jak jest jakiś korzeń to ciężko rippera wydostać...A i jeszcze Pytanko, ponoć biała żyłka odstrasza ryby chyba lepsza taka dwu kolorowa ??...Pozdrawiam :DD..............

(2010/06/23 13:05)

pawelz


Pokaż mi jedno zdjęcie Twojego 60cm esoxa. Kolego ja mam już więcej niż 13 lat. Wobki 4 czy 6 cm nie służą do połowu szczupaków czy Ci się to podoba czy nie. To są przynęty na drobniejsza rybkę typu okoń czy kleń.

Ja tez mam wiecej jak 13 lat - powiem wiecej na spinning lowilem wiecej jak 13 lat i podstawowa przyneta na wodach gdzie lowilem to meppsy od 0 - 2 a woblery od 2,5 cm - 5 cm (te drugie rzadziej). Szczupak w granicach 50 cm na zylce 0.14 stroft nie fikal prawie wcale. Kumpel na zylce 0.20 wyjal 80 cm szczupaka na blystke aglia 1. Przy wyczepianiu zlamala sie kotwiczka.
W ostatnich latach spinningu lowilem glownie na paprochy (to juz byly tez poczatki muchy). Bez problemu mozna bylo wyjac 50 - 60 cm szczupaka na taki zestaw:
kij balzer 3m silver pro (czy jakos tak, nie pamietam) - 2 - 15g
zylka 0.14 stroft
przynety to paproszki na haczykach #10. Oczywiscie czesc szczupakow ucinala zylke (polowalismy glownie na okonie) ale ten co obcinal nie mial zadnych szans.
PS. Nigdy do spinningu nie zalozylem zylki grubszej niz 0.25
Na poczatku mojego spinningowania kupowalem wlasnie 0.25 potem schodzilem coraz nizej az skonczylem na 0.14. Jesli jechalem na Wisle czy inne wieksze lowisko zakladalem kolowrotek z 0.22 (2010/06/23 14:42)

Robcyk


Kup dobra miekką 0,25 i bedziesz zadowolony. Albo jakąś plecionkę- musisz macać bo są pogrubiane. Stren, Power Pro, SpiderWire. Ja na plećkę nie lubię łowić. Żyłki Awa Shima , Fujitsu , Sufix są ok według mnie. O,40 to drut ciężko byłoby ci rzucić przynętą. Max 0,28 ale miękka. (2010/06/23 17:56)

u?ytkownik35088


Nigdy nie powiedziałem, że na małego wobka nie idzie złowić szczupaka. Łowi się  je nawet na kukurydzę. Jednak nie wmówicie mi że na szczupaka racjonalnym  będzie wypad z pudełkiem kukurydzy. Szczupak owszem zassie i wobka 4 cm ale zawsze najpierw zwróci uwagę na większy okaz. No prawie zawsze bo natura potrafi zaskakiwać. Dlatego wciąż z uporem maniaka twierdzę że wobki po 4 cm są produkowane z przeznaczeniem na klenie, jazie, okonie a nie szczupaki. A żyłki to zakres od 0,22 do 0,30mm. (2010/06/23 18:29)

pawelz


Zgodze sie z Toba w... powiedzmy 70%. Oczywiscie ze paproch czy blaszka 0 nie sa idealnymi przynetami na szczupaka. Ale sa sytuacje w ktorych swiadome zalozenie takiej przynety wlasnie na szczupaka ma sens. Czasami nawet pokaznych rozmiarow szczuply zeruje na rybim drobiazgu zupelnie ignorujac wieksze ryby. Czytalem o tym w wielu publikacja, a sam spotkalem sie z takim zjawiskiem kilka razy. Nie jest to oczywiscie norma, ale zdarza sie. No i czasami charakter lowiska nie pozwala na zalozenie wiekszej przynety. Np. tam gdzie ja lowilem rzeka ma szerokosc ok 40 m i glebokosc okolo 1m srednio (obecnie prawie po calej rzece brodze lowiac jazie na muche). Zalozenie tam wiekszej gumy czy blachy to nieporozumienie. A dowiazanie blystki o rozmiatrach np. cometa 1 czy wobka 2.5 cm do zylki 0.20 mija sie z celem. nawet jesienia nastawiajac sie specjalnie na szczupaka nie zakladalem blachy wiekszej jak 2 a i to sporadycznie. Krolowaly comet i aglia 1 a pod koniec mojej kariery woblerki 2.5 cm
Ale to sa moje spostrzezenia sprzed kilku ladnych lat. Od bodajze 6-7 lat nie mialem innej wedki w reku jak muchowka. (2010/06/24 09:42)

u?ytkownik31907


wszystko zalezy od pory roku. tak mi sie wydaje oraz od rodzaju zbirnika do jakiego pokarmu sie drapieznik przyzwyczaji. zdazaja sie brania szczupłego na ogonki paprochow kiedy poluje na płocie czy ukleje. i pare tych pistoletów wyciągnąłem reszta obcina (2010/06/24 09:51)

Lewy9


kup sobie przeźroczystą , a tak apropo to w rzemieniu na 3 nie ma zaczepów. czasami się trafi ale to raz na 3 miesiace , a jestem tam prawie codziennie. Tylko kup sobie główki jigowe i uzbroj sobie je w gumy. (2010/06/27 22:09)