Zaloguj się do konta

Złowić suma na komercji.

utworzono: 2014/01/23 21:06
PiXi

Witam. Ostatnio znalazłem komercje w której pływają sumy do 40kg. Łowisko jest czynne odrazu po zejśćiu lodu. Chciałbym się wybrać na te sumiki. Tylko mam pytanie jakiej przynęty użyć ??


[2014-01-23 21:06]

Kolego naprawde było już kilka takich postów na forum trzeba tylko troche poszukać, a na suma proponuje standardowo wątrubke, duży pęczek rosówek, oczywiście pelet i filecik bądz żywiec z gruntu
[2014-01-23 21:28]

bluehornet

http://forum.wedkuje.pl/pokaz.php?pokaz=szukajforum&fraza=Z%B3owi%E6sumanakomercji.

A może wątróbkę ?
[2014-01-23 21:36]

Romuald55

Na wszystkich wodach śródlądowych na terenie polski obowiązuje okres ochronny suma na podstawie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 roku.
[2014-01-23 22:13]

Diablo

Na wszystkich wodach śródlądowych na terenie polski obowiązuje okres ochronny suma na podstawie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 roku.

Super. Byłoby jeszcze lepiej gdybyś doczytał że chodzi o komercje
[2014-01-23 22:34]

Na wszystkich wodach śródlądowych na terenie polski obowiązuje okres ochronny suma na podstawie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 roku.

Czy Kolega Romuald nie potrafi przeczytać pierwszego postu? Tu chodzi o KOMERCJĘ, gdzie nie obowiązują ŻADNE ROZPORZĄDZENIA DOT. OKRESÓW OCHRONNYCH. Poza tym może mi wyjaśni skąd sum ma inne okresy ochronne np. na wodach "Regalica": 1.03-30.05

http://www.rspregalica.pl/?plik=okresyochronne&opis=o_ochrona
[2014-01-23 22:35]

Bernard51

"Chciałbym się wybrać na te sumiki. Tylko mam pytanie jakiej przynęty użyć ??"

Na komercyjnym stawie w moim przypadku ok 17 ha powiem szczerze że jest dość duża presja
i nie ma jakiejś jednolitej przynety aby liczyć na dobre brania suma, raz może to być żywiec (karaś, płotka, wzdręga, okoń, nawet ukleja trupek, był okres że sprawdzał się kleń) może być to wątróbka, rosówka, pelet ,halibut, na włosie a nawet gnojaków pęczek to wszystko zależy jak żeruje i gdzie żeruje (pora roku). Wiosną sprawdzał mi się żywiec ale rosówką też nie pogardził
Natomiast co do okresów ochronnych moim zdaniem i nie tylko, powinien być zniesiony podobnie jak do sumika karłowatego, nie będę się rozpisywał jakie spustoszenie wyrządza w środowisku w którym bytuje i że to nie ryba rodzima, bo wszyscy o tym wiemy.
[2014-01-24 07:05]

maropole

Kolego Diablo, nie ma znaczenia czy łowisko jest komercyjne czy państwowe!. Wymiary ustawowe i okresy ochronne obowiązują na terenie całej RP! Ustawa chroni wody śródlądowe bez znaczenia na właściciela. [2014-01-24 07:41]

maropole

Inaczej zwierzaki jakie żyją we wszystkich wodach śródlądowych:) [2014-01-24 07:46]

ryukon1975

Kolego Diablo, nie ma znaczenia czy łowisko jest komercyjne czy państwowe!. Wymiary ustawowe i okresy ochronne obowiązują na terenie całej RP! Ustawa chroni wody śródlądowe bez znaczenia na właściciela.






Jesteś tego pewnym że nie mogę sobie jutro złowić suma na stawie u sąsiada jeśli mi tylko pozwoli ? Oczywiście za komercyjne pół litra. :)

[2014-01-24 07:47]

osa12

Masz rację kolego. Na pewno tak to działa. Komercja to za mało powiedziane. Trzeba znać statut wody.Jeśli to woda obrębów hodowlanych, lub innych obiektów hodowlanych (stawy hodowlane) to prawdopodobnie można.Natomiast jak to zwykła woda stojąca wymiary ustawowe i ochronne muszą obowiązywać.Nawet na wodzie właścicieli prywatnych. [2014-01-24 07:49]

maropole

Oczywiście , że jestem pewien! Tak jak kolega pisze wymiary i okresy nie obowiązują tylko na terenach obrębów hodowlanych, inaczej mówiąc obiektach do hodowli i rozrodu rybek. Jeżeli będziesz miał dokument zakupu ryby z takiego obiektu to ok, albo jak będziesz łowił na potrzeby takiego uprawnionego do rybactwa (właściciela obrębu hodowlanego) posiadając stosowne zezwolenie. [2014-01-24 08:03]

WLAD666

Dajcie spokój tym sumom , niech się wytrą i dychną se do lipca, a jak już pójdziesz i  złapiesz, to se zrób zdjęcie i zaraz wypuść. A przepisy obowiązują wszędzie, oprócz stawów hodowlanych. To mniej więcej tak, jak ktoś ,by strzelał do saren czy dzików w okresie ochronnym, bo chodziły mu po jego działce i tak by się tłumaczył hehehe
[2014-01-24 09:31]

Bernard51

Kolego Diablo, nie ma znaczenia czy łowisko jest komercyjne czy państwowe!. Wymiary ustawowe i okresy ochronne obowiązują na terenie całej RP! Ustawa chroni wody śródlądowe bez znaczenia na właściciela.


A przepisy obowiązują wszędzie, oprócz stawów hodowlanych. To mniej więcej tak, jak ktoś ,by strzelał do saren czy dzików w okresie ochronnym, bo chodziły mu po jego działce i tak by się tłumaczył hehehe

Masz rację kolego. Na pewno tak to działa. Komercja to za mało powiedziane. Trzeba znać statut wody.Jeśli to woda obrębów hodowlanych, lub innych obiektów hodowlanych (stawy hodowlane) to prawdopodobnie można.Natomiast jak to zwykła woda stojąca wymiary ustawowe i ochronne muszą obowiązywać. Nawet na wodzie właścicieli prywatnych.
????
Do saren i dzików hodowlanych nie strzela się w swojej zagrodzie.
Ryby w stawach prywatnych, stawach hodowlanych siecią wyjmuję kiedy mam zbyt.
A chciałbym poznać artykuł zabraniający udostępnienia na stawie własnym nie dzierżawionym
( własność prywatna- Konstytucja RP)  połowu innych osób na wędki w przypadku gdy mam zarejestrowaną działalność handlową i odprowadzam podatek od tej działalności.


[2014-01-24 11:14]

ryukon1975

Oczywiście , że jestem pewien! Tak jak kolega pisze wymiary i okresy nie obowiązują tylko na terenach obrębów hodowlanych, inaczej mówiąc obiektach do hodowli i rozrodu rybek. Jeżeli będziesz miał dokument zakupu ryby z takiego obiektu to ok, albo jak będziesz łowił na potrzeby takiego uprawnionego do rybactwa (właściciela obrębu hodowlanego) posiadając stosowne zezwolenie.







Więc wytłumacz mi do czego służy prywatny staw jeśli nie do hodowli ? Przecież nie utrzymuje go dla zabawy bo nie każdego na taką zabawkę stać, hoduje w nim ryby i sprzedaje.

[2014-01-24 11:29]

Bernard51

Nie ten pokój












































[2014-01-24 11:49]

osa12

Ale np.Ktoś jest właścicielem np. starego rzeczyska (jeziora) i są tam sumy (nawet zarybione przez właściciela).Te sumy podlegają okresom i wymiarom ochronnym.Takie sumy chroni prawo polskie. [2014-01-24 12:30]

WLAD666

Kolego Diablo, nie ma znaczenia czy łowisko jest komercyjne czy państwowe!. Wymiary ustawowe i okresy ochronne obowiązują na terenie całej RP! Ustawa chroni wody śródlądowe bez znaczenia na właściciela.


A przepisy obowiązują wszędzie, oprócz stawów hodowlanych. To mniej więcej tak, jak ktoś ,by strzelał do saren czy dzików w okresie ochronnym, bo chodziły mu po jego działce i tak by się tłumaczył hehehe

Masz rację kolego. Na pewno tak to działa. Komercja to za mało powiedziane. Trzeba znać statut wody.Jeśli to woda obrębów hodowlanych, lub innych obiektów hodowlanych (stawy hodowlane) to prawdopodobnie można.Natomiast jak to zwykła woda stojąca wymiary ustawowe i ochronne muszą obowiązywać. Nawet na wodzie właścicieli prywatnych.
????
Do saren i dzików hodowlanych nie strzela się w swojej zagrodzie.
Ryby w stawach prywatnych, stawach hodowlanych siecią wyjmuję kiedy mam zbyt.
A chciałbym poznać artykuł zabraniający udostępnienia na stawie własnym nie dzierżawionym
( własność prywatna- Konstytucja RP)  połowu innych osób na wędki w przypadku gdy mam zarejestrowaną działalność handlową i odprowadzam podatek od tej działalności.



Mi chodziło o dzikie sarny i dziki które by chodziły komuś po nie ogrodzonej działce pod lasem i ten do nich by strzelał ,bo stwierdził by że są u niego ,a u niego przepisy nie obowiązują, bo to jego działka ,a nie państwowa;)
[2014-01-24 18:00]

PiXi

Ciekawie pytałem jakiej przynety użyć a doszło do małej sprzeczki. [2014-01-24 18:14]

ryukon1975

Ciekawie pytałem jakiej przynety użyć a doszło do małej sprzeczki.






Nie ! :) Sprzeczki to Ty tu jeszcze nie widziałeś to była wymiana poglądów - czyt. pełna kulturka. :) Bez epitetów, wyzwisk przymiotników itd. nie ma sprzeczki. :))

[2014-01-24 18:18]

Wedkarstwomazowieckie

Kolego Diablo, nie ma znaczenia czy łowisko jest komercyjne czy państwowe!. Wymiary ustawowe i okresy ochronne obowiązują na terenie całej RP! Ustawa chroni wody śródlądowe bez znaczenia na właściciela.




No właśnie nie.Ja mam swój własny staw i nie ma w nim regulaminu ani okresów czy wymiarów,już tutaj akurat prowadziłem pewną sprzeczkę z pewnym panem i wyszło że to ja miałem rację.Ja mam w swoim stawie sumy i mogę je łowić kiedy chce i na co chce.Większość ustaw nie działa na wodzie prywatnej,więc jeśli chodzi o wodę komercyjną to może ona być prawdopodobnie czyjaś czyli właściciela o którego raczej nie ma okresów ochronnych.Tutaj ustawa już nie działa.Tak samo jak sobie do własnego stawu napuszczę szczupaka to mogę go łowić w kwietniu i zjadać go,bo szczupak jest przez emnie kupiony i jest mój.Jak hodujesz świnię to też kiedy chcesz możesz ją zabić bo jest twoja. [2014-01-24 18:20]

WLAD666

Jeszcze nie widziałem na tym forum tematu, gdzie ktoś się o coś grzecznie spytał , bo nie wie, i nie było by zaraz  o to wojny ,kłótni, a z gościa nie zrobiło by się kłusownika, który powinien spalić się na stosie polewany olejem rzepakowym hahahaha;)
[2014-01-24 18:22]

Bernard51

Mi chodziło o dzikie sarny i dziki które by chodziły komuś po nie ogrodzonej działce pod lasem i ten do nich by strzelał ,bo stwierdził by że są u niego ,a u niego przepisy nie obowiązują, bo to jego działka ,a nie państwowa;)


Nie zrozumieliśmy się co do własności prywatnej- komercji.
[2014-01-24 19:10]

marciin 2424

A ja mam swój staw swoje ryby i będę z nimi robił co mi się żywnie podoba!!! tzn.
Będę je sobie hodował hehehe
[2014-01-24 20:24]

jaro7707

Bernard, jesteś pewien, że sum nie jest rodzimą rybą? Bo powiem Ci, że mocno się mylisz. Sum zamieszkuje nasze wody od niepamiętnych czasów. Karp, amur owszem, jest rybą tzw. inwazyjną, ale nie sum. [2014-01-26 12:17]

Artur z Ketrzyna

Witam. Ostatnio znalazłem komercje w której pływają sumy do 40kg. Łowisko jest czynne odrazu po zejśćiu lodu. Chciałbym się wybrać na te sumiki. Tylko mam pytanie jakiej przynęty użyć ??



Jaką przynętę? A na co chcesz łowić. Spining czy żywiec?Jak na żywca to lin, ponoć jest najlepsza przynętą.
Koledzy tu wspominają o okresie ochronnym. Tak więc radzę się upewnić czy na tym łowisku on tez nie ma.Mimo że rozporządzenie wspomina o okresie ochronnym. To trzeba wziąć pod uwagą że ustawa daje możliwość uprawnionemu do rybactwa, ustanowienie swego regulaminu łowiska, który ma służyć racjonalnej gospodarce rybnej, czyli utrzymaniu nie naruszonej populacji ryb. Tak więc może tak regulować wymiary i okresy ochronne, by móc chronić populacje nadwyrężane, a pozwolić odłowić ta dominującą zagrażającą innym. Dlatego w niektórych łowiskach sum nie ma wymiaru i okresu. Gdyż robi spustoszenie. Tak sum jest rybą rodzimą. Ale naturalnie występuje w większych rzekach i zbiornikach wodnych połączonymi z nią. [2014-01-26 14:41]