Zaloguj się do konta

ZUS ma się dobrze :))

utworzono: 2013/12/03 22:17
Artur z Ketrzyna

A kto zagwarantuje że OFE, jest lepsze od ZUS?
Na razie jak nie musi dużo świadczeń wypłacać, To może i wypłacić kila większych jak też na świstkach pokazywać że tyle zarobiła. By jak najwięcej ludzi zachęcić do wpłacania do nich swoich funduszy.
Ale jak zacznie wypłacać większej rzeszy ludzi, to będzie inaczej pierdzieć. I może tak ja ZUS bankrutować...


A słyszałeś o czymś takim jak PTE i KNF? Jeśli OFE nie wypracowuje zakładanego zysku przez KNF musi być finansowane z PTE nadzorujące ten OFE. Jeśli PTE jest niewypłacalne wówczas OFE zostaje licytowane i z całymi aktywami wykupione przez inny OFE. W ten sposób wszystkie pieniądze co najwyżej przepływają z OFE do OFE ale nigdy klient nie jest stratny.

Nigdy klient nie jest stratny. A kto?
Państwo ci dołoży? Raz zakłada potem myśli o rozwiązaniu... Mało jest defraudowanych pieniędzy? ja tam nie ufam już państwu. I powiem jedno. Nie wiem czy dożyje tych 75 lat, by pobierać emeryturę. I jest to dość odległe, by zbytnio tym se gitarę zawracać. Wiem jedno. Rząd będzie kombinował jak i kombinował z tym OFE. Otwarte było by ziomki się nachapały i mieli stołki. A ZUS na tym cierpi jak i na umowach śmieciowych. Przyjdzie czas że zlikwidują OFE a pieniądze bez zysku wrócą do ZUS i tyle ty na tym zyskasz. Teraz ci co idą na emerytury, mają małe, bo zarobki spadły, bo część tych pieniędzy pochłania OFE. Co będzie jak ja dożyje tej emerytury?
OFE przestaną zarabiać, bo tych młodych co teraz na emerytury pracują wogóle nie będzie, a będą mieli sporo świadczeń do wypłacenia.
Tak więc decyzja państwa będzie krótka zamykamy.

Mówisz państwo dokłada do ZUS, do OFE PTE. A czyje to pieniądze i z czego? Nasze podatki. Im mniej zarabiamy, to tym mniej państwo i te fundusze emerytalne dostają. Nie wspominając że duża rzesza ludzi pracuje na umowy śmieciowe, i nawet stawkę mają poniżej najniższej krajowej. Nie mają składek emerytalnych. Bo 10 zł to tak jak by jej nie było.
Tak więc o czym tu mówić. Ci co mogą uciekają z Polski, i zostaną praktycznie emeryci i renciści, ci na umowy śmieciowe, i garstka tych co zarabiają, no i ci co nauczą się żyć z MOPSu i GOPSu (co też utrzymywane jest z podatków tych co pracują).

Teraz myślą ściągać z zagranicy tych co się zgodzą pracować za niższe stawki na umowy śmieciowe (bo podatek będzie płacony). A że składki do ZUS już nie, to ich tyle obchodzi co wczorajszy deszcz. Bo oni maja pensje z podatu. A przez ten czas taka stawkę se wyrobia że głodówka na emeryturze im nie grozi. Tym bardziej że przez ten czas to się nachapią do bólu.
Czy martwią się polakami co już pracują za głodowe pensje. Nie, bo myślą ściągnąć tych co jeszcze zaniżą płace. No i pozwalają pracować tym co mają emerytutry wyższe niż średnia krajowa.
Wiesz czemu im pasują te umowy śmieciowe. Bo po nich nie masz prawa do zasiłku dla bezrobotnych... I nie muszą płacić...
[2013-12-06 13:49]

mateuszwos

Niestety Artur z Twoich wypowiedzi wynika, że nie znasz w ogóle istoty działania OFE. Poza tym zgłupiałem całkiem i nie mam pojęcia jaki jest Twój punkt widzenia. Raz piszesz, że z godziwych emerytur okrada nas Państwo poprzez ZUS potem, że OFE. Następnie piszesz, że po zamknięciu OFE pieniądza trafią do ZUS bez zysku. Tymczasem tylko w OFE są inwestowane bo ZUS wypłaca je na bieżące świadczenia. Weź usystematyzuj swoją wypowiedź bo niestety jej nie rozumiem.

Jedyne z czym się zgadzam to fakt, że nasze emerytury maleją i będą malały coraz bardziej. Wiedz jednak, że zamykając OFE to "malenie" będzie postępowało dwa razy szybciej.
[2013-12-06 14:06]

bluehornet

Mateusz - poczytaj komentarze pod artykułem

http://biznes.onet.pl/jest-decyzja-sejmu-w-sprawie-reformy-ofe,18493,5592137,3790557,251,1,news-detal
[2013-12-06 14:26]

Artur z Ketrzyna

A! Umowa zlecenie NIE MOŻE zastąpić umowy o pracę!

 

Gdyby tylko ludzie chcieli o tym pamiętać...

Myślę też, że pracownicy zwyczajnie nie znają swoich praw i dają sobie wmawiać różności sądząc, że one są zgodne z prawem.

 

I żeby nie było- jestem tak samo pro dla pracowników jak i dla pracodawców. Potrafię poradzić sobie z pracownikiem, który chce zarabiać ale nie robić tak, żeby pracodawca nie był pokrzywdzony ale umiem też zadziałać tak, żeby pracownik nie był oszukiwany.

 

Tylko, że z tematu zboczyłam:)


Prada jest i twoja i moja. Bo; są ludzie którzy nie mają nic i nie maja kwalifikacji by powalczyć o lepsze warunki. Nie mogą sobie pozwolić na życie bez dochodu, bo nie mogli nic wcześniej odłożyć, a żyć muszą.
 Ale też są emeryci który pracując na normalna umowę stracili by emeryturę (bądź musieli by ją zawiesić a to już się im nie opłaca). O oni idą z nódów do pracy bo są zdrowi u młodzi wiekiem... Pracują za niższą stawkę, bo mogą se na to pozwolić.  Żyli z naszych funduszy bo w budżetówce, to do tego pobierają emerytury znów z naszych pieniędzy i nie dość im to zajmują stanowisko pracy i zaniżają płacę.
A ten co naprawdę nie ma pracy i innych dochodów nie ma jak z nimi konkurować. Zasiłek dla bezrobotnych się skończył, a zasiłek z MOPSu jest za niski. Lub nie dostaną bo nie są alkoholikami.

No i jeszcze jedno. Molochy budżetowe (państwowe) dają do przetargu oferty na usługę. Gdzie kwota zakładana jest tak niska że już z góry zakłada niższą płacę dla pracowników zleceniobiorcy niż najniższa krajowa, i zniosły wymóg zatrudnienia na umowy o pracę. I ten problem zaczyna ogarniać cały kraj, nie tylko biedniejsze regiony.
Tak więc sam zwycięzca przetargu ni jak może pozwolić sobie na zatrudnienie na umowę o pracę bo musiał by do tego dokładać. Tak Państwo polskie wspiera rynek pracy!

No i teraz jak taki usługodawca który już istnieje troszkę na rynku. Nie może pozwolić sobie na wyższe stawki, bo by zbankrutował. A przetrwać kryzys musi więc...

To jak teraz młody ma założyć swoją działalność? Jak ten bez zobowiązań (stary wyga) ledwo przędzie. Przecież on musi wziąć kredyt na rozpoczęcie działalności i zarobić na swoje i pracowników urzymanie, spłatę zobowiązań i tego o co państwo rękę wyciąga. Raz mu się noga powinie i rodzina pod mostem wyląduje...
[2013-12-06 14:28]

wszystko panowie to racja co piszecie jednak fundamentalna sprawa to jest wiek emerytalny , czy ktoś z Was zastanawiał się , czy dożyje emerytury w tych czasach ??? nie liczcie na cokolwiek z OFE ani ZUS. Ofe oparte na giełdzie szulerni nie wypracuje żadnych środków bo ten cały system finansowy , rynek kapitałowy sypie się i jest w tej chwili pompowany DŁUGAMI i pustym pieniądzem bez pokrycia z drukarek . Każdy kto zna się trochę na ekonomii wie , że to co się dzieje teraz nie będzie trwało wiecznie a skutki tej chorej GRY będą opłakane . Radzę więc na zapas się nie martwić o emeryturę tylko po prostu unikac na maksa płacenia jakichkolwiek podatków , bo ta banda złodziei na górze będzie dopuszczać się coraz większych niegodziwość żeby lekką PIPĄ mieć łatwe pieniążki dla siebie i swoich ZIOMALI . 
Tak czy siak jesteśmy zadłużeni jako państwo na kwotę około BILIONA PLN + ukryte długi sektora państwowego także jest to suma nie do spłacenia a jesteśmy zalezni od zagrniczenej spekuły , która narazie pożycza kasę na procent doszlismy do pierwszego progu , kótry ot tak został zawieszony, to wpadli szybko na pomysł o likwidacji OFE przesunięciu JAWNEGO DŁUGU OBLIGACJI do ZUS i umorzenie żeby obniżyć wskaźniki zadłużenia i móc zadłużać się dalej . Tych pieniędzy po przeksięgowaniu z OFE do ZUS - Obligacji już nie ma . To wirtualna kasa. 
Czekamy na kolejne bandyckie okradanie Polaków z kasy , co teraz wymyśli ten ZAŁGANY CUDAK DONEK???   [2013-12-06 14:41]

Artur z Ketrzyna

Niestety Artur z Twoich wypowiedzi wynika, że nie znasz w ogóle istoty działania OFE. Poza tym zgłupiałem całkiem i nie mam pojęcia jaki jest Twój punkt widzenia. Raz piszesz, że z godziwych emerytur okrada nas Państwo poprzez ZUS potem, że OFE. Następnie piszesz, że po zamknięciu OFE pieniądza trafią do ZUS bez zysku. Tymczasem tylko w OFE są inwestowane bo ZUS wypłaca je na bieżące świadczenia. Weź usystematyzuj swoją wypowiedź bo niestety jej nie rozumiem.

Jedyne z czym się zgadzam to fakt, że nasze emerytury maleją i będą malały coraz bardziej. Wiedz jednak, że zamykając OFE to "malenie" będzie postępowało dwa razy szybciej.

Mateusz. To jest bardzo proste. Bo teraz do OFE ludzie płacą pieniądze i się nie upominają. Przyjdzie czas że będą musiały wypłacać emerytury. Wtedy cześć wpływów, będzie ubywać. Bo nie maja tyle zysku by wtedy pokryć straty zwiazane z wypłatą świadczeń. To jest to samo co w ZUS, z małym odstępem 3-6 5 zysku. A to jest za mało by wypłacać świadczenie nie tracąc. Tym bardziej jak więcej zacznie brać świadczenie niz wpłacać. Bo inni będą pracować na umowy śmieciowe tak więc i OFE też nic od nich nie dostanie...

Jedyne z czym się zgadzam to fakt, że nasze emerytury maleją i będą malały coraz bardziej

Maleją tak samo jak zatrudnienie na umowy o pracę (czyli spadek wpłat składek emerytalnych). A na nich bazuje i ZUS i OFE.
No i klauzule OFE. Że w danym roku kalendarzowym może nie przynieść zysku. Ja już tak miałem i zostało to przeniesione do innego. Dlaczego już teraz sa zamykane czy się kooperują (łączą). A pzrecież teraz praktycznie przyjmują wpłaty, i nic nie wypłacają swoim klientom? A już cienko przędzą.
Ja dostałem informacje ile to niby zarobiłem. UUUU... A za rok moje składki bez zysku przeszły do innego filarku bo tamten splajtował. I kto tu zyskał? (oczywiście nie poinformowano mnie wcześniej że był krach i wszystko co zarobili to stracili, bym sam w porę wypłacił swoje środki i przeniósł do konkurencji. Oni też zatrudniają ludzi i płacą pensje z tych właśnie wypracowanych środków. W danym roku kalendarzowym płacili pensje, a nic nie zarobili. To z czego pokryli wydatki na pensje?

Uzupełnij to o wypowiedź natalia2000 a może troszkę ci to wyjaśni moje obawy, no i d;aczego ja juz straciłem na OFE. I nikt mi nie powie/zagwarantuje że to się nie powtórzy. Już w banku miał bym pewniejszy zysk... bo oni nie mogą mi zabrać tego co wpłacili jako przychód z oprocentowania. A pieniądze tracą na wartości...
[2013-12-06 14:45]

mateuszwos

Niestety Artur z Twoich wypowiedzi wynika, że nie znasz w ogóle istoty działania OFE. Poza tym zgłupiałem całkiem i nie mam pojęcia jaki jest Twój punkt widzenia. Raz piszesz, że z godziwych emerytur okrada nas Państwo poprzez ZUS potem, że OFE. Następnie piszesz, że po zamknięciu OFE pieniądza trafią do ZUS bez zysku. Tymczasem tylko w OFE są inwestowane bo ZUS wypłaca je na bieżące świadczenia. Weź usystematyzuj swoją wypowiedź bo niestety jej nie rozumiem.

Jedyne z czym się zgadzam to fakt, że nasze emerytury maleją i będą malały coraz bardziej. Wiedz jednak, że zamykając OFE to "malenie" będzie postępowało dwa razy szybciej.

Mateusz. To jest bardzo proste. Bo teraz do OFE ludzie płacą pieniądze i się nie upominają. Przyjdzie czas że będą musiały wypłacać emerytury. Wtedy cześć wpływów, będzie ubywać. Bo nie maja tyle zysku by wtedy pokryć straty zwiazane z wypłatą świadczeń. To jest to samo co w ZUS, z małym odstępem 3-6 5 zysku. A to jest za mało by wypłacać świadczenie nie tracąc. Tym bardziej jak więcej zacznie brać świadczenie niz wpłacać. Bo inni będą pracować na umowy śmieciowe tak więc i OFE też nic od nich nie dostanie...

Jedyne z czym się zgadzam to fakt, że nasze emerytury maleją i będą malały coraz bardziej

Maleją tak samo jak zatrudnienie na umowy o pracę (czyli spadek wpłat składek emerytalnych). A na nich bazuje i ZUS i OFE.
No i klauzule OFE. Że w danym roku kalendarzowym może nie przynieść zysku. Ja już tak miałem i zostało to przeniesione do innego. Dlaczego już teraz sa zamykane czy się kooperują (łączą). A pzrecież teraz praktycznie przyjmują wpłaty, i nic nie wypłacają swoim klientom? A już cienko przędzą.
Ja dostałem informacje ile to niby zarobiłem. UUUU... A za rok moje składki bez zysku przeszły do innego filarku bo tamten splajtował. I kto tu zyskał? (oczywiście nie poinformowano mnie wcześniej że był krach i wszystko co zarobili to stracili, bym sam w porę wypłacił swoje środki i przeniósł do konkurencji. Oni też zatrudniają ludzi i płacą pensje z tych właśnie wypracowanych środków. W danym roku kalendarzowym płacili pensje, a nic nie zarobili. To z czego pokryli wydatki na pensje?

Uzupełnij to o wypowiedź natalia2000 a może troszkę ci to wyjaśni moje obawy, no i d;aczego ja juz straciłem na OFE. I nikt mi nie powie/zagwarantuje że to się nie powtórzy. Już w banku miał bym pewniejszy zysk... bo oni nie mogą mi zabrać tego co wpłacili jako przychód z oprocentowania. A pieniądze tracą na wartości...

Artur ale Ty nie odróżniasz OFE od III filaru. III Filar jest dobrowolny i czy go ktoś ma czy nie to jego sprawa. OFE natomiast jest obowiązkowe. Czy chcesz czy też nie 19,52% brutto z Twojego wynagrodzenia trafia do ZUS i OFE dokładnie 2,3% do OFE a 17,49% zostaje w ZUS. Przy czym środki w OFE są inwestowane i mają być wypłacone temu kto je wpłaca. Te co trafiają w ZUS są wypłacane na bieżące świadczenia emerytalne. Czyli powiedzmy ja i TY pracujemy na  emerytury swoich rodziców i dziadków. Tymczasem jak sam zauważasz coraz mniej osób ma umowę o pracę i coraz mniej trafia do ZUS i OFE. Jeżeli teraz zlikwidują OFE to te pieniądze które uskładałeś (nieważne ile ich tam jest) zostaną wypłacone na bieżące świadczenia. Kto wówczas zapracuje na Twoją czy moją emeryturę? Nikt bo każdy ominie ZUS robotą na czarno albo umową zleceniem. Wtedy będzie czarna rozpacz. Bo to co masz teraz w OFE przepadnie a w ZUS będzie pusto jak w stodole na wiosnę.

Kumasz czaczę?
[2013-12-06 15:19]

Mija

hmm to jest to co napisałam - sami jesteśmy sobie winni, że mamy to co mamy.

Jeśli przedsiębiorca bierze udział w bandyckim przetargu i go wygrywa to znaczy, że zgadza się na warunki w nim zawarte.
Jeśli żadne przedsiębiorca nie wziął by udziału w takim przetargu to oferent byłby zmuszony zmienić warunki.

To niby proste. Niby bo pozostaje kwestia tego, że ludzie muszą z czegoś żyć i właśnie dla przeżycia zgadzają się na takie gówno.


[2013-12-06 15:45]

Mija

Jest też pewna różnica między ZUS i OFE, o której zapominacie. OFE inwestuje kasę a ZUS nie. ZUS co najwyżej wydaje ją na bieżącą obsługę (+ te wspaniałe gmachy jak na wstępie postu).
[2013-12-06 15:46]

Mija

Sorry, że na trzy razy ale coś jeszcze mi do głowy przyszło.

Wolałabym sama gospodarować całą swoją zarobioną kasą ale jako część społeczeństwa wiem, że tak nie można. Wiem, że na tych, którzy ... powiedzmy ... dają radę (czy też jakoś sobie radzą) ciąży obowiązek opieki nad tymi, którzy radzą sobie mniej i gdyby tylko państwo na obsługę tej pomocy nie trwoniło zbyt wiele kasy to może byłoby lepiej.
[2013-12-06 15:48]

roman76

witam ,czytam od początku ten wątek i chciałbym jedno napisać,opisujecie tutaj o umowach śmieciowych,przetargach i jaki to przedsiębiorca bee,tak się składa że prowadzę własną działalność i mogę to opisać jak wygląda to z mojej strony,nie jest tak miło koledzy i koleżanki jak się wydaję że prowadząc coś swojego stać mnie na to żebym legalnie płacił podatki i utrzymywał pracowników z prostego powodu w naszym kraju tak się nie da,nie wiem czy wiecie ale większość przelewów za wykonaną usługę na robotach przemysłowych jest 90dni roboczych.przeliczcie ile to jest ,jakie w tym czasie są koszta związane z choćby dwoma pracownikami ,opłaty,paliwo ,zusy,podatki ,narzędzia i socjal ,a wtedy wyjdzie wam ile trzeba mieć na koncie żeby ten okres przetrwać
[2013-12-06 16:59]

JKarp

"Jeśli przedsiębiorca bierze udział w bandyckim przetargu i go wygrywa to znaczy, że zgadza się na warunki w nim zawarte. Jeśli żadne przedsiębiorca nie wziął by udziału w takim przetargu to oferent byłby zmuszony zmienić warunki."
Kasiu jest taka dyrektywa mówiąca, że najtańszy przedsiębiorca po spełnieniu warunków formalnych wygrywa przetarg. Tu winy oferenta nie ma żadnej.JK
[2013-12-06 17:07]

roman76

wy naprawde wierzycie w legalność przetargów?wygrywa ten co da najwięcej w łapę albo ten co ma znajomości ,oferta przetargu ni jak się nie ma do końcowego rozliczenia
[2013-12-06 17:17]

JKarp

Wiesz Roman za dużo nie mogę mówić - ale zależy gdzie i kto te przetargi organizuje.W każdym razie warunki formalne i cena - ten kto da najmniejszą na 100 % wygrywa. No i potem mamy takie mosty, co po kilku miesiącach się coś tam rusza, lotniska co płyta się rozsypuje i mógłbym coś jeszcze dopisać ale nie mogę.A widziałem kosztorys z którego wynikało, że przedsiębiorca miałby dopłacić do inwestycji he he.JK [2013-12-06 17:25]

roman76

ja takich kosztorysów widziałem całe mnóstwo ,w 90% przypadków nie da się tego zrobić zgodnie ze sztuką budowlaną i choćby wyjść na prostą pod względem kosztów ,nie mówiąc już o jakimkolwiek zarobku
[2013-12-06 17:26]

JKarp

To startujący w przetargu przedstawił taki kosztorys :-)Biedak, żeby jego kwota była mniejsza " zapomniał " o części elektrycznej, która nota bene była najważniejszą składniową całej inwestycji.
JK [2013-12-06 18:03]

mateuszwos

Jest też pewna różnica między ZUS i OFE, o której zapominacie. OFE inwestuje kasę a ZUS nie. ZUS co najwyżej wydaje ją na bieżącą obsługę (+ te wspaniałe gmachy jak na wstępie postu).

Nie zapominamy Mija. Próbuję to uświadomić Arturowi od kilku wpisów:) przeczytaj wyżej:)
[2013-12-06 18:57]

mateuszwos

witam ,czytam od początku ten wątek i chciałbym jedno napisać,opisujecie tutaj o umowach śmieciowych,przetargach i jaki to przedsiębiorca bee,tak się składa że prowadzę własną działalność i mogę to opisać jak wygląda to z mojej strony,nie jest tak miło koledzy i koleżanki jak się wydaję że prowadząc coś swojego stać mnie na to żebym legalnie płacił podatki i utrzymywał pracowników z prostego powodu w naszym kraju tak się nie da,nie wiem czy wiecie ale większość przelewów za wykonaną usługę na robotach przemysłowych jest 90dni roboczych.przeliczcie ile to jest ,jakie w tym czasie są koszta związane z choćby dwoma pracownikami ,opłaty,paliwo ,zusy,podatki ,narzędzia i socjal ,a wtedy wyjdzie wam ile trzeba mieć na koncie żeby ten okres przetrwać

Otóż to, pisałem o tym wyżej Romanie:)
[2013-12-06 18:59]

roman76

wiem ,opisałem to tylko jak to wygląda z mojej strony,nie można psów wieszać na przedsiębiorcach nie spoglądając na całą sprawę ich okiem ,wszystkim się wydaje że jak otwierasz własną działalność to masz dziesiątki na koncie a kasa płynie za to że jesteś w robocie
[2013-12-06 19:13]

Artur z Ketrzyna



Artur ale Ty nie odróżniasz OFE od III filaru. III Filar jest dobrowolny i czy go ktoś ma czy nie to jego sprawa. OFE natomiast jest obowiązkowe. Czy chcesz czy też nie 19,52% brutto z Twojego wynagrodzenia trafia do ZUS i OFE dokładnie 2,3% do OFE a 17,49% zostaje w ZUS. Przy czym środki w OFE są inwestowane i mają być wypłacone temu kto je wpłaca. Te co trafiają w ZUS są wypłacane na bieżące świadczenia emerytalne. Czyli powiedzmy ja i TY pracujemy na  emerytury swoich rodziców i dziadków. Tymczasem jak sam zauważasz coraz mniej osób ma umowę o pracę i coraz mniej trafia do ZUS i OFE. Jeżeli teraz zlikwidują OFE to te pieniądze które uskładałeś (nieważne ile ich tam jest) zostaną wypłacone na bieżące świadczenia. Kto wówczas zapracuje na Twoją czy moją emeryturę? Nikt bo każdy ominie ZUS robotą na czarno albo umową zleceniem. Wtedy będzie czarna rozpacz. Bo to co masz teraz w OFE przepadnie a w ZUS będzie pusto jak w stodole na wiosnę.

Kumasz czaczę?

Jak narazie rozważają czy OFE ma być obowiązkowe. I tu się zacznie zgrzyt. Bo jak mam wybór to teraz co będzie lepsze? Bo jak teraz chcą pozwolić nam wybierać, to może i będą chcieli zlikwidować. A o OFE wiemy tyle co nic, bo naprawdę jest to wielka niewiadoma... Czy nie pobankrutują, czy nie stracisz na nich wyciągając tylko wkład (a denominacja pieniądza robi swoje) To co teraz wyprawiaja z OFE już robi się ciut dziwne...

No i jak pracujesz na czarno czy też na umowy śmieciowe. To nie płacisz składek emerytalnych. Tak wiec i do OFE tez nic nie trafia.
[2013-12-06 20:42]

Artur z Ketrzyna

hmm to jest to co napisałam - sami jesteśmy sobie winni, że mamy to co mamy.

Jeśli przedsiębiorca bierze udział w bandyckim przetargu i go wygrywa to znaczy, że zgadza się na warunki w nim zawarte.
Jeśli żadne przedsiębiorca nie wziął by udziału w takim przetargu to oferent byłby zmuszony zmienić warunki.

To niby proste. Niby bo pozostaje kwestia tego, że ludzie muszą z czegoś żyć i właśnie dla przeżycia zgadzają się na takie gówno.



Oferent też nie może nic nie robić. Bo musi działać by coś zarobić by istnieć. By zapłacić podatek itd. Bo jak nie to zaraz go zlicytują, lub sam będzie musiał zamknąć działalność.

 To państwo (rząd) pozwala na to. Bo jest za umowami śmieciowymi. Bo jeszcze nie ustalił najniższej stawki za roboczo godzinę.
To państwo pozwala inne rzeczy tu wcześniej opisane. Nie traktuje wszystkich równo...
[2013-12-06 20:47]

Artur z Ketrzyna

Sorry, że na trzy razy ale coś jeszcze mi do głowy przyszło.

Wolałabym sama gospodarować całą swoją zarobioną kasą ale jako część społeczeństwa wiem, że tak nie można. Wiem, że na tych, którzy ... powiedzmy ... dają radę (czy też jakoś sobie radzą) ciąży obowiązek opieki nad tymi, którzy radzą sobie mniej i gdyby tylko państwo na obsługę tej pomocy nie trwoniło zbyt wiele kasy to może byłoby lepiej.

Nie tylko ty chciała byś sama decydować o odkładaniu funduszy na emeryturę. Był taki jeden co walczył o to w sądzie i przegrał...

Wiem, że na tych, którzy ... powiedzmy ... dają radę (czy też jakoś sobie radzą) ciąży obowiązek opieki nad tymi, którzy radzą sobie mniej.
Ty wiesz a państwo nie. Są ludzie których państwo olało. Bo pracowali ciężko i nie narzekali że mało że trudno, byli jakby patriotami, a teraz mają nędzną emeryturę.
A są ci co za naszą kasę pracowali i szybko dochrapali się ładnych emerytur. A teraz dalej bez skrupułów zabierają prace młodszym za niższą stawkę. Bo mogą se na to pozwolić. Bo z naszych pieniędzy mają super emeryturki....
I są jeszcze ci co ciężko uczciwie pracując stracili zdrowie. I ci to mają problem. Bo renta jak to jeden pisarz ujął "Za mało żeby żyć, za dużo żeby umrzeć"....

Nikt z nasz nie wie. Czy dopracuje do pełnego wieku emerytalnego, czy nie powinie mu się noga. I tu jest rola państwa (rządu) by to zabezpieczyć. Wkońcu dostaje nasze pieniądze i imi rozpożądza. To ono dyktuje prawa rynku!!!!
[2013-12-06 21:05]

roman76

rząd i troska?chyba kolega sobie jaja robi,oni się martwią o ludzi?dobre sobie,mamy tyrać i nie narzekać bo w końcu oni łaskawie pozwalają nam mieszkać w czymś co się nazywa polska,miałem okazję ostatnio przez 8 miesięcy pracować w Niemczech i wiecie co?okazuję się że idzie pracować po 8 godzin,idzie mieć soboty wolne i mało tego idzie za pensję wyżyć od 1 do 1 utopia?chyba nie 
[2013-12-06 21:18]

Artur z Ketrzyna

Jest też pewna różnica między ZUS i OFE, o której zapominacie. OFE inwestuje kasę a ZUS nie. ZUS co najwyżej wydaje ją na bieżącą obsługę (+ te wspaniałe gmachy jak na wstępie postu).

Nie zapominamy Mija. Próbuję to uświadomić Arturowi od kilku wpisów:) przeczytaj wyżej:)

Wiem że się różni. Ale przeczytaj uważnie wypowiedź kolegi o zarabianiu na giełdach. No i to co teraz państwo robi w sprawie OFE.

Powiem krótko. Zagwarantujesz mi że jak OFE będzie dobrowolne, i państwo w ten sposób częściowo umyje ręce. Że OFE nie zbankrutuje jak przyjdzie do płacenia emerytur? Do kogo wtedy się udasz? Do Rządu? To ci powiedzą; Miałeś wybór i mogłeś płacić składki tylko do ZUS.
Już wspomniałem że mój filar tak niby dobrze prosperował. A potem dostaje pismo że zostałem przeniesiony do innego. Bo raptem zbankrutował bo źle zainwestował....
A moje składki gołe (bez zysku), przelano do innego. Czy nie straciłem? Przecież denominacja się nie zatrzyma. W banku to chociaż odsetki by były i jakoś to by się wyrównało z denominacją pieniądza.

Czy teraz rozumiesz co chcę Ci powiedzieć?
[2013-12-06 21:23]

berthold

i dlatego kto młody powinien  wyjechać jak najdalej i nie oglądać się za siebie ,życie mamy jedno i nie warto go marnotrawić dla jakiś nieudaczników a raczej cwaniaków rządowych oni i tak pod siebie podobnych wszystko ustawiają ,i nie łudżcie się że jest inaczej
[2013-12-06 21:28]