Zwiększony wymiar ochronny.

/ 27 odpowiedzi
pawelz


Według mnie to zmienianie wymiarów ochronnych jest trochę nie na miejscu...

Np: W Polsce  alkohol można spożywać od 18 roku życia... A więc to co zrobili z tym kole można porównać do tego, że w Wielkopolsce  można spożywać alkohol  od 18 roku życia a np w Małopolsce od 21 roku życia...

Jest ogólny przepis to po co go zmieniać......

Chocby po to ze glab ktory wymyslil ogolne przepisy nie ma pojecia o gospodarowaniu. W mysl tych ogolnych przepisow z latwoscia mozna wyrybic niejedna wode.
A Ci bardziej swiadomi prezesi w okregach staraja sie do tego niedopuscic.
Poza tym sa rejony kraju, gdzie pewne gatunki dorastaja do niewielkich rozmiarow i predzej zdechna ze starosci niz osiagna polowe wielkosci ryb tego samego gatunku z innych rejonow kraju czy innego typu wod.
Pstragi z nizinnych czy pomorskich rzek rosna ze 2-3 razy szybciej niz te z np Bialki Tatrzanskiej. (2013/04/17 14:21)

osa12


Myślę, iż do rozważań o zwiększonych wymiarach ochronnych należałoby wprowadzić trochę faktów prawnych. Wymiary ochronne dla amatorskiego połowu ryb wprowadza Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

W któryś z postów tu blockquote: „Chocby po to ze glab ktory wymyslil ogolne przepisy nie ma pojecia o gospodarowaniu.”(pisownia oryginalna) Ministra nazywa głąbem ? Może to prawda, ale nie sądzę aby „inny głąb” mógł tak prosto zmieniać to rozporządzenie. Musi to wynikać z Ustaw i dokładnie być określone kiedy i gdzie lub w jakim przypadku jest to możliwe. 

Po przeanalizowaniu Ustawy o rybactwie śródlądowym, jedynym zapisem dotyczącym takiej sytuacji jest Art. 7 ust 2.a:
2a. Posiadanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 2, potwierdza dokument wydawany
przez uprawnionego do rybactwa w obwodzie rybackim określający podstawowe
warunki uprawiania amatorskiego połowu ryb ustalone przez uprawnionego
do rybactwa wynikające z potrzeby prowadzenia racjonalnej gospodarki
rybackiej w tym obwodzie rybackim, uwzględniającej w szczególności wymiary
gospodarcze, limity połowu, czas, miejsce i technikę połowu ryb. Zezwolenie
może także wprowadzać warunek prowadzenia rejestru amatorskiego połowu
ryb, a w przypadku wprowadzenia tego warunku, określać sposób prowadzenia
tego rejestru.
Można przy okazji wydania zezwolenia podać (zmienić zarządzenie ministra) warunki uprawiania amatorskiego połowu ryb. Ok, ale dotyczy to tylko wód w obwodzie rybackim, a obwodów rybackich nie ustanawia się na wodach stojących.
Czy na wodach stojących można zmienić wymiary ochronne ? Jeśli tak to jaki przepis o tym mówi ?
Reasumując pojawiają się pytania i wnioski:
1. W obwodach rybackich uprawniony do rybactwa ma prawo do zmiany wymiarów ochronnych ryb. (tylko wody płynące)
2. Czy można zmienić wymiary ochronne poza obwodami rybackimi ?
3. Czy można zmienić wymiary ochronne ryb na wodzie na której jest się właścicielem ?

Ustawa o rybactwie śródlądowym dotyczy wszystkich wód (nie rozróżnia typów własności )
Art. 1.
1. Ustawa określa:
1) zasady i warunki ochrony, chowu, hodowli i połowu ryb w powierzchniowych
wodach śródlądowych, zwanych dalej „wodami”, w wodach znajdujących
się w urządzeniach wodnych oraz w obiektach przeznaczonych do
chowu lub hodowli ryb;

Czy może ktoś podać odpowiednie zapisy prawne umożliwiające zmianę rozporządzeń ministra na wodach stojących !

(2013/04/17 21:59)