Żyłka i plecionka skręca sie na kołowrotku co robi

/ 9 odpowiedzi
Witam ! Mam taki problem ... Gdy załoze nowa zylke to niezaleznie od grubosci bardzo sie skreca na kolowrotku. Mam 0.30 i 0.40 i jest to samo jednak jest jeden wyjatek 0.22 sie tak mocno nie skreca. czy tam samo jest z plecionką ? Jesli nie to ile taka plecionka kosztuje ? taka nie droga :) Pozdrawiam
Mackson


Jakie ryby chcesz na to łowić?  (2011/05/19 23:25)

memo1111


Przed założeniem żyłki na kołowrotek zamocz ją w wodzie. A co do plecionek to nie wiem czy się zwijają bo na nie nie łowię. powtórzę pytanie kolegi jakie ryby chcesz łowić. jeśli zamierzasz łowić na spław9k to nie opłaca się kupować plecionki, chyba że na spining. A koszt takiej plecionki to w granicach 20-30 zł.




------------------------
Pozdrawiam
memo1111  (2011/05/23 20:04)

u?ytkownik64718


Myślę że nie jest to problem żyłki tylko kołowrotka. (2011/05/23 20:16)

celkowski


Powiem ci jedną świętą zasadę w "spinie" kolego której się trzymam,mogę troszkę przyoszczędzić  na kiju,ale plecionkę i żyłkę kupuje najlepszą,żeby nie było takich histori że coś się plącze,plecionka się rozdwaja,traci kolor,żyłka po jednym ,dwuch wypadach się odkształca.

Jeszcze jedno ci kolego podpowiem,nie wiem co ty chcesz na spina łowić żyłką o rozmiarze 0,40,chyba suma ;) Ja na szczupłego maksymalna żyłkę daje 0,25 , a plecionkę 0,6 - 0,10

a ostatnia sprawa,czy ty kolego aby na pewno
dobrze nawijasz żyłkę/plecionkę na kołowrotek ? ;)


Powiem ci ze swojego doświadczenia kolego co się sprawdza przy nawijaniu plecionki.
Spróbuj nawijać plecionkę na mokro i dokręć hamulec w kołowrotku do oporu,na sztywno i nawijaj ją trzymając kij górę(w lini prostej)

A co żyłki,sprawa ma się odwrotnie,żyłka nie może być nawijana na sztywno(hamulec do oporu)
Gdyż żyłka z racji tego że jest rozciągliwa,po nawinięciu będzie sama ci się wysnówać i robić tak zwane "sprężynki" ;)

Ważną też sprawą za równo jak i w plecionce i żyłce,jest ilość nawoju na szpuli.Krutko mówiąc nie może być jej zbyt dużo,nie może być zrównana z krawędzią szpuli,ponieważ może ci się plątać w trakcie wyrzutu i co gorsze dostać pod szpule i wszystko splątać,albo w trakcie otwierania kabłąka wysuwać samo ze szpuli..

A jeśli będziesz miał z kolej za mało na szpuli to może również plątać zestaw,no i skaraca ci bardzo odległość wyrzutu,ponieważ szpula będzie stawiać opór żyłce i plecionce.

Zawsze nawijam tak żeby było mniej więcej 3/4 żyłki/plecionki na szpuli i się nie plącze ;)

p.s jeszcze jedna mała rada co do żyłki,jeśli masz świeżo założona żyłkę.Warto nad wodą założyć największą blachę,obrotówką porzucać nią,dzieki takiemu prostemu zabiegowi żyłka lepiej się naciąga na szpule i układa.Ale bez przesady nie ściągaj na chama ;)

Pozdrawiam i udanych łowów ;) (2011/05/23 20:37)

bursztyn


Mam podobne pytanie jak koledzy...jak chcesz łowić i jaką rybę?
Ja osobiście na spławik i grunt używam żyłki (jej rozciągliwość, łatwość wyrzutu i cena mnie o tym przekonała), natomiast przy aktywnym wędkowaniu jakim jest spinning używam zdecydowanie plecionki, lepiej przenosi "informacje" z wody, łatwiej się zacina i zdecydowanie mniej przynęt tracę dzięki niej. Jednak wybór zawsze należy do Ciebie. No i oczywiście zastanów się nad grubością "linki", w tym temacie całkowicie zgadzam się z celkowskim. (2011/05/23 21:20)

wodniczeek


czesc
chce kupic jakas dobra i tania zarazem plecionke. chce jej uzywac jednoczesnie do polowu szczupaka, sandacza (sporadycznie - brak miejscowek) i klenia w porze letniej powierzchniowej - metoda spiningowa.
myslalem nad plecionka gr 0.10 - 0.12 o wytrzymalosci 5-7 kg.
Co o tym myslicie i co poradzicie? (2011/05/24 13:45)

celkowski


Niestety kolego, nie ma taniej i dobrej plecionki,może byc tylko droga i dobra ;)

Z firm które mogę ci polecić i które używałem i używam to Power PRO kolor zielony rozmiar 0,10 na szczupaka. A na sandała używam Mamoi Jig line 0,6 kolor czerwony.

Power PRO nie jest jeszcze tak droga,bo kosztuje maksymalnie do 100zł ,ale Mamoi Jig line to juz wydatek powyżej 200zł! ,ale naprawdę jest warta swej ceny i nie zawiedziesz się jak umiesz łowić sandacze potocznie mówiąc na "puk -puk",czyli opukiwanie dana,albo na leniucha szorowanie po dnie ;) (2011/05/25 00:41)

strzygon


jeżeli jesteś początkujący to polecam plecionkę nie będziesz miał niespodzianek w stylu zerwania ryby....a jak opanujesz ustawianie hamulca to żyłka im cieńsza tym dalsze żuty ale za cienka to zerwanie przy większej rybie ...na szczupaka polecam żyłkę 0.22 do max 0.25lepiej brać droższą nie skręca się tak (2011/05/25 06:32)

wodniczeek


nie jestem poczatkujacy... heh ale dzieki za rady. poprostu malo doczynienia mialem z plecionkami, a chce je uzyc do feedera (2011/06/07 13:51)