Zaloguj się do konta

Żyłka a plecionka?

utworzono: 2010/06/18 09:19
kanikadze

witam kolegów. Mam pytanie odnośnie czy lepiej stosować żyłkę czy też plecionkę do połowu kleni i jazi na spining... oczywiście mam na myśli plecionkę 0,10mm. Czy jakoś plecionka może negatywnie wpływać na łowienie tych ryb???Czy tez nie robi to większej różnicy???
[2010-06-18 09:19]

ja na te rybki poluje dopiero od tego sezonu na spina. w stu procentach polecam żyłkę z plecionką nie ma tej finezji łowienia. w gruncie rzeczy ja nie lubie plecionek. zbierają brud w ziemie zamarzają. nie jest rozciągliwa nie wybacza błędów.
[2010-06-18 09:24]

GBH

kanikadze - wszystko zależy od rzeki, jeśli jest to brudna Wisła czy Odra i łowisz na czepliwych przelewach próbuj na tą plecionkę (mniejsze straty, a rybom nie przeszkadza). Niestety plecionka do holu klenia jest gorsza od zyłki. Oczywiście w rzekach mniejszych, przejrzystych stosowanie plecionki mija się z celem. Tam tylko żyłka. Tak więc w tym konkretnym przypadku wybieramy plecionkę czy żyłkę w zależności od rodzaju łowiska a nie ryby.

Ps. spinningisto - nie dziel wszystkiego na czarne i białe, zalecam większą otwartość, to i wyniki przyjdą lepsze.

[2010-06-18 09:59]

ja tylko powiedziałem swoje zdanie ta temat jazi kleni i plecionki jak dla mnie to nie potrzebny bajer. ale na inne ryby to co innego. tak samo nie rozumiem jak można łowić plecionka pstrągi to jest zniewaga do szlachcica trzeba mieć szacunek
[2010-06-18 10:07]

GBH

ja tylko powiedziałem swoje zdanie ta temat jazi kleni i plecionki jak dla mnie to nie potrzebny bajer. ale na inne ryby to co innego. tak samo nie rozumiem jak można łowić plecionka pstrągi to jest zniewaga do szlachcica trzeba mieć szacunek


Przepraszam, ale w poprzednim poście napisałeś, że w ogóle nie lubisz plecionek. Poza tym, nie przeczytałeś tego co napisałem. Setki razy łowiłem klenie na spinning w różnych rzekach, a Ty jak sam piszesz dopiero zaczynasz, więc nie pisz o "niepotrzebnych bajerach" - nabierz może najpierw trochę doświadczenia. Podkreślam - wybór plecionki czy żyłki dokonowany jest w zależności od gatunku ryby, czasem rodzaju wody a nawet pory łowienia.

Ps. O tych pstrągach na plecionkę to pojechałeś.... :-) nikt normalny przecież nie łowi pstrągów na plecionkę i nie zamierza...

[2010-06-18 10:15]

a uwierz mi ze są takie osoby nawet na ty portalu co lubia plecionke na pstraga. chodziło mi oto ze ja nie lobie plecionki przy jaziach i kleniach wiem ze mogę kiedyś zmienić zdanie ale wątpię hehe
[2010-06-18 10:19]

zdecydowanie zylka jest najlepsza jesli chodzi o klenie jazie a nawet pstragi ale zylka powinna byc w srednicach 0,16  0,14 lub 0,12 to jest moja opinia
[2010-06-20 08:49]

spines21

dlaczego żyłka ma taka przewagę nad plecionką w łowieniu jazi.kleni i pstrągów?opinie są zdecydowane-chciałbym poczytać argumenty:)będę miał wtedy jasność przy wyborze linki jak będę kupował. [2010-06-20 09:12]

wedkarz

Ja uważam że żyłka  bedzie lepsza ,a plecionka to juz na troche wieksze ryby ;) [2010-06-20 10:51]

plecionka ma słabszą amortyzację od żyłki jest niby mocniejsza ale nie daje amortyzować uderzeń ryby ja stosuje plecionkę tylko na grunt ale w połączeniu ze sztywnym kijem to też nie jest wesoło holować rybę na klenie proponował bym ci żyłkę jak kolega wyżej pozdrawiam
[2010-06-20 10:56]

kamils125

moim zdaniem żyłka 0,10mm [2010-06-20 11:38]

kamils125 ty chyba nigdy nie łapałeś kleni czy jazi na spina skoro proponujesz żyłkę 0.10 i wnioskuję z tego że piszesz tylko po to aby inni  myśleli jaki to z ciebie znawca. Wracając do meritum to jak pisał GBH linkę dobieramy do łowiska a dokładniej przejżystości wody a także pory połowów bo w nocy plecionka nie będzie widoczna nawet w krystalicznie czystej wodzie. Następna sprawa to grubość linki. Pewnie Ameryki nie odkryję ale dla plecionki to powinno być 0.08-0.10 , natomiast żyłka to na wiślane czy odrzańskie kleniska 0.16 to niezbędne minimum. A znam dobrego nocnego łowcę wiślanych jaziaków (jazioli po 2-3 kilo!), który używa 0.20 a jak ostro chodzą sandały to i 0.22. Z 0.10 czy 0.12 to można sobie tylko pomarzyć o udanym holu. [2010-06-20 11:56]

kanikadze

Dzięki koledzy z podpowiedzi, wprawdzie niektóre są dość absurdalne ale w większości ujęte jest meritum tego o co pytałem. Obecnie używam żyłki 0.16mm i biorąc pod uwagę wasze wypowiedzi to nie ma konieczności a wręcz sensu jej zmieniać zwłaszcza że woda w której łowię jest naprawdę czysta. dzięki.
[2010-06-20 15:38]

kanikadze

Jak już wspomniałem łowię w czystej wodzie, zastanawiam się jak podejść jazia w wodzie stojącej, bo obserwuję pojawiające się na płycinie stadko ładnych jazi około 12sztuk w wielkości około 40-45cm. próbowałem na woblera 2cm i na obrotówki "0" i "1" a one nie chcą nawet na to spojrzeć, wcale nie reagują, używam żyłki 0,16mm.
[2010-06-20 15:43]

pamietaj ze zanim TY je zobaczysz one napewno juz Ciebie widza i w tym moze tkwic problem
[2010-06-20 16:42]

babirus1978

Kolego łapie  na zyłke i na plecionke w zalerzności od wedki i przynęt.Posiadam wedke z   akcją szczytową i wiele mniejszych ryb takich jak; Jaz, klen, okon schodzi mi przy plecionce poniewarz nie jest rozciągliwa,wedka ma za szybka akcje i przynęty dosłownie są wyrywane z pyska ryb.Inna sytuacja natomiast jest z połowem;szczupaka,sandacza,lub suma.Przy plecionce czuje kazde nawet najdelikatniejsze pobicie ryby w przynęte ,nie urywam tyle przynęt i jestem bardziej spokojny przy cholu większej sztuki.Więc podsumójmy;wszystko zalerzy od upodobań i od sprzętu jaki posiadasz.Pozdrawiam. [2010-06-20 16:44]

zgadzam sie z toba ;)
a jesli chodzi o te jazie na wodzie stojacej to proponuje zylke 0,14 poniewaz w wodzie stojacej bardziej widac zylke niz w nurcie . sprubuj podejs do nich nie zauwazalnie poniewaz jazie po 50 cm sa juz wystarczajaco madre i skapna sie o co chodzi zwlaszcza jesli byle juz kiedys uklute , proponuje ci sprubowac na malutkiego mepsika o kolorze zlotym lub srebrnym prowadzonym tuz pod powierzchnia . jesli to nie zadziala to proponuje jeszcze sprubowac na malutki chaczyk i kulke steropianu z powierzchni jazie beda ciekawe co to  jest i wezmie to do pyszczka a jesli to nie zadziala to trzeba kombinowac na wszystkie sposoby ;) pozdrawiam
[2010-06-22 11:10]

grzegorzewski

ja tam osobiscie wole lowic na zylke. nie lubie na plecionki. chyba ze na muche.
[2010-06-22 18:40]