Zestaw żywcowy na okonia i ew. szczupaka

/ 8 odpowiedzi / 3 zdjęć
Przeczytałem wątek o łowieniu okonia, gdzie autor stosuje dość siermiężny zestaw, gruby wolfram z mega agrafką itd., trochę to toporne na okonia - nie twierdzę, że nie jest skuteczne. Jeśli ktoś woli skuteczną finezję, to polecam przypon żywcowy z hakiem, idealny na okonia i też nada się na szczupaka. Tutaj link - http://www.firmadragon.pl/oferta/przypony-i-agrafki/przypony-ywcowe?showall=1&limitstart=      o przyponach

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

ryukon1975


Również korzystam z przyponów Dragona i nigdy mnie nie zawiodły. (2015/12/03 07:30)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

luxxxis


I ja na nich jadę,dozbrojki z kotwicą wiszą zawsze na dragonowskich agrafkach,do tego ichni kij z kręciołem i bez obaw holujesz bydlęta co z pontonem robią co chcą. (2015/12/03 08:20)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

ogtw


Okoń na żywca bierze dobrze, ale na mniejsze haki i bez przyponu metalowego. Często zdarza się, że na zestaw bez przyponu okoń bierze kilkanaście razy częściej niż na zestaw z przyponem metalowym. Haczyk 1/2 pasuje do wymiarowej wzdręgi, jako przynęta. Szczupaki też można łowić na żywca bez przyponu, pod warunkiem, że zacina się go natychmiast po braniu. Przynęta najlepsza jest taka, którą aktualnie odżywia okoń. (2015/12/03 14:02)

tripod


ogtw - kolego masz w pełni rację, i z rozmiarem haków, i w sprawie najskuteczniejszej przynęty na okonia.
Dragon ma w ofercie przypony żywcowe z haczykiem w rozmiarach (nr haczyka) nr 1, nr 2, nr 1/0 i nr 2/0. Zdjęcie wkleiłem takie (z nr. 2/0), jakie było na stronie Dragona.

Można pewnie założyć haczyk nr 6 czy nawet 8 (np. do malutkiego kiełbika), ale wtedy - co sam sprawdziłem - okoń ma tendencję do łykania i zacinamy go w przełyku. Gdy chcemy uwolnić takiego okonia, sytuacja staje się nie bardzo No Kill, a już na pewno jest problem w przypadku konieczności uwolnienia ryby niewymiarowej.

Dragonowskie przypony są cienkie i naprawdę dość odporne na szczupacze zębiska. Natomiast standardowy wolfram za parę złotych w sklepie jest gruby i rzeczywiście wiele większych okoni odstrasza od przynęty.

pozdrawiam (2015/12/04 19:42)

ogtw


Kolego tripod, okonie przeważnie oddają ducha z powodu zbyt dużego haka, który kaleczy skrzela. Ja, na okonie używam haczyków numer 8 a żywca zapinam za plecy pod płetwą grzbietową, zacinam natychmiast po zauważeniu brania i bardzo rzadko haczyk wbija się w przełyk, a co ważne, prawie nigdy nie są uszkodzone skrzela. Z przełyku da się wyciągnąć haczyk, a im mniejszy haczyk, tym mniejsze szkody poczyni. (2015/12/05 09:09)

tripod


Kolego ogtw, ty postępujesz świadomie i etycznie chcąc zminimalizować szkody powstałe przez haczyk i zacinasz szybko. A jak widać po wpisać na forach, mnóstwo wędkarzy chętnie (a czasem nieświadomie bądź przez nieuwagę) łowi na połykówkę i wtedy wyciągnięcie małego haczyka z ryby krótkiej jest niemożliwe. I pozostaje jeszcze sprawa wielkości łowionych okoni, sztuka o długości 37-45 cm (i ponad) z łatwością chwyta przynętę na haku 1 czy 1/0. Kiedyś w akwarium widziałem akcję, gdy okoń 46 cm pożerał jazia o długości 2/3 rozmiaru okonia. Ryby są niesamowite. (2015/12/07 06:12)

ogtw


Na zestawy przeznaczone na szczupaka z hakiem numer 1 też wyciągam okonie, ale często mają skaleczone skrzela, i niektóre z nich muszę zjeść, bo nie przeżyją. Duże okonie 40+ łapią się na małe haki i bez przyponu. (2015/12/07 08:29)