Zaloguj się do konta

Żyłka, hak - pomoc dla laika :)

utworzono: 2014/04/17 16:09
luki95wrc

Witam koledzy. Wędkarstwem raczej bawię się amatorsko, i do tej pory żyłki i haki kupował na czuja nie mając pojęcia o tym   Chciałbym się poradzić co do tej kwestii. 

1.Jaką wytrzymałość i grubość żyłki będę potrzebować do połowu raczej mniejszych ryb do max myślę 1.5kg na grunt (leszcze krąpie płocie, liny) Łowię na jeziorze gdzie jest dużo zaczepów na dnie. 

I jaki rozmiar haka do tych ryb będzie potrzebny. 

2.Jaką wytrzymałość i grubość żyłki będę potrzebował na spławik. Do tych samych ryb co wyżej. 

3.Jaką wytrzymałość i grubość żyłki typowo pod okonie czasem jakiś mały szczupak. Też jezioro z zaczepami. 

Proszę mnie nie zbywać i nie wyzywać że to są podstawy podstaw i tego się nie wyjaśnia, te informacje dla was pewnie są błache a mi się przydadzą do końca życia  [2014-04-17 16:09]

sebaworoch

Na grunt powinno wystarczyć 18-22, ja używam 20.

Rozmiar haczyka dostosuj do przynęty nie do ryby.

Na spławik 16-18 będzie dobrze.

Ważne żeby były bez pamięci i szybko tonące.

O drapieżnikach się nie wypowiem bo nie łowie.

[2014-04-17 16:35]

123hudy

No co do drapierznika to jesli to szczupak to zylka 20 jest wzupelnosci wystarczajaca, t0rzeba jednak pamietac ze rozne zylki maja rozna wytrzymalosc I trzeba nato zwracac glownie uwage, bo zylka zylce nierowna ja do spiningu okoni uzywam zylki 0,12 ktora ma wytrzymalosc 2.5 kg ale o takiej wlasnie wytrzymalosci mozna kupic rowniez zylke o srednicy 0,20  , dlatego wlasnie trzeba zwracac uwage na wytrzymalosc zylki, nie tylko na jej sredniceno I pamietaj ze jesli chcesz lowic szczupaki to musisz uzywac rowniez stalki na przypon, w przeciwnym razie szczupak poprosty przegryzie zylke

[2014-04-17 17:10]

abra1990

witam,

Na grunt hmmm...lowisz na koszyk, sprezyne, czy tylko na ciezarek ??? ogolnie 0,18 mikado sensei powinno ci wystarczyc, tniejsze zylko moga ci strzelic prz wyrzucie np. koszyka, i poleci on jak z katapulty :) na grunt 0,18-0,22 mm jak na dnie spoczywa sporo zaczepow

Na splawik- jesli lowisz batem 0,12 mm -0,14 mm , jesli odleglosciowka 0,14-0,16 mm, spokojnie ci to wystarczy, zyleczki tanie i wmiare konger stelion, mikado sensei, maver lenza madre win.

Na okonia... boczny trok 0,12-0,14 mm, na blaszke/twistery/obrotowki/gumy 0,16 mm, wobler 0,14-0,16 mm,

obowiazkowo pamietaj o przyponie na splawik 0,10 mm-0,12 mm, na grunt 0,10-0,12-014 mm
o przyponach na spin sie nie wypowiadam, temat "rzeka"

pozdrawiam :)
[2014-04-17 20:42]

luzy

No co do drapierznika to jesli to szczupak to zylka 20 jest wzupelnosci wystarczajaca, t0rzeba jednak pamietac ze rozne zylki maja rozna wytrzymalosc I trzeba nato zwracac glownie uwage, bo zylka zylce nierowna ja do spiningu okoni uzywam zylki 0,12 ktora ma wytrzymalosc 2.5 kg ale o takiej wlasnie wytrzymalosci mozna kupic rowniez zylke o srednicy 0,20  , dlatego wlasnie trzeba zwracac uwage na wytrzymalosc zylki, nie tylko na jej sredniceno I pamietaj ze jesli chcesz lowic szczupaki to musisz uzywac rowniez stalki na przypon, w przeciwnym razie szczupak poprosty przegryzie zylke

Człowieku naucz się pisać po polsku. Na szczupaka to minimum 0,30mm

[2014-04-17 23:00]

mis2900

1. To zależy jakie zaczepy. Jeśli twarde to nawet 0.25 , jeśli nie to 0.20 wystarczy. Oczywiscie przypon cieńszy o 0.02 lub 0.04 żeby nie tracić całych zestawów. Hak jak już było pisane wyżej dopasowany do rozmiaru przynęty .  Ja osobiście stosuję od 4 (rosówka) do 12 ( białe robaki ).2. Tutaj troszkę cieniej niż na grunt -> 0.22 jeśli twarde zaczepy, 0.18 jeśli nie , przypony tak samo j/w3. 0.20 , ale dobrej jakości  , potrzebna będzie moc na węźle który będzie często osłabiany zaczepami. 
Tutaj jeśli sobie mogę pozwolić coś polecić do spina to żyłki z serii dragon maxima i HM69. Natomiast do spławika i gruntu żyłeczki mikado sensei cena 10 zł za sztukę a jakość wysoka.Jeśli chodzi o wytrzymałość -> jeden producent poda zawyżoną , inny zaniżoną , a prawda lezy zawsze gdzieś pośrodku. Na przykładzie żyłki 0.20 - Stroft podaje że ma 3 kg , a Dragon że 5kg. Moim zdaniem cztery :)  [2014-04-17 23:32]