Zaloguj się do konta

Zestaw karpiowo-gruntowy

utworzono: 2015/10/28 10:20
wojtekk24ol

Witam 

Chcę zmontować zestaw do dalekich rzutów. Zestaw używany będzie na karpie na stawie komercyjnym i na jeziorach głównie Leszcze, węgorz i inne drapieżniki. Zestaw musi polecieć na jeziorze ok 80-90m i ważyć będzie jakieś 50-60 gr. Sygnalizacją brań będzie głównie swinger.
Kołowrotki jakie biorę pod uwagę to SPRO SUPER LONG CAST LCS 555, FOX EOS 10000, OKUMA TRAVENTINE BAITFEEDER FD 55-  choć tym wątpię że daleko poleci nie ma szpuli long cast. Cena na kołowrotek to max 250zł. Wiem że to nie dużo, ale każdy ma budżet jaki ma :). Bądź macie jakieś inne ciekawe propozycje w tej cenie?  
Wędki jakie polecicie ? Feeder czy karpiówka ? Feeder będą ograniczać trochę małe przelotki, może macie jakieś wędki godne polecenia. Na wędki mam przeznaczone 200zł za szt. Przeszukałem nie jedno forum i ciężko na coś się zdecydować ile użytkowników tyle opinii.
Proszę o porady bardziej doświadczonych wędkarzy.
  [2015-10-28 10:20]

Haryyy5

Może być kiepsko ze spełnieniem Twoich wymogów. Dajmy się wypowiedzieć specjalistom od machania na ekstremalne odległości ale moim zdaniem 50-60g będzie niesamowicie trudno posłać na prawie 100m i jeszcze przynajmniej względnie trafić w cel. Feeder chyba zupełnie się do takiego zastosowania nie nadaje. Jedynie karpiówki, ale moim zdaniem i tak będzie trzeba użyć o wiele cięższego zestawu. Oprócz tego nie sam sprzęt decyduje o odległości. Żyłka a przede wszystkim budowa zestawu ma ogromne znaczenie. Jeśli te twoje 50-60g to 40g koszyczek + zanęta to z góry mogę Ci powiedzieć - nie da się. [2015-10-28 11:08]

wojtekk24ol

Dlatego założyłem ten wątek do tej pory łapałem na feeder na nie zbyt dalekie odległości.Jeżeli chodzi o dalekie rzuty  to nie mam doświadczenia i chętnie się dowiem co i jak :). Proszę o wyrozumiałość i pomoc w dobraniu sprzętu w tej cenie i zestawu jaki zastosować by posłać zestaw na takie odległości. [2015-10-28 11:18]

Haryyy5

No skoro jesteś otwarty na propozycje to ten dystans jest jak najbardziej do osiągnięcia. Na temat kołowrotka się nie wypowiem bo się na LONG castach nie znam. Jeśli chodzi o wędeczkę to możesz np. zainteresować się daiwa black widow albo anacondą undercover :

http://allegro.pl/wedka-daiwa-black-widow-carp-390-3-50lb-wyprzedaz-i5716423381.html


http://allegro.pl/anaconda-undercover-2-3-90m-3-00lbs-promocja-i5662828847.html


Obie troszkę powyżej 200zł ale są to na pewno sprawdzone i uznane konstrukcje. Poza tym nic poniżej 200zł nie przychodzi mi teraz do głowy. 


Jeśli chodzi o budowę zestawu to masz tu pole do popisu i eksperymentów. Pierwsze co mi przychodzi do głowy to zestaw helikopterowy. W google czy na forum znajdziesz wszystkie potrzebne informacje. 


Karpiówki, odpowiedni zestaw i powiedzmy 100g ciężarek i te upragnione  80-90m myśle że jak poćwiczysz to spokojnie machniesz. Oczywiście mówimy o celnych rzutach bo to nie sztuka rąbnąć jak najdalej i mieć zestaw 20 m od obszaru nęcenia. [2015-10-28 12:10]

Robson86

Witam. Posiadam prologic c1 3,5lbs 3,6 metra( coś ok 160pln)... na żyłce 0,33 takie odległości osiągam z ciężarkiem 90 gram..przy zastosowaniu przyponu strzałowego i cieńszej żyłki myśle że ciężarkiem 70 gram nie bedzie problemu rzucić na 100 metrów, jeżeli chcesz to albo sam ciężarek albo metoda z zestawem końcowym wklejonym w zanętę.. Daiwa phantom 3,9 metra 3,5 lbs o akcji szytowej śle ten sam zestaw na ok 120 metrów ale rybe choluje się jak kijem od sztotki.. cena wedziska w Warszawie ok 130-140 pln.. do tego kołowrotek typu long cast.. Polecam Prologic C1.


Pozdrawiam. [2015-10-28 17:43]

wojtekk24ol

Dzięki za podpowiedzi co do zestawu końcowego przetestuje zestaw helikopterowy i samo zacinający, zobaczę co będzie mi lepiej podchodzić. Co do wędki to Prologic c1 myślę że będzie dobrym wyborem tylko nie wiem czy 2 czy 3 składowa. Wiem że 2-składową będzie się lepiej łowić tylko ta długość transportowa mnie trochę odstrasza :). 
Pytanie jeszcze czy na kołowrotek nawinąć żyłkę czy plecionkę i co użyć na przypon strzałowy ?  Plecionka lepiej sygnalizuje brania, ale tak naprawdę do tej pory łapałem tylko na żyłki a wiem, że trochę na początku może sprawiać problemy.
Ktoś się wypowie jeszcze na temat kołowrotków ? 


Pozdrawiam. [2015-10-29 11:24]

Bernard51

Jako mało doścwiadczony na przypon strzałowy lepiej użyj żyłki, aby nie poprzecinać palcow od plecionki ( żyłka amortyzuje) natomiast grubość to ja do ciężarków 80-100gr używam 0,45. Wędka dwuskładowa jest nie zabardzo wygodna przy transporcie ale nad wodą rekompensuje to z nadmiarem przy rzutach jak i przy holu ryby.Kołowrotki są różne i w róznych cenach , kolega na wiosnę kupił Robinsona, jeżdzi ze mną i sprawuje się w miarę dobrze ok 140 zl. Powodzenia ! 1
[2015-11-04 07:08]

notaki

Pytanie jeszcze czy na kołowrotek nawinąć żyłkę czy plecionkę i co użyć na przypon strzałowy ?  Plecionka lepiej sygnalizuje brania,.


Nie demonizowałbym tej czułosci plecionki.
Żyłka rozciaga sie pod wpływem obciążenia, a jakie obciążenie dla niej stanowi bombka , czy swinger ???  Żadne :-).

Do tego do plecionki warto mieć odpowiedni kolowrotek, bo "broda" zrobiona przez kolowrotek na plecionce i konieczność obcięcia jej - powiedzmy - dwqudziestu, czy trzydziestu m. naprawde boli :-)

Moim skromnym zdaniem ( biorac jeszce pod uwagę gatunki ryb, które zamierzasz lowić ) kupuj zylkę.
Szcególnie, ze przy Twoich dlugościach rzutu - 200-250 m na kołowrótku to minimum
[2015-11-04 19:47]

wojtekk24ol

Wszystkie sugestie biorę mocno pod uwagę wszystko w miarę mam już ułożone co i jak, tylko nie mogę zdecydować sie na kołowrotek przejrzałem mnóstwo opinii  na różnych forach i mam już taki mętlik w głowie że nie wiem jaki. Szczególnie przerażają mnie rozmiary tych kołowrotków ciężko znaleźć młynek by miał szpulę long cast, wolny bieg i nie wyglądał jak betoniarka. Może ma ktoś jakiś sprawdzony model ?  [2015-11-05 21:47]

Bernard51

Jezeli zamierzasz wyrzucić zestaw na odległość 80-100 m to na kolowrotku przy większej rybie musisz mieć co najmniej 150 m zapasu więc licząc razem to daje 250 m ale jak masz 300m na szpuli to nie woła jeść. A kołowrotek z taką szpulą tak wygląda jak betoniarka  i ma mieć dobrą wytrzymałość do większej ryby, aby przy holu nie rozleciał się. [2015-11-06 19:34]

wojtekk24ol

Zdecyduję się chyba na Robinson carp runner 506, cena ok gwarancja 5 lat i jedyny jaki bede mógł zobaczyć u siebie w mieście na żywo niestety reszty popularnych kołowrotków karpiowych po prostu u mnie nie ma.  [2015-11-06 21:12]

Witam . W sklepie askari.pl zobacz okuma power liner - to pewniak , poza tym popularny jest też sanger anaconda magic runner  . [2015-11-06 21:18]

wojtekk24ol

w askari.pl już oglądałem  właśnie okume power liner, anaconde magic runner 4 też, zastanawiałem się jeszcze na spro super long cast 555 i fox eos 10000 tylko lubię coś obejrzeć potrzymać w ręku zanim coś kupię niestety nie mam gdzie :) U nas w sklepach ciągle te same firmy jaxon,mikado, shimano- na te mnie nie stać. [2015-11-06 21:53]

Zastanawiam się nad tym robinsonem carp runner , w jego opisie nie  jest jednoznacznie napisane czy ślimakowa jest przekładnia główna [w co wątpię] , czy chodzi o ślimakowy posuw szpuli - może ktoś posiada , sprawdzał i wyjaśni wątpliwości ? [2015-11-06 22:00]

wojtekk24ol

A więc tak decyzję chyba już zapadły kołowrotek Robinson Carp Runner 506 bądź 606 jutro obejrzę, co do wędek to prologic c1 3,6m 2-składowa 3,0 lub 3,5lbs żyłka K-karp Sinking Plus(co do grubości żyłki jeszcze się zastanowie)   do tego jeszcze zestaw sygnalizatorów http://allegro.pl/2x-sygnalizator-bran-mf-213-2x-swinger-led-i5695519112.html  [2015-11-08 16:19]

Bernard51

Używam przeważnie żyłki o grubości 0,33  to jest ta grubość która gwarantuje mi hol ryby dużej bez problemów,i w miarę szybko.
  [2015-11-10 07:44]

notaki

dokładnie.
Ja o.32 na karpiówce , a  0.28 na feederze.
To zapewnia komfort tak rzutu jak i holu.
[2015-11-10 13:26]

wojtekk24ol

co do żyłki to 0.30 będzie dla mnie odpowiednia, co do kołowrotków Carp Runner 506 i 606 są takiej samej wielkości różnią się tylko rodzajem szpuli  a korpus jest identyczny. Ktoś pisał tu że kupił 606 i odesłał bo był dla niego za duży i zamówił 506 tylko po co? skoro rozmiar taki sam a żyłki o wiele więcej wchodzi  na 606 :) . [2015-11-11 11:46]

wojtekk24ol

Zastanawiam się nad tym robinsonem carp runner , w jego opisie nie  jest jednoznacznie napisane czy ślimakowa jest przekładnia główna [w co wątpię] , czy chodzi o ślimakowy posuw szpuli - może ktoś posiada , sprawdzał i wyjaśni wątpliwości ?









Kołowrotki mają ślimakowy posuw szpuli ( worm shaft) opis z kołowrotka. [2015-11-11 21:55]