Zaloguj się do konta

Żyłka czy plecionka???

utworzono: 2010/10/20 16:17

Chciałbym zapytać o poradę co jest lepsze żyłka, czy plecionka. Otóż łowię na jeziorze, głębokim, ze średnią ilością zaczepów, planuje polować na szczupaki, przynęty do 20g. A więc co będzie lepsze? [2010-10-20 16:17]

A jaki masz sprzęt (kij i kręcioł) ??
[2010-10-20 16:29]

kamillo8110

Na moje pleciona;) [2010-10-20 17:17]

Poruszyłeś temat na który nie można od razu odpowiedzieć i zdania wędkarzy są podzielone . Po pierwsze napisz jaki masz kijek kołowrotek. Najlepiej będzie na jednej szpuli dobra plecionka na drugiej żyłka.
[2010-10-20 17:21]

kaban

Choć jestem zwolennikiem żyłek to w tym wypadku skłaniałbym się do zaproponowania plecionki.Moim zdaniem przedział w średnicy od 0,12 do 0,16 wystarczy  całkowicie.O ile na swoich łowiskach wolę żyłki to na zbiorniki zawsze zabieram szpulę z plecionką i to jest mój zestaw w razie W.
[2010-10-20 17:34]

      I znowu temat jest wałkowany od nowa.Wystarczy poszukać na forum bo temat plecionki był poruszany kilka razy.
[2010-10-20 17:37]

adamoso123

Temat ten był już wielokrotnie. Ja robię tak na wszystkie białe ryby używam żyłki. A na ryby takie jak sandacz ,sum ,szczupak używam plecionki. Zaletą plecionki jest to ,że jak jest ona wytrzymała to i konar wyciągniesz ja wyciągałem takie rzeczy których być żyłką nie ruszył. Ale jeżeli paproszysz na okonia,klenia,jazia itp. To polecam żyłkę 0,14 -0,18. Albo cieńsza.
[2010-10-20 18:34]

mielec

Nie odstaniesz odpowiedzi co lepsze bo i będą zwolennicy tego i tego.

Ja poławiam większości na żyłke lecz czasami i po plecionkę sięgnę, lecz tyle co ja robię.

Co do Twojego tematu to ja bym Ci radził zrobić eksperymenta zakupić dobrą żyłkę i dobrą plecionkę zrobić 2 zestawy i popróbować i sam ocenisz co będzie lepsze dla Cibie i nie będziesz miec rozczarowania przy złej wybranej porady z tego forum.

Możesz zapytać która żyłka lepsza lub plecionka lub co polecacie ale co lepsze nie dostaniesz odpowiedzi.  

Próbuj a sam a przekonasz się w 100% co jest najlepsze dla Ciebie.
[2010-10-20 19:04]

Co do sprzętu to kij Dragon Mystery Camou Spinn 35 cw. 10-35g 2,40m, a kręcioł Mistrall Night Spin 5,1/1.
[2010-10-20 22:05]

wedkarz

Ja bym wybrał żyłke mniejsze wydatki i prawie nic to nie daje . i jeszcze nie wiadomo czy ci si dobrze nawinie albo cos.;] [2010-10-20 22:27]

mielec

Kol wedkarz plecionka zawsze cos daje, są zwolennicy tego i tego lecz kolega pajacyk113 jeżeli sam nie spróbuje to nie będzie wiedział co jest dla niego lepsze bo o to w tym chodzi.
[2010-10-20 22:37]

MaateuszK07

Plecionka i średnica 0,14-0,18 w zupełności wystarczy do walki z największymi szczupakami ; ) [2010-10-21 15:44]

fryc2003

Do tej pory łowiłem tylko na żyłkę. Od tego sezonu łowię  plecionką, kupiłem tanią Spiderwire EZ Braid, która po 2 wyprawach wylądowała w koszu. Była słaba, strzępiąca  i się plątała strasznie. Poczytałem trochę na temat pletek na forach i kupiłem PowerPro 0.15 zieloną. Jest super, dobrze czuć pracę przynęt i brania ryb,  nie ma co nawet porównywać z żyłką. Dobrze zchodzi z kołowrotka, nie strzępi się i jest wytrzymała. Przynęty z zaczepów prawie każdą da się uwolnić. Trzeba tylko na początku się przyzwyczaić do łowienia, musi być dobry i porządnie wyregulowany hamulec w kołowrotku bo ryby się spinają ( brak amortyzacji takiej jak na żyłce). Poza tym plecionka to oszczędność w postać przynęt i nie tylko, bo łowiąc zestawem z żyłką musiałem zmieniać ją średnio 4 razy na sezon. Plecionkę mam jedną nie licząc bubla, ale jak to mówią chytry dwa razy traci. Są i wady plecionek w ostatnią niedzielę przy porannych przymrozkach nie dało się łapać na plecionkę, więcej łapie wody i obmarzają przelotki. 

[2010-10-21 17:06]

fryc2003

Jeszcze jedno. Nie wszystkie rybki lubią pletkę. Jazie, klenie, bolenie tu lepsza będzie żyłeczka. Choć tego ostatniego złapałem na zestaw z plecionką i nawet z przyponem wolframowym, nie chciało mi się zmieńać podczas biczowania wody za szczupakiem rapka zaczeła ostro dokazywac i zmieniłem tylko przynetę na wirujący ogonek Spinmad i siedziała.
Musisz sam spróbować co dla Ciebie będzie lepsze. Pozdrawiam i połamania.
[2010-10-21 17:23]

kazik1813

Hey . Kolego króciutko i na temat ! O tej porze roku plecionka odpada zdecydowanie , jest poddatna na warunki jakie panują o tej porze roku czyli zimno co powoduje że jest ona tępa , po drugie wiatr który będzie nią pomiatał jak flagą. Oczywiście plecionka jest wytrzymalsza ale tak jak powiedziałem nie o tej porze . Ja łowię na plecionki w okresie letnim na O,14  O, 16  a nawet o wiele grubsze, jakieś 2 tygodnie temu założyłem szpule z żyłkami ze względu na to że atakując wodę rankiem jest już tak zimno że robi sie z niej linka stalowa no i do tego ten wiatr.  [2010-10-21 17:58]

rolo81

witam ja polecam zyleczki firmy [kajman] sa naprawde silne i cienkie  pozdrawiam
[2010-10-21 19:26]

Grzebson181

Osobiście wole plecionkę.  [2010-10-21 19:42]

arekde

A ja Dodę......bo ma wszystkie znamiona plecionki...plecie głupoty, jest wytrzymała, nieźle ciągnie..i zmienia barwy ;-) [2010-10-21 19:50]

arekde

Napisałem tak bowiem pytanie dziwne. To jakby zaptyać co lepsze: PIS czy PO?

Obie super! Ale jak zapytamy jakie mają minusy...tu już bedzie więcej opinni....bowiem wszystko zależy od okresu (wyborczego) pory roku......NIE MA JEDNOZNACZNEJ ODPOWIEDŹI. A Ci którzy ją maja to fanatycy.

[2010-10-21 19:56]

Ja na twoim miejscu wybrał bym dobrą żyłkę (np. Maxima Spin & Cast) lub inną o średnicy 0.22 - 0.25
[2010-10-21 20:45]

orzeszek03

czesc.wedlug mnie lepsza bedzie plecinka  poniewaz kiedy lowisz z  opadu widac na zylce czy juz przyneta opadla czy nie,napewno jest mocniejsza od zylki i nie skreca sie tak bardzo jak zylka.ale to zalezy ile masz w portfelu (hehe).jezeli bedziesz kupowal plecionke kup koloru zielonego Pozdrawiam.
[2010-10-21 22:10]

TomN83

ja łowię tylko na plecionki [2010-10-21 22:23]

andi116

w moim przypadku zaczynałem spinning z żyłką ale teraz łowie tylko na plecionkę, jest sztywniejsza co daje lepsze wyczucie brań (zaczepów tez) wiec masz większe szanse zacięcia ryby z dalszej odległości natomiast jeśli obławiasz tylko brzegi rzek czy zbiorników to chyba bez znaczenia
[2010-10-21 23:10]

adamoski

Ja tez jestem zwolennikiem plecionek, ale to ze względu na liczne zaczepy tam gdzie łowie [2010-10-21 23:11]

mielec

Nie odstaniesz odpowiedzi co lepsze bo i będą zwolennicy tego i tego.

Ja poławiam większości na żyłke lecz czasami i po plecionkę sięgnę, lecz tyle co ja robię.

Co do Twojego tematu to ja bym Ci radził zrobić eksperymenta zakupić dobrą żyłkę i dobrą plecionkę zrobić 2 zestawy i popróbować i sam ocenisz co będzie lepsze dla Cibie i nie będziesz miec rozczarowania przy złej wybranej porady z tego forum.

Możesz zapytać która żyłka lepsza lub plecionka lub co polecacie ale co lepsze nie dostaniesz odpowiedzi.  

Próbuj a sam a przekonasz się w 100% co jest najlepsze dla Ciebie.



Tak jak Mówiłem na poczatku i tak jest.
[2010-10-21 23:13]

wedkarz2309

I ja się wypowiem na ten temat:)

Nie będę pisał o plusach i minusach obu linek, bo było to wałkowane na forum już X razy.

Po prostu "wypowiem" swoje zdanie na ten temat i znikam:)

 

Osobiście zdecydowanie polecam nawinąć na jedną szpulkę plecionkę, na drugą zaś żyłkę.

Żyłka na drugiej szpulce będzie potrzebna tylko i wyłącznie wtedy, gdy będzie minusowa temperatura, wtedy łowienie na plecionę odpada, a dlaczego, to chyba wszyscy wiemy!:)

[2010-10-22 00:18]