Zaloguj się do konta

Zwiększenie stabilności łodzi

utworzono: 2013/03/13 09:41
userandy

Witam kolegów.

Problem nie po raz pierwszy pewnie poruszany ale istotny o tyle, że najlepsze rozwiązanie zwiększenia stabilności łodzi muszę wdrożyć już niedługo. Łódź mam małą 2,4m x 1m max 2 os. Typ płaskodenna (ala trimaran - gdzie słowo trimaran jest wielce groteskowe) zdjęcie załączam. Z początku byłem zadowolony z jej stabilności ale było to wynikiem chyba tylko mojej niewiedzy "złudzenia" - nie istotne :)

pływając w 2 osoby  przy maksymalnym obciążeniu ponad 230kg - o płynność ruchów trudno i szybkie obrócenie się jednej z osób raczej nie wskazane.

Mam do tego wózek pod wymiar - więc myśli i zastosowania inżynieryjne szanownych kolegów muszą być demontowalne.

Proszę kolegów Dobromirów o porady i wyrażenie opinii na temat możliwości zwiększenia stabilności  bo pomysłów widziałem kilka ale nie wiem czy i co ma sens zachowując "choć odrobinę estetyki :) na wodzie"

Proszę o pomysły i rozwiązania lub opinie na temat tego co słyszałem.

1. dorobienie kila (demontowalnego?) - nie wiem słyszałem o czymś takim ale .... jak i czy się da?
2. pływaki z rur PCV - ale jak przymocować najlepiej i czy to dobre rozwiązanie
3. puste bańki po wodzie - tanie - pytanie czy zda egzamin no i kwestia estetyki?... :)
4. pływaki dmuchane - widziałem zdjęcia ale czy ktoś zna jakiegoś producenta, jedno zdjęcie z allegro widziałem - ale strona producenta nie działa

oczywiście koledzy inżynierowie każda konstruktywna myśl jest bardzo pożądana.

[2013-03-13 09:41]

Romuald55

Kiedyś widziałem łódkę z bocznymi stabilizatorami z rur PCW długości łódki.Były zdejmowane.Mocowane były uchwytami do burt łódki z możliwością regulacji odległości od burty.Na pływakach były zamontowane dulki.Nie mam niestety zdjęcia. [2013-03-13 10:06]

2xm

Zobacz coś takiego. Nie ma dostępnych na razie na allegro, ale możesz zadzwonić do firmy co tym handlowała odplyniesz.pl tam znajdziesz kontakt, może jeszcze mogą mieć. [2013-03-13 10:38]

Jimmy

Może coś takiego? Ktoś dziś tą stronkę wkleił i akurat skojarzyłem :)
http://wedkarskiezawody.pl/main.php?g2_itemId=16766

W kil raczej bym się nie bawił, będziesz miał problem przy slipie, dodatkowo przy każdym wyciąganiu łódki będzie ryzyko uszkodzenia.
[2013-03-13 11:03]

userandy

no to jest bardzo ładnie wykonane - no i nie kole w oczy dzięki. Kolego dzięki za adres z odplyniesz.pl - tez kiedys znalazlem bardzo fajne te dmuchance. (wolałbym dmuchance a jak nie to PCV) Link nie działa ale ich poszukam. Jak sie nie uda to to co podesłał Kolega Jimmy będę chyba robił bo wygląda to zachęcająco i dość ładnie...
[2013-03-13 19:12]

2xm

coś te linki nie chodzą
tu masz pływaki
http://archiwumallegro.com.pl/p%C5%82ywaki+stabilizuj%C4%85ce+do+%C5%82odzi+hit+nowo%C5%9B%C4%87-2054221027.html
a tu link do firmy co to miała, jakiś czas temu około 400zł kosztowały Pytaj tam o dostępność.
http://odplyniesz.pl/ [2013-03-13 20:34]

Banita

Tu masz aktywny link do rurek PCF.

http://wedkarskiezawody.pl/main.php?g2_itemId=16766

Ta łódka oprócz słabej stabilności ma jeszcze jedną mocną wadę; ławki są bardzo nisko i dłuższe siedzenie męczy nogi, kręgosłup i zamiast oddawać się pasji myślisz jak najszybciej z niej wysiąść.

[2013-03-13 20:35]

userandy

Dzięki to właśnie też znalazłem. Co do jej "wygód" to podniosłem sobie siedzisko, fakt masz racje. Na samym początku nie dostrzegałem jej wad, czas jednak to zweryfikował. Szkoda tylko że nie ma większego wyboru pływaków dmuchanych - tutaj 400 czy 300 zł to koszt duży,  400 zł to ponad 30% wartości łódki. Więc szukam tanich rozwiązań aby z większą wygodą przepływać ten rok, w kolejnym czeka zmiana bolidu.
[2013-03-14 06:39]

userandy

Czy macie koledzy inne pomysły niż te na zdjęciach na demontowalne mocowanie rur pcv.
Może jakieś pasy. Zastanawiam się nad mocowaniem które nie będzie ingerowało w łódkę. tzn bez wierceń itp.
[2013-03-14 07:07]

userandy

co myślicie o czymś takim. Przymocować za pomocą linki za oczka do przodu łodzi i z tyłu łodzi. Mniej więcej na środku, od góry burty dać ogranicznik "ala deseczkę która ograniczała by - trzymała obijacz na wysokości burty?
[2013-03-14 08:35]

Artur z Ketrzyna

Kolego userandy z tą łódeczka nic dobrego nie wymyślisz. Poprostu jej parametry 2,4m x 1m, nie pozwolą osiągnąć większej stabilności.
Jedyne możesz pomyśleć o klilu takim jak w maćkach czy innych żaglówkach. Są one regulowane i osadzone w koszu który stabilizuje ten kil, jak i pozwala na całkowite jego schowanie do slipowania lub przepłynięcia mielizny. Kil w twoim przypadku powinien być częściowo dociążony. Koszt to od 500 zł samoróbka, do 1500 zł gotowy i montaż.

Inny sposób to zrobić sobie komorę balastową. To znaczy zalewane dno. Tyle że nie zawsze to można zastosować w tego typu łódkach bez rozebrania (oddzielenia płaszczu od pokładu). Producenci często nie zabezpieczają środka przed wilgocią dostatecznie (brak powłoki chroniącej przed wchłanianiem wody przez tworzywo) -oszczędność i nie do końca potrzebny wydatek. Komory balastowe powodują tez większe zanurzenie łodzi. A w twoim przypadku (niskie borty) jest to nie wskazane.

Co do tych dmuchanych pływaków na paskach, to one bardziej zwieszają wyporność niż jaką kolwiek stabilność. Pływaki z rur PCV na ranieniach zrobią z łodzi prawdziwy trymer i zwiększą stabilność. Ale też utrudnią wiosłowanie (większy opór). Jedynie wykonane profesjonalnie, są dość opływowe i można powiedzieć że komfortowe, ale są kosztowne, jak i utrudnia wędkowanie (ryby nie będziesz mógł podprowadzić do samej burtu).

Radzę nie przerabiać i sprzedać komuś, a w to miejsce kupić bardziej profesjonalną łódkę do wędkowania. Był tu doś ciekawy artykół o łodziach wędkarskich. Ich kształcie i zaletach.
[2013-03-15 15:27]

Banita

co myślicie o czymś takim. Przymocować za pomocą linki za oczka do przodu łodzi i z tyłu łodzi. Mniej więcej na środku, od góry burty dać ogranicznik "ala deseczkę która ograniczała by - trzymała obijacz na wysokości burty?


Jeśli już chcesz mocować takie pływaki (a raczej odbijacze) to tylko na burtach i co najmniej po dwa na jednej a najlepiej szybko sprzedaj tą niby wannę, niby łódkę tak jak radzi Artur i kup coś bardziej stabilnego, a przede wszystkim szerszego.

[2013-03-15 16:30]

userandy

Ja to wszystko wiem Panowie - kombinuje jednak, a nóż ciekawa propozycja się trafi. Widzę że nie ma magicznego rozwiązania. Co do sprzedaży - to już przesądzone - czekam tylko na odpowiedni moment
[2013-03-16 07:26]