Zaloguj się do konta

Złoty karaś

utworzono: 2012/05/22 10:24
tamtem

Sobota 19 maja, pojechałem na staw do znajomego zapolować na karpia, ponoć są tam okazy do 6 kilo.
Siedzę sobie od 5-tej rano, piękna pogoda, ciepło, słońce, aż miło nareszcie...
Branie dobre, karpie biorą cały czas, tylko takie 0,5kg, znajomy zapomniał powiedzieć, że na jesieni wpuścił ich z 1000...
Łapię i wypuszczam te maluchy, jest rozrywka.
Nie ma raczej szans na dużego, bo nie dają młodziaki podejść, takie głodne.

Godzina 8,30, na haczyku 3 kukurydze, fajnie było, myślę czas się zbierać, a tu spławik delikatnie przesuwa się w lewo, nic się nie przytopił nawet - zaciąłem i jest, jak zwykle myślę mały karpik; ale coś mocniej ciągnie.
Jak zobaczyłem to nie wierzę - złoty karaś i to jaki?!
1,20 kg, 40cm, jeszcze takiego nie widziałem - piękny, szeroki, myślałem, że karasi takich nie ma.
...poczytałem później na wędkuje.pl i już wiem że są większe.

Pojechałem na drugi dzień, w niedzielę - oj karasie mnie wolały całą noc.

Niestety nawet małe karpiki nie brały, a pogoda była jeszcze lepsza...
Nigdy nie wiadomo kiedy te ryby będą brały xD.

Karaś na zdjęciu.
Pozdrawiam.
[2012-05-22 10:24]

Pitbul

Najpiękniejsza polska "biała" rybagratulacje !!!T. [2012-05-22 18:30]

Przemas83

"ZŁOTY" karaś pospolity, to ciekawe jakie kolory potrafi przybrać ! Ten okaz jest niesamowity. Gratulacje! Ciekawe czy tak samo okazałe liny pływają w tej wodzie? [2012-05-22 18:48]

Ladna 'zlota rybka' robi wrazenie:) [2012-05-22 18:54]

piękna polska ryba musimy o nie dbać bo jest ich coraz mniej !!!
[2012-05-22 19:01]

Sobota 19 maja, pojechałem na staw do znajomego zapolować na karpia, ponoć są tam okazy do 6 kilo.
Siedzę sobie od 5-tej rano, piękna pogoda, ciepło, słońce, aż miło nareszcie...
Branie dobre, karpie biorą cały czas, tylko takie 0,5kg, znajomy zapomniał powiedzieć, że na jesieni wpuścił ich z 1000...
Łapię i wypuszczam te maluchy, jest rozrywka.
Nie ma raczej szans na dużego, bo nie dają młodziaki podejść, takie głodne.

Godzina 8,30, na haczyku 3 kukurydze, fajnie było, myślę czas się zbierać, a tu spławik delikatnie przesuwa się w lewo, nic się nie przytopił nawet - zaciąłem i jest, jak zwykle myślę mały karpik; ale coś mocniej ciągnie.
Jak zobaczyłem to nie wierzę - złoty karaś i to jaki?!
1,20 kg, 40cm, jeszcze takiego nie widziałem - piękny, szeroki, myślałem, że karasi takich nie ma.
...poczytałem później na wędkuje.pl i już wiem że są większe.

Pojechałem na drugi dzień, w niedzielę - oj karasie mnie wolały całą noc.

Niestety nawet małe karpiki nie brały, a pogoda była jeszcze lepsza...
Nigdy nie wiadomo kiedy te ryby będą brały xD.

Karaś na zdjęciu.
Pozdrawiam.

I oczywiście , należało rybę zabrać . Jak zwykle w Polsce : karpie i amury , cmok i do wody a
"wszystko inne" - na patelnię.
[2012-05-22 19:07]

tamtem

"ZŁOTY" karaś pospolity, to ciekawe jakie kolory potrafi przybrać ! Ten okaz jest niesamowity. Gratulacje! Ciekawe czy tak samo okazałe liny pływają w tej wodzie?

Dzięki wszystkim za gratulacje, serce się raduje:)
Co do linów to złapałem tam tego samego dnia takiego 0,80 kg i sądzę, że na pewno są co najmniej takie jak ten przystojny karaś.
Muszę się na nie bardziej przygotować, zanęcić itd.

[2012-05-22 19:43]

kwas1423

Ładny karaś.Moje pierwsze skojarzenie karp. Nie widziałem jeszcze takiego dużego karasia.
[2012-05-22 19:50]

krucyemen

Najpiękniejsza polska "biała" rybagratulacje !!!T.

Dokładnie  [2012-05-22 22:22]

tamtem

To prawda, jest ich niestety coraz mniej.

Kiedyś w każdym dołku były złote karasie, teraz ich miejsce zajęły białe.

Dlaczego tak się dzieje?

Jak dbać żeby złote powróciły?

[2012-05-23 08:38]

mielec

Dlaczego tak się dzieje?

Nie zabierać.

U mnie tez takie barwy przybiera w dosyć silnie zamulonych stawach. Karaś śliczny. Tylko albo ja już to wcześniej zauważyłem może ktoś inny również zwrócił na to uwagę czy czasem lin i karaś złoty nie mieszają się podczas tarła.

[2012-05-23 08:47]

tamtem

Zgoda, po pierwsze nie zabierać.

Tylko dlaczego złotych karasi jest coraz mniej, a srebnych coraz więcej?

Złty karaś jest szerszy, srebrny bardziej podłużny i węższy.

[2012-05-23 11:31]

Karaś srebrny - japoniec to hybryda zawleczona ze wschodu prawdopodobnie z Chin. Trze się z inną karpiowatą rybą a z jajeczek zapłodnionych przez inny gatunek samca a złożonych właśnie przez japońce wylęgają się same Japońce i to w dodatku tylko samice. Ten gatunek karasia nie posiada dwóch płci są tylko same samice.
Najgorsze jest to, że są ,, mądży ludzie " którzy zarybiają jeziora tym karasiem.
Ten gatunek wypiera naszego karasia złocistego i niedługo te nasze karasie będziemy oglądać tylko na zdjęciach.
[2012-05-23 13:23]

tamtem

To by się wszystko zgadzało, bo ryby te różnią się wyglądem i kształtem.

1. Nie zabierajmy złowionych złotych karasi.

2 . Nie zarybiajmy tym srebrzystym czymś (Japońcem).

3. .....

Chrońmy nasze złote karasie!

[2012-05-23 13:54]

Karaś srebrny - japoniec to hybryda zawleczona ze wschodu prawdopodobnie z Chin. Trze się z inną karpiowatą rybą a z jajeczek zapłodnionych przez inny gatunek samca a złożonych właśnie przez japońce wylęgają się same Japońce i to w dodatku tylko samice. Ten gatunek karasia nie posiada dwóch płci są tylko same samice.
Najgorsze jest to, że są ,, mądży ludzie " którzy zarybiają jeziora tym karasiem.
Ten gatunek wypiera naszego karasia złocistego i niedługo te nasze karasie będziemy oglądać tylko na zdjęciach.

Karaś srebrzysty NIE JEST HYBRYDĄ ! W ojczyźnie karasia srebrzystego (Azja)  - występują obie płcie - nie jest więc prawdą to co napisałeś.Błędem jest także twierdzenie ,jakoby dochodziło tutaj do zapłodnienia ikry  . Jest to  gatunek ryby  z obrębu karasia złocistego (chińskiego ) , łączy je bowiem bliskie pokreiweństwo. W Polsce  , samice tej ryby wykorzystują mlecz samców  innych ryb do POBUDZENIA IKRY ,ale nie zapłodnienia ... Nie dochodzi do zlania się komórek rozrodczych i ryba powstała w wyniku tarła karasia srebrzystego - jest zawsze "czystym " genetycznie karasiem srebrzystym... W naszym kraju , "japonka " - wykorzystuje mlecz samców : lina , leszcza , krąpia , karasia ,a nawet wzdręgi i (uwaga ) : piskorza , który nie należy przecież do karpiowatych. To tzw zjawisko gynogynezy . Szkodliwość karasia srebrzystego polega głównie na tym ,że  , po pierwsze : obniża produktywność populacji rodzimych gatunków , wykorzystując mlecz samców tych ryb .
Po drugie : pleniąc się szybko i rosnąć nieporównanie intensywniej niż karaś pospolity , wyżera zooplankton , który żywi się fitoplanktonem ( planktonem roślinnym ) .W wyniku nagromadzenia planktonu roślinnego - woda mętnieje w górnych partiach wody , odcinając dostęp do światła - roślinom podwodnym , które gnijąc - odtleniają dno.
Po trzecie : zajmuje miejsca życiowe innych gatunków  , z czasem je wypierając . Czyli tworzy się areał osobniczy ryby obcego pochodzenia .Jest także rybą dużo aktywniejszą niż jego krajowy kuzyn , który zwykle pływa bardzo wolno , czasem w ogóle nie ruszając się z miejsca .

[2012-05-23 16:48]

JOPEK1971

Dlaczego tak się dzieje?

Wiesz że jest ich mało,a zabiłeś tak piękny okaz...Nie powiesz chyba że byłeś tylko w domu zrobic foto,a po sesji fotograficznej zawiozłeś do łowiska w wiaderku pełnym "kranówy".

[2012-05-23 19:45]

gwarek55

Piękny okaz,moje gratulacje!!Na moich jeziorach to rarytas,
[2012-05-23 21:50]

tamtem

Dlaczego tak się dzieje?

Wiesz że jest ich mało,a zabiłeś tak piękny okaz...Nie powiesz chyba że byłeś tylko w domu zrobic foto,a po sesji fotograficznej zawiozłeś do łowiska w wiaderku pełnym "kranówy".

Tak zabrałem tego karasia, może gdybym miał ze sobą aparat...

To był ostatni złoty karaś jakiego zabrałem i zabiłem, mam teraz wyrzuty sumienia i będzie mnie zawsze dręczyć.

[2012-05-24 08:46]

altershepi

ostatnio zlowiem identycznego na stawie z karasiami srebrzystymi na 1000 zlowionych chinskich podrobek trafil sie 1 taki sliczny jegomosc... tyle ze mial z 10 cm :) [2012-05-24 11:46]

tamtem

Podziękowania dla Hardy Marksman za super opis złotego karasia.

[2012-05-24 13:52]

tamtem

1. Nie zabierajmy złowionych złotych karasi.

2 . Nie zarybiajmy tym srebrzystym czymś (Japońcem).

3. Zarybiajmy złotym karasiem, przenośmy do innych akwenów.

4. ...

Chrońmy nasze złote karasie!

[2012-05-24 15:57]

Podziękowania dla Hardy Marksman za super opis złotego karasia.

Nie rozumiem : za co te podziękowania ? Powyższe ustalenia - to może nie tyle opis , co raczej sprostowanie wypowiedzi odnośnie karasia srebrzystego. Mowa tam od początku do końca o karasiu srebrzystym . O karasiu pospolitym - praktycznie nie wspomniałem , ponieważ pisząc tę wypowiedź - miałem na celu głównie , chęć sprostowania błędnych informacji na temat karasia srebrzystego , jakie pojawiły się za sprawą jednego z moich przedmówców.
[2012-05-24 17:06]