Żyłka do odległościówki

/ 14 odpowiedzi
Czytałem, że optymalna żyłka do odległościówki to 0,14/16. Niektórzy pisali, że  0,18 jest już zbyt gruba i nie pozwala na wykonywanie dalszych rzutów. Ja mam zamiar kupić odległościówkę, ale mój problem tkwi w żyłce. Chciałbym u siebie na jeziorze założyć żyłkę 0,18, a gdy będę jechał na karpie 0,20. Czy naprawdę żyłka 0,18 stanowi duży problem przy rzutach a tym bardziej 0,20? Napiszcie mi coś o tym.
peanut

od  dawna  używam  0,22 i  wydaje  mi  sie  ze  jest  to  optymalny  wybór; a  co  do  odległych  rzutów spławik pożadny  spławiczek  ż  lotkami o,4 gr i  jest  git (2014/01/04 14:35)

Wiktoro

Ktoś napisze coś więcej? (2014/01/04 17:39)

Jędrula

Jeżeli zaczynasz dopiero przygodę z odległoścówką to proponuję żyłkę 0,18 .  (2014/01/04 17:51)

Wiktoro

Jeżeli zaczynasz dopiero przygodę z odległoścówką to proponuję żyłkę 0,18 . 

Najpierw muszę ją kupić :), zapytałem się z tą zyłką bo czytałem że jak grubsza żyłka to gorzej się wyrzuca na swoje jezioro mam zamiar 0,18 założyć a gdy pojadę na karpie 0,20. Możesz mi pomóc w doborze wędki odległościowej? (2014/01/04 18:04)

pawel-lelonek

Witam.
W tym sezonie na odległościówce używałem żyłkiTrabucco S-Force Match Sinking 0.20. Moim zdaniem żyłka 0.20 nie ogranicza rzutów, a jest wystarczająco mocna nawet na karpie 5kg.  (2014/01/04 19:15)

pawel-lelonek

Jeżeli mają być to karpie powyżej 3kg proponował bym Ci wędkę typu float do 40-60g wyrzutu, na takie karpie do 50 cm spokojne wystarczy lekka odległościówka. W tym sezonie stosowałem JAXON EXTERA MATCH 3,90m 5-20g i spokojne wyciągałem na nią karpie do 60 cm. Pomógł bym Ci w wyborze ,ale to wszystko zależy ile chcesz na tą wędkę przeznaczyć pieniedzy. (2014/01/04 19:28)

Wiktoro

To kwestia + - 150 zł zawsze na 1 wędkę więcej nie wydaje. Chciałbym chociaż zobaczyć o co chodzi w odległościówce. Karpie no coż ciężko mi powiedzieć jakie będą te planowane to do 3 kg a na jeziorze może uderzyć taki 5 kg kg, ale to już kwestia nastawienia się na karpia. Chce by był lekki kij na głębokość nie przekraczającą 2,5m czyli 3,90 starczy ( dłuższych nie lubie). Ryby to głównie leszcz, płoć, karp. Pewnie będę musiał się wybrać do jakiegoś wędkarskiego i sam kij sprawdzić. (2014/01/04 19:41)

astral

Cześć,jeśli chcesz możesz zerknąć na wędki Kongera,mają całkiem przyzwoity sprzęt.Ja osobiście używam m.in Vega Travel 3,90m i łowię na starorzeczach najczęściej liny,karpie,karasie i płocie. (2014/01/04 20:17)

astral

A jeśli chodzi o żyłkę to zależy, jeśli masz "czysty" akwen to 0,18 powinnna być ok,ale jeśli masz grążele i sporo różnego rodzaju zaczepów tak jak u mnie to 0,22 to tak spokojnie można użyć. (2014/01/04 20:35)

anglerFishingPl

Sama żyłka to przecież obszerny temat. Dobierasz jej grubość do poławianych ryb oraz ciężaru spławika jakim łowisz. Uniwersalnymi grubościami są 0,16 i 0,18 ponieważ poza tym, że łatwo oddaje się nimi rzuty, to w dodatku dobrze toną. Przy dobrze wyregulowanym hamulcu karpie 5-6kg spokojnie wyholujesz na żyłkach o tej grubości. Dochodzi do tego przecież amortyzacja kija oraz samej żyłki na większej długości. Co z tego, że będziesz miał żyłkę 0,22 jak kij delikatny i używając zbyt wielkiej siły momentalnie go zniszczysz. Do tego dochodzi ciężar spławika i odległość na której łowisz. Im dalej, tym większa masa własna spławika (czyli spławiki z obciążeniem) im głębiej tym więcej obciążenia na żyłce. Czyli jeżeli masz jezioro jak np. Świesz, to łowisz spławikiem powiedzmy 6 + 1 czyli do odpowiednio dalekich rzutów spławik o obciążeniu własnym 6g ale ponieważ jest płytko wystarczy 1g na żyłce. Ale na jeziorze głuszyńskim np. nie wahałbym się łowić na spławik 10 + 7. W pierwszym przypadku żyłka 0,16 w drugim 0,18. I tu ciekawostka, wielu najlepszych na świecie zawodników nie używa żyłki matchowej (czyli przeznaczonej do odległościówki) lecz feederowej! (jest ona mniej rozciągliwa przez co zacięcia z dużych odległości są szybsze i pewniejsze) Po odtłuszczeniu, żyłka ta tonie tak samo dobrze (2014/01/09 17:14)

salmo 01

Osobiście używam wędki Mikado Purple Rain 3,90m bardzo lekka i nie droga około 150zł i żyłki 0,16.Mam jeden problem jeśli chodzi o stopery gdy założę gumowy nawet najmniejszy to haczy mi o górne przelotki które są bardzo małe a nitkowe notorycznie się rozwiązują macie na to jakąś radę. (2014/01/10 17:33)

Jędrula

Osobiście używam wędki Mikado Purple Rain 3,90m bardzo lekka i nie droga około 150zł i żyłki 0,16.Mam jeden problem jeśli chodzi o stopery gdy założę gumowy nawet najmniejszy to haczy mi o górne przelotki które są bardzo małe a nitkowe notorycznie się rozwiązują macie na to jakąś radę.

Gumowe to pomyłka , wiadomo , że będą utrudniać rzucanie . Ja od lat stosuję stopery nitkowe z koralikiem . To prawda , że czasem popuszczają , dlatego po każdej stronie stopera trzeba zostawić centymetrowe wąsy aby  dociągnąć węzeł gdy się poluźni .

(2014/01/10 20:47)