Zaloguj się do konta

Zintensyfikujmy walkę z trucicielami naszych wód

utworzono: 2012/11/11 19:15
marek-debicki

Redakcja pisma mieszkańców gminy Skoki "podSkoki" opublikowało i nagłośniło przypadek zlewania fekalii przez firmę "Wspólnota" do wód Małej Wełny. Jest to rzeczka przepływająca niedaleko naszego jeziora. Kilka lat temu zatrzymaliśmy kierowcę ciągnika z beczkowozem na łące przy jeziorze . Na zdjęciu Kanał Karolewski łączący nasze jezioro z rzeczką, zdjęcie sprzed tygodnia. Najwyższy czas dla  policji i władz miasta i gminy Skoki oraz starostwa powiatowego w Wągrowcu, aby położyć kres działalności trucicieli środowiska, w tym nie posiadających wymaganych zabezpieczeń sanitarnych na działkach rekreacyjnych przylegających bezpośrednio do wód.
[2012-11-11 19:15]

marek-debicki

Uprzejmie informuję Kolegów, że w dniu dzisiejszym udało nawiązać się kontakt telefoniczny z Redakcją wydawnictwa "podSkoki". Niezwykle obiecującą informacją jest fakt, że temat nie został zamknięty jednym artykułem.  W bieżącym tygodniu zostanie przeprowadzony szczegółowy rekonesans terenu przez Redaktorów wydawnictwa, w celu zebrania dalszych materiałów związanych z dewastacją środowiska w rejonie. Rejonie, skupiającym wiele kompleksów działek rekreacyjnych i automatycznie miejsc odpoczynku dla mieszkańców gminy, a także samego Poznania. Ponadto zostaną ustalone kierunki dalszego działania zmierzające do zainicjowania procesu zahamowania  degradacji środowiska.
Na zdjęciu ten sam kanał trzy tygodnie po pierwszym zdjęciu, kiedy woda powolutku zaczęła odpływać z jeziora w kierunku rz. Mała Wełna.
[2012-11-14 21:48]

misiu86

Witam. Łowiłem w tym roku na tym jeziorku... (koncem września i faktycznie dało sie zaobserwować <smierdzace kałuże> przy wlewie kanału do jeziora.... Piękne jezioro na pewno warto walczyć żeby zakończyć trucicielstwo tego akwenu. przy okazji chętnie dowiedział bym się co ciekawego można w nim złowić bo miejscowi wędkarze byli jakoś mało rozmowni.. pewnie przez słabe żerowanie ryb:D dziekuje i pozdrawiam 
[2012-11-15 00:48]

marek-debicki

Woda mała, kapryśna, stosunkowo głęboka od brzegu, ale potrafi cierpliwych obdarzyć piękną rybą. Duży karp, amur, ładny okoń, wczesną wiosną liczne karasie. W tym roku rekordowy amur 18kg.
[2012-11-15 06:25]

JKarp

CześćMarek czy próbowaliście coś zrobić żeby namierzyć tych drani co zrzucają ścieki do kanału?JK [2012-11-15 07:34]

JakubUrsynow

Ściskam kciuki za skuteczną walkę z trucicielami. Bardzo dobrze, że są wśród nas ludzie którzy nie pozostają bierni.
[2012-11-15 07:39]

marek-debicki

Były jak najbardziej próby zainicjowałne przez Zarząd Koła, była policja, nadleśnictwo. Jak dotychczas nie udało sę zachamować tego procederu. Mam jednak nadzieję, że w końcu jednak uda nam się wychwycić trucicieli, co pozwoli zachamować w znacznej części proces degradacji wody.

Mam też na uwadze wskazówki przesłane przez Kolegów na portalu, w zakresie sposobów rozpoznawania żródła ścieków. Będę o tym rozmawiał w najbliższą sobotę nad jeziorem z redaktorem skockiego miesięcznika.

Ponadto jak pisałem w swoim ostatnim artykule, liczę na to, że w końcu i sami ludzie odpoczywający w tym rejonie, spacerujący piękną ścieżką rekreacyjną wybudowaną przez gminę, kąpiący się w naszym jeziorze, sami zauważą wagę problemu i przyłączą się do podjętej akcji. Pozdrawiam i do usłyszenia.

[2012-11-15 10:38]

Wonski79

A może jakaś prowokacja. Jeżeli podejrzewacie, że to szambiarka wylewa fekalia z pobliskich działek to zgadał bym się żeby któryś z działkowiczów zażyczył sobie wybranie szamba jak najtaniej (bez faktury) Przyjedzie szambowóz i sprawdzić gdzie jedzie wywalić zawartość zbiornika. Z tego co mi się o uszy obiło w gminie gdzie mam działkę tak załatwili jednego, który wylewał zawartość na pole.
[2012-11-15 12:20]

Artur z Ketrzyna

Były jak najbardziej próby zainicjowałne przez Zarząd Koła, była policja, nadleśnictwo. Jak dotychczas nie udało sę zachamować tego procederu. Mam jednak nadzieję, że w końcu jednak uda nam się wychwycić trucicieli, co pozwoli zachamować w znacznej części proces degradacji wody.

Mam też na uwadze wskazówki przesłane przez Kolegów na portalu, w zakresie sposobów rozpoznawania żródła ścieków. Będę o tym rozmawiał w najbliższą sobotę nad jeziorem z redaktorem skockiego miesięcznika.

Ponadto jak pisałem w swoim ostatnim artykule, liczę na to, że w końcu i sami ludzie odpoczywający w tym rejonie, spacerujący piękną ścieżką rekreacyjną wybudowaną przez gminę, kąpiący się w naszym jeziorze, sami zauważą wagę problemu i przyłączą się do podjętej akcji. Pozdrawiam i do usłyszenia.

Kiedyś napisałem co skutkuje najlepiej, na takie procedery. Ale mnie zganiono. Bo niby prywatność, itd...

Macie problem z ludźmi którzy to was pilnują a nie wy ich. Super zabawa w kotka i myszkę...
Kupcie kamerkę taką jak ma nadleśnictwo do pilnowania swoich przecinek (zasięg ok 25 km, koszt ok 1500zł). Albo wypożyczcie od nich, bo z tego co czytam to z nimi współpracujecie.
Zarejestrujecie delikwenta, złożycie wniosek do sądu o ukaranie i zażądacie naprawy szkód jakie wyrządził (nawiązka na poczet waszego koła/klubu/bądź lokalnej SSR).
Czasami dobry manewr to tabliczka że obiekt jest monitorowany, co niektórych już to odstrasza... Fama że jednego dorwali i ostro za to bekną...
[2012-11-15 13:22]

misiu86

dzieki. powodzenia [2012-11-16 01:21]

marek-debicki

Kolego Arturze nie czytasz uważnie. jednego z beką właśnie już dorwali. Spuszczanie ścieków z szamb jest ciężką sprawą do wykrycia. Działkowiczowi wystarczy zwykła pompa kupiona za grosze na targu,lub jakieś przyłącze, ewentualnie szambo bez dna tym bardziej, że działki są położone wyżej. Gdyby to wszystko było takie proste!
Teraz działanie należy po stronie władz miasta i gminy, policji i innych organów. Wierzę, że przypilnujemy wspólnie z redakcją, aby sprawę doprowadzić do końca.
[2012-11-16 06:22]

marek-debicki

Odcinek kanału w przyujściowym odcinku jest w lepszej kondycji, ale jedynie w wyniku większego wypływu wody z jeziora. Już kilkadziesiąt metrów dalej spotykamy z redaktorem miesięcznika "podSkoki" taki sam obraz jak kilka dni temu w pobliżu jeziora.
[2012-11-19 18:16]

lynx

Marek, życzę Ci powodzenia i poparcia abyś w tym nie był sam.
Co do metod to ten bandzior nie ma skrupułów i Ty nie miej wyrzutów tylko stosuj różne metody to prędzej inni Cię poprą.
[2013-01-18 12:49]