Zaloguj się do konta

Zimowe przynęty - rosówki

utworzono: 2013/01/22 22:03
camelot

Jakiś czas temu pisałem artykuł na temat zimowych rosówek.  http://www.wedkuje.pl/wedkarstwo,zimowe-rosowki-gdzie-ich-szukac-zima,40769   Pomyślałem więc, że może warto zacytować temat  na forum poświęconym rosówkom i że taka  informacja przydać się może komuś, kto jeszcze nie ma większego doświadczenia w ich pozyskiwaniu ?    ....Nie lubię pisać o czymś dwa razy , więc pozwolę sobie zacytować fragment i wkleić kilka zdjęć z tamtego artykułu.      .......  Wielu wędkarzy posiada spory zapas rosówek w specjalnie przygotowanych do tego celu przechowalniach. Jest kilka czynników, skłaniających do takiego postępowania: - cena  w sklepach, - sezonowa dostępność, - jakość. ...Bywa, że gdy latem  brak opadów, - to i rosówek brakuje. - Nie tylko na rynku ich brak, - ale i próżno ich szukać  z latarką, nocą na wyschniętych trawnikach. Zbieracze rosówek, doskonale wiedzą, ze trzeba je zbierać na zapas wtedy, - gdy jest ich urodzaj. Oczywiście, że nie każdy jest aż tak zapobiegliwy, by urządzać sobie przechowalnie. A wielu też, nie posiada, po prostu, do tego odpowiednich warunków. Często też, w okresie zimowym, gdy zapytamy w sklepie o rosówki, - sprzedawcy proponują nam dendrobenę. Hmm... Wiadomo, że to nie jest to samo ! ........ Kiedyś, - zupełnie przypadkowo odkryłem, gdzie można zawsze znaleźć rosówki, bez względu na porę roku. - Więc pomyślałem, że może warto o tym napisać i podzielić się informacją z kolegami. – Gdy przed laty pracowałem w nocnym sklepie, często wychodziłem na tyły budynku wynosząc niepotrzebne kartony do osobnego magazynu znajdującego się w podwórzu. Takie małe i ciasne podwórka, osłonięte od działania wiatru, ze wszystkich stron wysokimi kamienicami, tworzą specyficzny klimat. Latem jest tam zawsze dość wilgotno. A zimą dość ciepło. W takich starych, miejskich, wysoko  zabudowanych podwórzach, bardzo często znajdują się szamba, a także instalacje ciepłownicze. Generalnie – grunt  nidy tam nie zamarza, szczególnie w pobliżu włazów i pokryw kanałowych. – Co tu dużo mówić ! – Rosówki wprost uwielbiają takie warunki ! Wystarczy wyjść na takie podwórko nocą, nawet zimą, gdy wszędzie wokół leży śnieg i zbierać dorodne, tłuste rosówki. Uważam, że warto znaleść sobie takie rosówkowe ,,Edorado” bo zawsze może się przydać ! Szukamy takich miejsc, gdzie są popękane betony, płyty chodnikowe, stare bruki, no i oczywiście jakieś kanały. Jeśli upatrzymy sobie takie interesujące miejsce, niezapomnijmy wcześniej porozmawiać i zapytać o zgodę właściciela posesji ! - Wiadomo dlaczego ! Tu gdzie teraz mieszkam, również znalazłem, bez problemu, takie rosówkowe podwórko, z którego pochodzą załączone do artykułu zdjęcia.  Chciałbym jeszcze dodać, że okres zimowy, to najlepszy czas, by zlokalizować sobie takie rosówkowe miejscówki. – Bo latem rosówkę można znaleźć wszędzie......  

[2013-01-22 22:03]

camelot

[2013-01-22 22:08]

camelot

[2013-01-22 22:09]

camelot

[2013-01-22 22:12]

camelot

.....Czasem gdy nie mamy czasu czekać  aż same powyłażą , - można wylać na ziemię ze dwa wiaderka gorącej wody ... Po piętnastu minutach zaczną wychodzić na wierzch .  - wystarczy pozbierać .  [2013-01-22 22:16]

camelot

zdjęcia były robione na początku lutego zeszłego roku ..... a tak wygląda w tym samym czasie świat na zewnątrz - kilka metrów dalej za murem. Temperatura - 7 stopni. Świat przykryty śniegiem , a mimo to rosówki wychodzą ze swoich schowków ! [2013-01-22 22:24]

camelot

Mam nadzieję, że mój post o zimowych rosówkach  może się komu przyda ?                                Pozdrawiam serdecznie !   [2013-01-22 22:28]

adamo0

Też miałem kilka takich miejscówek na trasie kanałów CO.Ale niestety w ostatnich latach chyba dopatrzono się strat energii cieplnej i doizolowano skutecznie rury.Jednak dla swoich potrzeb zawsze mam coś w zapasie z jesieni.Pozdrawiam. [2013-01-22 22:34]

ryukon1975

U mnie na Podkarpaciu Syberia prawdziwa wszędzie lód o rosówkach to pomarzyć mogę.:)
Zdjęcie robione dziś,nawet na drzewach jest lód.:)
[2013-01-22 22:44]

adamo0

U mnie na Podkarpaciu Syberia prawdziwa wszędzie lód o rosówkach to pomarzyć mogę.:)
Zdjęcie robione dziś,nawet na drzewach jest lód.:)

I u ciebie Krzysiu znalazłby się sposób na ich zdobycie.Ale nie będę opowiadał o tym ze pod posadzką w piwnicy też one żyją.
[2013-01-22 22:53]

pstrag222

Rosówa to podstawowa przynęta praktycznie na każdą rybę, ja też mam swoje tajne miejsce , gdzie odnalazłem je .
Dodatkowo wylewam tam resztki
Tzn. Obierki po ziemniakach, czy marchwi i takie tam.
W marcu liczę , że troszkę uzbieram na miętusy
[2013-01-23 09:58]

marcinkowskiandrzej

ktos wie moze, gdzie dostane w Polsce o tej porze rosowki kanadyjskie, te wieksze ?

hodowac nie mam jak, bo raczej bywam w Polsce niez mieszkam. Samolotem chyba nie

przewioze, bo temperatura  w lukach bagazowych je zabije obawiam sie, ze w podrecznym

bagazu tez sie nie uda. Ps chodzi o tzw nighcrawler.

pozdrawiam

[2013-02-14 19:47]