Zmiana statutu PZW - wykreślamy rybactwo?

/ 31 odpowiedzi
Koleżanki i Koledzy czy poparlibyście zmianę statutu PZW polegającą na wykreśleniu z niego możliwości prowadzenia rybactwa przez PZW?
Julian

Przecież to jeden z Głownych Postulatów .
Wszelakiej maści ,wszelakich spółek i szemranych ekologów -Siaty Won !!!!! (2021/01/30 14:45)

Julian

Szanowna redakcjo . Jak widać po odzewie kolegą bardziej pasują wiecznie toczące się spory o haczyki z zadziorem czy bez . Dlatego a pro po statutu i rybactwa. W dzisiejszej rzeczywistości bardziej pasowała by nazwa Polski Związek Siatkówki .
Pozdrawiam .
Ps. I w imieniu starszych kolegów którzy nie mają internetu ani laptopów .
Dziękujemy za poruszenie tematu . (2021/02/01 19:09)

kaban

Na moich wodach rybaków nie ma tylko "kormorany" ale jestem jak najbardziej za likwidacją rybactwa we wszelakich wodach podlegających władaniu nieszczęsnemu PZW. (2021/02/01 22:02)

pawelz

U mnie podobnie jak u przedmowcy, rybakow z PZW nie ma wiec nie jestem w stanie okreslic problemu. Za to mam zachlannych na rybie mieso wedkarzy ktorzy sa realnym problemem. Od wielu lat eksterminuja ryby zbierajace sie przed zima w miejscu wszystkim dobrze znanym na Zalewie Sulejowskim. Ale jesli mialbym podpisac jakas petycje odnosnie wywalenia rybactwa z celow statutowych PZW, to jak najbardziej. (2021/02/02 10:21)

Artur z Ketrzyna

Droga redakcjo.
Trzeba pewne rzeczy sprostować.
bo"wykreślenie z niego możliwości prowadzenia rybactwa przez PZW?"

Co macie na myli?
Chyba chcieliście napisać "komercyjnych odłowów sieciowych"

Bo gospodarka rybacka która w ustawie opisywana jest jako "Racjonalna gospodarka rybacka"
to:
1) użytkowanie wody.
- czy chcecie nie mieć wód?

2) zarybienia
- nie chcecie mieć zarybień? a to się równa wypowiedzenie umowy użytkowania wody.

3) odłów inwentaryzacyjny.
- miało to zastąpić wypełnianie rejestrów. ale dzięki błazenadzie wędkarzy co wpisują ze złowili np. rekina. nie może być wykładnią do opisania populacji rybostanu. więc i sporządzenia operatu.

itd, itd. (2021/02/02 13:04)

Artur z Ketrzyna

Koleżanki i Koledzy czy poparlibyście zmianę statutu PZW polegającą na wykreśleniu z niego możliwości prowadzenia rybactwa przez PZW?

po drugie statut nie nakazuje sieciowani wody, tak samo i operat tego nie nakazuje.
Żadne prawo nie nakazuje prowadzenia komercyjnych odłowów sieciowych.

Operat pozyskać?
Też macie to już dawno na mym blogu.

a to czy dany okręg sieciuje, to zależy od samych członków.
Bo to oni wybierają zarząd koła i delegatów.
Delegaci kół wybierają z pośród siebie Zarząd Okręgu i delegatów na krajowy zjazd delegatów, gdzie wybierają z pośród siebie Zarząd Główny PZW.

Tak więc to od Was zależy kto jest w Zarządzie okregu.
Np Okręg PZW w Olsztynie nie prowadzi komercyjnych odłowów sieciowych.
Bo tak zdecydowali w naszym imieniu nasi delegaci.

Wy na walnym wyrażacie swoją wole przez uchwały.

a Prawo o Stowarzyszeniach art 6 zakazuje tworzenia stowarzyszeń narzucających swoja wolę.
Tak samo mówi że walne jest najważniejsze i zarząd ma działać zgodnie z wola walnego.

To czemu tam uchwały "sieciom stop" nie przegłosujecie????????????????

CZYLI PZW jest takie jakie je kreujecie na walnym. (2021/02/02 13:12)

prymusek

Jestem też za wykreśleniem tego. Po pierwsze ZG mówi że się nie da zrobić jednej opłaty na cały kraj zostawie to bez komentarza, ale czas wrócić do rzeczywistosci 16 województw i 16 okregów żeby wedkarz nad wodą wypoczywał relaksował się a nie dostawał upomnienia kary itp. za to że jest np.w województwie świetokrzyskim nad wodą a okazuje się że woda należy do piotrkowa trybunalskiego i takich przykładów jest masa.Sam tego doświadczyłem czas to zmienić jak najszybciej. (2021/02/02 13:56)

Sith

Jestem też za wykreśleniem tego. Po pierwsze ZG mówi że się nie da zrobić jednej opłaty na cały kraj zostawie to bez komentarza, ale czas wrócić do rzeczywistosci 16 województw i 16 okregów żeby wedkarz nad wodą wypoczywał relaksował się a nie dostawał upomnienia kary itp. za to że jest np.w województwie świetokrzyskim nad wodą a okazuje się że woda należy do piotrkowa trybunalskiego i takich przykładów jest masa.Sam tego doświadczyłem czas to zmienić jak najszybciej.
PODPISUJĘ SIĘ POD TYM WSZYSTKIMI 4-ema KOPYTKAMI!!!
Niestety, też od lat odbija się to o betonowe łby "Zarządu Gównianego". Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo, że chodzi o pieniądze - pewnie kilkadziesiąt nygusów, darmozjadów musiałoby odkleić swoje doopy od ciepłych stołków.
(2021/02/03 07:22)

Julian

Słusznie Aleksander zauważyłeś że stosowną petycję podpisaliśmy już 6 lat temu. Obecny ,,Zarząd" i reszta ,,Działaczy " w tym i okregowych robi taką reformę i taki szum medialny w sprawie : cyt Żeby było tak jak było .koniec blockquoteu .Oczywiście nie da się powrócić to Stanu Pierwotnego i tu zaraz leci te pustosłowie i frazeologia kolesi jak i również nie da się Zlkwidować Siat . Bo jak wiadomo gdy nie wiadomo o co chodzi tzn. że chodzi o pieniądze.
Ps. Cz My sobie zdajemy sprawę że w wypadku powrotu do Normalności ( nawet ten wariant kompromisowy z 16 -ma okręgami ) Ilu to kolesi straci ciepłe posadki , jakie to geszefty przepadną wraz z sieciami . I nawet nie chce słuchać tego bełkotu o operatach etc. Oni faktycznie mają Nas za idiotów . Oglądałem ten już słynny film ze spotkania w zarządzie - napisałem komentarz . Z tych rozmów wynika jeden prosty wniosek . Wybijcie sobie z głowy jakikolwiek reformy . To jest czyste mącenie ( kolejne zresztą ) ludziom w głowach i kolejne przetasowania . Bo i u Nich Wojna trwa - co widać po porozumieniach . Tylko pytam się Kto z kim ? PZW z PZW bo to tak wygląda.
Ps. Swojego czasu rozliczałem podległe placówki z zużycia : energii elektrycznej ,CO,CW woda + ścieki oraz gospodarka odpadami . I twardo stąpam po ziemi wiem na czym to polega. (2021/02/03 10:04)

pawelz

To ja zapytam przewrotnie, czemu 16 okregow a nie jeden centralny ?. Po co wogole ZO ?.
Zalozmy ze zrobimy ich tyle co obecnie wojwodztw. Moj okreg bedzie opodlegal pod Lodz. To ja juz naprawde dziekuje za taka poprawe. (2021/02/03 15:10)

Basia Kier

@pawelz: po to jest tyle okregów, aby władze miały gdzie zasiadać. (2021/02/03 16:34)

redakcja

@Artur z Ketrzyna - chodzi o zapisy statutu, które dopuszczają prowadzenie przez PZW gospodarki rybackiej. Nie chodzi tu o tak szeroki zakres jak w rozumieniu ustawy o rybactwie a więc i wędkarstwo ale stricte rybackiej tzn. komercyjnym odłowom ryb. Kwestia zarybień w tym pozyskiwania tarlaków to inna sprawa. W tej sprawie planujemy naciskać ministra rolnictwa ws. zmiany rozporządzenia tak aby nakazać dzierżawcom prowadzenie obowiązkowego tarła przeżyciowego na dzierżawionych akwenach. Dotyczyć to będzie również odłowów kontrolno-inwentaryzacyjnych - powinny być przeprowadzane tak aby rybostan nie był w żaden sposób uszczuplany = na żywej rybie. I za łamanie takich przepisów powinny być surowe sankcje łącznie z prawem do wypowiadania umowy dzierżawnej w trybie natychmiastowym z winy dzierżawcy. (2021/02/03 20:21)

Jakub Woś

@Artur z Ketrzyna - chodzi o zapisy statutu, które dopuszczają prowadzenie przez PZW gospodarki rybackiej. Nie chodzi tu o tak szeroki zakres jak w rozumieniu ustawy o rybactwie a więc i wędkarstwo ale stricte rybackiej tzn. komercyjnym odłowom ryb. Kwestia zarybień w tym pozyskiwania tarlaków to inna sprawa. W tej sprawie planujemy naciskać ministra rolnictwa ws. zmiany rozporządzenia tak aby nakazać dzierżawcom prowadzenie obowiązkowego tarła przeżyciowego na dzierżawionych akwenach. Dotyczyć to będzie również odłowów kontrolno-inwentaryzacyjnych - powinny być przeprowadzane tak aby rybostan nie był w żaden sposób uszczuplany = na żywej rybie. I za łamanie takich przepisów powinny być surowe sankcje łącznie z prawem do wypowiadania umowy dzierżawnej w trybie natychmiastowym z winy dzierżawcy.

My czyli kto? Redakcja wedkuje.pl planuje naciskać ministra? (2021/02/03 21:03)

Julian

Ad vocem . Szanowna redakcjo o tym jakąż to gospodarkę rybacką prowadzi nasze kochane PZW przekonujemy się na codzień . Tyle już tu koledzy napisali . I padały konkretne przykłady z konkretnych kół i okregów. Reasumując . Mam tyle zaufania do tych ,,metod " i ,,sposobów " oraz ludzi prowadzących tą ,,działalność " co przysłowiowego brudu za paznokciami . Po narzekaliśmy sobie a teraz .
Dobranoc . (2021/02/03 23:52)

Sith

@pawelz: po to jest tyle okregów, aby władze miały gdzie zasiadać.
... i nie pozwolą na wydarcie sobie spod doopy stołków...
(2021/02/04 05:43)

Sith

(...) W tej sprawie planujemy naciskać ministra rolnictwa (...)
Tylko uwaga, żeby nie zbyt mocno, bo może coś ze środka wypłynąć i dopiero będzie afera gdy się okaże co miał w środku, albo że był kompletnie pusty...
Poprzedni minister przeciwstawił się zakazowi hodowli królików i co się z nim stało? "Kot" go zjadł...
(2021/02/04 05:48)

Basia Kier

@Sith: ten jest ostrożniejszy i zaczął od zagazowania norek ... A tak przy okazji, The First Cat Man of Poland łowi ryby na wakacjach, zatem ... (2021/02/04 08:23)

kaziq

Może zrobimy poradnik dla niesiedzących w temacie?

Jak demokratycznie zmienić władze w PZW.
Punkt po punkcie bym nawet ja wiedział co, gdzie i jak.
Jestem w kraju od kilku miesięcy, składkę zapłaciłem pierwszy raz od kilkunastu lat (i 30 min później już chciałem przestać by w PZW!) i nie wiem, co w ogóle jeszcze spartolono przez ten czas.
Ale na złość chciałbym coś zmienić. (2021/02/04 15:55)

Tomasz J

PZW ma masę innych możliwości prowadzenia działalności komercyjnej (żeby wspomnieć tylko łowiska specjalne, warsztaty, kursy, ośrodki zarybieniowe i hodowlane czy stanice). Połów komercyjny (z wyłączeniem ośrodków hodowli) powinien zniknąć ze statutu już wiele lat temu!

Pobawię się jednak trochę w "advocatus diaboli". Zasobność polskich wód to nie tylko wina złego (w zdecydowanej większości) zarządzania przez PZW. To, w podobnym stopniu, wina absurdalnych zapisów w ustawach i rozporządzeniach! Natychmiastowej zmiany wymaga choćby kwestia operatów! Dziś operat ustalany jest na co najmniej kilka lat, a niekiedy nawet na cały okres dzierżawy.
Podam taki przykład. Na pewnym odcinku Odry, od lat obowiązuje operat nakazujący corocznie zarybiać sumem. Efekt tego jest taki, że wyraźnie spadło pogłowie innych gatunków ryb, a łowienie na jakiekolwiek przynęty zwierzęce stało się praktycznie nie możliwe (no chyba, że kogoś bawi łowienie sumików w przedziale 20-40 cm).
Wszelkie wnioski o zmianę operatu (decydują Wody Polskie) spotykają się z odmową. Efekt tego jest taki, że PZW, chce czy nie chce, musi suma nadal wpuszczać, bo inaczej nie wykona operatu i straci prawo do zarządzania wodą!!!
To jest kompletna bzdura, za którą PZW winy nie ponosi, ale joby zbiera. (2021/02/05 14:01)

redakcja

@Jakub Woś - "my" w znaczeniu wędkarze. Liczymy, że wszyscy będą chcieli się przyłączyć do takiej akcji.
@Tomasz J - oczywiście należy sobie zdawać sprawę, że cały model gospodarowania wodami w Polsce jest wadliwy. W tym również sprawy operatów. Nie wspominając o kuriozalnych umowach dzierżawnych zawieranych czasem na 30 (sic!) lat. Ale zauważamy też pierwsze jaskółki - wg. obecnego rozporządzenia (które weszło w ubiegłym roku) dzierżawcy nie wykonują już własnych operatów - będzie robił je dla wszystkich IRŚ. Stąd przynajmniej teoretycznie skończy się samowola dzierżawców w takim tworzeniu operatów aby zarybiać tymi gatunkami na jakich im zależy. Kolejnym tematem jest wciąż aktualny plan utworzenia Inspekcji Rybackiej o znacznie poszerzonych uprawnieniach i przede wszystkim ogólnopolskim zakresie działania w odróżenieniu od powiatowych SSR. Stąd pomysł na lobbowanie na rzecz obowiązku prowadzenia tarła przeżyciowego - standardu całego cywilozowanego świata. Każda z tych rzeczy przybliży nas do naprawienia sytuacji z gospodarką wodami i mamy nadzieję da podwaliny do nowej ustawy najlepiej już o wędkarstwie a nie rybactwie. (2021/02/05 20:34)

Sith

(...) A tak przy okazji, The First Cat Man of Poland łowi ryby na wakacjach, zatem ...
Może to byłaby dobra droga, choć obrzydliwa, ale każda metoda działania jest dobra, jeśli odniesie pożądany skutek...
(2021/02/08 12:34)

Julian

Szanowne koleżanki i koledzy . Redakcja opublikowala petycję w sprawie Zmian !!!! Statutu PZW. Podpisałem ich wiele tą też podpisałem bo nie robić Nic to godzić się na to zło . ,,Kliknięcie " w klawisz nic nie kosztuje ale może Tym razem przyniesie jakąś korzyść . Przypomnę tylko że i te wspólczesne ,,kierownictwo " znalazło się na stołkach bo na sztandarach mieli również wypisane Stop sieciom a potem para poszła w gwizdek . Z Tego !!! właśnie trzeba ich rozliczyć . Reasumując .Zamiast brać się za przysłowiowe ,,łby " zróbmy z tym porządek . A potem jak już wszystko co daj Boże wróci do normalności . Możemy się wykłócać do przysłowiowej usranej śmierci - a może powód Naszych kłótni zniknie .
W imieni kolegów którzy nie mają internetu ani możliwości wypowiedzenia się Dziękuję Redakcji za podjęcie tematu.
I tradycyjnego Połamania kija (2021/02/09 10:31)