Żyłka, hak - pomoc dla laika :)

/ 5 odpowiedzi
Witam koledzy. Wędkarstwem raczej bawię się amatorsko, i do tej pory żyłki i haki kupował na czuja nie mając pojęcia o tym :) Chciałbym się poradzić co do tej kwestii. 

1.Jaką wytrzymałość i grubość żyłki będę potrzebować do połowu raczej mniejszych ryb do max myślę 1.5kg na grunt (leszcze krąpie płocie, liny) Łowię na jeziorze gdzie jest dużo zaczepów na dnie. 

I jaki rozmiar haka do tych ryb będzie potrzebny. 

2.Jaką wytrzymałość i grubość żyłki będę potrzebował na spławik. Do tych samych ryb co wyżej. 

3.Jaką wytrzymałość i grubość żyłki typowo pod okonie czasem jakiś mały szczupak. Też jezioro z zaczepami. 

Proszę mnie nie zbywać i nie wyzywać że to są podstawy podstaw i tego się nie wyjaśnia, te informacje dla was pewnie są błache a mi się przydadzą do końca życia :)
sebaworoch

Na grunt powinno wystarczyć 18-22, ja używam 20.

Rozmiar haczyka dostosuj do przynęty nie do ryby.

Na spławik 16-18 będzie dobrze.

Ważne żeby były bez pamięci i szybko tonące.

O drapieżnikach się nie wypowiem bo nie łowie.

(2014/04/17 16:35)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

123hudy

No co do drapierznika to jesli to szczupak to zylka 20 jest wzupelnosci wystarczajaca, t0rzeba jednak pamietac ze rozne zylki maja rozna wytrzymalosc I trzeba nato zwracac glownie uwage, bo zylka zylce nierowna ja do spiningu okoni uzywam zylki 0,12 ktora ma wytrzymalosc 2.5 kg ale o takiej wlasnie wytrzymalosci mozna kupic rowniez zylke o srednicy 0,20  , dlatego wlasnie trzeba zwracac uwage na wytrzymalosc zylki, nie tylko na jej sredniceno I pamietaj ze jesli chcesz lowic szczupaki to musisz uzywac rowniez stalki na przypon, w przeciwnym razie szczupak poprosty przegryzie zylke (2014/04/17 17:10)

abra1990

witam,

Na grunt hmmm...lowisz na koszyk, sprezyne, czy tylko na ciezarek ??? ogolnie 0,18 mikado sensei powinno ci wystarczyc, tniejsze zylko moga ci strzelic prz wyrzucie np. koszyka, i poleci on jak z katapulty :) na grunt 0,18-0,22 mm jak na dnie spoczywa sporo zaczepow

Na splawik- jesli lowisz batem 0,12 mm -0,14 mm , jesli odleglosciowka 0,14-0,16 mm, spokojnie ci to wystarczy, zyleczki tanie i wmiare konger stelion, mikado sensei, maver lenza madre win.

Na okonia... boczny trok 0,12-0,14 mm, na blaszke/twistery/obrotowki/gumy 0,16 mm, wobler 0,14-0,16 mm,

obowiazkowo pamietaj o przyponie na splawik 0,10 mm-0,12 mm, na grunt 0,10-0,12-014 mm
o przyponach na spin sie nie wypowiadam, temat "rzeka"

pozdrawiam :) (2014/04/17 20:42)

luzy

No co do drapierznika to jesli to szczupak to zylka 20 jest wzupelnosci wystarczajaca, t0rzeba jednak pamietac ze rozne zylki maja rozna wytrzymalosc I trzeba nato zwracac glownie uwage, bo zylka zylce nierowna ja do spiningu okoni uzywam zylki 0,12 ktora ma wytrzymalosc 2.5 kg ale o takiej wlasnie wytrzymalosci mozna kupic rowniez zylke o srednicy 0,20  , dlatego wlasnie trzeba zwracac uwage na wytrzymalosc zylki, nie tylko na jej sredniceno I pamietaj ze jesli chcesz lowic szczupaki to musisz uzywac rowniez stalki na przypon, w przeciwnym razie szczupak poprosty przegryzie zylke

Człowieku naucz się pisać po polsku. Na szczupaka to minimum 0,30mm

(2014/04/17 23:00)

mis2900

1. To zależy jakie zaczepy. Jeśli twarde to nawet 0.25 , jeśli nie to 0.20 wystarczy. Oczywiscie przypon cieńszy o 0.02 lub 0.04 żeby nie tracić całych zestawów. Hak jak już było pisane wyżej dopasowany do rozmiaru przynęty .  Ja osobiście stosuję od 4 (rosówka) do 12 ( białe robaki ).2. Tutaj troszkę cieniej niż na grunt -> 0.22 jeśli twarde zaczepy, 0.18 jeśli nie , przypony tak samo j/w3. 0.20 , ale dobrej jakości  , potrzebna będzie moc na węźle który będzie często osłabiany zaczepami. 
Tutaj jeśli sobie mogę pozwolić coś polecić do spina to żyłki z serii dragon maxima i HM69. Natomiast do spławika i gruntu żyłeczki mikado sensei cena 10 zł za sztukę a jakość wysoka.Jeśli chodzi o wytrzymałość -> jeden producent poda zawyżoną , inny zaniżoną , a prawda lezy zawsze gdzieś pośrodku. Na przykładzie żyłki 0.20 - Stroft podaje że ma 3 kg , a Dragon że 5kg. Moim zdaniem cztery :)  (2014/04/17 23:32)