Zestawy wędkarskie - pomoc w wyborze

/ 6 odpowiedzi
Cześć!

Po około 10 latach przerwy wróciłem do wędkowania ;) Właśnie zabieram się za kompletowanie wędek i tutaj potrzebuję Waszej pomocy!
Postaram się jak najkrócej:
  • Mam do skompletowania dwie wędki:
    1) Grunt: wędzisko Konger Texas TelePicker 300, CW40g, TL66cm, Sections 6+2, Waga 215g + kołowrotek Dragon Record 3 łożyskowy z przełożeniem 5.0:1
    2) Spławik - wędzisko Mikado Venus 380, CW 10-30g + kołowrotek Jaxon Focus FM100 3 łożyskowy z przełożeniem 5.5:1
  • Gdzie i co będzie łowione:
    W zasadzie to wyłącznie wody stałe - zbiorniki komercyjne i PZW. Staram się unikać roślinności w wodzie, więc nie rzucam w chaszcze, chyba że jest ich mało. Jak chodzi o ryby to: przede wszystkim leszcz, ale też płoć, kleń, lin, okoń, z czasem może amur.
  • Konkretne pytania:
    1) Mam nową żyłkę 150m Trabucco S-Force 0.20 ( 5,5kg) i chciałbym ją wykorzystać jako żyłkę główną (żyłka tonąca). Na którą wędkę ją założyć, grunt, czy spławik?
    2) Wolę stosować spławik stały, czy do niego lepiej nadaje się żyłka tonąca, czy nie?
    3) Jakie zestawienie żyłek głównych i przyponowych (rozmiary i czy mają być tonące) oraz haczyków stosować do gruntu, a jakie do spławika? Zakładając, że głównie będzie łowiony leszcz i chcę do którejś użyć żyłki wymienionej w 1 punkcie.
    4) Jakiej długości powinny być przypony?
    5) Jak ustawiacie ciężarki przy spławiku? Od największego i im bliżej przyponu tym mniejszy ciężarek?
    6) Do tej pory łowiłem przy gruncie przy pomocy rurki antysplątaniowej oraz koszyczka 15g, czy tutaj może obecnie stosuje się jakieś inne (skuteczniejsze) rozwiązania? Biorąc pod uwagę możliwości mojej gruntówki.

Zapraszam do wymiany zdań! :) Dzięki!
DziubsoN


Witam! Postaram sie odpowiedziec na wszystkie twoje pytania. Pierwszą rzecza ktora zauwazylem u ciebie to CW pickerki. 40g to troszkę mało na grunt zwlaszcza ze najbardziej popularna od paru sezonow metoda gruntowa jest "Method feeder" i sama ta metoda (ciezarek z koszyczkiem wbudowanym wazy od bodajze 20g) Wpisz sobie w google i poczytaj o tym, bo duzo by o tym pisac. Zalapiesz raz dwa jak przegladniesz jakis poradnik o tym. Prosta rzecz i skuteczna. AD. 1 - Na splawik polecam zylki plywajace, lepiej sie na nie lowi bo zgarniasz luz bez poruszania splawikiem. 0.20 to na grunt troche za cienka, proponuje kupic 0.18 na splawik plywajaca i 0.24 tonaca na grunt. AD. 2 - Tak jak wyzej powiedzialem, lepiej plywajace zylki na splawik ( przynajmniej ja tak uwazam, ale wedkuje glownie splawikiem na rzekach, tu moze byc roznica, moze ktos sie wypowie co wedkuje na stojacych wodach na splawik) AD. 3 - Zylki glowne to ci napisalem wyzej, przypony ja stosuje na splawik od 0.08mm do 0.16 - nie przekraczaj grubosci wiekszej od zylki glownej, lepiej zerwac sam haczyk niz caly zestaw, do gruntu przypony 0.08mm - 0.14 plecionka , a fluorocarbon to 0.16 - 0.20 - kombinuj na co bedzie ci bralo. Haki dobierasz do wielkosci przynet AD. 4 - Tutaj tez musisz kombinowac na jakie dlugosci bedziesz mial lepsze efekty. Do method feeder np sa przypony o dlugosci nawet 5cm ! AD. 5 Ja osobiscie uzywam ciezarkow przelotowych tak zwane "lezka" AD. 6 Tak jak mowilem wyzej METHOD FEEDER to teraz najbardziej popularna metoda gruntowa do lapania mniejszych i duzych ryb spokojnego zeru . Mam nadzieje ze choc troche cie naprowadzilem na dobra droge. Co do tej wedki pickerki to uderzylbym raczej w cos mocniejszego. cw +- 80g (2018/06/08 08:19)

u?ytkownik26223


Â
  • Konkretne pytania:
    1) Mam nową żyłkę 150m Trabucco S-Force 0.20 ( 5,5kg) i chciałbym ją wykorzystać jako żyłkę główną (żyłka tonąca). Na którą wędkę ją założyć, grunt, czy spławik?
    2) Wolę stosować spławik stały, czy do niego lepiej nadaje się żyłka tonąca, czy nie?
    3) Jakie zestawienie żyłek głównych i przyponowych (rozmiary i czy mają być tonące) oraz haczyków stosować do gruntu, a jakie do spławika? Zakładając, że głównie będzie łowiony leszcz i chcę do którejś użyć żyłki wymienionej w 1 punkcie.
    4) Jakiej długości powinny być przypony?
    5) Jak ustawiacie ciężarki przy spławiku? Od największego i im bliżej przyponu tym mniejszy ciężarek?
    6) Do tej pory łowiłem przy gruncie przy pomocy rurki antysplątaniowej oraz koszyczka 15g, czy tutaj może obecnie stosuje się jakieś inne (skuteczniejsze) rozwiązania? Biorąc pod uwagę możliwości mojej gruntówki

1) nawiń na grunt/picker.
2) Nie mam pojęcia Za czasów kiedy coś tam na spławik łowiłem były tylko dwa rodzaje żyłki wędkarskiej.Stilon Gorzów oraz DAM Damyl Tectan
3) Jeśli 0,20 mm dasz na grunt to przypon z 0,16-0,18 mm .Przyponu z plecionki nie ma sensu zakładać na tak cienką żyłkę do pickera. Haki nr 10 ,8 .6.
4) przypony o 7 cm do 25 cm ja dłuższych nie srosuje. nie bawie sie w zig rigi czy łowienie z opadu.
5) Nie wiem.
6)Możesz użyć rurki antyspl. i koszyka (do pickera to max 20 g) ale lepiej zrobić zestaw na skrętce.Jak srobić skrętke dowiesz sie z Yutube
.lub zestaw do metody -podajników też max 20 gram (ja łowie na Douglas Miado https://sklepdrapieznik.pl/sklep/3247-mikado-method-feeder-douglas wielkość S lub L .tam masz eymiar koszyków. Prztpon do metody krótkiki 7-10 cm z włosem na włosie gumka lub Quickstop.
Do klasycznego zestawu feederowego przypon ok 15-25 cm. (2018/06/08 11:30)

hakon


a ja polece Ci ze 3-4 filmy na youtube o wybranej przez Ciebie tematyce. Dowiesz sie wiecej niz z 15 opisow. pozdrawiam (2018/06/08 22:04)

barrakuda81


a ja polece Ci ze 3-4 filmy na youtube o wybranej przez Ciebie tematyce. Dowiesz sie wiecej niz z 15 opisow. pozdrawiam


Święte słowa...Tym bardziej że aby wyjaśnić wszystkie kwestie ktoś musiałby dużo pisać a to trudne w czasach gdy nikomu nawet nie chce się czytać;-)W wędkarstwie tak naprawdę zmieniło się niewiele poza tym że ryb jest pewniemniej ale idzie przywyknąć niestety do tej smutnej tendencji. Z czasem szybko wrócisz "w temat" i będziesz wiedział czego ci trzeba. To jak z jazda na rowerze ...

(2018/06/08 23:23)

dar007


Witam wszystkich. Po 30 latach przerwy wracam powoli do wędkowania. Nie dysponuję ani zbyt dużą ilością czasu- żeby jechać na kilkanaście godzin, ani zbyt wielkim budżetem. Adrem. Wszędzie marki, firmy, a co sądzicie o sprzęcie z Decathlonu? Typowo ich marce Carpelan . No to: https://www.decathlon.pl/zest-essential-predator-350-id_8235109.html Co mnie pokusiło akurat na ten model? Cena, dwa lata bezproblemowej gwarancji, wielkość, i to że na mniejszą wersję już kilkanaście sztuk mniejszych płoci i karasi- 20 cm wyjąłem. To jest zestaw od którego zaczynałem po tak długiej przerwie https://www.decathlon.pl/zestaw-ufish-freshwater-240-id_8350931.html Pozdrawiam (2018/06/26 06:08)