Ziemia torfowa- po co w zanęcie?

/ 5 odpowiedzi
Witam,mam pytanie,po co używa się torfu w zanętach?
Wiele razy słyszałem o tym że wędkarze używają ziemi torfowej w zanęcie,można wiedzieć czemu to służy i po ją się dodaje?
Jakie ma właściwości? i dlaczego ziemia torfowa jest stosowana w zanętach?
dendrobena


Wzajemne ogłupianie i nabijanie komuś kasy. (2018/04/03 19:06)

stocha


Witam,mam pytanie,po co używa się torfu w zanętach?
Wiele razy słyszałem o tym że wędkarze używają ziemi torfowej w zanęcie,można wiedzieć czemu to służy i po ją się dodaje?Jakie ma właściwości? i dlaczego ziemia torfowa jest stosowana w zanętach?
Ziemie torfową stosuję się w łowiskach płytkich do ok. 2m o wodzie stojącej.Jednym z zadań ziemi jest zubożenie mieszanki zanętowej w zimnych porach roku.Ziemia jest lekka,przesiana przez sito spulchnia zanęte przez co nasze kule nie grzęzną w mule.O tej porze roku wspaniale spisuje się w mieszankach płociowych,przyciemnia i sprawia że zanęta staje się mniej treściwa.Dla przykładu nęcąc samą zanętą ryby w zimnej wodzie bardzo szybko się sycą a przez to i bardzo szybko koniec z braniami.Do samej ziemi można np. dodać 25% gliny rozpraszającej czarnej co daje bardzo fajny efekt smugi w wodzie(dotyczy wody stojącej) lub taki sam efekt da glina argila z tym że ta lekko kleji i jest nieco cięższa.Jeszcze inny przykład podam,robisz bazę zanętową,jedną cześć miszasz z ziemią torfową a drugą z ziemią torfową z dodatkiem bentonitu.Efekt jest taki że jedna mieszanka pracuję odrazu po wpadnięciu do wody a druga z klejem dużo wolniej przez co masz cały czas pracującą mieszankę w łowisku.Ziemia i gliny to elementarny składnik zanęt,problem w tym że wielu wędkarzy o tym nie wie.
 (2018/04/03 20:01)

stocha


Zapomniałem dodać że ziemia to także doskonały nośnik dla wszelkiego robactwa. (2018/04/03 20:09)

janglazik1947


Najważniejszą sprawą to barwienie zanęty, drugi bardzo ważny punkt to ,,smuga zanetowa". Jesli jest to ziemia z kretowiska to dochodzi ,,robaczy" zapach !!! (2018/04/04 17:06)

ogtw


po co używa się torfu w zanętach?
Żeby usypać górkę podwodną, a za parędziesiąt lat zasypać cały zbiornik. Psiarze, którzy rzucają kamienie do wody, też pomagają zasypać łowisko. (2018/04/04 18:40)