Żyłka do żywcówki

/ 6 odpowiedzi
witam,szukam żyłki do metody żywcowej,(szczupak)większość tematów dotyczących żyłek odnośi się do określonych metod wędkarskich,mało jest informacji o żyłkach do żywcówki (oczywiście dedykowanych do metody żywcowej niema ,bo to byłoby przegiecie ze strony producentów),oczywiście można kupić pierwszą lepszą 0,30 i po sprawie.Czytając tematy z forum wnioskuje ,że dobrym pomysłem byłby zakup żyłki do feedera lub karpiowej,używam dużych kołowrotków potrzebuje  600 do 1000m żyłki ,która się nie  skręca i nie jest sztywna jak drut (0,28 -0,30).Budżet jakim dysponuje to 130 zł ,proszę o wasze opinie,i podpowiedzi na temat żyłek jakich używacie i polecacie pozdrawiam.( oczywiście żywcówka od maja żeby nie było)
Artur z Ketrzyna

zależy jaka metodę żywcową ci chodzi. Z gruntu czy spławik.
Spławik jak nie ma zaczepów to proponuje tonącą żyłkę. Jak są pływającą.
Na gruntową żywcówkę to tylko tonąca.
Używasz zwykłej żyłki, nie musisz jakiś wyszukanych....

"używam dużych kołowrotków potrzebuje  600 do 1000m żyłki"

Wcale tyle nie musisz kupować, możesz mieć podkład, i tylko 100-150 m. świeżej żyłki.
Dlaczego?
 Bo im większy masz wysnuty  kawałek żyłki, tym większa jest jej amortyzacja. Tak więc trudniej zerwać. No i nie spotkałem się z tym by szczupak komuś tyle żyłki wysnuł, no chyba że mówisz o sumach. (2014/03/17 19:41)

arto

Łowie na spławik ,myśle ,że jak na żywcówke łowie daleko od brzegu ,taka metoda sprawdza się u mnie na łowiskach ,w przeciwieństwie do wędkarzy którzy zażucają 2m od brzegu .Tak dla psychicznego komfortu chciałem nawinąc po te 200m. Kolego trafiłeś , czy jest sens szukać żyłki  extra mega hiper czy zakupić coś popularnego sprawdzonego tylko co ?  (2014/03/17 20:45)

arto

dzięki,mam jakąś fobie na punkcie żyłek, wnerwia mnie jak są sztywne skręcają się,takowe zaraz zmieniam na następne innej firmy,pisze tu o spinningu bo po wielu przetestowanych żyłkach trafiłem na takie które spełniają moje oczekiwania.Dlatego szukam info. jakich użyć żyłek do żywcówki,jestem gotów wydać parę złoty więcej. (2014/03/17 21:13)

ryukon1975

Metoda żywcowa nie jest aż tak bardzo wymagająca jak spinning w kwestii żyłki więc śmiało wystarcza żyłka Camou do której wkleiłem link. Jeśli tylko mogę coś zasugerować to kup 0,28 mm bo ja akurat znalazłem na szybko link do 0,30 mm. Łowiłem tą żyłką tylko 0,22 mm również na feeder i nie miałem do niej zastrzeżeń. (2014/03/17 21:20)

osa12

Najlepsza na łowienie na spławik i żywca jest gruba, pływająca plecionka.
Pływająca, bo widać jak układa się na wodzie (ważne przy zacięciu i przy tzw. "metodzie na chodzonego").
Gruba w myśl zasady "gdzie patyki tam wyniki" - łapie się często tam gdzie wiele zaczepów.
Polecam, ale musi być pływająca zwłaszcza na tzw. chodzonego (żywiec dowolnie przemieszcza się po łowisku). (2014/03/18 08:02)