Zestaw żywcowy na suma

/ 14 odpowiedzi
Witam .Panowie zaczynam w tym roku przygodą z sumami i chciałbym Was prosić o poradę odnośnie budowy takiego zestawu do żywca . Żywce takie do 30cm mam zamiar stosować. Wędke mam mikado mlt hyavy catfis 80-400 lub moge wymienic na mikado catfish 300g i kazda 300cm . Kołowrotek kupiłem cormoran catfish i plecionka power pro 0.50 Będę łowił w 95% z brzegu na wodzie stojącej jak i na rzece. Nie mam pojęcia jak taki zestaw montowac i jakich komponetntów użyć dlatego każda wasza pomoc jest nieoceniona. Jakie najlpeiej spławiki stosować żeby taki żywiec 30cm nie zatapiał go jak zapałki a żeby był i na dzień jak i na noc . Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
spinningista13

kotwiczki roz 1 plecionka dobra a sławik to walnij najwiekszy jakii massz (2013/07/07 15:35)

siawes

a jak obciążać taki zestaw? bo jak dam splawik 50g do niego obciażenie ok 30g to ten zywiec i tak i tak mi zatopi ten splawik, czy jednak się mylę ? (2013/07/07 15:40)

Spawciu

ja mysle ze jak na suma to lepiej ustawic zywca na dnie . dac 100g ciezarek bez splawika i lapac z gruntu (2013/07/07 17:54)

siawes

No ja mimo wszystko wolałbym łowić na spławik więc dlaej bym prosił może o jakieś foty gotowych zestawów czy cos i jakich elemntów uzyć do tego :) (2013/07/07 18:28)

gruby12345

A ja polecam forum sumowe bo to nie lektura na jeden wieczór pozdrawiam. (2013/07/07 20:23)

jaro7707

Siawes, proponuję kupić spławiki przystosowane do łowienia z boją. Spławiki takie mają specjalny klips, który zaczepiasz do linki od boi. Boję też będziesz potrzebował, choć przy odrobinie chęci możesz śmiało sam sobie zrobić, np. z butelki po dużej wodzie mineralnej. Dowiązujesz ok 2 m. niezbyt grubej linki zakończonej kółeczkiem plastikowym. Musisz ją zakotwiczyć za pomocą odważnika, worka z kamieniami itp. Ja wyspawałem sobie ciężarki z grubej blachy i dospawałem uszko. Ważą one ok 5 kg. I teraz tak, spuszczasz na dno taki ciężarek, linką dowiązujesz go do boi. Druga linka z kółeczkiem posłuży do połączenia ze spławikiem. Spławik taki ma wypinany klips działający na zasadzie sygnalizatorów używanych podczas łowienia z gruntu białej ryby. Klips ten łączysz z linką od boi, spływasz do brzegu, napinasz zestaw, wędka pionowo w solidnej podpórce (również śmiało do wykonania we własnym zakresie) i czekasz na wąsatego rozbójnika. Podczas brania sum rozłączy spławik z boją i zaczynasz hol:-) Do tego sposobu potrzebujesz łódki lub pontonu. A żywce 30 cm śmiało możesz stosować spławiki ponad 200 g. Doradzam takie, ponieważ takie obciążenie daje pewność, że żywiec nie spląta zestawu. Jest to oczywiście zależne również od tego na jakiej wodzie łowisz (uciąg, głębokość itp.) Bardzo fajnym sposobem jest również zrywka. W dużym uproszczeniu, podobna zasada co spławik z boją, ale tu nie potrzebujesz spławika, i w sprzyjających okolicznościach na wodach stojących zastosujesz ten sposób bez konieczności posiadania pływadła. Jak masz jakieś pytania wal śmiało na pw. Pozdrawiam i połamania. (2013/07/13 00:39)

jaro7707

Siawes, proponuję kupić spławiki przystosowane do łowienia z boją. Spławiki takie mają specjalny klips, który zaczepiasz do linki od boi. Boję też będziesz potrzebował, choć przy odrobinie chęci możesz śmiało sam sobie zrobić, np. z butelki po dużej wodzie mineralnej. Dowiązujesz ok 2 m. niezbyt grubej linki zakończonej kółeczkiem plastikowym. Musisz ją zakotwiczyć za pomocą odważnika, worka z kamieniami itp. Ja wyspawałem sobie ciężarki z grubej blachy i dospawałem uszko. Ważą one ok 5 kg. I teraz tak, spuszczasz na dno taki ciężarek, linką dowiązujesz go do boi. Druga linka z kółeczkiem posłuży do połączenia ze spławikiem. Spławik taki ma wypinany klips działający na zasadzie sygnalizatorów używanych podczas łowienia z gruntu białej ryby. Klips ten łączysz z linką od boi, spływasz do brzegu, napinasz zestaw, wędka pionowo w solidnej podpórce (również śmiało do wykonania we własnym zakresie) i czekasz na wąsatego rozbójnika. Podczas brania sum rozłączy spławik z boją i zaczynasz hol:-) Do tego sposobu potrzebujesz łódki lub pontonu. A żywce 30 cm śmiało możesz stosować spławiki ponad 200 g. Doradzam takie, ponieważ takie obciążenie daje pewność, że żywiec nie spląta zestawu. Jest to oczywiście zależne również od tego na jakiej wodzie łowisz (uciąg, głębokość itp.) Bardzo fajnym sposobem jest również zrywka. W dużym uproszczeniu, podobna zasada co spławik z boją, ale tu nie potrzebujesz spławika, i w sprzyjających okolicznościach na wodach stojących zastosujesz ten sposób bez konieczności posiadania pływadła. Jak masz jakieś pytania wal śmiało na pw. Pozdrawiam i połamania. (2013/07/13 00:39)

jaro7707

Przez nieuwagę 2 razy puściłem ten sam post. Przepraszam. (2013/07/13 00:41)

miecz-gaz

Zaproponował bym proste rozwiązanie.Zrobić zestaw gruntowy, a w zamian spławika zamontował bym kule wodną czerwona by mieć  pole widzenia co się dzieje podczas brania. Jest to najprostsze rozwiązanie. Kule przewlekając przez jedno oczko na stopa czy do agrafki owszem spławik też jest wskaźnikiem tyle że musi być obciążony. Zestawy proponowane w sklepach nie są tanie,wielka bojka do tego podwodny kierunkowy, przerost nad treścią no i kasa.Takie zestawy możemy stosować na głębokich wodach jeśli poławiamy tylko suma. Pozdrawiam.  (2013/08/06 16:50)

gruby12345

A ja polecan forum sumowe jest tam wszystko a nawet wiecej o metodach jakie tylko chcesz na jezioro badz rzeke . (2013/08/06 18:13)

adamoso123

Chcę w przyszłym roku zapolować na suma. Zamierzam łowić na karpie bądź karasie ,aby ograniczyć branie małych sumków, interesują mnie tylko takie 10kg+ , Zamierzam łowić w żwirowni. Średnia głębokość tam to 10m ,ale znam górki , zdarzały mi się na tych górkach brania na kulki proteinowe ,prawdopodobnie sumów bo po zacięciu szedł jak pociąg i się nie chciał zatrzymać a potem wyciągnąłem przetarty przypon karpiowy. Dysponuję pontonem.
Mam więc dwa pytania. 
Lepiej łowić na górce gdzie jest ok.1,5-2 m a potem spadek na 10-15 m czy od razu na głęboką wodę ?
Jaki zestaw zastosować ? Po prostu ciężarek , długi przypon ,ze dwie porządne kotwice przywiązać do karpia i puścić luzem ? (2013/11/25 14:49)

Zimek811

Witam.
Zacznę od tego że możesz używać tylko jedną kotwice lub haczyk, jeśli chcesz inaczej to robisz na własne ryzyko. Zamiast górnej kotwicy/haka użyć trzeba agrafki a na dole kotwica.
W dzień ustaw na dole, na wieczór/noc/rano ustaw na płyciźnie obok spadku.
Najlepsza metoda to podwodny spławik lub na zrywkę (opisana wyżej).

Pozdrawiam Krzysiek (2013/11/26 20:42)

Romuald55

Wiele pisałem na ten temat.Zamieszczałem też zdjęcia.Poszukajcie Panowie. (2013/11/27 01:17)

marcinhebda12

to zależy czy w dzień czy w nocy (2013/12/15 20:18)