Zaloguj się do konta

Zmiany w prawie

utworzono: 2013/11/02 15:35
irex

Witam.Dziś na WP  ukazał się artykuł o zmianach w prawie dotyczącym zarówno wędkarzy jak i kłusowników.Główna zmiana dotyczy publikacji danych osobowych w mediach i rekwirowania wędek.Każdemu może się zdarzyć,że zapomni dokumentów i tu np.kierowca dostaje tylko mandat, a wędkarz karany był o wiele surowiej.Bezpośredni link do artykułu     http://finanse.wp.pl/kat,1033823,title,Juz-ci-wedki-nie-zabiora,wid,16132179,wiadomosc.html
[2013-11-02 15:35]

89krzysztof

"Nadal jednak policja, straż rybacka czy leśna za brak karty rybackiej czy nieopłacenie łowiska będą mogły wystawiać mandaty. Kary zaczynają się od 200 zł."

Podejrzewam, że autor tekstu nie ma pojęcia o czym pisze, stąd taki błąd. Nie jeden na wp...
[2013-11-02 15:54]

grzegorz not

Na artykuły z wp trzeba zawsze brać poprawkę.... [2013-11-02 19:17]

ryukon1975

Na wszystkie artykuły bo to tylko interpretacja dziennikarza który w sobotę pisze o prawie, w niedzielę o kościele, w poniedziałek o kacu, a w środę....

Czy na wszystkim się zna ? :)

Trzeba by poszukać tekstu źródłowego czyli nowych przepisów.

[2013-11-02 19:28]

Roxola

Jak to rozumiecie ?
" Zmiany dotyczą także przepisów karnych, zaproponowano aby dotychczasowy obowiązek orzeczenia przez sąd środków karnych za wykroczenia rybackie został złagodzony poprzez przyznanie sądowi jedynie możliwości ich orzeczenia."
http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/komunikat.xsp?documentId=5A56FDF2CC5A9549C1257BF7004637AD [2013-11-02 22:22]

irex

Jak to rozumiecie ?
" Zmiany dotyczą także przepisów karnych, zaproponowano aby dotychczasowy obowiązek orzeczenia przez sąd środków karnych za wykroczenia rybackie został złagodzony poprzez przyznanie sądowi jedynie możliwości ich orzeczenia."
http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/komunikat.xsp?documentId=5A56FDF2CC5A9549C1257BF7004637AD

Do tej pory sąd musiał orzec podanie wyroku w mediach na koszt oskarżonego.Teraz nie musi ale może.
[2013-11-02 22:29]

ryukon1975

Jak to rozumiecie ?
http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/komunikat.xsp?documentId=5A56FDF2CC5A9549C1257BF7004637AD

Do tej pory sąd miał obowiązek orzekać w sprawach, czyli sprawy kierowano do sądów bez możliwości dania mandatu.

Teraz np. PSR ( która podobno istnieje:)) może dać mandat ale jak ukarany go nie przyjmie PSR będzie musiała skierować sprawę do sądu.

Niestety w tym dokumencie nie ma nic o wysokości mandatów.

[2013-11-02 22:31]

Roxola

Znajomy, został w zeszłym roku ukarany przez PSR mandatem, wypisanym i wpłaconym na miejscu, za brak wpisu w rejestrze.Wysokość tego mandatu była 10 zł i skierowana sprawa do sądu Koleżeńskiego Koła.Więc, wcześniej (chyba) też nie trzeba było kierować sprawy do Sądu.

Edit;
OK, OK  :) ...już wiem, Nie tyle o konieczność skierowania sprawy do sądu chodzi, co o podanie do publicznej wiadomości wyroku. [2013-11-02 22:43]

ryukon1975

Znajomy, został w zeszłym roku ukarany przez PSR mandatem, wypisanym i wpłaconym na miejscu, za brak wpisu w rejestrze.Wysokość tego mandatu była 10 zł i skierowana sprawa do sądu Koleżeńskiego Koła.Więc, wcześniej (chyba) też nie trzeba było kierować sprawy do Sądu.

Tak za brak wpisu była kara na miejscu a np. za brak zezwolenia sąd. Teraz podobno i za brak zezwolenia mandat przynajmniej tak wygląda z tego artykułu. Pobrałem te zmiany w prawie ale jeszcze nie przemyślałem co dokładnie tam napisano.

[2013-11-02 22:49]

szkarlupnia3

tu chodzi o sąd powszechny a nie cyrkowy sąd koleżeński PZW [2013-11-09 14:48]

ryukon1975

tu chodzi o sąd powszechny a nie cyrkowy sąd koleżeński PZW

Oczywiście skoro piszemy o mandatach, PSR to wiadomo że chodzi o sąd powszechny.

[2013-11-09 15:08]

Artur z Ketrzyna

Edit;
OK, OK  :) ...już wiem, Nie tyle o konieczność skierowania sprawy do sądu chodzi, co o podanie do publicznej wiadomości wyroku.

To czy przyjmiemy mandat od PSR tym samym przyznając się do wykroczenia. Zależy od nas. Unikamy w ten sposób rozprawy sądowej i tego co nam sad zasądzi dodatkowo.

Popełniając takie wykroczenie, dodatkowo ryzykujemy utratę członkostwo w PZW, lub zezwolenia na komercji. Dlatego strażnicy winni kierować informacje o popełnieniu wykroczenia do gospodarza wody.
Co do sprawy sądowej, to gospodarz wody może wnieść do sadu jako oskarżyciel posiłkowy, czy strona poszkodowania o zasądzenie nawiązki na jego rzecz, którą przeznaczy na naprawę szkód jakie wyrządził sprawca wykroczenia.

Dlatego właśnie lepiej przyjąć mandat. Bo sąd może też postanowić o podaniu do wiadomości publicznej, czy też utracie karty wędkarskiej, bądź przepadnięciu sprzętu wędkarskiego itd.
[2013-11-09 20:18]

Kristoph1

Edit;
OK, OK  :) ...już wiem, Nie tyle o konieczność skierowania sprawy do sądu chodzi, co o podanie do publicznej wiadomości wyroku.

Pierwszy raz słyszę by mandat wystawiony przez PSR można było opłacić na miejscu, zawsze jest kredytowany i do opłacenia na poczcie w ciągu siedmiu dni, jeszcze ta kwota 10 zł?
Dziwne rzeczy.
[2013-11-09 20:26]

Romuald55

Odpowiedzialność karną określa ustawa o rybactwie i nikt nie ma możliwości nic zmienić. [2013-11-09 20:31]

Roxola

Nie byłam przy schwytaniu kumpla na tym wykroczeniu, powiedział że wpłacił na miejscu.Po upływie kilku miesięcy (chyba dwóch) przyszło zawiadomienie do Koła ...oczywiście odbył się sąd koleżeński... ale nie znam szczegółów.Dlaczego zapadło mi to w pamięci ? Bo mniej więcej w tym samym czasie była sprawa pewnegoPana Roberta, który za brak wpisu miał dożywotnio odebraną kartę wędkarską, sprawę w sądzie i ogłoszenie wyroku w prasie wędkarskiej...  I ten kontrast w karze mnie zaskoczył bardzo. [2013-11-09 20:46]

mr Artur

czytałem ten artykuł
autor nie bardzo wiedział o czy  pisze - a ja później o czym czytam :)
[2013-11-09 21:00]

Artur z Ketrzyna

Nie byłam przy schwytaniu kumpla na tym wykroczeniu, powiedział że wpłacił na miejscu.Po upływie kilku miesięcy (chyba dwóch) przyszło zawiadomienie do Koła ...oczywiście odbył się sąd koleżeński... ale nie znam szczegółów.Dlaczego zapadło mi to w pamięci ? Bo mniej więcej w tym samym czasie była sprawa pewnegoPana Roberta, który za brak wpisu miał dożywotnio odebraną kartę wędkarską, sprawę w sądzie i ogłoszenie wyroku w prasie wędkarskiej...  I ten kontrast w karze mnie zaskoczył bardzo.

Ja każdego. Bo kara nie wymierna do przewinienia.
Ale takie są sądy w tym kraju niezawistne, przez duże N.

Oczywiście mógł się odwołać... I kara napewno była by złagodzona
[2013-11-09 21:47]

MASTINO

Odpowiedzialność karną określa ustawa o rybactwie i nikt nie ma możliwości nic zmienić.

No i nie mam nic do dodania. Puenta. [2013-11-09 23:36]

MASTINO

Edit;

Pierwszy raz słyszę by mandat wystawiony przez PSR można było opłacić na miejscu, zawsze jest kredytowany i do opłacenia na poczcie w ciągu siedmiu dni, jeszcze ta kwota 10 zł?
Dziwne rzeczy.

Piona.

[2013-11-09 23:37]

pt4554

bzdura , nie ma i nie było postepowania mandatowego na kwotę  10 zł , przewiduja to przepisy Kodeksu Wykroczeń, najniższy mandat karny jest wystawiany na sume 20 zł , mandat karny gotówkowy czyli taki który jest opłacny do rąk wystawiajacego możliwy jedynie do wystawienia dla obcokrajowca lub osoby bez stałego miejsca zameldowania . [2013-11-10 08:30]

pt4554

mam na mysli ,że 20 zł to najniższa kwota na jaką mozna wystawić MKK lum MKG. [2013-11-10 08:34]

ryukon1975

Sprawa jest skomplikowana bardziej jak się wydaje.1. W moim zezwoleniu jak byk pisze że za brak wpisu PSR( Policja itd.) mogą tylko odnotować że nie miałem wypełnionego rejestru. Za taki wpis jest kara 10 zł płatna skarbnikowi przy kupowaniu zezwolenia na następny rok i zwracaniu starego zezwolenia.2. Jednak słyszałem że na niektórych wodach PSR karze mandatem za brak wpisu (50zł) - ja bym pokazał punkt z przepisów RAPR PZW i na pewno nie przyjął mandatu.3. Czy w Ustawie jest kara za brak wpisu jak cały rejestr jest wewnętrznym wymysłem PZW ?4. Czy PZW ma takie prawo by karać wędkarzy finansowo ?

Jeden wielki śmietnik. :)

[2013-11-10 09:00]

Artur z Ketrzyna

Sprawa jest skomplikowana bardziej jak się wydaje.1. W moim zezwoleniu jak byk pisze że za brak wpisu PSR( Policja itd.) mogą tylko odnotować że nie miałem wypełnionego rejestru. Za taki wpis jest kara 10 zł płatna skarbnikowi przy kupowaniu zezwolenia na następny rok i zwracaniu starego zezwolenia.2. Jednak słyszałem że na niektórych wodach PSR karze mandatem za brak wpisu (50zł) - ja bym pokazał punkt z przepisów RAPR PZW i na pewno nie przyjął mandatu.3. Czy w Ustawie jest kara za brak wpisu jak cały rejestr jest wewnętrznym wymysłem PZW ?4. Czy PZW ma takie prawo by karać wędkarzy finansowo ?

Jeden wielki śmietnik. :)

Czy PZW ma prawo karać za nie przestrzeganie RAPR? Tak gdyż jest to regulamin obowiązujący na wodach PZW. Powstał zgodnie z ustawa o rybactwie, i poniekąd służy racjonalnej gospodarce rybnej (jak tez sam RAPR). Ta sama ustawa mówi też o rejestrze połowu i obowiązku posiadania pyz sobie odpowiednich dokumentów potwierdzających nasze prawo do uprawiania amatorskiego połowu ryb na wodach uprawnionego.
Czy PZW może nałożyć karę finansową. Tak, tego prawo ie zakazuje. jak też jest zapisane w uchwałach PZW i oznajmione odpowiednimi zapisami. Np. wędkarz jest zobowiązany do zwrócenia odpowiednio wypełnionego rejestru połowu. jego nie zwrócenie jest karane 10 zł kara pieniężną. Ty wyrażasz na to zgodę jak też zaświadczasz/zobowiązujesz się przestrzeganie zasad panujących w PZW. Zapisując się do tej organizacji, i będąc dalej w niej.
Nie odpowiada ci ten zapis. Masz prawo wnieść do niego zastrzeżenie na piśmie. Może też spróbować go znieść lub zmienić. Ale musisz być na zebraniu koła i wnieść na piśmie, lub ustnie wniosek. On zostanie przegłosowany. I jeśli w kole spotka się z aprobatą większości. Wtedy taki wniosek idzie od Okręgu. I tam na zjeździe delegatów (przedstawicieli innych kół z twego okręgu), zostanie rozpatrzony i przegłosowany. I jeśli i tam zdobędzie poparcie większości wejdzie w życie.

Widzisz PZW, nie jest aż takie złe. U innego gospodarza to możesz tylko zaakceptować jakie warunki stawia tobie jako wędkarzowi, i opłacić zezwolenie i korzystać z łowiska zgodnie z jego zasadami. Jak je złamiesz ma prawo cofnąć Ci zezwolenie... I może wezwać organy porządkowe...

Rejestr połowu jest zgodnie z ustawą wydawany wędkarzom. Tak wiec ta ustawa Cię zobowiązuje do jego wypełniania zgodnie z wytycznymi uprawnionego. I żaden sąd nie zwolni Cię z tego obowiazku, dopuki nie zmienią się zapisy w prawie.
[2013-11-10 12:48]

ryukon1975

Karać zaś to mnie może sąd powszechny a nie każdy kto poczuje się ważniejszy, bo ja tez zacznę karać każdego kto postawi nogę na moim też sobie uchwalę. :)

Skoro wszystko jest według Ciebie takie proste to jak ma się ten zapis do szacownego PZW do karania mandatem za brak wpisu w rejestrze ?

Na szczęście dla mnie i PZW to wszystko martwe prawo więc pisze o nim tylko dla sportu nie mam zamiaru o nic wnioskować bo jest to bezcelowe, gdyby ktoś go egzekwował nad wodą to bym z sądu nie wychodził. Na szczęście nikogo takiego nie ma.

[2013-11-10 13:12]

JKarp

" Czy PZW ma prawo karać za nie przestrzeganie RAPR? Tak gdyż jest to regulamin obowiązujący na wodach PZW. Powstał zgodnie z ustawa o rybactwie, i poniekąd służy racjonalnej gospodarce rybnej (jak tez sam RAPR). Ta sama ustawa mówi też o rejestrze połowu i obowiązku posiadania pyz sobie odpowiednich dokumentów potwierdzających nasze prawo do uprawiania amatorskiego połowu ryb na wodach uprawnionego. Czy PZW może nałożyć karę finansową. Tak, tego prawo ie zakazuje. jak też jest zapisane w uchwałach PZW i oznajmione odpowiednimi zapisami. Np. wędkarz jest zobowiązany do zwrócenia odpowiednio wypełnionego rejestru połowu. jego nie zwrócenie jest karane 10 zł kara pieniężną. Ty wyrażasz na to zgodę jak też zaświadczasz/zobowiązujesz się przestrzeganie zasad panujących w PZW. Zapisując się do tej organizacji, i będąc dalej w niej. Nie odpowiada ci ten zapis. Masz prawo wnieść do niego zastrzeżenie na piśmie. Może też spróbować go znieść lub zmienić. Ale musisz być na zebraniu koła i wnieść na piśmie, lub ustnie wniosek. On zostanie przegłosowany. I jeśli w kole spotka się z aprobatą większości. Wtedy taki wniosek idzie od Okręgu. I tam na zjeździe delegatów (przedstawicieli innych kół z twego okręgu), zostanie rozpatrzony i przegłosowany. I jeśli i tam zdobędzie poparcie większości wejdzie w życie.
Widzisz PZW, nie jest aż takie złe. U innego gospodarza to możesz tylko zaakceptować jakie warunki stawia tobie jako wędkarzowi, i opłacić zezwolenie i korzystać z łowiska zgodnie z jego zasadami. Jak je złamiesz ma prawo cofnąć Ci zezwolenie... I może wezwać organy porządkowe...
Rejestr połowu jest zgodnie z ustawą wydawany wędkarzom. Tak wiec ta ustawa Cię zobowiązuje do jego wypełniania zgodnie z wytycznymi uprawnionego. I żaden sąd nie zwolni Cię z tego obowiazku, dopuki nie zmienią się zapisy w prawie."
PZW niech się zajmie karaniem poprzez obecność na rozprawach przeciwko kłusownikom jako oskarżyciel posiłkowy. Z tym się zgodzę. Poza tym PZW nie ma możliwości prawnych do ukarania wędkarza bo sąd koleżeński to najczęściej ludzie którym się wydaje, że coś wiedzą bo im tak ktoś powiedział.Podoba mi się zapis, że jak zgubisz rejestr lub brak zwrotu bez względu na jego przyczynę to tak płacisz 10 zł - okradli Cię a Ty i tak stwierdzasz potulnie, że to Twoja wina ten brak rejestru i dyszka leci.A jeśli chodzi o te adnotacje w rejestrze - nie zamierzam nikomu nic dawać do stemplowania, mazania czy jeszcze tam czegoś - prawo musi wyraźnie określić kto i co może tam napisać. Prawo a nie jakiś zapis PZW . W PZW jest dokładnie tak samo jak u innych - stawia warunki, może cofnąć zezwolenie, może wezwać organy porządkowe. RAPR nie jest żadnym prawem - jest jedynie regulaminem bo prawo stanowią ustawy itd itp.
JK
[2013-11-10 13:36]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia